Hangi Ofis Yazılımını Tercih Ediyorsunuz?

Başlatan bytan, 18 Kasım 2010 - 16:23:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi Ofis Yazılımını Tercih Ediyorsunuz?

Openoffice
Libreoffice
Koffice
Abiword-Gnumeric
Microsoft Office (Wine/Sanal Sistem/İkinci İşletim Sistemi ile)
Google Uygulamaları
Basit metin düzenleyiciler
Diğer (Lütfen belirtin)

maydin95

Sunumun geliştirilmesi gerekiyor. PowerPointe göre çok kasıyor ve özellikleri daha az.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

stef_q

Alıntı yapılan: maydin95 - 20 Kasım 2010 - 16:06:19
Sunumun geliştirilmesi gerekiyor. PowerPointe göre çok kasıyor ve özellikleri daha az.

Sunumun arayüzü openofficenin çıkacak yeni sürümünde yenilenecek diye biliyordum. Fakat özellik olarak birşey diyemeyeceğim.

maydin95

Arayüz olarak bence OOo daha kullanışlı. Ancak WordArt, SmartArt gibi şeylerde MSO2007 çok önde. Hatta 2010 ile beraber resimlere etki, artalan kaldırma gibi özellikler geldi.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

stef_q

Alıntı yapılan: maydin95 - 20 Kasım 2010 - 18:14:39
Arayüz olarak bence OOo daha kullanışlı. Ancak WordArt, SmartArt gibi şeylerde MSO2007 çok önde. Hatta 2010 ile beraber resimlere etki, artalan kaldırma gibi özellikler geldi.

Bence ribon-tarzı arayüz hem görünüm açısından hemde kullanışlılık açısından çok daha başarılı. Ribon arayüzünün başarılı olmasının sebebi şu diye düşünüyorum : Menülerden bir seçeneğe tıklama ihtiyacı duydunuz. Önce menüyü açıp orada o özelliği aramanız gerekir. Oysa ribon arayüzünde menü zaten açılmış olduğu için (simgelerde göze çok hızlı şekilde batıyor) istediğiniz seçeneği hemen buluveriyorsunuz. Neredeyse daha fareyi menülere yaklaştırmadan seçeneği bulmuş oluyorsunuz. Uzun süre ofis kullanımında zaman kazandıran çok önemli bir etken bu. Tabi yinede bu kişiden kişiye göre değişir. Ama en yakın zamanda openoffice bence iki farklı arayüzlede dağıtılması gerek. Openoffice forumlarında da çok tartışılıyor bu, herkes farklı bir şey söylüyor. O halde özgür yazılıma yakışır şekilde iki farklı arayüzle dağıtımlası şart diye düşünüyorum. Ribon arayüzü patenti alındıysa ona benzer patent sorunu çıkarmayacak değişiklikler yapılarak o ribon-tarzında bir arayüz yapılabilir...

maydin95

Şeritin patentli olacağını pek zannetmiyorum çünkü bu arayüz 2006 Ocakta çıkmış Blender'da şerite benzer bir sekmeleme özelliği vardı. Bu özelliği tüm sürümlerde görebilirsiniz.

guestwho

Alıntı yapılan: mert_d - 20 Kasım 2010 - 18:52:10
Ribon arayüzü patenti alındıysa ona benzer patent sorunu çıkarmayacak değişiklikler yapılarak o ribon-tarzında bir arayüz yapılabilir...

Şu bağlantıda anlatıldığı üzere bu arayüzün patenti alınamaz.

http://uihero.wordpress.com/2007/09/12/you-may-not-patent-something-you-did-not-invent/
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

alquirel

Alıntı yapılan: guestwho - 21 Kasım 2010 - 13:31:10
Alıntı yapılan: mert_d - 20 Kasım 2010 - 18:52:10
Ribon arayüzü patenti alındıysa ona benzer patent sorunu çıkarmayacak değişiklikler yapılarak o ribon-tarzında bir arayüz yapılabilir...

Şu bağlantıda anlatıldığı üzere bu arayüzün patenti alınamaz.

http://uihero.wordpress.com/2007/09/12/you-may-not-patent-something-you-did-not-invent/

Microsoft'un bunu çok önemseyeceğini zannetmiyorum ;)
Misal : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23666.0

guestwho

MS 'in önemseyip önemsememesi birşeyi değiştirmez. Bağlantıda anlatılan patent testlerini geçemedikten sonra MS istediği kadar kara propaganda yapsın... Ne yani patentleri zaten alınmış olan görsel arayüzlerin (toplamının) patentlerini MS kendi üzerine almayı mı düşünüyor ? Bunun için Ribbon arayüzünü oluşturan her bir unsurun geliştiricileriyle tek tek mahkemelik olması gerekiyor. "Kendi kazdığın çukura düşmek" bu olsa gerek...

Alıntı Yapin U.S. Patent Law Section 102 an invention is not patentable if another entity had already created the invention and did not abandon, suppress or conceal it. User Interface elements that look and function strikingly like the Microsoft Office Ribbon appear in numerous other software products dating back years (some examples, accorging to Wikipedia, are O&O Defrag 10, ConeXware PowerArchiver 2007 and SysTweak Photo Studio). In fact, an early prototype of the Apple Lisa user interface (March 1980) displayed what appears to be very similar to Microsoft Office 2007′s Ribbon.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

maydin95

Aslında güzel bir belge Türkçeye çevrilse güzel olur.

