[Çözüldü] Additional Drivers iletişim kutusunda hiçbir şey gözükmüyor.

Başlatan yağmuradam, 29 Kasım 2010 - 01:25:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sema

Alıntı yapılan: yağmuradam - 17 Aralık 2010 - 07:56:41
[    24.787] (EE) Failed to initialize GLX extension (Compatible NVIDIA X driver not found)

GLX başlatılamadı diyor, üst tarafta da GLX ile ilgili hatalar almıştık, şunları deneyelim;

sudo apt-get update ; sudo apt-get upgrade ; sudo apt-get dist-upgrade ; sudo apt-get update ; sudo apt-get install nvidia-glx
susema

yağmuradam

sema;
   xorg.conf dosyamı oluşturdum.
   sudo nvidia-xconfig komutu ile içini doldurdum. Yazmış olduğunuz komutları sırası ile konsolda girdim. En son komut olan ;
   sudo apt-get install nvidia-glx
komutunu verince;

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Package nvidia-glx is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source

E: Package 'nvidia-glx' has no installation candidate

şeklinde bir mesaj verdi. Sistemi yeniden başlattım. Fakat yine login ekranında takılıp kaldı. Başka ne yapabilirim?

sem

Bütün mesajları okumaya çalıştım ama gözümden kaçtıysa diye sorayım... NVidia sitesinde driver aradınız mı? Ben baktım şimdi bulamadım sizin direverinizi... Sizinkisi acaba ne olarak geçiyor;

Nvidia Geforce 3 Ti 200

Sizinkisi... Nvidianın sitesine 4 Ti series var ama 3 Ti göremedim... Bir de siz arayın eğer önceden bakmadıysanız, site bu;

http://www.nvidia.com/Download/index5.aspx?lang=en-us

4 ti Series ise;

Product Type seçeneğini "Legacy" yapınca; ilk  "Product Series" seçeneği geliyor... Altında 3 Series var ama 3 Ti'yi kapsar mı hiç bir bilgim yok...

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

@sem0900, ben de bakmıştım bu başlığı ilk gördüğümde 3 ti demiyor ancak o seriyi bir tek legacy sağlıyor. Onu da bir denetelim en son.
@yağmuradam, şimdi şu şekilde bir iki şey deneyelim. Bunların hepsini ayrı ayrı deneyeceksin.

1. Öncelikle xorg.conf dosyasını şu şekilde açıp:
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf içine sadece şu satırları işle:
Alıntı YapSection "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
EndSection

Ardından GDM'yi veya sistemi yeniden başlat.

2. Yukarıdaki işe yaramazsa, xorg.conf dosyasını sil. Ardından şunu uygula:
sudo apt-get remove  xserver-xorg-video-nouveau
İki paketi kaldıracak, ardından sistemi yeniden başlat.

3. Yukarıdaki de işe yaramazsa bizim forumdaki Nvidia'yı elle kurma başlığına yönel:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21050.0.html

Senin indireceğin sürücüler şunlar:
Sistemin 32bit ise http://www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-96.43.19-driver.html
Sistemin 64bit ise http://www.nvidia.com/object/linux-display-amd64-96.43.19-driver.html

Ardından başlığı takip et ve elle kurulumu dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

@yağmuradam
Alıntı yapılan: yağmuradam - 18 Aralık 2010 - 02:33:19
E: Package 'nvidia-glx' has no installation candidate

@yağmur adam, Sinaptik'e baktım da seninki 96 serisiydi sanırım. Paketler şunlarmış. Bunu dene, sonra olmadı @heartsmagic'in dediğini yap, ama bunu da denemiş olalım, çünkü glx ile hatalar aldık, öyle düşündüm. Zaten geçiş paketleriymiş bunlar, işimiz bitince kaldırabiliyormuşuz.

