Phpmyadmin Yapılandırması

Başlatan canosayan, 18 Kasım 2010 - 20:43:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

Benim gibi vaktinin büyük kısmı php ve mysql kullanarak geçiren kişiler için phpmyadmin vazgeçilmez bir uygulamadır. Hatta bir çoğu için veritabanına ulaşılan tek uygulama olabilir.
Genelde bir çok kullanıcı phpmyadmini depodan kurduğu için tam olarak yapabildiklerini de bilmez. Örneğin eğer hem yerel veritabanı hemde uzak sunucudaki veritabanı ile çalışıyorsanız çoğu zaman uzak sunucudaki phpmyadmin'e ulaşmak sorun olur. Panel oturumunuzu sonlandırmıştır. Tekrar gezer bulursunuz falan.

İşte aslında yereldeki phpmyadmin bunları kolayca aşacak yetenekte.

Şöyle söyleyeylim. Yereldeki phpmyadmin isterseniz sizin için bir çok sunucuyu hatırlayıp bunlara bağlanabilir.

Phpmyadmin de sunucu bilgileri $cfg['Servers'] değişkeninde saklanır. Farkedeceğiniz üzere servers. Bu $cfg['Servers'] çok boyutlu bir dizidir. local olanını phpmyadmin kendi tanımlar. $cfg['Servers'][$i] şeklinde $i satır numarası ile de farklı sunucular tanımlayabiliriz. Bu tanımlama işini şöyle yapacağız.
sudo gedit /etc/phpmyadmin/config.inc.php

Yukarıdaki komut ile phpmyadmin yapılandırma dosyamızı gedit ile açalım. Yanlış bir şey yapmamak için önce dosyayı yedeklemek karınıza olabilir. Dosyaya ikinci sunucumuzu tanımlamak için dosyanın sonuna yeni satırlar ekleyeceğiz.
Ayrıntıya girmeden sadece sunucumuzun adını tanımlıyoruz. Örneğin benim dosyamda şu şekilde
$cfg['Servers'][$i]['host'] = 'ubuntu-tr.net';

Bu arada ufak bir not düşelim $cfg['Servers'][0] değşkeni boş olmalı. Buraya atama yapmayın

Bu işlemi yaptıktan sonra bir sonraki phpmyadmin girişimizde sunucu seçimi çıkacak. Tabi bu kadarla kalmaz zorunda değilsiniz. İsterseniz daha çok sunucu ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken her seferinde $i değişkenini bir arttırmak. Örneğin.
$cfg['Servers'][$i]['host'] = 'ubuntu-tr.net';
$i++;
$cfg['Servers'][$i]['host'] = 'canosayan.com';
$i++;
$cfg['Servers'][$i]['host'] = 'google.com';

Yapabileceğimiz bir diğer yetenekli işlem ise daha farklı. Her seferinde phpmyadmin'e girişte şifre girmekten sıkılıyor olabilirsiniz. Hele eğer dışarıdan bağlanılan bir sunucu değilse bu çok sıkıcı bir hal alabiliyor. Üstüne üstün bir de session süresinin kısa olması bıktırabiliyor. Bunun içinde yapabileceğimiz ufak bir numara var.

Normal şartlarda eğer phpmyadmin otomatik kuruldu ise doğrulama işlemi çereze bırakılıyor. yine yapılandırma dosyamızda localhost için otomatik bir yapılanma var. Biz bu otomatik yapılanmanın üzerine yazacağız.  $cfg['Servers'][1] bu durumda localhost yapılanması oluyor.

Bizde dosyanın sonuna ekleme yapıyoruz. Bu ekleme ile localhost için phpmyadmin otomatik olarak giriş yapacak.

$cfg['Servers'][1]['auth_type'] = 'config';
$cfg['Servers'][1]['user'] = 'kullanıcı';
$cfg['Servers'][1]['password'] = 'şifre';

Tabi burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Bu otomatik giriş işlemini yaptığınız phpmyadmin'in güvenliği olmayacak. Yani eğer bu dışarıdan erişebilen bir bilgisayar ise oldukça tehlikeli bir durum. O yüzden siz siz olun, bu yöntemi sadece yerel bir veritabanı için yapın.

Bir ufak bilgi daha verelim. Eğer oturum süresini kısa buluyorsanız bunu arttırmak elimizde tabi bu sürenin doğal sınırı php'nin session.gc_maxlifetime değeri. Bu değerin standardı 1440 saniye. Yapılandırma dosyanıza bu değeri eklemek için şu satırı da ekliyoruz.
$cfg['LoginCookieValidity'] =1439;

Tabi session maxlife değerini php.ini içinden ayarlamanız mümkün. sisteminiz 32 bit ise 231-1 yani yaklaşık 58 yıl kadar, yada 64 bit ise biraz daha abartıp 263-1 kadar abartabilirsiniz. 263-1 evrenin yaşından daha büyük bir değerdir.
Chmod bizim işimiz.

alquirel

Beni büyük zahmetten kurtardın, nasıl teşekkür etsem az ;)

mami96

2006'da vindoz kullanırken kendime bu tarz bi program yazmistim, mysql vs. ayarlarini program uzerinden hallediyorduk... Simdi ben aynisini yani gorsel bir program sekliden phpmyadmin'i nasil bulabilirim?. Staj yaptigim yerdeki bilgisayarlara ubuntu kuracagim. Vindoz'u silecekler. Tek sorun ise, PHP Server vs. kurulumu, phpmyadmin sorunu. Stok takip,is emri talep formu vs. yaptim hazirladim bunlari. 120 kadar bilgisayar 50 kadarda sahsi laptop ubuntu olacak buda kazanc. Ancak soyle gorsel olarak mysql vs. yonetebilecegimiz bir program olsaydi guzel olurdu.

canosayan

Alıntı yapılan: mami96 - 18 Kasım 2010 - 20:57:55
2006'da vindoz kullanırken kendime bu tarz bi program yazmistim, mysql vs. ayarlarini program uzerinden hallediyorduk... Simdi ben aynisini yani gorsel bir program sekliden phpmyadmin'i nasil bulabilirim?. Staj yaptigim yerdeki bilgisayarlara ubuntu kuracagim. Vindoz'u silecekler. Tek sorun ise, PHP Server vs. kurulumu, phpmyadmin sorunu. Stok takip,is emri talep formu vs. yaptim hazirladim bunlari. 120 kadar bilgisayar 50 kadarda sahsi laptop ubuntu olacak buda kazanc. Ancak soyle gorsel olarak mysql vs. yonetebilecegimiz bir program olsaydi guzel olurdu.

mysql-admin

Alıntı yapılan: alquirel - 18 Kasım 2010 - 20:51:56
Beni büyük zahmetten kurtardın, nasıl teşekkür etsem az ;)

önce kendimi kurtarmıştım yazmasam olmazdı
Chmod bizim işimiz.

mami96

@canosayan tesekkur ederim, hemen kuruyorum daha guzel olacak bu sekilde. Universite stajinda umarim gittigim her yerde Ubuntu vs. olur. Vindozu sadece kaldirmak kalmis aklimda  :). Aslinda sirketlerde bilgilendirilmelide. Bu cok zor bi is, sadece Gebze Organize Sanayi bolgesinde x tane sirket var... :S. Kurtulsalar su vindoz hegomanyasından ne kadar kar edecekler...

KAKASHI