Linux, Windows'u oldukça zorlamaya başladı!

Başlatan ozan2680, 14 Ekim 2010 - 17:09:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozan2680

Yapılan bir araştırma Linux Foundation'ın Windows'u şirketler bazında geriye ittiği yönünde. Linux Foundation tarafından yayınlanan ve 1900 şirketten toplanan veriler, yüzde 76'sının önümüzdeki yıl sistemlerine daha fazla Linux katacaklarını gösteriyor. Bunun yanında yalnızca yüzde 41'i sunucularına Windows eklemeyi düşünüyor.

Şirketlerin yüzde 79'u önlerindeki beş yıl içerisinde de Linux sunucularını sistemlerine ekleyeceklerini söylerken, yüzde 21'i sunucularına Windows kuracaklarını söyledi. Açık kaynak kodlu Linux'un fiyatı düşük olduğu için şirketler tarafından tercih edildiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Şirketlere göre, Linux'un tercih edilmesinin ana nedeni teknik üstünlük. İkinci sırada fiyar ve üçüncü sırada da güvenlik geliyor.

Linux şu an için masaüstü sistemlerde çok popüler olmasa da, büyük şirketlerin tercihi olmaya başladığı rahatlıkla söylenebilir...

http://www.chip.com.tr/konu/linux-windows-u-oldukca-zorlamaya-basladi_22959.html
Speed

canosayan

bu konu biraz karışık aslında.
şöyle diyeyim. mesela bir grup insana önümüzdeki sene içerisinde fakirlere yapılacak yardım organizasyonunda destek olmak isteyip istemeyecekleri sorduğunuzda alacağınız cevap evet desteklerim olacaktır. ama gerçek destek asla o kadar olmaz.

Şirketler ne de olsa windows a para veriyor. hani microsoft onlara siz geçen böyle demiştiniz size windows yok demez. işte şirketlere de bir açık kaynak kurumu sorunca hayır demiyor.
bence böyle.

Gerçi ben kendi adıma 2 işletmeye linux sunucu kurmuş durumdayım. microsoft düşünsün.
Chmod bizim işimiz.

Yiğit Ateş

Can, senin istatistik %100 olmuş. Demek ki doğruluk payı var :P

mami96

Staj yaptigim yerde Ubuntu ya da Pardus kurdurdugum 3-4 abi oldu. Onlar oyun vs. meraklisi degiller, bana guvendiler kurdular. Bu yerdeki 2.900 bilgisayarada Ubuntu ya da Linux dagitimlarinin diger versiyonlari kurulursa guzel olacak...

krwlng

Hayret chip ve linux övgüsü, bu makalenin altında bir fitne aramalı mıyım acaba :)
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

maydin95

Chipte Ubuntu diye aratın bissürü haber çıkıyor. Yalan mı bilmem ama okumak 10 dakikalarımı aldı.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

hellino

bu haberi görmüştüm chip bu tür haberler yapıyor son zamanlarda linuxu sevmeye mi başladı  :)

kalkan1973

Ben kendi adıma LİNUX a yavaş yavaş da olsa kullanıcı kazandırmaya çalışıyorum. İşyerimde İl Telekom Müdürlüğünde komşu ve akrabalarımda yayılmaya başladı. Hatta bir örnek verirsem gün aşırı takılan ve kilitlenen laptopundan bıkan amcaoğlum En son kurduğum LİNUX vesilesiyle beni yaklaşık 2 aydır aramıyor... :)
Evde İşte her yerde Linux

Tanshaydar

Eğer oyun ve çok özel programlar dışında bir durum yoksa herhangi bir işyerine Linux'u kabul ettirmenin bir zorluğu olmuyor. Ben bir hukuk bürosuna bile Ubuntu ile OpenOffice'e geçmeleri halinde ne kadar lisans derdinden kurtulacaklarını, üstüne üstlük güvenlik derdi yaşamayacaklarını belirttim. Makûl geldi ve kabul ettiler. Büyük firmaların da aynı sebeplerle geçmemeleri için sebep yok.

Kaldı ki, Microsoft ile anlaşmalara rağmen bile bu olabilir. Tüm Windows sürümlerine ücretsiz erişimim var, ama gelin görün ki varsayılan işletim sistemi bir Linux sürümü :D

XRumer

Bu tür haberlerin hepsini niteliksiz buluyorum.
Yıllardır Linux, Windows'u sallıyor, şu devlet Linux'a geçiyor, bu şirket Linux'a tam destek veriyor, şu sektörde Linux lider diye haberler döner, ama geçin bunları. Windows'u sallayan sistem Mac OS X'tir. Ne yazık ki Linux değil. Tüm dünyada işletim sistemi kullanım oranlarına baktığımızda Windows 7'nin çıkmış olmasına rağmen Windows'un %93'ten 92'ye düştüğünü görüyoruz, peki bu güzel haber mi, bence değil çünkü Windows'u düşüşe geçiren şey Linux değil. Linux son bir yılda %0.7'den 0.8'e gelmiş ama Mac OS X %4.5'ten 5.5'e gelmiş, gerisini siz düşünün.

