KDE Sorularım

Başlatan anubisx, 26 Kasım 2010 - 15:40:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anubisx

Merhaba arkadaşlar yeni laptop aldım windows 7 nin yanına ilk iş olarak ubuntu 10.10 u indirip kurdum daha sonra güncellemesini yaptım ve bundan sonra GRUB ta 2 adet sürüm farklı Ubuntu ortaya çıktı ve * tabi ki windows 7. Neyse problemim bu değil.Daha sonra IronMan2 yi izledim ve daha önceden de linux bilgim olduğu için KDE e geçmeye karar verdim  kubuntu-desktop komutuyla ubuntu nun üzerine KDE paketlerini kurmuş oldum.Şu anda GRUB ta 2 tane Ubuntu var ancak ubuntuyu seçtiğim zaman girişte KDE ayarlayarak yada Gnome  tercih yapara k girebiliyorum.KDE yi pek sevdiğim söylenemez ancak elbet geliştirilmesine yardımcı olabileceğimi düşünerek KDE yi kullanmak istiyorum.Şimdi sorum şu :
1) Sadece sistemimde halihazırda olan windows7 ve kubuntu olsun istiyorum.Yani Gnome gibi bir seçeneğim olmasın.Kaldırmak istiyorum.
2)KDE yi pardus yada mandriva çok iyi kullanıyor deniliyor, araştırdım okudum ama şimdilik Kubuntu iyidir gibi geliyor.
3) gibi desktop folder im kayboldu onu ortaya nasıl çıkartabilirim bilmediğim için komik bir soru gibi gelebilir :) ve ondan farklı boyutlarda 2-3 tane çıkartabilir miyim ?
4)KDE de terminal kullanımı daha mı farklı devam oluyor gnome a göre alt+f2 den pek haz etmedim .Gnome dalki terminal sistemi çok daha iyiydi.Yada eksik bilgim ne bu noktada.

Şimdiden teşekkürler

stratovarius

1)İki ubuntu çıkma nedeni kernel yenilendi eski kerneli silerseniz tek ubuntu çıkıcaktır.

2) Saatin yanındaki simgeye tıklayınız bir menü çıkıcaktır oradan dizin görünümü tutup masaüstüne sürükleyiniz. İstediğiniz sayıda masaüstüne dizin görünümü atabilirsiniz.
Ayarlarından hangi dosya içeriğinin gözükmesini istiyorsanız onu seçin.

3)Sistem /uygulamalar /uç birim ile konsolu açabilirsiniz.

Gnome kaldırma için diğer arkadaşlar yardımcı olucaktır, o konuda bilgim yok.

utdmr

Alıntı yapılan: anubisx - 26 Kasım 2010 - 15:40:44
GRUB ta 2 adet sürüm farklı Ubuntu ortaya çıktı ve * tabi ki windows 7.
Bunlar farklı çekirdeklerdir büyük ihtimalle(veya recovery), farklı Ubuntu'lar değil. Forumda aratarak temizliklerini yapabilirsiniz.

Alıntı yapılan: anubisx - 26 Kasım 2010 - 15:40:441) Sadece sistemimde halihazırda olan windows7 ve kubuntu olsun istiyorum.Yani Gnome gibi bir seçeneğim olmasın.Kaldırmak istiyorum.
sudo apt-get --purge remove ubuntu-desktop'yi deneyin, olmazsa bağımlılıkları ile beraber "gtk" yı kaldırmayı deneyebilirsiniz.
Alıntı yapılan: anubisx - 26 Kasım 2010 - 15:40:442)KDE yi pardus yada mandriva çok iyi kullanıyor deniliyor, araştırdım okudum ama şimdilik Kubuntu iyidir gibi geliyor.
Kubuntu çok yol aldı, stabil şu an yeterince. Tabii ki denemek size kalmış :).
Alıntı yapılan: anubisx - 26 Kasım 2010 - 15:40:443) gibi desktop folder im kayboldu onu ortaya nasıl çıkartabilirim bilmediğim için komik bir soru gibi gelebilir :) ve ondan farklı boyutlarda 2-3 tane çıkartabilir miyim ?
Sağ tıklayıp "Parçacık Ekle"den "Dizin Görünümünü"'nü ekleyin.  İstediğiniz klasörleri gösteren istediğiniz kadar ekleyip istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.
Alıntı yapılan: anubisx - 26 Kasım 2010 - 15:40:444)KDE de terminal kullanımı daha mı farklı devam oluyor gnome a göre alt+f2 den pek haz etmedim .Gnome dalki terminal sistemi çok daha iyiydi.Yada eksik bilgim ne bu noktada.
Alt+F2 ile gelen çalıştırıcı, terminal değil. Terminal olarak "Konsole" kullanabilirsiniz varsayılan olarak gelen. Eğer çalıştırıcının üstte açılmasıysa, çalıştırıcıda sağda olan ayarlardan ortaya getirebilirsiniz.