sudo apt-get install nvidia-glx-96 nvidia-glx-96-dev nvidia-glx-96-kernel-source
susema

yağmuradam

heartsmagic;
  Sizin yazdığınız 1. aşama sonuç vermedi. Yine login ekranında takılıp kaldı.
  2. aşamayı uyguladım. Sizin yazdığınız gibi öncelikle xorg.conf dosyasını kaldırdım.
  sudo apt-get remove  xserver-xorg-video-nouveau
komutunu uygulayıp, sistemi yeniden başlattım. Eskiden 800*600 piksel olan çözünürlük , olması gerektiği gibi 1024*768 piksel oldu. Hiçbir zaman 1024*768 pikselde sistemimi açamamıştım.
   Additional Drivers içinde sürücüm olarak nvidia_96 gözüküyor. Fakat xorg.conf dosyası, sildiğimiz için yok. Şimdi nasıl bir yol izleyebilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2010 - 14:43:21

sema;
  Şimdilik heartsmagic'in yöntemi belli bir yere kadar sonuç verdiği için , sizin yazdığınızı karışıklık olmaması için uygulamadım. Adım adım uygulama yapmak istiyorum. Eğer yeniden sonuç alamama gibi bir durum sözkonusu olursa, sizin yazdığınız yolu da deneyeceğim. Yardımlarınızı bekliyorum.

heartsmagic

Şu an çözünürlük normal mi yani, istediğin gibi mi? Eğer öyleyse sadece sürücü doğru yükleniyor mu sistem diye bakacağız:
glxinfo | grep render

yağmuradam

Evet heartsmagic;
   Şu anda çözünürlük tam benim LCD ekranımın çözünürlüğü (1024*768 piksel). Yani çözünürlükte herhangi bir problem kalmadı. Fakat xorg.conf dosyası halen yok. Yazdığınız ,

glxinfo | grep render

komutunun da çıktısı şu şekilde;

Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

Şu anda Synaptic içinde kurulu olan nvidia paketlerim şunlar;

nvidia-96-dev
nvidia-settings
nvidia-glx-96
nvidia-common
nvidia-glx-96-dev
nvidia-96-kernel-source
nvidia-173-modaliases
nvidia-96-modaliases
nvidia-current-modaliases
nvidia-96
xserver-xorg-video-nv
jockey-common
jockey-gtk

Bundan sonra ne yapabiliriz?

sema

susema

heartsmagic

@sema, nvidia-glx isminde tek bir paket yok, istenilse de kurulamaz. Senin son verdiğin komutlarla kurulacak paketler zaten kurulu gibi. Kaldı ki aslında ilk paket yeterlidir bence.

@yağmuradam, açıkçası çıktı hâlâ düzgün değil ve ne yazık ki sebebini bilmiyorum. Kartının modeli ile alakalı diyeceğim, başka da bir şey gelmiyor aklıma. Hani üçüncü şıkkı istersen bir dene.

Bu arada görsel efektleri açabiliyor musun?

yağmuradam

heartsmagic;
  Görsel efektleri açamıyorum. Hala,
Desktop effects could not be enabled
mesajını veriyor.
sema;
  Sizin vermiş olduğunuz paketlerden;
  nvidia-glx-96
ve;
  nvidia-glx-96-dev
paketleri Synaptic içinde zaten yüklü olarak gözüküyor. Diğer paket olan;
  nvidia-glx-96-kernel-source
paketi Synaptic içinde yok. Komutla da kurulmadı.

heartsmagic

Bu durumda dediğim gibi sürücüleri elle yükleme yolunu deneyebilirsin. Elle yükleme başlığını takip etmen mümkün şu durumda, doğru sürücüyü de indirdiğine emin olmalısın. Her durumda bu başlıkta yaptıklarını bir kenara not etmen bir sorun yaşadığında geri dönmen adına faydalı olacaktır.

yağmuradam

heartsmagic;
   Sürücülerin elle kurulumunu başaramadım. Eski sürümlerde kullanılan Easy Ubuntu paket yükleme yazılımı halen geçerli mi? Easy Ubuntu'yu kullanıp sürücülerimi yükleyemezmiyim? Ya da envyng-gtk hazırlandı mı? Eğer bu yöntemler de işe yaramazsa artık bırakacağım. Ubuntu'yu çok sevmeme rağmen artık soğudum.

heartsmagic

Easy Ubuntu nedir bilmiyorum. Envy ne yazık ki son sürümlerde desteklenmiyor. En son baktığımda böyleydi.
Elle neden kuramadın? Onun üzerine gidebiliriz.

