[Çözüldü] Kurulum ve Bölümlendirme Sorunu

Başlatan Leroy, 25 Kasım 2010 - 08:39:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Leroy

C, D ayrı tamamına kurdum tek parça oldu hdd restart atma uyarısı verince resetledim.
Kurulum sanki biraz yavaş oldu gibime geldi, hddden çok garip sesler de gelmeye başladı kurulum anında,
her neyse restart attım dos ekranı gibi siyah ekranda sola bitişik şekilde kodlar yazılar sayılır error/rquest gibi
123139019023 gibi sonda sayılır ile bir sayfa dolusu hata aldım.

Evimde net yoktu, acaba güncelleme alamamaktan mı kaynaklanıyor. Bir de kurulumda driver güncelleme gibi
bir simge çıktı üstteki masaüstü ekranında. Nerede hata yaptım ya da kaale alınacak bir hata mıydı ?
Neyse yeniden başlattım açılıyor ama sanki biraz yavaş gibi, Windowsun içine kurduğumda grub ekranından
giriş yaptıgımda çok daha çabuk açılıyordu. Bir de hdd ye baktım 15 gb swap yazıyor ve bir de 15 gb extract
gibi birşeydi galiba, hdd barı disk utility menüsünden bakınca bu şekilde bu normal mi, baştan kurulum yapmam gerekir mi?

Düzeltmeyi yapan umutubuntu ya teşekkürler işyerindeyim malum özel sektör baskı var acele ile yazdım imla  hataları yaptığımı biliyorum, affola.

zeitgeist

Son durum itibarıiyle tek sıkıntın sistemin yavaş çalışması mı? Açılışta ya da sistem işleyişi sırasında yine hatalar alıyor musun? Ekran kartı sürücülerini yüklemiş miydin?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

krwlng

Kurulum sonrası "I/O error request (rakamlar)" hatasını 10.4 çıktığından beni ben de görüyorum fakat pek sorun olmadı şu ana kadar. Bir kaç kez sistem açılmadı tekrar kurmam gerekti ama aynı hatayı almama rağmen sistem bu kez düzgün açıldı, yani o hatadan kaynaklı bir durum olmayabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Leroy

açılış ve kapanışlar biraz yavaş geldi ve içime sinmedi, ben de usb flash bellekten kurayım dedim saolsun biri gene burada paylasmıs yaptım gittim evde kurdum kurulum cd deki kurulumdan çok daha hızlı oldu 10 bilemediniz 15 dk * her şey tamamlandı daha çabuk açılıp kapanıyor, (4 saniye kapanıs :D)

Flashtan kurmak bence ne mantıklısı güncel bir bios olunca hiç de zorlanmıyorsunuz.

Bu arada 12 gb swap alanı ile 12 gb extract alanı ayrılmıs hardiskten bu ne ya :D nedir bu :D

heartsmagic

@Leroy,ilk kurulumda muhtemelen CD'den okuma sorunu yaşadın ya da diskinde bir sorun oluştu o an.

sudo fdisk -l
çıktısını görürsek daha sağlıklı yorum yaparız bölümlerin hakkında. Fakat takas alanı için 15GB çok gereksiz bir boyut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Leroy

swap alanını niye atadı bilmiyorum windowsun yanına kurmadım salt işletim sistemi olarak ubuntu var 4 gb ram var swap alanı niye??

GNUbuntu

Alıntı yapılan: Leroy - 26 Kasım 2010 - 10:12:21
swap alanını niye atadı bilmiyorum windowsun yanına kurmadım salt işletim sistemi olarak ubuntu var 4 gb ram var swap alanı niye??

Garip bir durum. Ubuntu kendi kendine takas alanı ayırmaz benim bildiğim. Üstelik 12 GB. !  Extrac alanı nedir hiç bir fikrim yok.  :)
Takas alanı özellikle bilgisayarı beklemeye alabilmek için gerekiyor. En azından 1 veya 2 GB. kadar takas alanı ayırmak lazım.
Önce Saygı...

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Leroy

Evet, eve gidince bakıcam sanırım tanımadığı donanım yok :) gerçi bunu nasıl anlayacağız bilmiyorum var midur bunun bir komutu ya da bakılacak menüsü, pencereler takır takır sağa sola kayıyor tabi biz windowsta böyle alışmıştık belki de tanımamıştır.

Ram kullanımı 300 küsürlerde son sürüm bir sistemde gayet cimri bir tüketim :) sevdim bunu, ubuntuyla yeni bir ilişkiye başladık bi pcde kocamak dileğiyle. :)) Bir de şu neti bağlatsam direk tamtakır işe başlıyacam :)

bytan

Eğer bilgisayarında yapabileceğin tüm işlemleri yapabiliyorsan, tüm donanımını kullanabiliyorsan sorun yok. Ekran kartın için şunları kullanabilirsin:

lspci | grep -i vga
glxinfo | grep render
grep drivers /var/log/Xorg.0.log

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Leroy

Teşekkürler,
aldığım çıktılarıın fotosu atacağım buraya, fakat ekran görüntüsünü alabilecek bir program mevcut mudur şu haliyle?

bytan

Ekran görüntüsü yerine kopyalayıp yapıştırarak buraya aktarırsan daha iyi olur. Resimlerin 1 ay sonra akıbetlerinin ne olacağı belirsiz.

