Arch Linux nasıl kurulur?

Başlatan rick, 13 Kasım 2010 - 16:35:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rick

İnternet'te çok araştırdım, bunun üzerine bazı video ve makaleler buldum fakat, anlamakta çok zorluk çektim. Daha önceden kurmayı denemiştim ama diskleri bağlayamadığım ve GRUB'ı kuramadığım için başarısız olmuştum. Arch Linux'tan anlayan birisi bana kurulumu (özellikle de disk bağlama ve GRUB kurulumunu) açıklayabilir mi?

rick

xhektor

arch'ın grafik ekranlı kurulumu olsada bizde denesek  :D :D :D

rick

Alıntı yapılan: xhektor - 13 Kasım 2010 - 17:55:41
arch'ın grafik ekranlı kurulumu olsada bizde denesek  :D :D :D
O zaman CD'nin boyutu 500MB olur ve pek "lightweight" olmaz. :D

krwlng

http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

DoGuKaN

Chakra diye bir dağıtım vardı, Archlinux'u grafiksel kurmak için, KDE öntanımlı geliyor.

xhektor

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 13 Kasım 2010 - 19:09:07
Chakra diye bir dağıtım vardı, Archlinux'u grafiksel kurmak için, KDE öntanımlı geliyor.

henüz alfa aşamasındaymış.  :'(

eribol

Disk bölümleme ve Grub kurulumunda anlaşılmayan şey nedir? Bölümü ve bağlanılacak yeri seçiyorsunuz, hakeza grub kurulumu da böyle. Grub mu lilo mu diye sorar, grub seçersiniz(archbang üzerinde grub2 mevcut idi) sonrasında menu.lst(veya grub.fg) dosyasını düzenlemeniz için açar ve dosyayı kapattığınızda da(nano ile ctrl+x)  grub'un nereye kurulacağını sorar ki genelde bu /dev/sda olur(eğer özel bir durum yoksa). Bunun dışında anormal gelen bir durum varsa yardımı o yönde yapmakta fayda var.

Ayrıca archbang hem görsel ortam sunar hem de hafiflikten taviz vermez. Tavsiye edebilirim.

Contempt

Archlinux 3 üncü denememde ancak kurabilmiştim. En çok takıldığım yer benimde Disk bölümleme ve bağlama idi. Ama şimdi en kolay kurduğum dağıtımlardan biri.  Disk olayında tam olarak nerede takıldığınızı belitirseniz kolayca çözüme kavuşur...
Herşeye Rağmen...

barış

Ben XOrg derlemede çok sıkıntı çekmiştim, uğraşmadım hala da uğraşmıyorum.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: barışubuntu - 14 Kasım 2010 - 10:12:31
Ben XOrg derlemede çok sıkıntı çekmiştim, uğraşmadım hala da uğraşmıyorum.

xorg derlemek? Niye derlemeye çalıştınız ki? Paketlerini kursaydınızya.

qhareb

Alıntı yapılan: xhektor - 14 Kasım 2010 - 03:55:57
Alıntı yapılan: DoGuKaN - 13 Kasım 2010 - 19:09:07

henüz alfa aşamasındaymış.  :'(

Ben masaüstü makinemde Chakra kullanıyorum. Şu an 0.3 Beta aşamasında. Grub'u elle düzenlemek dışında hiç bir sorunla karşılaşmadım. Hatta depolarında olmayan uygulamalar için Arch depolarını da ekledim. Hiç sorun çıkarmadı. Çalışan Cd üzerinden kuruluyor. Çalışan Cd olarak kullanırken başlangıçta seçerseniz ekran kartı ve diğer sahipli sürücüleri de yüklüyor. Kurulumu da bu ayarlarla yapıyor. Sonrasında ekran kartı için sürücü indirmenize gerek yok yani. Kodekler de buna dahil. Denemenizi öneririm.
Ek: Başlangıçta dil seçimi bölümünde Türkçe yokmuş gibi görünüyor ama okla aşağı doğru inerseniz bulursunuz.

Alıntı yapılan: m.eribol - 14 Kasım 2010 - 04:36:39
Disk bölümleme ve Grub kurulumunda anlaşılmayan şey nedir? Bölümü ve bağlanılacak yeri seçiyorsunuz, ....