Edit: Stratovarius cevaplamış bile:).
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

heartsmagic

Başlığı "sorularım" olarak değiştiriyorum zira bunların hemen hiçbiri aslında bir sorun değil, soru.

Eğer Gnome istemiyorsan forumdan Gnome kaldırmak için açılmış olan konulara bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

GNOME kaldırma için

sudo apt-get remove adium-theme-ubuntu aisleriot alacarte app-install-data-partner apport-gtk apt-xapian-index aptdaemon at-spi baobab binfmt-support binutils bluez-gstreamer bogofilter bogofilter-bdb bogofilter-common branding-ubuntu brasero brasero-cdrkit brasero-common brltty-x11 capplets-data checkbox checkbox-gtk cli-common compiz compiz-core compiz-fusion-plugins-main compiz-gnome compiz-plugins compizconfig-backend-gconf computer-janitor computer-janitor-gtk couchdb-bin desktop-file-utils desktopcouch dmz-cursor-theme doc-base empathy empathy-common eog erlang-base erlang-crypto erlang-inets erlang-mnesia erlang-public-key erlang-runtime-tools erlang-ssl erlang-syntax-tools erlang-xmerl espeak espeak-data evince evince-common evolution evolution-common evolution-couchdb evolution-data-server evolution-data-server-common evolution-exchange evolution-indicator evolution-plugins evolution-webcal example-content file-roller firefox firefox-branding firefox-gnome-support gamin gbrainy gcalctool gcc gcc-4.4 gconf-defaults-service gconf-editor gconf2 gconf2-common gdm gdm-guest-session gedit gedit-common gksu gnome-about gnome-accessibility-themes gnome-applets gnome-applets-data gnome-bluetooth gnome-codec-install gnome-control-center gnome-desktop-data gnome-dictionary gnome-disk-utility gnome-doc-utils gnome-games-common gnome-icon-theme gnome-keyring gnome-mag gnome-mahjongg gnome-media gnome-media-common gnome-menus gnome-mime-data gnome-nettool gnome-orca gnome-panel gnome-panel-data gnome-power-manager gnome-screensaver gnome-screenshot gnome-search-tool gnome-session gnome-session-bin gnome-session-canberra gnome-session-common gnome-settings-daemon gnome-sudoku gnome-system-log gnome-system-monitor gnome-system-tools gnome-terminal gnome-terminal-data gnome-themes-selected gnome-themes-ubuntu gnome-user-guide gnome-utils gnome-utils-common gnomine gstreamer0.10-alsa gstreamer0.10-gnonlin gstreamer0.10-nice gstreamer0.10-plugins-base gstreamer0.10-plugins-base-apps gstreamer0.10-plugins-good gstreamer0.10-tools gstreamer0.10-x gtk2-engines gtk2-engines-murrine gtk2-engines-pixbuf gucharmap guile-1.8-libs gvfs gvfs-backends gvfs-fuse gwibber gwibber-service humanity-icon-theme hwdata ibus ibus-gtk ibus-pinyin ibus-pinyin-db-android ibus-pinyin-db-open-phrase ibus-table indicator-applet indicator-applet-session indicator-application indicator-me indicator-messages indicator-session indicator-sound jockey-gtk language-selector launchpad-integration libappindicator0.1-cil libappindicator1 libart-2.0-2 libart2.0-cil libatspi1.0-0 libavahi-glib1 libavahi-gobject0 libavahi-ui0 libavc1394-0 libbonobo2-0 libbonobo2-common