Ubuntu 10.10 ve Sorunları

Başlatan nevmeram, 19 Kasım 2010 - 04:47:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nevmeram

Merhabalar. Ubuntu 9.04 (sanırım buydu karmic) kullanırken 10.10 a kadar yükselttim netbook versiyonunu. Yalnız benim için tam bir hayal kırıklığı olmuş durumda. Solda ekrandan 1 cm çalan ( ben kurcaladım ama onu gizleyecek bir şey bulamadım belki acemi oluşumdandır) bir bar var. hadi onu geçtim "dosyalar&dizinler" kısmına girdiğimde sağ tık yapma gibi bir şansım yok, çok belirgin bir şekilde yavaşlama oldu, bir şey açılacak diye çok uzun süre bekliyorum, bazen açılmıyor bir çok kez tıklamak zorunca kalıyorum. şimdilik en çok sinirimi bozan kısımları bunlar. daha zaten bir kaç saat oldu kuralıl. linux konusunda çok tecrübeli biri değilim. sadece netbookumu iyi bir performans ile kullanmak istiyorum. eski kullandığım versiyonundan çok memnundum ama 10.10 şu an benim için bir işkenceye dönüştürdü. eski versiyona dönmek istesem nasıl bir işlem yapmam gerekiyor. yani demek istediğim usb e yazdırıp bir daha en baştan kurmak gibi bir şey dışında. ya da ne yapmamı tavsiye edersiniz bu hali ile oldukça can sıkıcı oldu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2010 - 05:03:07

masaüstü versiyonunu kursam bilgisayarın performansı yetersi kalır mı? Acer Aspire n450 1.66 ghz, 1 gb Ram. ilk açılışta masaüstüyü seçip girdim fakat sadece boş bir ekran ve yukarıda boş gri bir bar vardı. yapabildiğim tek şey yeni klasör oluşturmak. uygulamalara ulaşmak gibi bir seçeneğim yoktu. gerçekten kararsız kaldım ne yapacağım konusunda. çok pişman oldum yükselttiğime. tekrardan windows a dönmek de istemiyorum mecbur kalmadıkça

zeitgeist

Yükseltmelerde bazen sıkıntılar çıkabiliyor ama genelde bir kaç müdehale ile üstünden geliniyor. Ancak sen iki sürüm birden yükseltmişsin. Bence sistemindeki bu yavaşlık ve karşılaştığın sorunlar 10.10 ile ilgili değildir. Çözüm için ne yapmak gerekir dersen hayli farklı sorunlardan bahsetmişsin; ya her bir sorun için tek tek araştırma yapıp düzeltmek gerek ya da so sürümle yeni bir kurulum yapmak.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

nevmeram

Alıntı yapılan: zeitgeist - 19 Kasım 2010 - 10:43:56
Yükseltmelerde bazen sıkıntılar çıkabiliyor ama genelde bir kaç müdehale ile üstünden geliniyor. Ancak sen iki sürüm birden yükseltmişsin. Bence sistemindeki bu yavaşlık ve karşılaştığın sorunlar 10.10 ile ilgili değildir. Çözüm için ne yapmak gerekir dersen hayli farklı sorunlardan bahsetmişsin; ya her bir sorun için tek tek araştırma yapıp düzeltmek gerek ya da so sürümle yeni bir kurulum yapmak.

Önce 10.04 e yükselttim sonra 10.10 yükselttim. Aslında yazdıklarım pek bir sorun değil beni rahatsız eden şeyler oldu. 7-8 saat süren yükseltmelerden sonra böyle bir durum karşılaşmak beni biraz kızdırdı sanırım :) :) Sadece şu anda en çok istediğim şey soldaki 1 cmlik çubuğu gizleyebilmek. Zaten ekran küçük daha da daraltıyor. Birde anlamadığım şey şu oldu Dosyalar&Dizinler kısmını açtığımda bir dosyayı açmak dışından hiç bir işlem yapamıyorum. Kopyala,yapıştır, gönder vb. gibi işlemler yapılamıyor. Sağ üstteki ufak klasör simgesine tıklandıktan sonra yeni bir pencere geliyor ve o işlemleri orada yapabiliyorum. Neden böyle yapılmış pek anlam veremedim. Bu da doğal olarak performansı etkiliyor. Birde merak ettiğim bir şey var. Masaüstü görünüm ile aç dediğimde ilk sistem açılırken sadece üstte bir çubuk var ve boş masaüstü. Sadece masaüstüne yeni dizin açabiliyorum filan. Bu neden böyle? Bunu sormamım sebebi ben netbook'uma masaüstü versiyonu kursam 10.10'un bir sorunla karşılaşırmıyım? Performans çok etkilenir mi?
Acer Aspire 532h Intel Atom N450 1.66GHz, 1 Gb Ram özellikleri

