Rosegarden: Bölüm 1 (Giriş)

Başlatan atomkarinca, 13 Temmuz 2008 - 01:30:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Rosegarden nedir?

Rosegarden çok amaçlı bir müzik programı. Ses ve midi düzenleyicisi, nota editörü ve genel bir müzik besteleyicisi ve düzenleyicisi. Kolay bir şekilde notalarını düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Midiler oluşturabilir, düzenleyebilirsiniz. Midilerin yanında gerçek sesler de kullanabilir ve bunları da düzenleyebilirsiniz. Ses kartınızdaki ya da yazılımsal sentezleyicilerle gerçeğe yakın (hatta bazen gerçek) seslerle müzik oluşturabilirsiniz. Jack ses sistemini kullandığı için bir sürü programla bağlayabilir ve çok daha gelişmiş sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kurulumu için:

sudo apt-get install rosegarden

Programı ilk başlattığınızda biraz karışık gelebilir fakat arayüze alıştığınızda çok kolay gelecektir. Genel itibariyle 3 bölümden oluşuyor: araç çubuğu, kontrol paneli ve editör. Menünün hemen altında bulunan araç çubuğundan kontroller yardımıyla dosyayı durdurup başlatabilir, midi ayarlarını değiştirebilir, çeşitli programlarla bağlayabilirsiniz. Sol taraftaki kontrol panelinden midi kanallarının ayarlarını değiştirebilirsiniz. Sağ taraftaki editör asıl kısmı oluşturmaktadır. Burada kanallar oluşturup bu kanallara notalar ekleyebilirsiniz.

Rosegarden'dan ses çıkarmak

Programla oynarken (eğer ses kartınızda bir midi sentezleyici yoksa) hiçbir şekilde ses alamadığınızı fark etmişsinizdir. Bunun nedeni midi dosyalarının aslında birer veri (data) dosyası olmasıdır. Bu veri dosyalarını işleyecek donanımsal ya da yazılımsal bir yorumlayıcının olması gerekir. Eğer ses kartınızın midi sentezleyicisi yoksa 2 şekilde ses alabilirsiniz:

1. Timidity yüklemek: Timidity açık kaynak kodlu bir midi yorumlayıcısı. Öncelikle bunu kurmamız gerekiyor:

sudo apt-get install timidity

Bununla birlikte freepats isminde bir de kütüphane kurulacaktır (kurulmazsa da korkmayın, zararı yok). Şimdi Rosegarden'ı başlatmadan önce şu iki komutu ardarda girmemiz gerekiyor (ilk komut bazı sistemlerde lazım olmayabilir):

sudo modprobe snd-seq
timidity -iA

Artık Rosegarden'ı çalıştırıp sesli bir şekilde notalar üzerinde çalışmaya başlayabiliriz.

2. Sentezleyici kullanmak: Bunu yapmanın en kolay yolu Fluidsynth sentezleyicisini ve Jack ses sistemini kullanmak olacaktır. Öncelikle şunları kuralım:

sudo apt-get install jackd qjackctl fluidsynth fluidsynth-dssi

Önce qjackctl yardımıyla Jack ses sistemini başlatalım, Alt+F2'ye basıp qjackctl yazalım ya da menüden de açabilirsiniz, daha sonra Start diyerek başlatalım. Şimdi bir terminal açıp şunu yazalım:

jack-dssi-host fluidsynth-dssi.so

Şimdi işin karışık bölümüne geldik. Sol alttaki düğmeden bir soundfont yüklememiz gerekecek. Aşağıdaki adresten istediğiniz bir soundfontu çekip yükleyebilirsiniz:

http://soundfonts.homemusician.net/

Rosegarden artık gayet güzel seslerle çalışacaktır.

Başlangıç için bu kadar yeterli sanırım. Daha derin konulara sonraki bölümlerde girelim.

