ATI Technologies Inc Radeon 2100 Ekran kartı için 10.10 driver lazım ..

Başlatan ovural43, 24 Kasım 2010 - 15:40:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ovural43

ati nin sitesinde 9.3 versiyonu var .. ama acıklamasında Xorg 7.4  e kadar yazıyor sanırım güncellememişler bende Xorg 8 kurulu .

./ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run

komutunu verdigimde dosyaları extract yapıp aşagıdaki hatayı veriyor ..

Error: ./default_policy.sh does not support version
default:v2:i686:lib::none:2.6.35-23-generic; make sure that the version is being
correctly set by --iscurrentdistro

krwlng

Sahipli sürücü var mı diye bakmak için uçbirimden veya alt+f2 ile jockey-gtk komutunu çalıştırın. Sahipli sürücü yoksa yapacak bir şey yok maalesef şuan için. envy yeni sürümleri desteklemediği için mesa sürücüleri ile idare etmek zorundasınız. Daha farklı bir yaklaşımda bulunacak arkadaşlar olabilir o açıdan bu konu hakkında kendi bilgim kadarı ile bunu söyleyebiliyorum. Aynı dert Radeon 9550 ile benim de başımda mevcut.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

stratovarius

Bildiğim kadarıyla sizin ekran kartınızda desteklenmiyor.

Şu anda ne gibi bir sorununuz mevcut, şayet performan gibi bir sorununuz mevcutsa şu işlemleri deneyiniz. Bu halinden memnunsanız bunları önermiyorum.

İlk olarak mesayı tam olarak tanıtalım;

sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg 

Sonra sistemi yeniden başlatınız. Halen memnun değilseniz xorg güncel yama  deposunu ekleyelim;

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa

Listemizi güncelleyelim;

sudo apt-get update

Sonra ister güncelleme yöneticinizle güncellemeleri alınız, yada konsoldan;

sudo apt-get dist-upgrade

Sonra sistemi yeniden başlatınız.

Şayet halen sorunuz mevcutsa, aşağıdaki başlıkta xorg dosyası düzenleme anlatılmaktadır(son çare bunu deneyiniz);

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20912.0.html

Kolay gelsin.

ovural43

aslında baştan anlatayım belki fikir verebilir ..

notebook um vardı ve nvidia ekran kartı var .. sonra desktop a taşıdım hdd yi .. tabi donanım farklı .. xorg tanımadım default olan ayarları yükledim ..

iyiydi sorun yoktu .. 10.10 a güncelledim ekranda bazı menülerin görüntüleri kalıyor .. ama üzerine tıkladıgımda gene masaüstündeki işlem oluyor yani ekranı tazelemiyor sanırsam anlayamadım ..

şu an sorunum monitör 22" ama ben 1024x768 olarak kullanıyorum .. normalde 1900x1080 destekliyor monitör .. ekran kartıda destekliyor .. ama şu an ekran ayarlarında gözükmüyor ..

xorg u değiştireyim elle ekleme yapayım diyorum ama ne kadar ii olur emin degilim ..

stratovarius

'İlk olarak mesayı tam olarak tanıtalım'

Yukarıda belirttiğim ilk aşamayı yapınız. Sonra yeniden başlatınız, bakalım sistem xorg kullanmaya başlıyacak mı?

Yeniden başlattığınızda şu çıktılarıda alalım;

cat /etc/X11/xorg.conf

glxinfo | grep render

ovural43

sistem otomatik güncellemeler yaptı .. şu an icin görüntüde bi sıkıntım yok .. compiz çalışmıyor sadece çokta önemli degil ..

ama  bilgi amaçlı olarak

bahsettigin kurulumları yapmayaçalıştıgımda
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
komutunun çıktısı

Could not perform immediate configuration on 'libbz2-1.0'.Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (2)

hatasını alıyorum sanırım apt de birşeyler bozuk ..

xorg.conf dosyası mevcut degil ..

glxinfo | grep render 

çıktısı

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fragment_program,

şeklinde

stratovarius

Hım apt kaynaklı bir sorun gibi duruyor , forumda arama yapınız aynı sorun mevcut mu ?

Bu sorunu çözüp işlemleri tam olarak yapmadığımız sürece istediğimize ulaşmak zor gibi. Çünkü ön tanımlı sürücler xorg kullanmıyor, sistemi mesaya çevirip xorg kullanabilir hale getirmek lazım. 

Böylece compiz desteğide alabilmeniz olası.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST