[Çözüldü] Additional Drivers iletişim kutusunda hiçbir şey gözükmüyor.

Başlatan yağmuradam, 29 Kasım 2010 - 01:25:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Önce xorg.conf dosyasından başlayalım. Her şey olması gerektiği gibi ve yeri de doğru. Wiki'de de muhtemelen /etc/xorg.conf değil de /etc/X11/xorg.conf diyordur, eğer demiyorsa yanlış diyordur ve bunu düzeltiriz.

Şu an sürücüler kurulu ve Nvidia etkin durumda gibi. Fakat Compiz'in çalışmaması artık bana bu kart ve bağlı bulunduğu sürücü ile ilgili Compiz'in bir sorunu olduğunu düşündürüyor.

wget http://blogage.de/files/9124/download -O compiz-check
sh compiz-check
ne çıktı veriyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yağmuradam

heartsmagic;
  wget http://blogage.de/files/9124/download -O compiz-check
komutu;

--2011-01-25 00:47:38--  http://blogage.de/files/9124/download
Resolving blogage.de... 178.63.199.65
Connecting to blogage.de|178.63.199.65|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 28360 (28K) [application/octet-stream]
Saving to: `compiz-check'

100%[======================================>] 28,360      81.7K/s   in 0.3s   

2011-01-25 00:47:38 (81.7 KB/s) - `compiz-check' saved [28360/28360]

çıktısını veriyor.

sh compiz-check

komutu da;

Gathering information about your system...

Distribution:          Ubuntu 10.10
Desktop environment:   GNOME
Graphics chip:         nVidia Corporation NV20 [GeForce3 Ti 200] (rev a3)
Driver in use:         nvidia
Rendering method:      Nvidia

Checking if it's possible to run Compiz on your system...

Checking for texture_from_pixmap...               [ OK ]
Checking for non power of two support...          [ OK ]
Checking for composite extension...               [ OK ]
Checking for FBConfig...                          [ OK ]
Checking for hardware/setup problems...           [ OK ]

çıktısını veriyor.

heartsmagic

Burada da sorun görünmüyor.
gconftool-2 -s --type bool /apps/metacity/general/compositing_manager false komutundan sonra tekrar dener misin Compiz'i açmayı.

yağmuradam

heartsmagic;
  Verdiğiniz;

gconftool-2 -s --type bool /apps/metacity/general/compositing_manager false

komutunu uyguladım. Hiçbir çıktı vermedi.
  Extra moda geçmiyor. Yine eskiden olduğu gibi;

Desktop effects could not be enabled

mesajını veriyor. Bu arada üst paneldeki internet bağlantısının simgesi kayboldu.

heartsmagic

Açıkçası şu durumdan sonra ne deneyebiliriz bilemiyorum. Her şey olması gerektiği gibi. Eğer internet bağlantı simgesi bir sonraki oturum başlangıcında geri gelmezse onu ayrıca konuşalım.

zeitgeist

@yağmuradam,

Bu başlıkta sana yardımcı olamaya çalışırken bir kaç defa çıktılar verirken neye dikkat etmen gerektiği hususunda bilgi geçtik. Sorununla ilgili mesajlara dikkat ettiğin kadar bu konuya da dikkat edersen seviniriz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

yağmuradam

Bana bildirdiğiniz yol gösterme yöntemlerinin hepsini eksiksiz bir şekilde uyguladım. Elimden geldiği kadar hepsini sona ulaştırmaya çalıştım. Eğer Ubuntu'nun son iki sürümden beri yapılandırma düzeni değiştiyse, bunda benim bir hatam yok. Böyle mi kalacak yani? Masaüstü efektlerimi açamayacak mıyım? Diğer kullandığım iki dağıtımda hiçbir problem yok. Compiz Fusion'un efektlerini rahatlıkla kullanabiliyorum.

zeitgeist

@yağmuradam,

Eğer bir önceki mesajım  için söylüyorsan, çıktılardaki hususu hatırlatmamın sebebi başkaydı. Ben eksik ifade etmişim, söylemek istediğim; çıktıları verirken code etiketini kullanman, böylece daha rahat okunabiliyor. Yani şu başlık:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14283.0.html

Ekran kartınla ilgili son durum için bir şey diyemiyorum ne yazık ki.

yağmuradam

zeitgeist;
    Ben bu şekilde code etiketi kullanılacağını bimiyordum. Bundan sonra o şekilde yazarım. Hiçbir arkadaşıma herhangi bir kötü mesajım olamaz. Fakat Ubuntu'yu eski sürümlerdeki gibi bütün özellikleri ile kullanamamak beni çok üzüyor. Şu anda efektsiz çalışıyor, ama hiç içime sinmiyor, açmak bile içimden gelmiyor.

heartsmagic

@yağmuradam, açıkçası deneyebildiğimiz hemen her şeyi denedik. Aklıma başka bir şey gelmiyor ne yazık ki.
Başlık çok kabardığı için unutmuşum, sana son xorg paketlerini (çok güncel olanları) kurdurup üzerinde sürücü denemesi yaptırmış mıydık?

yağmuradam

heartsmagic ve zeitgeist;
    Sonunda masaüstü efektlerimi açmayı başardım. Eski notlarımı karıştırırken bulduğum, görsel efektlerin yapılandırılmasını ve eklenmesini sağlayan aşağıdaki komutu verdim.