libbonoboui2-0 libbonoboui2-common libbrasero-media1 libburn4 libc-dev-bin libc6-dev libcairo-perl libcairomm-1.0-1 libcamel1.2-14 libcanberra-gtk-module libcanberra-gtk0 libcanberra-pulse libcanberra0 libcdio-cdda0 libcdio-paranoia0 libcdio10 libclutter-1.0-0 libclutter-gtk-0.10-0 libcompizconfig0 libcouchdb-glib-1.0-2 libcroco3 libcryptui0 libcurl3 libdbusmenu-gtk1 libdconf0 libdecoration0 libdesktopcouch-glib-1.0-2 libdmapsharing2 libdotconf1.0 libdv4 libebackend1.2-0 libebook1.2-9 libecal1.2-7 libedata-book1.2-2 libedata-cal1.2-7 libedataserver1.2-13 libedataserverui1.2-8 libegroupwise1.2-13 libept1 libespeak1 libevdocument3 libevent-1.4-2 libevolution libevview3 libexempi3 libfolks-telepathy0 libfolks0 libfreezethaw-perl libgail-common libgail-gnome-module libgail18 libgamin0 libgconf2-4 libgconf2.0-cil libgcr0 libgd2-xpm libgdata-common libgdata-google1.2-1 libgdata1.2-1 libgdata7 libgdict-1.0-6 libgdu-gtk0 libgdu0 libgee2 libgexiv2-0 libgksu2-0 libglade2-0 libglade2.0-cil libgladeui-1-9 libglib-perl libglib2.0-cil libglib2.0-data libglibmm-2.4-1c2a libgmime-2.4-2 libgmime2.4-cil libgnome-bluetooth8 libgnome-desktop-2-17 libgnome-keyring0 libgnome-mag2 libgnome-media0 libgnome-menu2 libgnome-vfs2.0-cil libgnome-window-settings1 libgnome2-0 libgnome2-canvas-perl libgnome2-common libgnome2-perl libgnome2-vfs-perl libgnome2.24-cil libgnomecanvas2-0 libgnomecanvas2-common libgnomekbd-common libgnomekbd4 libgnomepanel2.24-cil libgnomeui-0 libgnomeui-common libgnomevfs2-0 libgnomevfs2-common libgnomevfs2-extra libgoocanvas-common libgoocanvas3 libgp11-0 libgsl0ldbl libgssdp-1.0-2 libgstfarsight0.10-0 libgtk-vnc-1.0-0 libgtk2-perl libgtk2.0-cil libgtkhtml-editor-common libgtkhtml-editor0 libgtkhtml3.14-19 libgtkmm-2.4-1c2a libgtksourceview2.0-0 libgtksourceview2.0-common libgtkspell0 libgtop2-7 libgtop2-common libgucharmap7 libgupnp-1.0-3 libgupnp-igd-1.0-3 libgvfscommon0 libgweather-common libgweather1 libgwibber0 libibus2 libidl0 libido-0.1-0 libiec61883-0 libindicate-gtk2 libindicator1 libisofs6 libjson-glib-1.0-0 libkpathsea5 liblaunchpad-integration1 liblaunchpad-integration1.0-cil liblircclient0 liblouis-data liblouis2 liblua5.1-0 libmetacity-private0 libmission-control-plugins0 libmldbm-perl libmono-addins-gui0.2-cil libmono-addins0.2-cil libmono-cairo2.0-cil libmono-corlib2.0-cil libmono-i18n-west2.0-cil libmono-management2.0-cil libmono-posix2.0-cil libmono-security2.0-cil libmono-sharpzip2.84-cil libmono-system2.0-cil libnautilus-extension1 libndesk-dbus-glib1.0-cil libndesk-dbus1.0-cil libnet-dbus-perl libnice0 libnotify1 liboobs-1-5 libopencc1 liborbit2 liborc-0.4-0 libpam-gnome-keyring libpanel-applet2-0 libpango-perl libpangomm-1.4-1 libpolkit-gtk-1-0 libpoppler-glib5 libportaudio2 libprotobuf6 libprotoc6 libproxy0 libpurple-bin libpurple0 librarian0 librsvg2-2 librsvg2-common libsctp1 libsdl1.2debian-pulseaudio libshout3 libsigc++-2.0-0c2a libsilc-1.1-2 libsilcclient-1.1-3 libsoup-gnome2.4-1 libsoup2.4-1 libspeechd2 libstartup-notification0 libsyncdaemon-1.0-1 libt1-5 