DeFacto

Bölümün ilk mesajı iyi bir program sunumu eline sağlık. Sanırım ilk elden çözümünü öğrendiğin yazılım da burada :)

atomkarinca

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 13 Temmuz 2008 - 02:30:58
Bölümün ilk mesajı iyi bir program sunumu eline sağlık. Sanırım ilk elden çözümünü öğrendiğin yazılım da burada :)

Evet burada :)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

ufuk_k

Eline sağlık, böyle belgelere çok ihtiyaç var. Umarım paylaşımlar artarak devam eder ve Linux dağıtımları, yeni kullanıcılar için "halledilecek bir sorun" değil de üretim aracı olarak görülür.

erginemr

Teşekkürler @atomkarinca.

Fluidsynth'i denerken, başlatmak için Qsynth isimli aracı kullandığımı hatırlıyorum. Ama bu aracın Jack sisteminden teorik olarak ne farkı var, avantajları, dezavantajları nedir bilemiyorum: http://qsynth.sourceforge.net/qsynth-index.html

atomkarinca

Qsynth sadece bir Fluidsynth arayüzü. Onunla pek sonuç alamadığım için Fluidsynth'i anlatacağım. Üstelik şu anda Fluidsynth'in geliştiricisiyle mailleşiyoruz ve daha kapsamlı bir şekilde anlatabileceğim sanıyorum.

ufuk_k

Fluidsynth-dssi ile verdiğin siteden indirdiğim sfark uzantılı dosyaları yüklerken, "uanble to load.. etc" hatası alıyorum, yani yüklenmiyor. Jack bağlantılar tamam gibi. Ancak timidity yüklememiştim, sebep bu olabilir mi. Bir de Rosegarden için de SOundfont yüklemeye gerek kalmadan ses alabileceğim bir şey var mı diye baktım, acoustic piano ile bir kaç nota yazdım ancak play yapınca ses alamadım.

Acaba JAck bağlantılarını elle yapılandırmak mı gerekiyor, yoksa olay Timidity mi? Ses kartında midi sequencer var diye biliyorum ama tabii emin değilim. Yalnızca diğer midi ile ilgili Vkeybd gibi programlar sorun çıkarmıyor Jack ile bağladığımda.

atomkarinca

.sfark uzantılı dosyaları öncelikle açmanız gerekiyor. Bunlar .zip ya da .rar gibi sıkıştırılmış dosyalar. Sanırım şu paket olması gerekiyor:

sudo apt-get install sfarkxtc

Daha sonra terminalden

sfarkxtc dosyaadi.sfark

şeklinde açabilirsiniz.

ufuk_k

Hmm, sıkıştırılmış dosya olduğunu anlamıştım fakat arşiv programı açmayınca direk yükleniyor diye düşündüm. Teşekkürler.

atomkarinca

Rica ederim. Bu arada Fluidsynth programının geliştiricisiyle görüştükten sonra QSynth kullanmanın daha kolay olduğuna karar verdim. Üçüncü bölümde açıklamasını bulabilirsin.

oxfuego

No Limit

oncugultekin

windowsa dönmemem için süper bi sebep daha. dökümanı hazırlayan @atomkarinca arkadaşa teeşkkür ederim :)

bu yazılımda, elimde olan midi keyboardumu, cubase veya acid te olduğu gibi nota yazmak için kullanabilirmiyim

atomkarinca

Evet kullanabilirsin. Qjackctl programındaki Connect bölümünden cihazın tanınıp tanınmadığını kontrol edebilir, Rosegarden'daki record tuşuyla da kayıt yapabilirsin.

oncugultekin

Alıntı yapılan: atomkarinca - 30 Eylül 2008 - 17:13:42
Evet kullanabilirsin. Qjackctl programındaki Connect bölümünden cihazın tanınıp tanınmadığını kontrol edebilir, Rosegarden'daki record tuşuyla da kayıt yapabilirsin.

süper... umarım tanıtma sürecinde bi sıkıntı yaşamam

atomkarinca

Ben şimdiye kadar sorun çıkaran bir klavye duymadım ama eğer bir sorun yaşarsan birlikte çözmeye çalışırız.

Gunef

Rosegarden da ses alamadım ben arkadaşlar timity falan kurulu yazılanları da yaptım ancak hiç ses alamıyorum
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...