Hangi Ofis Yazılımını Tercih Ediyorsunuz?

Başlatan bytan, 18 Kasım 2010 - 16:23:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi Ofis Yazılımını Tercih Ediyorsunuz?

Openoffice
Libreoffice
Koffice
Abiword-Gnumeric
Microsoft Office (Wine/Sanal Sistem/İkinci İşletim Sistemi ile)
Google Uygulamaları
Basit metin düzenleyiciler
Diğer (Lütfen belirtin)

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

XRumer

Openoffice, gerek son yaşananlar gerekse arayüzde bir türlü değişikliğe gitmemesi nedeniyle soğuttu kendinden.
Libreoffice'in ise henüz kararlı sürümü çıkmadığı için kullanmadım. İlk aşamada Openoffice.org'dan pek farklı olmayacak ama gelecekte çok şey vaad edebilir.
Wine ile Microsoft Office kullanmak mı, kalsın.
Abiword ve Gnumeric ikilisi LXDE ortamında çok iyi gidiyor. Openoffice.org ve MS Office gibi uygulamaların gerisinde kalsa da sıradan bir kullanıcıya yeteceğini düşünüyorum. Bu ikilinin yanına bir de sunum yazılımı eklenirse çok güzel olur.
Koffice sadece açık kaynak dosya biçimini destekliyor, ama Slax'ta pek çok dosya biçimini destekliyor. Slax ortamında kullanıyorum, çok şık.
Google Dökümanlar ise son zamanlarda favorim. Çevrimiçi çalışma imkanı sunuyor, Gmail ile daha uyumlu. Birden fazla insan aynı döküman üzerinde aynı anda çalışabiliyor.

Al Arabi

Yaşasın özgürlük ! Yaşasın Libreoffice! İhtiyacım olduğunda 1. tercihim  Libre ofis  o da yoksa open ofis kullanıyorum..

Sherlock Holmes

maydin95

IBM Lotus Symphony var. Bu yazılım da önemli. Bir tane daha var da unuttum şimdi. Aklıma gelrse söylerim.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

Megatron

Liber Office kararlı sürüm çıksın geçmeyi düşünüyorum. O zamana kadar OOo.
Yinede LO' yu işaretlerdim. Gönlüm ondan yana. :)
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

Yiğit Ateş

Ne yazık ki Microsoft Office. Özellikle Excel'in bir alternatifi yok maalesef.

sem

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 18 Kasım 2010 - 18:07:42

Wine ile bütün özelliklerini kullanabiliyor musun acaba Yiğit? makro vs gibi... Tam olarak çalışıyor mu yani...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

stef_q

Office 2010 çalışsa süper olacak. pptx docx lerde hala ufak tefek sorunlarımız var. Onları da ancak ms office ile halledebiliriz. Office 2007 açıyor ama office 2007 open doc formatlarını sp2 ile açıyor, sp2 de wine ile kurulmuyor.

plymouth

Sun satıldıktan sonra daha bi'  soğudu bu office programları yoksa ben mi soğudum?
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

fadike

OpenOffice kulanmamanım nedeni her güncellemede devasa boyutta veri indirmesi ve bazı özelliklerini kullanmamam. Aslında meta paket değilde tekil olarak sunulsa kelime işlemci ile hesaplama aracını alırdım ama yok. bu yüzden Abiword ve Gnumeric yani Gnome Office.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Tanshaydar

Ofis programları konusunda yobaz davrandığım için uzun yıllar Microsoft Ofis kullandım. 2007 sürümünden sonra ödevlerimin raporlarını Linux üzerinde yazmaya başlayınca OpenOffice'in çok daha basit ve işlevsel olduğunu görünce bir an bile düşünmeden Microsoft Office'i kapı dışarı ettim. Aynı tavrımı devam ettirdiğim için sanıyorum ki OpenOffice'ten vazgeçmeyeceğim.

maydin95

Windows'ta O2007 var Linuxlarda OpenOffice. Microsoft 2007deki görünüm ile iyi bir fark attı. Lotus SYmphony'ye bakmak lazım ama 1 çok güzel gelmedi bana. Kullanışlı değildi. Aslında KOffice var kullanışlı olan ama biraz daha beklemek gerek.

Yeri burası değil ama ülkemizdeki yazılımların çoğu korsan. Yani firmanın emeğini çalıyorlar. Hep düşünmüşümdür korsan Office falan kullanmak haram mıdır diye. Biraz araştırdım ama tam bir sonuç bulamadım. Müzik ve film için caiz deniyor ama yazılım için emin değilim. Acaba korsan yazılım kullanmak haram olsa kaç kişi açık kaynağa (ya da ücretsiz yazılıma) yönelir ki?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

canosayan

açıkçası office yazılımları ilginç. Ve ne yazıkki microsoft excel'in yanında calc bazen hesap makinesi gibi kalıyor. Özellikle bir sunum içerisinde openoffice grafikleri biraz çömez kalıyorlar.

yinede üniversite boyunca yazdığım tüm raporlarda openoffice kullandım. Hakkını yememek lazım.
Chmod bizim işimiz.

maydin95

Aslında OpenOffice yetmediği zamanlarda GNUMeric kullanmak lazım. OOo'da olmayan logaritmik cetvel hem GNUMERİCTE hem de 2007'de vardı. Bir de Officedeki SmartArt ve yeni WordArt'lar çok hoşuna gidiyor insanın. Sunuma bir ayrıcalık katıyor.

alquirel

Alıntı yapılan: maydin95 - 19 Kasım 2010 - 07:44:26
...
Müzik ve film için caiz deniyor ama yazılım için emin değilim.
...

