Arch Linux Kurulum Sunumu

Başlatan if, 25 Kasım 2010 - 17:44:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalkan1973

İlk saydada verdiğin sunumu aynen uyguladım. Concept'in verdiği komutları sırasıyla aynen hatasız uygulayıp herşeyi yapıyorum. Kuruyorum. Hepsi biitiyor.

reboot

yazıp yeniden başlattığımda konsol ekranında

login:

yazıp öylece kalıyor. GNOME masaüstü LOGİN ekranı gelmiyor. Konsolda kalıyor. 3 kurulum yaptım üçünde de aynı kaldı. Ben zoru başarmak sistemimi kendim yapmak istiyorum. ARCH benim için bi fırsat. Uğraşmak istiyorum ama masaüstü gelse...

Yüklediğim sürüm 2011 08-19

Ekran kartım İNTEL HD 3000
Evde İşte her yerde Linux

Rbbt

Arch linux kurulumu 2 aşamadan oluşmakta siz ilk aşamayı bitiriyorsun sonra masaüstü kurmanız gerekiyor.
What happens when I become main source of a pain!!!

kalkan1973

pacman -Syy

pacman -Syu

pacman -Sy mesa

pacman -sy xorg

xorg -configure

pacman -Sy xf86-video-intel

pacman -Sy gnome

pacman -Sy gdm

pacman -Sy wicd

pacman -Sy yaourt

arada yansılar rc.conf fstab vs düzenlemeler de yapıyorum. Eksiksiz hepsi tamam. Ama masaüstü neden gelmiyor. Kurmam gereken başka ne var acaba...

rc.conf dosyasında en altta

DEAMON: ( netfs,hal,network,cups,wicd,crond,gdm) hepsi de ekli.

if

@Mustafa Kalkan, benim anlatımla işinizi gördüyseniz güzel çünkü o anlatım biraz güncelliğini kaybetmiştir.

@Contemp'in yazdığı komutları direk uygulamayın. Kendi sisteminize göre hangisi uygunsa onu uygulayın. Meselâ Nvidia için wikideki Nvidia konusundan; İntel için yine wikideki İntel konusundan faydalanın. Hakeza Gnome3 için de. Arch'da işler hızlıca değişebiliyor.
Kurulum tamamlandıktan sonra güncellemeleri alırken http://www.archlinux.org/news/ bağlantısındaki "2011.08.19 installation media" başlığından sonra duyurulan uyarılara dikkat edin. Meselâ
http://www.archlinux.org/news/gnome-320-in-extra/
http://www.archlinux.org/news/filesystem-upgrade-manual-intervention-required/
http://www.archlinux.org/news/libpnglibtiff-rebuilds-move-from-testing/

Önemlilerden bir kaçı. Önerileri aşağıdaki şekilde uygulayabilirsiniz.

sudo pacman -S filesystem --force
sudo pacman -S libpng libttf
rm ~/.config/dconf
rm ~/.gconf

Rbbt

xinit veya inittab dosyalarını düzenlediniz mi? Aşağıdaki konuyu incelemenizi tavsiye ediyorum, kurulum sonrası yapılandırma ayarları ve bazı sorunlar için çözümler yer almakta.

http://www.bilisimplatformu.com/forum/konu-arch-linux-kurulum-sonrasi-yapilandirma.html

What happens when I become main source of a pain!!!

kalkan1973

Kurulum sırasında ekran kartım intel olduğu için

pacman -sy xf86-video-intel

komutunu kullandım. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla yapılandırmada eksiklikler var ve bazı kurmam gereken bileşenleri kurmamışım.

decent

pacman -S xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils xf86-video-intel

Ayrıca @Rbbt' nin de söylediği gibi inittab dosyasından GDM veya KDM gibi bir seçim yaparak yapılandırmayı tamamlayabilirsiniz.

kalkan1973

Teşekkür ederim. HP tarayıcım var tanımazsa işim çok zor. Brother yazıcımı bir türlü tanıtmayı becerememiştim.

graindor

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 25 Nisan 2012 - 12:30:34

DEAMON: ( NETFS, NETWORK, CUPS,WİCD,CROND,GDM ) hepsi de ekli.
Deamons satırındaki girdiler küçük harfle ,aralarında bir boşluk ve virgülsüz olması gerekmiyor mu?
DEAMONS= ( netfs network cups wicd crond gdm ) gibi?

kalkan1973

Alıntı yapılan: graindor - 25 Nisan 2012 - 14:35:57
Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 25 Nisan 2012 - 12:30:34

DEAMON: ( NETFS, NETWORK, CUPS,WİCD,CROND,GDM ) hepsi de ekli.
Deamons satırındaki girdiler küçük harfle ,aralarında bir boşluk ve virgülsüz olması gerekmiyor mu?
DEAMONS= ( netfs network cups wicd crond gdm ) gibi?