Açıkçası ben de kurarken disk bölümleme de takılmıştım Arch kurarken. İncelediğim kurulum yönergelerindeki tablo değişmiş yeni bir disk bölümleme vardı. Ben Ubuntu'yla beraber kurmak istiyordum ama ne yaptıysam beceremedim. Ben de mecburen otomatik bölümlemeyi seçtim. Tek başına kuruldu.  Bu sorundan mustarib başkaları olduğunu da biliyorum. Eğer bu yeni bölümleme tablosuyla ilgili bir inceleme ve yönerge oluşturmaya gönüllü bir arkadaşımız çıkarsa pek çok hayır duası alacağını şimdiden söyleyebilirim. :)
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

eribol

Disk bölümleme de benim iki defa yaptığım bir hata vardı. O da Tüm Diski Seç gibi bir seçenek vardı. Tüm dosyalarım gitmişti ve testdisk ile binbir türlü dosya bulmuştum ama yine de gitmişti. Dikkatsizlik işte :) Bu kısımda Diski Elle Düzenle gibi bir seçenek olmalı. Bunu seçtikten sonra sabit diskler ekrana geliyor. Öncelikle swap bölümü, sonrasında ise kök bölümünü seçiyoruz. Biraz dikkatlice bakınca pekte sorun olmuyor.

qhareb

Evet bölümleri seçmekte sorun yok da sonrasında bir ekran ve farklı seçenekler çıkıyor. İngilizce bilmediğim için belki ne olduğunu anlayamadım ve sürekli hata verdi. Bir türlü olmadı. Eski versiyonlarda dediğiniz gibi sadece seçip geçiyorduk ama 2010.05'de bu seçimden sonra başka seçim ekranları geliyor ve iş karışıyor ya da ben işin içinden çıkamadım.
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

rick

GRUB'ı otomatik kurup, ayarlayacak bir uygulamayla gelse yeterdi gerçi. :)

eribol

Otomatik derken? Ubuntu gibi diğer işletim sistemlerini eklemiyor sadece. Elle eklemek gerekiyor.

rick

Alıntı yapılan: m.eribol - 14 Kasım 2010 - 23:05:59
Otomatik derken? Ubuntu gibi diğer işletim sistemlerini eklemiyor sadece. Elle eklemek gerekiyor.
İşte, geçen sefer elle kurduğumda tüm sistemi silmem gerekmişti. :)

sem

Sistemlere ulaşamadığınız için silmek zorunda kaldıysanız yazık olmuş =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

rick

Alıntı yapılan: sem0900 - 15 Kasım 2010 - 12:26:41
Sistemlere ulaşamadığınız için silmek zorunda kaldıysanız yazık olmuş =)
Evet aynen öyle oldu. Ubuntu 10.04 ve Arch Linux vardı ama GRUB'ı kuramadığım için giremedim bile. Sonra elimdeki Ubuntu CD'sinin bozuk olduğunu fark ettim ve Arch CD'sinden başka bir şeyim kalmamıştı. (Bilgisayarımda OpenSuSE, Pardus ve Puppy Linux ISO'ları vardı ama ulaşmak mümkün değildi.) Sonra iki hafta boyunca ShipIt'ten istediğim CD'yi bekledim, gelmeyince bir internet café'ye para verip ordan alıp, kurmak zorunda kaldım. ShipIt'ten istediğim CD ise o akşam geldi. :D

rick

Çok inat ettim artık Arch kuracağım diye. Onlarca kurulum videosu izledim, sayfalarca not ve komut aldım, Wiki'de oradan oraya baktım. Ve hala uğraşıyorum... Eğer ben Arch'ta bu kadar zorlanıyorsam, Gentoo'dan uzak durmalıyım. :D

qhareb

Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

opusxx

Bu belge iyi oldu bende söylenenler dışında sadece kurup giremediğim lxde olmuştu yani xwindows. Şimdi virtualbox ta yeniden deneyeceğim.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

Gilthanas

Makaleiy iyi okuyun zor değil Arch kurmak :)

rick