Aslında şu aralar Symphony 3 ve KOffice'i beklemekteyim. OpenOffice'de resimler çok kötü yönlendiriliyor sayfada. Symphony 3te iyi özellik bulursam belki ona geçerim.

Monarch

windowsta office 97 ve openoffice,

ubuntuda openoffice kullanıyorum ama şuan Libreoffice'i download ediyorum. forumdaki yorumlar olumlu yönde, deneyelim bakalım ;)

DoGuKaN

Libreoffice'in duyurusu yapıldığından beri Libreoffice kullanıyorum sanırım.

nikbinliknet

LibreOffice kullanıyorum. Şu ana kadar kullandığım en sağlıklı ofis programı.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

Megatron

GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

Tilki

Ubuntu'da Open Office kullanıyorum ama takip eden sürümde (11.04) LibreOffice gelirse ona geçeceğim. Esasen ofis uygulamalarıyla çok fazla haşır neşir olmadığımdan temel işlerimi hepsiyle (Ms Office, Open Office, Koffice) yapabiliyorum. Seçimimi kullandığım masaüstü ortamı da etkiliyor. Ubuntu'da Gnome masaüstünü kullandığım için Gtk arayüzlü Open Office gözüme hoş görünürken, Pardus'ta Kde masaüstü ortamı bulunduğundan Qt arayüzlü Koffice'i tercih ediyorum. Ne yazık ki henüz 2011 deposuna dahil olmadı. Şimdilik LibreOffice'teyim.

XRumer

Zoho'yu Openoffice'den bile iyi bulanlar var tabii ben pek kurcalamadım.

microanaliz

Eskide microsoft office idi linuxda tabiki open office tek tercihim ...(birde kahve yapsa ne güzel olur çalışmak)
MicroAnaliz

XRumer

Google Dökümanlar son zamanlarda çok çok hızlı gelişti. Eksiklerini hızla kapatıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Mayıs 2011 - 21:29:19

Alıntı yapılan: maydin95 - 20 Kasım 2010 - 16:06:19

Bir de Sliderocket adlı web sitesini deneyin, çok güzeldir.

emreseckin

XRumer

Softmaker şirketi de bir ofis yazılımı çıkartmış. Softmaker Office Suite. Dün Media Market'te gördüm, eve dönünce araştırdım Linux desteği de varmış. Ücretli ama deneme sürümü de mevcutmuş. Office 2007 de dahil olmak üzere bir kaç dosya biçimine destek veriyormuş. Adresi: http://www.softmaker.com/english/of_en.htm

Ayrıca buradan okuduğum kadarıyla Ms Office dosyalarıyla tam uyum vaadediyor. Eğer doğruysa en azından Ms Office kullanan tanıdıklarımıza gönderdiğimiz dosyalar için endişelenme dönemi bitmiş demektir.

Bilen, kullanan var mı?

maydin95

Açıkça söylemek gerekirse ekran görüntülerine göre OpenOffice'e çok benziyor. Office 2010'u yakalamak çok zor şimdilik.
http://www.softmaker.com/english/oflpr_en.htm

IBM Lotus Symphony de 3 sürümünü duyurdu belirteyim. İndirdim ve kurdum ancak çok yavaş ve sağ taraftaki ayar kutusu (şeriti bire bir almayalım diye sağa koymuşlar anlaşılan) hiç iyi olmamış -ya da yerine oturmamış-. OpenOffice'den görünüm hariç zerre kadar farkı yok hatta eksiği var. Mesela OO da yazığım formül Symphony'de görünmüyordu.

İyi olan birkaç yani "Yardım" dosyalarının %100 Türkçe olması ve Microsoft Clip Organizer'e benzer bir çok resimden oluşan arşivinin olması.

XRumer

Anket seçeneklerine Softmaker Office, IBM Lotus Symphony, Office Web Apps, Zoho, Live Documents yazılımları da eklenebilir mi?

(Bu arada Linux tam bir ofis yazılımları cennetiymiş, çevrimiçi olanları da dahil etiğimizde bir sürü seçenek çıkıyor)

grayloop

Şimdi artık öntanımlı olarak Libre kullanıyoruz, ama 10.10 sürümünde de OO kaldırıp Libre kurmuştum. Ancak yukarıdaki iletilerde de söylendiği gibi MSOffice ile yarışması şu durumuyla çok güç. İşim gereği en çok Write ve Calc kullanıyorum. Kullanılışlıkları (eğer pek çok özellik kullanmak istiorsanız) yeterli değil. MSOffice dosyalarıyla ilgili de uyum sıkıntıları var. Örneğin bir *.docx belgesine bir bir excel tablosu ekleyip tekrar açtığınızda tabloyu tekrar düzeltmek oldukça zaman alıyor.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

microanaliz

Alıntı yapılan: microanaliz - 23 Nisan 2011 - 00:25:31
Eskide microsoft office idi linuxda * tabi ki open office tek tercihim ...(birde kahve yapsa ne güzel olur çalışmak)
Artık değişti libra office oldu ...Ama open office benim için iyidi aramızda tuhaf bir bağ vardı...
MicroAnaliz

dnzz

abiword-gnumeric iş görüyor gerçekten.

want to

Software:
OS: Ubuntu 12.04, Kernel: 3.4.6-030406-generic (x86_64), Desktop: Unity 5.12.0, Display Server: X Server 1.11.3, Display Driver: intel 2.17.0, OpenGL: 2.1 Mesa 8.0.2, Compiler: GCC 4.6, File-System: ext4, Screen Resolution: 1366x768