Linux Mint 10 \"Julia\" Kararlı Sürüm Yayımlandı!

Başlatan eren, 12 Kasım 2010 - 14:20:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Linux Mint 10 "Julia" Kararlı Sürüm Yayımlandı!

Yeni Özellikler

* Karşılama ekranı özellikleri
- Karşılama ekranından artık codec paketleri seçilebiliyor.
- Karşılama ekranından DVD sürümüne yükseltme özelliği eklendi.

* Menü özellikleri
- Yeni uygulamalar eklendi.
- Aradığınız uygulama yok ise depodan yükleme özelliği eklendi.
- Arama motoru özelliği geliştirildi.
- GTK yerimleri desteği eklendi.
- GTK tema desteği eklendi.

* Yazılım yöneticisi özellikleri
- Uygulama simgeleri düzeltildi.
- Kategori yapısı geliştirildi.

* Güncelleme yöneticisi özellikleri
- Güncellemeleri yok sayma özelliği eklendi.
- Güncelleme aracına dosya boyutunu gösterme özelliği eklendi.

* Gönderi yöneticisi özellikleri
- UI, hız ve ETA bağlantıları.
- Bağlantı testi eklendi.
- Arka planda çalışma ve kapanma özelliği eklendi.

* Julia ile artık yeni bir tema geliyor.
* Sistem iyileştirmelerine gidildi.
* Bir önceki sürüme göre %10 daha hızlı açılma özelliği eklendi.
* RC sürümde bulunan bütün hatalar kapatıldı.
* Google entegrasyonu geliştirildi.
* En güncel çekirdek ve sürücü uygulamalarına geçildi.

Sürüm duyurusuna buradan, sürüm özelliklerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni sürümü indirmek isterseniz güncel iso kalıpları burada yer alıyor.

Isadora sürümünden Julia sürümüne yükseltme yapacaksanız yükseltme yöntemi burada yer alıyor.

Ayrıca bu sürüm "eğer bir aksilik olmazsa" Ubuntu tabanlı son sürüm olacak.

Ubuntu 10.10 sürümünden Linux Mint 10. sürüme terfi etmek isteyenler yeni kurulum yapmadan burada anlatılan yöntem ile geçiş yapabilirler.

sem

Alıntı Yap- Aradığınız uygulama yok ise depodan yükleme özelliği eklendi.

Bu özellik nedir? Bilginiz var mı?  Yani uygulamamız yoksa önceki sürümlerde yükleyemiyor muyduk?

Mutlaka yükleyebiliyoruzdur da ben söylenenlerden anladığımı soruyorum, yeni eklenen bu özelliğin işlevini tam anlamadığım için...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

canosayan

içimde bir kararsızlık yaşadım şimdi. geçsem mi geçmesem mi?
Chmod bizim işimiz.

rick

Geçmek istiyorum ama bir yandan da korkuyorum...

stratovarius

Julia Rc sürümdeyken mavericki yükseltmiştim , sorun yaşamadım.

Sadece kayıtlı bazı ayarlarınız sıfırlarınıyor.

Bunlarda normal, sıfırdan kurmaktan iyidir.

rick

Şimdi ben yükseltirsem, hangi ayarlarım silinecek, hangi programlarım çalışacak, neler değişecek, sistem programları kalkacak mı ve geri Ubuntu'ya dönme imkanı var mı?

GNUbuntu

Yeşili sevenleri Mint'e bekleriz :) Ben RC sürümle geçmiştim Linux Mint 10'a. Çok memnunum. Kararlı sürüme bir çok özellik daha eklenmiş galiba. Dün akşamdan yeni yansıyı indirip bastım dvdye. Belli olmaz sırf yeni kurulum nasıl merak ettiğimden yeniden kurabilirim Mint'i. Aslında Debian tabanlı Linux Mint'i bekliyorum ben. 64 bit olanı çıkar çıkmaz deniycem İnşAllah.
Önce Saygı...

Contempt

Herşeye Rağmen...

eren

Alıntı yapılan: sem0900 - 12 Kasım 2010 - 14:36:09
Bu özellik nedir? Bilginiz var mı?  Yani uygulamamız yoksa önceki sürümlerde yükleyemiyor muyduk?

Mutlaka yükleyebiliyoruzdur da ben söylenenlerden anladığımı soruyorum, yeni eklenen bu özelliğin işlevini tam anlamadığım için...

Mint Menü'nün alt kısmında yer alan arama kısmına bir program ismi yazdığınızda o program eğer kurulu değilse depoda programı arıyor ve kurup kurmak istemediğinizi soruyor.