PF @ ST

Leroy

disk /dev/sda : 320.1 GB 320072933376 bytes
244 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
sector size (logical/optimal) : 512 bytes / 512 bytes
I/0 size (minimum/optimal) : 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier 0x00020fla

Device       boot      start        end        blocks            ıd        System
/dev/sda1 *               1          37435   300692480   83          Linux
/dev/sda2               37435     38914   11876353      5           Extended
/dev/sda5               37435     38914   11876352     82          Linux swap/ Solaris

Disk utilty menüsünden bakınca hardisk barı da şöyle
308 gb ext4    12 gb extended    12 gb swap space 12 gb
Bunları nedir şimdi hiçbir fiktim yok :)
Donanıma gelmişken söyliyim dediğiniz komutları girdim biraz göz gezdirdim ekran kartımın modelini Nvidia olduğunu falan geforce diye uzun uzun çıktılar verdi bundan donanımı tanıdığı fikrine ulaşıyorum ama bu üstekiler nedir bilmiyorum.

bytan

Senin extrac dediğin şey muhtemelen extended olan kısım. Ayırdığın takas alanı cidden çok fazla. Ve tüm diski de kök dizin üzerine yapılandırmışsın ki, yarın tekrar kurulum yapmak durumunda kaldığında gönül rahatlığıyla format atman zor olacak. Daha yolun başındayken yeni bir bölümlendirme yaparak kurulum yapman yararına olur. Örneğin kök dizin için (/) 10-15 gb alan ayrılması, ram miktarın kadar veya iki katı kadar bir alanın takas alanı olarak ayrılması, kalan kısmın ise /media/depo gibi bir bağlantıyla sisteme bağlanması daha iyi olur. Alttaki iki başlık soracağın sorularda sana yardımcı olur.

[Nasıl] Ubuntu kurulumunda disk yapılandırma
[33] Ubuntu için disk bölümleme ve kurulum

PF @ ST

Leroy

İyi de kurulumda ben kök dizin falan gibi olaylara girmedim tüm diski temizle ve kur seçeneğiyle kurdum bunları özel olarak elle belirtmedim bu kök dizin nasıl bir sıkıntı doğurur ki format atarken?
Neden böyle oldu peki?

bytan

Elle belirtmediğin fark ediliyor. Tüm belgelerini, resimlerini, videolarını ev dizininde bir klasöre koyduğunu ve 100 gb kadar veri oluşturduğunu düşün. Tekrar kurulum yapmak istediğinde, formatlayacağın zaman bu belgelerini yedeklemen gerekecek. Ama dediğim gibi bir kök dizinin olsaydı, belgelerin kök dizinde bulunmadığı için burayı formatlaman daha kolay olacaktı.

PF @ ST

Leroy

Verdiğiniz linkte baktım resimli anlatılmış ama şu var 320 gb lik hdd ye nasıl oranlama yapıcam önerilerinizi bekliyorum.
ram im 4 gb swap alanı kaç olmalı kök dizin kaç olmalı 3 bölüm yeterli mi fat32 alanı da yapılmış çünkü o anlatımda...

bytan

Alıntı yapılan: bytan - 28 Kasım 2010 - 14:35:35
Örneğin kök dizin için (/) 10-15 gb alan ayrılması, ram miktarın kadar veya iki katı kadar bir alanın takas alanı olarak ayrılması, kalan kısmın ise /media/depo gibi bir bağlantıyla sisteme bağlanması daha iyi olur.

Birebir aynısını yapmayacaksın. Sorduğun soruların bir kısmını daha önce belirtmiştim. Kök dizin ve takas alanı sonrasında kalan alanı istediğin bir dosya türü yapıp /media/depo veya /media/bilmemne olarak bağlayarak kullanabilirsin.

PF @ ST

Leroy

308 gb ext4    12 gb extended    12 gb swap space

Şimdi merak ettiğim bir durum da şu 12 gb extented sanırım ubuntu kurulum yeri swap alanı zaten belli 308 gb ext4 diyor okuduğumu eğer doğru anladıysam istdiğiniz dosya medya belge olarak kullanacağımız alan ext4 diyor yani benim her istediğimi atabileceğim yer bu 308 lik alan mı onu yeniden kurulum ile ayarlamam mı gerekiyor?

bytan

Hepsini sil, verdiğim bağlantıları okuyarak yeni bölümleme yap tüm diskine.

PF @ ST

Leroy

O zaman birincil ve başlangıcı 15 gb
Swap alanını mantıksal ve başlangıç sıkları seçili halde 6 gb(biraz fazla ama hdd için yeterli :) )
Dosyalarımı depolayacağım ext4 alanı hdd in geri kalan kısmı için mantıklsal ve başlaçgıç şıkları seçili halde okey deyip kurulum yapıyorum uyar mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Kasım 2010 - 21:59:46

Hocam kurulumu düşeş okudugumda aklımda kaldıkça yaptım ama doğru mu yaptım bilmiyorum alttaki veri usb bellek takılıydı sanırım onun çıktısı :)

zeitgeist

Ne sorduğunu tam olarak anlamadım.

"kurulumu yaptım disk bölümlendirmem iyi mi" diye soruyorsan: İyi, bir sorun yok.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Leroy

Aynen öyle bytan hatalı olmuş dedi ben de forumda okudum aklımda kaldıkça evde kurulumu tekrar yaptı bölümlendirme iy iyani o zaman teşekkür ederim hocam çok saol :)

bytan

PF @ ST