libtelepathy-farsight0 libtelepathy-glib0 libtelepathy-logger1 libtie-ixhash-perl libtotem-plparser17 libubuntuone-1.0-1 libunique-1.0-0 libupower-glib1 libuuid-perl libvala-0.10-0 libvisual-0.4-0 libvisual-0.4-plugins libvte-common libvte9 libwebkit-1.0-2 libwebkit-1.0-common libwmf0.2-7 libwmf0.2-7-gtk libwnck-common libwnck22 libxcb-event1 libxklavier16 libxml-twig-perl libxml-xpath-perl libxres1 libzephyr4 light-themes linux-headers-2.6.35-22 linux-headers-2.6.35-22-generic linux-headers-generic linux-libc-dev lksctp-tools lzma manpages-dev media-player-info metacity metacity-common mobile-broadband-provider-info mono-2.0-gac mono-csharp-shell mono-gac mono-gmcs mono-runtime mousetweaks nautilus nautilus-data nautilus-sendto nautilus-sendto-empathy nautilus-share network-manager-gnome network-manager-pptp-gnome notify-osd notify-osd-icons onboard openoffice.org-gnome openoffice.org-gtk openoffice.org-help-en-us openoffice.org-style-human pinyin-database pitivi pkg-config plymouth-theme-ubuntu-logo policykit-1-gnome protobuf-compiler pulseaudio-module-gconf python-appindicator python-aptdaemon python-aptdaemon-gtk python-argparse python-avahi python-brlapi python-configglue python-couchdb python-crypto python-desktopcouch-records python-egenix-mxdatetime python-egenix-mxtools python-farsight python-gconf python-glade2 python-gmenu python-gnome2 python-gnomeapplet python-gnomecanvas python-gnomekeyring python-gst0.10 python-gtk2 python-gtksourceview2 python-gtkspell python-ibus python-indicate python-launchpad-integration python-libproxy python-libxml2 python-louis python-mako python-markupsafe python-notify python-openssl python-pam python-papyon python-protobuf python-pyatspi python-pycurl python-pygoocanvas python-pyinotify python-pyorbit python-rdflib python-serial python-speechd python-telepathy python-twisted-bin python-twisted-core python-twisted-names python-twisted-web python-ubuntuone python-ubuntuone-client python-ubuntuone-storageprotocol python-virtkey python-vte python-webkit python-wnck python-xapian quadrapassel rarian-compat rhythmbox rhythmbox-plugin-cdrecorder rhythmbox-plugins rhythmbox-ubuntuone-music-store screen-resolution-extra screensaver-default-images scrollkeeper seahorse sessioninstaller shotwell simple-scan software-center software-properties-gtk speech-dispatcher ssh-askpass-gnome synaptic system-config-printer-gnome system-tools-backends telepathy-butterfly telepathy-gabble telepathy-haze telepathy-idle telepathy-logger telepathy-mission-control-5 telepathy-salut tomboy totem totem-common totem-mozilla totem-plugins transmission-common transmission-gtk tsclient ubufox ubuntu-artwork ubuntu-desktop ubuntu-docs ubuntu-mono ubuntu-sounds ubuntu-sso-client ubuntu-system-service ubuntu-wallpapers ubuntuone-client ubuntuone-client-gnome update-manager update-notifier upower usb-creator-gtk vinagre vino whois xdg-user-dirs-gtk xscreensaver-data xscreensaver-gl xsltproc xul-ext-ubufox xulrunner-1.9.2 yelp zenity && sudo apt-get install kubuntu-desktop