yağmuradam

heartsmagic;
  Blacklist dosyasının sonuna beş satırlık ifadeleri ekledim. Bütün nvidia sürücülerimi,
   sudo apt-get --purge remove nvidia-*
komutu ile kaldırdım. Sistemimi yeniden başlatığımda problemsiz bir şekilde açıldığını gördüm. Yani herhangi bir şekilde hata mesajı vermedi. Normal bir başlangıç oldu. Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime kendim düştüm.
   sudo sh NVIDIA*
komutunu verdim. Fakat;
   sh: Can't open NVIDIA*
mesajını verdi. Aynı işlemi  uçbirimde /home dizininin içine girerek uyguladım. ''Error'' penceresi içinde bir hata mesajı verdi. Fakat sürekli aşağıya doğru akan ve içinde ''usb'' ifadesi bulunan yazılar yüzünden hata mesajının içeriğini göremiyorum. Bu aşağıya doğru sürekli akan yazıları nasıl durdurabilirim? Uçbirime düştüğüm zaman bunlar yüzünden komutlarımı giremiyorum. /home içinde kullanıcı adımın hemen yanında Nvidia sürücüm duruyor. Bundan sonra ne yapabilirim?

heartsmagic

Paketin tam olarak yerini söyler misin? Tam olarak ama. Ayrıca paketleri kaldırmana rağmen masaüstü açılıyorsa durum biraz garip demektir. İki ihtimal var:

1. Paketleri kaldıramadın.
dpkg -l | grep nvidia çıktısından anlarız bunu.

2. Açılmama durumunu yaşatmamak için önlem almış olabilir Ubuntu geliştiricileri. Bu durumda Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime düşünce önce GDM'yi sonlandırmayı dene:
killall gdm

yağmuradam

heartsmagic;
  Nvidia paketi tam olarak Kullanıcı adımı taşıyan klasörün hemen yanında bulunuyor.
  dpkg -l | grep nvidia
komutunun çıktısı hiçbir sonuç ifadesi vermedi.
  Ctrl+Alt+F1 ile uçbirime düştüm.
  killall gdm
komutunu verdim. Fakat;
  gdm: no process found
mesajını verdi.

heartsmagic

Zaman değişiyor mu ne, geride kalıyoruz ya da unutuyoruz bazı şeyleri. Şu şekilde dene:

sudo killall gdm-binary

GDM sonlanacaktır. Ardından kuruluma geçersin. Sonra da
sudo gdm ile açarsın açılış yöneticisini.

Fakat Nvdiai paketi senin ev dizininde olacak, o dizinin yanında değil. Kaldı ki senin /home dizini içine doğrudan koyman için bu paketi root yetkisi ile işlem yapmış olman lazım. Şöyle söyleyeyim, eğer kullanıcı adın yağmuradamsa paket /home/yağmuardam dizini içinde olacak. /home altında yağmuradam dizininin yanında değil yani.

yağmuradam

heartsmagic;
  Sürücülerimi elle kurmayı başardım. Sistemi yeniden başlattığım zaman başarılı bir şekilde açıldığını gördüm.  /etc/X11/dizinleri içinde xorg.conf dosyasının kendiliğinden oluştuğunu ve xorg.conf dosyasının içinin kendiliğinden doldurulduğunu gördüm.
  Fakat Apperance bölümünden Visual  Effects bölümünde Extra üzerine tıkladığımda yine görsel efektleri açamıyorum. Üstüne üstlük pencere kenarları kayboluyor.
  Bir başka kötü durum da Additional Drivers içinde elle yüklediğim sürücüm gözükmüyor.
  Fakat ''NVIDIA Xserver Settings'' iletişim kutusunda 96.43.19 versiyonlu sürücümün yüklü olduğu gözüküyor . Monitörümün kendisi, çözünürlüğü tanınmış durumda ve diğer Nvidia özelliklerinin hepsi gözüküyor.

glxinfo | grep render
komutuna;

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce3/AGP/SSE2

cevabını alıyorum.

dpkg -l | grep nvidia
komutu hiçbir cevap vermiyor.
Acilen yardım ederseniz çok sevinirim.

zeitgeist

Acil olan nedir?

metacity --replace komutuyla pencere kenarları düzeliyor mu?

Compiz efektleri için ccsm kurulumu?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

yağmuradam

zeitgeist;
  Compiz Config Settings Manager kurulu durumda. Az önce sistemimi güncelledim. Synaptik içinden fusion-icon paketini kurdum. Çalıştırmak istedim. Fakat çalışmayıp Login ekranına düştüm. Daha sonra fusion-icon paketini Synaptik üzerinden kaldırdım.
  Fakat şimdi konsolda verdiğim ,

glxinfo | grep render

komutunu verince login ekranına düşüyor. Güncellemeden önce ve fusion-icon paketini yükleyip, tekrar kaldırmadan önce bu komuta;

cevabı veriyordu.

