[Çözüldü] Direk linux'un açılmasını sağlamak?(grub un boot ekranında gelmemesi)

Başlatan mesuutt, 25 Kasım 2010 - 13:59:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mesuutt

Merhaba arkadaşlar.
Forumdaki Grub ile ilgili konuların çoğu Linux'u kaldırıp Windows'a geçmek için yazmış fakat ben tam tersini istiyorum :)

Önceden PCde hem Debian hem de Windows yüklüydü. Linux'u öğrenmeye başlayınca Windows'u kaldırdım (Linux'dan Windows'un disklerini biçimlendirdim). Fakat şimdi PC açılırken Grub önüme geliyor. Windows XP falan pasif halde geliyor, fakat Grub'un hiç önüme gelmeden direk Debian'ın açılmasını istiyorum. Bu işi nasıl yapabilirim acaba? Bir fikri olan varmı?

Yardımlarınız için teşekkür ederim. :)
--> [ mesuutt  ] <--

zeitgeist

sudo update-grub

komutuyla sistemin güncel mbr yapısı guba yazılacaktır. Sanırım Windows bölümü olmadığından direk açılır. Eğer yine grub menüsü gelirse grub2 düzenleme başlığını ziyaret etmende fayda var, bir kaç parametrede yapılacak değişiklikle doğrudan açılmasını sağlayabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mesuutt

update-grub çalıştırdım fakat olmadı.windows xpnin kurulu oldugu c:\ yi biçimlendirdim fakat d:\ yi şuan dosya server olarak kullanıyorum samba üzerinden.ve dosya sistemi  NTFS.Ben bunu ext3 yapsam(nasıl yapıcamı da bilmiyom) dosyalarıma bişiler olurmu?.Baya bi dosya var.Onlar  uçarsa benim işim biter yani :).Hdd yi yedekleyip baştan format atmak   istemiyom.Kısa yolu varmı acaba bunun?
terminalde  df -T komutunu çalıştırdığımda dosya fistemini türü fuseblk alarak çıkıyor.
--> [ mesuutt  ] <--

mami96

Windows'u kaldırmadan önce onun bi ayar yeri vardi tam hatirlamiyorum ama oradan yapiliyordu, grub ekrani icin olan kisim.

zeitgeist

Alıntı Yapen bunu ext3 yapsam(nasıl yapıcamı da bilmiyom) dosyalarıma bişiler olurmu?

Evet, olur.

Alıntı Yapgrub2 düzenleme başlığını ziyaret etmende fayda var

canosayan

grub süresinin 0 yaparsanız grub menüsü beklenmeden doğrudan varsayılan açılır.
Chmod bizim işimiz.

mesuutt

--> [ mesuutt  ] <--

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mesuutt

hepinize çok teşekkür ederim  grub suresini 0 yaparak hallettim :)
--> [ mesuutt  ] <--

zeitgeist

Geri dönüş için de biz teşekkür ederiz. Başlığı etiketleyip kapatalım.