Eğer kullanıcı girişinde GDM kullanıyorsan, KDM yi  ayarlaman gerekebilir. Otomatik yapılıyor mu emin değilim.. Her durumda aşağıdaki komutu yukarıdaki işlemden sonra uygulayabilirsin..

sudo dpkg-reconfigure kdm

anubisx

öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar ve yeni birkaç soruyla karşınızdayım.

Gnome da KDE deki olduğu gibi masaüstünde desktop folder gösterebiliyor muyuz ?
Gnome da screenlets ler gerçekten çok fazla sayıda ve inanılmaz uyumlu çalışıyor, aynısı KDE için geçerli değil sanırım yoksa yanılıyor muyum ?

eribol

Kde için kendi uygulamacıkları olduğu gibi superkaramba denilen uygulaması var. Ve bu konuda kde çok daha esnek. Conky kde için de geçerli. Google gadget da, screenlets de(biraz kusurlu). Docky(Rıhtım) uygulamalarını tam bilmiyorum, denemek lazım.

anubisx

Peki ya desktop folder ? Gnome da bunu yaratabiliyor muyuz ayrıca ? KDE de  alt + tab yaptığımızda ipod touchtaki gibi sağdan sola değilde pencerelerin başka türlü dğeişmesini seçemez miyiz ?

eribol

Alıntı YapPeki ya desktop folder ? Gnome da bunu yaratabiliyor muyuz ayrıca ?
Hayır. Ama masaüstünde sadece hangi dizinin içeriğinin görülmesi ayarlanabilir.
Alıntı YapKDE de  alt + tab yaptığımızda ipod touchtaki gibi sağdan sola değilde pencerelerin başka türlü dğeişmesini seçemez miyiz ?
Var ama nasılı için Masaüstü Efektlerini kurcalamanız gerekir.

anubisx

Peki KDE bundan sonraki bütün çalışmalarım sırasında terminalin %50 otomatik şeffaf açılmasını nasıl sağlayabilirm ?

Şuan araştırıyorum :// Laptop ta `imleçsürer` sorununu çözünce buraya da yazacağım

Ayrıca Fn+F4 veya Fn+F3 ile ses açıp kısamıyorum.

anubisx

imleçsürer hala çalışmıyor xorg u nasıl editliycem bilemiyorum

sema

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Şunları ekle;

Alıntı YapSection "InputDevice"
Identifier "Synaptics Touchpad"
Driver "synaptics"
Option "SendCoreEvents" "true"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Protocol" "auto-dev"
Option "HorizScrollDelta" "0"
Option "SHMConfig" "on"
EndSection

sudo /etc/init.d/gdm restart

Terminal şeffaflığı için de, profillere girip profilini düzenle diyerek birçok ayar yapabilirsin.
susema

anubisx

hocam işe yaramadı xorg.conf un içine kopyaladım kapattım alttaki kodu girdim bir değişiklik olmadı.

sema

İmleçsürer yazan yere T_ouchpad yazacaksın. Arada alt çizgi olmayacak ve tek tırnaklar da yok;

Alıntı YapIdentifier "Synaptics T_ouchpad"
susema

anubisx

malesef durum hala aynı hiç birşey olmadı

heartsmagic

@anubisx, açtığın ayrı başlıktan devam edelim lütfen:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24267.0.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karamani44

KDE masaüstünde bulunan ve sol üst köşede olan biraz mandalina dilimine benzeyen, üzerine sağ tıklayınca programcıkların kilidini aç panel ekle gibi seçenekleri olan minik simgeyi kaybettim. Geri nasıl getirebilirim.Bu arada adı ne onu da bilmiyorum=))

6ng4n

plasma-desktop yazılımını çalıştırmanız lazım

karamani44

finix

Hmm. Paneli gizlemeyi deneyin.