Sizin vermiş olduğunuz

metacity --replace

komutunu verince yeniden login ekranına düşüyor.
    ''Apperance'' içinden ''Visual Effects'' bölümünde ''Extra'' moda tıkladığım zaman yine Login ekranına düşüyor.
    Nvidia Xserver Settings  içinde ''Open GL/GLX Information'' bölümüne tıkladığım zaman önceden GLX modülleriyle ilgili bilgi verirken, şimdi Login ekranına düşüyor.
Acaba güncellemede mi bir hata oldu, yoksa fusion icon paketi ile gelen bağımlılık paketlerinden bazıları kaldırılmadı mı?
    Artık ne yapacağımı şaşırdım. Yardım ederseniz sevinirim.

zeitgeist

fusion ile ilgili olacağını sanmıyorum ama yine de; uygulamayı tüm bağımlılıklarıyla beraber kaldırmak için

sudo apt-get remove --purge fusion-icon

komutunu kullanabilirsin (uygulama ismini yanlış yazmış olabilirim, sen düzeltirsin)

Güncellemeler sonrası sistemi yeniden başlatmışsındır herhalde değil mi? Eğer öyleyse son güncellemelerle yeni bir çekirdek geldi mi acaba? Eski çekirdek sürümlerini sisteminden kaldırmadıysan onlarla açıp sağlıklı çalıştırabiliyor musun sistemi, mesela render komutunu verip cevap alabiliyor musun?

yağmuradam

zeitgeist;
  Fusion-icon ile ilgili problemimi çözdüm. Sürücülerimi kaldırıp, elle yeniden kurdum. Şimdi o hata düzeldi. Artık;

glxinfo | grep render

komutuna;

cevabını alıyorum. Daha sonra sizin verdiğiniz;

metacity --replace

komutunu verdim. Extra efektlere geçmek istedim. Fakat olmadı. Sistemi yeniden başlatınca duvar kağıdı geldi. Fakat alt ve üst
paneller gelmedi. Yani şu anda paneller yok. Şimdi Ubuntu bu şekilde açılıyor. Hiçbir işlem yapamıyorum.
  Yardım ederseniz sevinirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ocak 2011 - 16:51:42

zeitgeist;
  Alt ve üst panelleri getirmeyi başardım. Fakat Extra özellikleri halen açamıyorum. Sürücüm yüklü durumda. Fakat Additional Drivers içinde gözükmüyor. Nvidia Xserver Settings içinde kurulu olarak gözüküyor.

glxinfo | grep render
komutuna;

cevabını alıyorum.
  Yani yine aynı duruma geri döndüm.
  Lütfen yardım edin.

zeitgeist

Sıkıcı bir durum yaşıyorsun @yağmuradam farkındayım. Render komutu nvidia döndürdüğüne göre sorun olmasa gerek sürücülerde. Xorg çıktısını buraya aktarır mısın? Nvidia-settings uygulaması çalışıyor mu?

yağmuradam

zeitgeist;
   Sürücülerimi yükledikten sonra;

sudo nvidia-xconfig

komutunu vermedim. Daha doğrusu xorg.conf dosyası otomatik olarak oluşturulduğu ve içi otomatik olarak doldurulduğu için bu komutu vermedim. Komutu vermem gerekiyor mu?
   NVidia Xserver Settings iletişim kutusundaki bütün ayarlar çalışıyor. Sürücüm gözüküyor, monitörüm tanınmış ve çözünürlük de olması gerekiği gibi bulunuyor.
   Bir de Ubuntu Wiki'de xorg.conf dosyasının yapılandırılması için ,

sudo Xorg -configure

komutunun verilmesi gerekiyor şeklinde yazıyordu. ''sudo nvidia-xconfig'' komutu yerine bu komutu mu vermemiz gerekiyor?
   Yine Ubuntu Wiki'de xorg.conf dosyasının yerinin değiştiği ve ''/etc/xorg.conf'' konumunda bulunması gerektiği yazıyordu. İlave olarak da xorg.conf dosyasının benzerinin ''/usr/share/X11/xorg.conf.d/xorg.conf'' konumunda olması gerektiği belirtiliyordu. Acaba biz xorg.conf dosyasını yanlış yerde mi tutuyoruz?
   xorg.conf dosyamın içeriği şu şekilde;

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 1.0  (buildmeister@builder75)  Wed Oct 27 19:20:23 PDT 2010

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0"
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"