ermnuniesesfan

Arkadaşlar merhaba.10.10 sürümüne geçtim fakat uçbirim çalışmıyor.Komut veremiyorum..

To run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details.

erman@erman-Invalid-entry-length-0-DMI-table-is-broken-Stop:~$

Buşekilde bir hata alıyorum..Yardımcı olabilecek birisi olursa sevinirim.Bir diğer sorumda bilgisayarın açılışında.Açılış ve kapanıştaki ubuntu ekranı kayboldu ve dahası bilgisayar açılışta çok bekliyor .(Biosa giriş bölümünde) Çok hata var diceksiniz ama cdroomda çalışmıyor artık.. Sürücüsü yok gibi.. Yardımcı olabilicek arkadaşlara teşekkür ediyorum...
KaLsAda SoN NefeS,YinEdE ES ES !!!

bytan

Kurulumu nasıl yaptın? Sistem normal şekilde açılıyor mu? O yazılar tam olarak nerede yazıyor? Bu şekilde yazdığın gibi mi görünüyor? Ekran görüntüsü atma imkanın var mı?

Not: Benzer bir durum launchpad'te de varmış:

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/ubiquity/+question/133565
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

nevmeram

Şimdi size beni rahatsız eden şeyleri söylemek istiyorum. Sizde umarım ki bana bir yol gösterirsiniz.

1) İlk olarak arayüz. Ekrana gelen arayüz çok hoş duruyor ama bana göre inanılmaz derece de kullanışsız. Soldaki çubuk ekrandan 1 cm çalıyor. Zaten ekran küçük. UNR'de böyle bir şey yoktu. Onu gizleyemiyoruz ya da yok edemiyoruz. Bana göre hiç hoş olmamış.

2) Mesela "Dosyalar&Dizinler" kısmına tıkladığımızda ekrana gelen pencerede benim bütün geçmişte ne açtığımı gösteriyor. Ben göstermesini istemiyorum. Ben UNR'de ki gibi bir pencere bekliyorum. Sadece dosyalarım ve dizinlerim gözüksün. Aynı zamanda o ekranda hiç bir şeye sağ tıklayıp işlem yapamıyorum. Sadece açabiliyorum. Açılan yerde de işlem yapamıyorum. Ancak sağ üstte ufak klasör simgesine tıkladıktan sonra UNR'de ki bir pencere açılıyor ve orada işlem yapabiliyorum. Bu da benim için son derece rahatsız edici. Hem işlemi uzatıyor hem de karışıklık ortaya çıkıyor. "Uygulamalar" kısmına sağ tıklayıp seçince geliyor ama ne gerek var.

3) Pil dolu iken birden bitti diyor.  Sonra yeniden başlatınca düzeliyor.

4) Aslına bakarsanız ben Ubuntu ya da Windowsda ki gibi masaüstünde çalışmak isterim. Çok da önemli değil ama daha rahat olurdu. Gerçi UNR'de alışmıştım. Ubuntu Masaüstü Görünümü olarak seçiyorum. Önüme gelen ekranı şöyle tarif edeyim; Boş bir masaüstü, yukarıda gri ve boş bir çubuk. Yapabildiğim tek şey masaüstüne sağ tıklayıp dizin ya da klasör oluşturmak. Hiç bir uygulama ya da başka bir şey açamıyorum. Ne bir araç çubuğu ne de bir uygulama var. Boş dizin oluşturup ona tıklayınca gelen pencereden solda dosyalarıma ulaşabiliyorum.