Konuyu farklı bir yöne çekmek istemem ama bu hususu oldukça basit düşünerek bile sonuca varabiliriz. Eğer kullanılan şey bir kimsenin ürünü ise, lisansı özel ise, ve o şeye sahip olan kişi o şey için/o şeyin kullanımı için para taleb ediyorsa; taleb edilen miktarın, ederinden çok çok çok fazla olması bile o şeyi izinsiz bir şekilde, kaçak yollarla kullanmayı masum hale getirmez. İster müzik olsun ister film olsun ister office olsun ister windows olsun.
Ama şuan o kadar normalleşti ki ülkemizde bu microsoft yazılımlarını korsan kullanmak, bunun "haram" olabileceği ihtimali imkansız görülüyor neredeyse. İsbatı, bu ihtimalin altında yaşamak istemeyen bir arkadaşımın orijinal xp almak için Ankara'da gezmediği mağaza kalmaması ve bulabildiği tek paketi alırken satıcıların uzaylı görmüş gibi şaşkın şaşkın bakakalması...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: sem0900 - 18 Kasım 2010 - 19:15:01

Wine ile bütün özelliklerini kullanabiliyor musun acaba Yiğit? makro vs gibi... Tam olarak çalışıyor mu yani...
Maalesef, Wine ile çok uğraştım ama olmuyor. Çift işletim sistemi kullanıyorum.

sem

Anladım, teşekkür ederim... O zaman çift işletim sistemi için bir sebep daha diyeyim...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

marjinal1st

Eskiden OoO, şimdi ise LO  ;D Gerçi kullanım açısından bir şey farketmedi ama neyse  :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

maydin95

Alıntı yapılan: alquirel - 19 Kasım 2010 - 15:56:22
Alıntı yapılan: maydin95 - 19 Kasım 2010 - 07:44:26
...
Müzik ve film için caiz deniyor ama yazılım için emin değilim.
...

Konuyu farklı bir yöne çekmek istemem ama bu hususu oldukça basit düşünerek bile sonuca varabiliriz. Eğer kullanılan şey bir kimsenin ürünü ise, lisansı özel ise, ve o şeye sahip olan kişi o şey için/o şeyin kullanımı için para taleb ediyorsa; taleb edilen miktarın, ederinden çok çok çok fazla olması bile o şeyi izinsiz bir şekilde, kaçak yollarla kullanmayı masum hale getirmez. İster müzik olsun ister film olsun ister office olsun ister windows olsun.
Ama şuan o kadar normalleşti ki ülkemizde bu microsoft yazılımlarını korsan kullanmak, bunun "haram" olabileceği ihtimali imkansız görülüyor neredeyse. İsbatı, bu ihtimalin altında yaşamak istemeyen bir arkadaşımın orijinal xp almak için Ankara'da gezmediği mağaza kalmaması ve bulabildiği tek paketi alırken satıcıların uzaylı görmüş gibi şaşkın şaşkın bakakalması...

http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=12175&keyword=ticaret
http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=435&keyword=korsan

Bir ağabeyime sormuştum ve bunları gösterdi. TİCARET KASTI OLMADAN caiz görünüyormuş. Ama başka bir ağabeyim vardı (kendisi hafızlığı bitirmiş) onu sorunca korsan yazılım haram demişti ama kendisi devamlı film indirirdi internetten. Onu sormaya vaktim olmadı ama görürsem sorarım. Ayrıca kanunlar müsaade etmediğinden tavsiye etmiyoruz yazıyor. Neyse konuya dönelim açıkça söylemek gerekirse ben de sizin gibi düşünüyorum ama emin olmadan bir şey söylenmez. Neyse ben bunu biraz daha araştıracağım. Eğer tam bir şey bulabilirsem paylaşırım.

kaansef

Bende ara sıra(fazla işim olmaz ofis programlarıyla) işim düştüğünde openoffice kullanıyorum.
# 28065

heartsmagic

Haram veya olmaması durumu farklı bir konudan devam ederse seviniriz. Gerçi bu konunun bile tartışılacak olması beni pek hoşnut etmiyor. Zira haram olma/olmama durumu inançla alakalı bir durum. Eğer kapsam genişletilecek olursa doğru olup/olmaması tartışılabilir, dediğim gibi o da farlı bir başlıkta olursa seviniriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Libreoffice kullananlar grubunda olmaktan mutluyum.
Herşeye Rağmen...

rick

OpenOffice.org bilgisayarımı çok zorladığı için hem daha kullanışlı hem de daha hafif bulduğum GNOME Office (Abiword-Gnumeric) kullanıyorum.

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Kasım 2010 - 21:51:11
Haram veya olmaması durumu farklı bir konudan devam ederse seviniriz. Gerçi bu konunun bile tartışılacak olması beni pek hoşnut etmiyor. Zira haram olma/olmama durumu inançla alakalı bir durum. Eğer kapsam genişletilecek olursa doğru olup/olmaması tartışılabilir, dediğim gibi o da farlı bir başlıkta olursa seviniriz.

Dediğin gibi bu işin doğruluğu yanlışlığı evrensel bir konu. Sadece İslamiyet ve sadece "haramlık" ile sınırlandırılamaz. Ben de o yüzden olayın din kavgasına dönüşmemesi için "haram" ifadesini tırnak içinde özellikle belirttim bir önceki iletimde.

Ben de konuya döneyim o zaman :)
Öğrencilik bittiği için şuan basit işlerde lazım oluyor. Onu da OpenOffice ile hallediyorum. Ama öğrencilikte, özellikle sunum işlerinde MS Office 2007 vazgeçilmezimdi. (yanlış olduğunu bile bile korsan kullandık evet :) )