Papyrux

Alıntı yapılan: XRumer - 29 Kasım 2010 - 10:48:17
... Linux son bir yılda %0.7'den 0.8'e gelmiş ama Mac OS X %4.5'ten 5.5'e gelmiş, gerisini siz düşünün.

Sana hak vermemek içten bile değil. Masaüstü pazarında tablo aynen senin dediğin gibi...

Fakat, pazarda esas değerli olan ürün kurumsal çözümdür. Masaüstü kullanıcısı nerdeyse kimsenin umurunda değil...
Sadece show amacı taşıyan ve raiting kokan hareketler dışında kimse aslen masaüstü pazarına hizmet etmez...
Diğer hizmetlerin yanında olmazsa olmaz, bir yer bulur kendine...
O yüzden kullanıcıların sistem hakkında yeteri kadar bilinçlenmesini istemezler.
Server pazarı, uygulama geliştirme platformları, v.s. Mac OS X bu alanda sanırım nal topluyordur...
Apple'ın gelirleri içinde MAC OS X'in payı nedir merak ettim... yada benim bilmediğim birşeyler var...?
papyrux

sudusleri

Linux'un yavaş ilerlemesinin tek nedeni donanım üreticilerinin yetersiz desteği ve linuxta alan hakimiyeti sağlayacak ciddi işgören yazıımların bulunmaması Photoshop, Corel, AutoCad vb.. Tarayıcı piyasasında olduğu gibi diğer alanlarda da öne çıkan yazılımlar bulunsa durum değişir. Oyunu boşverin... Ama masaüstü yayıncılık, mühendislik ve grafik alanlarında ciddi yazılımlar şart.. En büyük destekçilerimizden olan Google bile bize pek çok uygulamayı wine altında kullandırtıyor.. Openoffice'in durumu malum... vs.. :(
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

heartsmagic

Alıntı yapılan: XRumer - 29 Kasım 2010 - 10:48:17
Yıllardır Linux, Windows'u sallıyor, şu devlet Linux'a geçiyor, bu şirket Linux'a tam destek veriyor, şu sektörde Linux lider diye haberler döner, ama geçin bunları. Windows'u sallayan sistem Mac OS X'tir. Ne yazık ki Linux değil. Tüm dünyada işletim sistemi kullanım oranlarına baktığımızda Windows 7'nin çıkmış olmasına rağmen Windows'un %93'ten 92'ye düştüğünü görüyoruz, peki bu güzel haber mi, bence değil çünkü Windows'u düşüşe geçiren şey Linux değil. Linux son bir yılda %0.7'den 0.8'e gelmiş ama Mac OS X %4.5'ten 5.5'e gelmiş, gerisini siz düşünün.

Nitelikli olanı var, olmayanı var. Haberin içeriğini sanırım gözden kaçırdın. Şirketler bazında bir bilgiden bahsedilmekte burada. Doğrudur, yalandır bilemem ancak ben şirketlerin de akın akın Mac OS X'e geçtiğini görmedim, duymadım, görüp duyacağımı da sanmıyorum. Mac OS X kullanan grafik tabanlı işletmeler veya medya zaten kullanmaya devam edecek. Kullanmayan olup da Mac OS X'e geçecek var mıdır bilemem.

Kısacası haberler ne kadar körü körüne verilmemeliyse, yorumlar da bu şekilde yapılmamalı. Ben Windows'u tahtından sallayacak bir sunucu çözümü göremiyorum Mac OS X tarafında, yoksa bir şeyler değişti de bizim mi haberimiz yok? Fakat hepimizin bildiği ve bazılarımızın tecrübe ettiği üzere şirketler cidden sunucu çözümleri veya lisans sorunlarından sıyrılmak için istemci çözümleri üzerine Linux'u değerlendirmekte. Fakat dünya geneli ve bu genel üzerinden yapılan pazar payı düşünüldüğünde şirketler ne kadar etkiler oranı tahmin edebiliriz.

En doğru yorum son kullanıcı bazında Linux'un yolunun çok uzun olduğudur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.