sudo nvidia-xconfig --composite --allow-glx-with-composite --add-argb-glx-visuals

komutu işe yaradı. Bilgisayarı yeniden başlattığım zaman efektlerim açıldı. Size ve ilgilenen diğer arkadaşlarıma çok  teşekkür ederim.
    Karşılaştığım problemleri ve nasıl çözdüğümüzü en başından adım adım yazıyorum.
    heartmagic arkadaşımın ''Nvidia sürücülerinin elle kurulumu'' linkinden yola çıkarak, öncelikle kendi ekran kartım olan Nvidia Geforce 3 Ti 200 kartımın sürücüsü olan;

NVIDIA-Linux-x86-96.43.19-pkg1.run

sürücüsünü başlangıç dizinine (/home dizinine) indirdim. Daha sonra;

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

komutu ile ''blacklist.conf'' dosyasını açtım. Dosyanın sonuna,

blacklist vga16fb
     blacklist nouveau
     blacklist rivafb
     blacklist nvidiafb
     blacklist rivatv

ifadelerini ekleyip, kaydedip, dosyayı kapattım.
     Daha sonra kurulu olan bütün Nvidia sürücülerimi kaldırmak için;

sudo apt-get --purge remove nvidia-*

komutunu verdim. Bilgisayarımı yeniden başlattığım zaman uçbirimde açılması gereken Ubuntu'nun, normal bir şekilde açıldığını gördüm. Bu nedenle kendim, Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime düştüm. Kullanıcı adımı ve şifremi yazdıktan sonra;

sudo killall gdm-binary

komutu ile gdm'yi kapattım. Daha sonra;

sudo sh NVIDIA*

komutu ile sürücümü kurdum ve;

sudo gdm

komutu ile gdm'yi başlattım. Bilgisayarım açıldığı zaman, ''/etc/X11'' dizini altında ''xorg.conf''  dosyamın oluşturulduğunu ve içinin doldurulduğunu gördüm.  Aynı zamanda ''Applications-System Tools'' menüleri altında ''Nvidia X Server Settings'' iletişim kutusunda sürücümün, monitörümün, monitör çözünürlüğümün tanındığını ve ''Open GL/GLX Information'' üzerine tıkladığımda, en üst satırda ''Direct Rendering'' karşısında ''Yes'' cevabının olduğunu gördüm. Böylelikle 3D efektlerimin açık olduğunu anladım.
     Fakat ''System-Preferences-Appearance'' menü yolunu izleyerek açtığım ''Appearance'' iletişim kutusunda, ''Visual Effects'' sekmesinde, ''Extra'' bölümüne tıkladığım zaman,  görsel efektlerimi açamıyordum ve;

Desktop Effects not enable

cevabını alıyordum. Bunun üzerine konsolu açıp;

sudo nvidia-xconfig --composite --allow-glx-with-composite --add-argb-glx-visuals

komutunu verdim ve bilgisayarımı yeniden başlattım. Ubuntu açıldığı zaman yine, ''System-Preferences-Appearance'' menü yolunu izleyerek açtığım ''Appearance'' iletişim kutusunda, ''Visual Effects'' sekmesinde, ''Extra'' bölümüne tıkladığım zaman, görsel efektlerimin açıldığını gördüm. Benimle aynı problemi yaşayan diğer arkadaşlarım da İnşallah problemlerini böyle çözebilirler. Artık bu bölümü kilitleyebilirsiniz. Tekrar teşekkür ederim.

zeitgeist

Meseleyi çözdüğüne sevindim @yağmuradam :)

Sorunu çözmek için gösterdiğin uğraş takdire değer. Forumda çözüm yolunu paylaşman ve böyle ayrıntılı anlatman çok iyi oldu. Teşekkürler. Ben de bu vesileyle şu bahsettiğin komutu araştırmaya başladım. Argb ve glx/composite ile yararlı bilgiler edindim  ;)

Alıntı Yapsudo nvidia-xconfig --composite --allow-glx-with-composite --add-argb-glx-visuals

Bir de son olarak senden Xorg.conf dosyanın son halini rica etsek, ardından başlığı etiketler kapatırız.

heartsmagic

@yağmuradam, ben de @zeitgesit gibi hem uğraşın hem de buraya geçtiğin ayrıntılı anlatım için tekrar teşekkür ediyorum. xorg.conf dosyan da çok işe yarayabilir şu durumda söylendiği üzere. Ancak benim bir ricam var. Bu başlığı kapatalım fakat sen şu son iletini ayrı bir başlık olarak tekrar aç. Aynısını kopylayayıp yapıştırsan da olur, bir de xorg.conf eklersin. Ardından o başlığımızı sabitleriz zira güzel bir örnek olabilir Nvidia bölümü için.

Ben de elle Nvidia kurulumu belgemize ufak bir düzeltme geçmiş olayım senin sayende. Tekrar teşekkürler.

yağmuradam

zeitgeist ve heartsmagic;
   Günlük internet kullandığım ve haftada sadece bir gün internete girebildiğim için istediğiniz konu başlığını hemen yazamadım. Kusura bakmayın. İstediğiniz gibi bu konuyu ve ''xorg.conf'' dosyamın içeriğini ''Nvidia'' başlığı altına yazdım. Siz isterseniz yazdığım başlık üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. İkinize ve ilgilenen diğer arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

heartsmagic

Buradan tekrar teşekkür ederek hem konuyu kapatayım hem de yerini değiştireyim.