Evet küçük harfle olacak. Ben buraya yazarken hata yapmışım.

KimimBeNKi

selam
virtualboxta arch kurdum fakat bu ekranda ne yapmam gerek?

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Vafla

@KimimBeNKi kurulumu bitirmişsin.Archlinux çalışmış, konsoldanterminalden giriş yapmanı istiyor.Sistemi güncelleyip, sürücülerini kurup masaüstü yazılımı kurabilirsin.

KimimBeNKi

kullanıcı adı şifremi yazıyorum tekrar logine düşüyor yanlış bişeymi yaptım kurulumda

if

@KimimBeNKi, "logine düşme" diye bir şey yok. Bir kullanıcı oluşturdunuz mu? Herhangi bir masaüstü ya da pencere yöneticisi kurdunuz mu?

KimimBeNKi

kullanıcı adını hangi ekranda oluşturmak gerekiyodu, sadece anlatılanları yaptım

kalkan1973

CD den ilk ön yüklemeyi yaptıktan sonra tekrar başlatıldığında konsol ekranında root olduktan sonra

MESA- XORG EKRAN KARTI  ve masaüstü yükledmdikten sonra

adduser    ENTER

new user: kullanıcı adı
addinal group: users,audio,lp,optical,storage,video,wheel,network,power

yaz ve enter

devam et

password: şifre belirle tekrarla ENTER

bİLGİLERİ KONTROL ET enter VE BİTTİ...

Düzenleme Notu: Komut ve çıktıları için [code][/code] etiketi kullanın.

if

@Mustafa Kalkan, sizin gibi forumda terübesi olan bir kullanıcının komut ve çıktıları için [code][/code] etiketi kullanmaması hoş karşılanacak bir durum değil.

kalkan1973

Bugün ki gibi bazen işler çok yoğun oluyor. Arada aceleden kaçırdığım oluyor. Dikkat ederim... :)

cumali

Alıntı yapılan: KimimBeNKi - 02 Mayıs 2012 - 00:13:12
kullanıcı adı şifremi yazıyorum tekrar logine düşüyor yanlış bişeymi yaptım kurulumda

root yazıp ardından oluşturduğunuz şifreyi girin.

kalkan1973

Çıldıracam Hiçbir paket yüklenmiyor.

hata: Geçersiz ya da bozuk paket

uyarısı verip duruyor. Nasıl düzeltebilirim. CORE ve TESTİNG depoları ekli. Server olarak da Türkiye linux.org.tr  yi kullanıyorum.

decent

@Mustafa Kalkan,

su
pacman -Scc

komutlarından sonra tekrar deneyin.

Bu gibi durumlarda alınamayan/eksik alınan dosya/paket söz konusudur.

Ayrıca;
Eğer bozuk dosyanın ismini biliyorsanız, sadece o dosyayı silerek sorunu çözebilirsiniz.

Örnek:
kdebase-dolphin-4.8.3-1 dosyasının alınamadığına dair bir uyarı gördüyseniz;

su
rm /var/cache/pacman/pkg/kdebase-dolphin*

komutunu yürütmek sorunu çözer.

kalkan1973

Teşekkürler öğle arası bir bakayım o zaman.

Tüm paketlerde aynı hatayı veriyor. Ne yüklersem yükleyeyim aynı hata.Ya temel kurulumda bi hata yaptım. Ya da depolarda anlık sorun oluştu.

ironic

sudo pacman -Scc

ile paket belleğini temizleyip yeni bir mirrorlist dosyasından farklı bir sunucu seçerek deneyin. Sunucu önerisi olarak 1 mbit lik bağlantım olduğu için hızlı gönderim yapan sunucu arayışım olmadı. kernel.org(#Any server altında) güncellenme sıklığı ve hız olarak yeterli geliyor..

kalkan1973

Sorun çözüldü. Testing depolarını eklemiştim. Sanırım arada hatalı paket geldi. O yüzden oldu. Şimdi Testing depolarını kaldırdım. Güncellemeler de dahil full çalışıyor. Bi eksiğim UR deposundan gerekli paketleri indirip derlemek kaldı. Teşekkürler.