Kısacası şu anda gerçekten benim için çok kullanışsız. İnternette bir çok kişide bu ve benzer şeylerden dolayı şikayetçi olmuş. Ben gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Bana ne tavsiye edersiniz? Bunları nasıl aşabilirim.

Ben netbook'uma Ubuntu'nun masaüstü versiyonunu kursam (ki indirdim hazırda bekliyor) ben ne gibi dezavantajlar ile karşılabilirim? Bilgisayarım kaldırabilir mi? Çünkü sanırım windowsta ki gibi bir masaüstü ile çalışmak benim için daha rahat gibi.

Bilgisayarın özellikleri;

Acer Aspire 532h
Intel Atom İşlemci N450 1.66 GHz 512KB Cache. 1 GB Ram. Gerekirse RAM'i 2 GB a çıkarabilirim.

ermnuniesesfan

Alıntı yapılan: bytan - 19 Kasım 2010 - 17:02:46
Kurulumu nasıl yaptın? Sistem normal şekilde açılıyor mu? O yazılar tam olarak nerede yazıyor? Bu şekilde yazdığın gibi mi görünüyor? Ekran görüntüsü atma imkanın var mı?

Not: Benzer bir durum launchpad'te de varmış:

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/ubiquity/+question/133565
Kurulumu usb den yapmak zorunda kaldım.Çünkü cdroom iptal oldu önceki sürümde yükseltmeye kalkınca.Açılış kapanışta normalde ubuntu yazısı çıktıktan sonra 5 turunçu ışık teker teker yanması gerekiyodu ve ardından açılıp kapanması gerekiyordu.Başlangıç ekranı yani.Ama bende direk password soran ekrana geçiyor hızlı bir biçimde pat diye.Kapanırkende ubuntu yazısı büyüyor ve msdos yazılarıda geçiyor aynı anda mor bir biçimde.Bilgisayarı ilk açtığımda bios seçeneklerinin geldiği ilk açılık ekranında çok bekliyor.İlk kurduktan sonraki  ilk açılıştata unmount hatası verdi.Çalıştırmadı ilk başta.Açılış kapanışta sorun yaşıyorum ve cdroom sürücüsüde gitti...
KaLsAda SoN NefeS,YinEdE ES ES !!!

GNUbuntu

Alıntı yapılan: nevmeram - 19 Kasım 2010 - 17:49:30
Ben netbook'uma Ubuntu'nun masaüstü versiyonunu kursam (ki indirdim hazırda bekliyor) ben ne gibi dezavantajlar ile karşılabilirim? Bilgisayarım kaldırabilir mi? Çünkü sanırım windowsta ki gibi bir masaüstü ile çalışmak benim için daha rahat gibi.

Netbooklarla birlikte genellikle Windows 7 Starter verdiklerine göre Ubuntuyu da rahat kaldırır. Zaten bildiğim kadarıyla çoğu netbook sahibi desktop sürümünü kuruyor. Baktın kaldırmıyor, alternatif olarak Xubuntu masaüstü var http://www.xubuntu.org/ , Lubuntu masaüstü var http://lubuntu.net/.
Önce Saygı...

heartsmagic

@nevmeram, Unity meselesi:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23494.0.html

Birçok kişi Unity'den memnun değil ve şu an özelleştirilebilmesi pek mümkün görünmüyor. İki seçenek var önünde bence:
1. ubuntu-desktop kurup, Gnome ile devam etmek.
2. 10.04'e geri dönmek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nevmeram

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 19 Kasım 2010 - 21:44:58
Alıntı yapılan: nevmeram - 19 Kasım 2010 - 17:49:30

Netbooklarla birlikte genellikle Windows 7 Starter verdiklerine göre Ubuntuyu da rahat kaldırır. Zaten bildiğim kadarıyla çoğu netbook sahibi desktop sürümünü kuruyor. Baktın kaldırmıyor, alternatif olarak Xubuntu masaüstü var http://www.xubuntu.org/ , Lubuntu masaüstü var http://lubuntu.net/.

biraz önce kurdum. şu anda çok iyi çalışıyor. teşekkürler