Gönderen Konu: Rusya Windows'u terk edip Linux'a geçiyor  (Okunma sayısı 3148 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Hiç kuşkusuz, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows... Ama bazı ülkeler, bu durumdan pek de memnun gibi görünmüyor. Daha önce da bazı ülkelerin Windows'u terk etme kararı aldığını görmüştük. Ama bu kez karar hemen kuzeyimizden, Rusya'dan geldi.

Rusya bir süredir konuşulan, kendi ulusal işletim sistemi geliştireceği yönündeki iddiaları resmi olarak doğruladı. Rusya'nın bilişim güvenliğini arttırmak, masrafları düşürmek ve ülkenin Microsoft'a bağımlılığını azaltmak için bu tercihi yaptığı bildirildi. Rusya, piyasada bulunan herhangi bir Linux dağıtımını da kullanmayacak. Rus mühendisler, Linux tabanı üzerine kendi ulusal işletim sistemlerini geliştirecekler. Bu işletim sisteminin geliştirilmesi için 4,9 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı. İşletim sistemi hazırlandığında tüm devlet kurumlarında kullanılmaya başlanacak.

Rusya bu yeni işletim sistemini üniversitelerin de kullanımına sunacak, fakat şimdilik zorunlu kılmayacak. Daha önce 2007 yılında üniversitelere daha düşük maliyetli Linux işletim sistemleri önerilmişti, bu uygulama da bu yıl içerisinde resmen hayata geçmiş olacak.

Rusya Windows'tan Linux'a geçişin yaşanması konusunda adım atan ilk ülke değil. Haziran ayında İngiltere de giderleri azaltmak için Windows'tan Linux'a geçiş planları yapmaya başlamıştı. 2003 yılında Sun yapılan görüşmeler sonucunda, firmanın açık kaynak kodlu ürünlerinin İngiliz devlet dairelerinde kullanılması konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Tabi tüm bu yaşananların devlet kurumları için geçerli olduğunu hatırlatmakta da yarar var...

http://www.chip.com.tr/konu/windows-u-terk-edip-linux-a-geciyorlar_23237.html
Speed

« Yanıtla #1 : »
Bence güzel bir şey, ancak nedense bana bunun altında komünizm varmış gibi geliyor :D :P. Türkiye'de Pardus kullanmaya başladı. Bazı askeri yerlerde Pardus kullanılıyor. Ancak devlet kurumlarında Pardus nadiren görüyorum.
Bence Türkiye'nin ilk olarak resmi internet sitelerini ASP yerine PHP ile yapmaya başlaması gerek. Ben Linux kullanıyorum, öğrenciyim, e-okulda sorun yaşıyorum yok böyle bir şey... Ancak PHP ile yapsalar hem Linux hem Windows hem Mac kullanır bunu. Öbür türlü sadece Windows kullanabiliyor. Biz ne kadar kullansak da Windows bilgisayar kadar performans alamıyoruz.
Çoğu Linux dağıtımı RPM veya APT paket sistemi kullanırken bizim Pardus PISI adında bir şey kullanıyor. Kendi paket sistemimizin olması güzel ancak bu yüzden de az paket olması kötü. Benim anlamadığım, Canoncial bir İngiliz firması ve Ubuntu dağıtımı yapıyor, bunu da sadece dağıtmakla kalmıyor çok güzel destekliyor. Neden Türkiye yapmıyor? Sabancı, Koç vs. bizim de zengin iş adamlarımız var... Üzülüyorum...

« Yanıtla #2 : »
Şunu da eklemek isterim. :)

« Yanıtla #3 : »
yaptıkları işletim sistemini bizlerde kullana bilirmiyiz acaba :)

« Yanıtla #4 : »
yaptıkları işletim sistemini bizlerde kullana bilirmiyiz acaba :)
Eğer Türkçe (ya da en azından İngilizce) pakedi varsa tabii... :)
Ayrıca Linux XP diye bir şey yapmışlar;

« Yanıtla #5 : »
Rusya nın Linux a çok şey katacağına inanıyorum. Umarım Linux Dünyası için hayırlı olur...
Herşeye Rağmen...

« Yanıtla #6 : »
Geç bile kaldılar bence. Darısı başımıza. :)
Önce SAYGI...

« Yanıtla #7 : »
Bu haberlere bakıp da hemen sevinmeyin arkadaşlar. Yıllardır o ülke Linux'a geçiyor, bu ülke Windows'tan kurutuluyor diye haberler görüyoruz. Fakat Linux'un kullanım oranı neden yerinde sayıyor?
Çünkü bu haberlerin çoğu hava. Kendi ulusal sistemlerini geliştiren ülkeler bunu ciddi anlamda kullanmıyorlar. (İstisnalar hariç) Pek çok kamu kurumu Windows kullanmaya devam ediyor. (İstisnalar hariç)
Ayrıca kullansalar bile bilgisayara Windows'la Linux'u birlikte kuruyorlar. Yani Windows'a para vermeye devam ediyorlar. Ayrıca bu bilgisayarlarda çift sistem olduğu için o bilgisayarı kullanan kişi de açıp Windows'a devam ediyor. Linux'un yüzüne bile bakmıyor.
Kısacası bu haberler artık bana gülünç geliyor.

« Yanıtla #8 : »
@XRumer'dan etkilenerek şunu diyorum,
Devletlerin değil, bilgisayar üreticisi firmaların Linux'a geçmesi lazım. Mesela benim kullandığım Datron Mobee marka netbook Ubuntu kurulu geldi. Kullanıcı yorumlarına bakıldığında Ubuntu ile bir çok kişi bu sayede tanışmış ve beğenmiş. Windows yüklemeye gerek duymamış.