kahel os yardım

Başlatan plar3s3, 24 Kasım 2010 - 17:52:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plar3s3

arkadaşlar kahelos yüklemek istiyorum fakat cdden boot yapıp grup ekranında install kahel os ...... seçiyorum.Ancak şöyşe bir hata alıyorum..
Error: cannot find boot device,cannot continue...
failing back to interactive prompt hata alıyorum.
Araştırma yaptım çözüm olarak
1.insert CD installer and boot the system.
2.in the grub, you press 'E' to edit the line, then you select the kernel
3.Edit kernel parameter:
you will find in the middle of the line this option "usbrelay=5", change it to "usbrelay=15" and press 'ENTER'
4.press 'B' to boot
bunu denedim ama yine aynı hatayı alıyorum usbrelay=15 yazdım olmadı.
Bir türlü kuruluma başlayamadım...Bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim
"Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı şüphe içinde olmalarıdır." Bertrand Russell

zeitgeist

Bahsettiğin adımların öncesinde cd den başlaması lazım sistemin. Ancak şu hatadan anlaşıldığı kadarıyla:

Alıntı Yapcannot find boot device,cannot continue

sistem cd den başlamıyor ya da okuyamıyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

plar3s3

evet haklısın bende yeniden iso dosyasını indirip cdye yazdım bu sefer oldu yükleme ekranı geldi saat ayarlarından sonra hardisk ayarlarına girince başka bir hata verdi.:( sda seçimi yaptıktan sonra harddiskimdeki bölümler çıkması gerekirken hata mesajı aldım(cfdisk ... tam hatırlayadım).
Ben bu gidişle arch ve kaheli bir türlü yükleyemeyeceğim.1. bölümde windows var ben 2.bölüme yüklemek istiyorum ama bir türlü olmuyor..Şans.Arch linux ün gnome masaüstülü hazır kurulumu kolay bir sürümü olsada kursak ama yokk.. bi kahel vardı oda olmadı.
Aslında kde öntanımlı kurulumu graiksel olan chakra var ama gnome kullandığım ve sevdiğim için beklemekten başka şansım yok umarım bir gün ubuntu gibi yüklemesi kolay arch +gnome çıkarda yükleriz...
Acaba var mı :( ki
"Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı şüphe içinde olmalarıdır." Bertrand Russell

heartsmagic

Hatayı tam olarak buraya geçersen birileri fikir yürütebilir. Aksi takdirde her hatayla karşılaştığında dağıtımdan vazgeçeceksen hemen hemen hiçbir dağıtımı kullanamazsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umityakup

plar3s3

yok arkadaşlar eğer her hata yüzünden vaz geçseydim ubuntuyu ilk yüklediğimde silerdim.Sadece arch veya kahel yüklemek istedim.Aslında sorunun nedeni hardiskimde 4 bölüm var.1. bölümde windows 7 yüklü
2.bölümde programlarım var
3.bölümde filmler v.b. veriler var
4.böüm yani 40 gb bir bölümüde linux için ayırdım ubuntu kullaıyordum fakat yavaşladığını hissedince biraz araştırma yapıp arch linux kurmaya karar verdim.Kahel os gnome+arch olduğu için bunu kurmamın daha mantıklı olduğunu düşündüm.Şimdi benim asıl sorunum kahelde 40 gb bölümü biçimlendirme yapıyorum.Ancak 40 gblik yere swap bölümü ve kaheli yükleyeceğim bölümü nasıl oluşturacağımı bir türlü anlamadım.Bölümleme yapıyorum type seçeneğindede linux ve linux swap seçeneklerini yüklüyorum ancak yine yükleme yapmıyor.Şu hardisk olayını çözersem kesin yüklücemde sorun benim acemi olmam.Uğraşacaz bakalım.(gpartlive ile baktım 40 gb yer sda7 olark geçiyor.
şu ekranda 2 seçeneği seçiyorum çünkü diğer bölümlerdeki bilgilerin silinmesini istemiyorum.
http://img705.imageshack.us/img705/3959/15prephdd.jpg
2.seçeneği seçtiğimde hata mesajı alıyorum.
Kısacası denemeye devam.Hata mesajı çok uzun ve dos ekranında, fotoğraf makinası olsaydı çekip gösterecektim ama maalesef yok :( hata cfdisk ile ilgili birşeydi. Öyle yada böyle yüklücem ben kahelos u olmadı hardisski toptan formatlayıp kolayca yüklerim:)

if

Bir sudo fdisk -l çıktısına bakmakta fayda var. Bir ihtimal aklıma diğer bölümlerin birincil olarak biçimlendirilmiş olduğundan sorun yaşadığınız fikri geldi.

plar3s3

evet haklıymıssın harddisk işinide hallettim.kuruluma geçti ve bitti grubu nereye kuracağını sordu orada galiba yine yanlış birşeyler yaptım makina hiç bir işlem yapmadan öylece kaldı.Ama olsun adım adımda olsa olcak bu iş...Herkese teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Kasım 2010 - 21:34:03

offf 2 gündür uğraşıyorum şimdide grub kurulumundan sonra son seçenek exit install gelmeden (grub yükleyeceğim harddsikin ilk bölümü seçtikten sonra) makina öylece kalıyor hiç bir işlem yapmıyor ama denemeye devam...Çok pis gaza geldim kurucam...