Alıntı yapılan: canosayan - 12 Kasım 2010 - 18:02:47
içimde bir kararsızlık yaşadım şimdi. geçsem mi geçmesem mi?

Bekleriz. :)

Alıntı yapılan: rick - 12 Kasım 2010 - 18:43:31
Şimdi ben yükseltirsem, hangi ayarlarım silinecek, hangi programlarım çalışacak, neler değişecek, sistem programları kalkacak mı ve geri Ubuntu'ya dönme imkanı var mı?

Artık betik ayarları saklama özelliğine sahip. İsterseniz hiçbir ayarınız silinmeden Ubuntu 10.10'u Linux Mint 10. sürüme dönüştürebilirsiniz. Eğer her şeye evet derseniz bütün tema özelleştirmeleriniz silinecek ve Mint'e özgü ayarlara dönecektir.

Betik Ubuntu yazılımlarını ve Ubuntu ile gelen Gnome sürümünü sistemden kaldırmaktadır. Betik sonunda sisteminiz sadece kabuk kurulumu yapılmış bir hale gelecektir. Bu aşamada betik temizlik işlemlerinin ardından ilk önce Mint deposundan Mint'e özgü Gnome sürümünü yükleyecek, ardından Mint araçlarını kuracaktır. Bu aşamada Mint'e özgü ayarlarda yapılmaktadır.

Bu betik ile yapacağınız geçişte hiçbir kişisel dosyanız silinmeyecektir.

[Nasıl] Ubuntu 10.04 Lucid sürümünü Linux Mint 9 Isadora sürümüne çevirin

[Nasıl] Ubuntu 10.10 Maverick sürümünü Linux Mint 10 Julia sürümüne çevirin

plusnettr

Ubuntu tabanlı Mint kullanıcılarına hayırlı olsun. Ben Debian tabanlısını kullanıyorum oldukça iyi. :)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

sem

Alıntı yapılan: eren - 13 Kasım 2010 - 03:19:07
Alıntı yapılan: sem0900 - 12 Kasım 2010 - 14:36:09

Mint Menü'nün alt kısmında yer alan arama kısmına bir program ismi yazdığınızda o program eğer kurulu değilse depoda programı arıyor ve kurup kurmak istemediğinizi soruyor.

Hiç kullanmadım ama sanırım biraz daha son kullanıcı düşünülerek kolaylaştırılmış bir sisteme benziyor... Okuduğum kadarı ile ben de bu izlenimi bıraktı...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

rick

./ubuntu-maverick-mint-julia-cevir: satır 228: beklenmeyen dizgecik `then' yakınında sözdizimi hatası
./ubuntu-maverick-mint-julia-cevir: satır 228: `if[ $DELETE_EVENT=="e" ]; then'
Şeklinde hata veriyor.

eren

Alıntı yapılan: sem0900 - 13 Kasım 2010 - 10:05:46
Hiç kullanmadım ama sanırım biraz daha son kullanıcı düşünülerek kolaylaştırılmış bir sisteme benziyor... Okuduğum kadarı ile ben de bu izlenimi bıraktı...

Aynen öyle. Son kullanıcı düşünülerek işler biraz daha basitleştirildi.

Alıntı yapılan: rick - 13 Kasım 2010 - 16:12:25
./ubuntu-maverick-mint-julia-cevir: satır 228: beklenmeyen dizgecik `then' yakınında sözdizimi hatası
./ubuntu-maverick-mint-julia-cevir: satır 228: `if[ $DELETE_EVENT=="e" ]; then'
Şeklinde hata veriyor.

Betik sunucudan hatalı inmiş. Zaman zaman sunucuda kesintiler oluyor muhtemelen o ara inmiştir. İşlemleri baştan yapın ve betiği yeniden indirin. Sizin mesajınızı görünce betiği sanal makinede denedim herhangi bir sorun çıkartmadan çevirdi.

fyodor

bir fikir vermek adına yazıyorum dün masaüstüne kurdum yarım saat sonra sildim ve tekrar mandriva kurdum neden mi:

1. sanki ubuntu 10.10 çıktı hadi bizde bişeyler çıkarılım edsıyla çıkarılmış gibi bir hava verdi bana
2. mintin o yeşil teması giitmiş 1980 lerin siyahn beyaz renkleri gelmiş abarttığımı düşünmeyin mint 10 bildiğiniz siyah beyaz.
3. ve ubuntuya görede mandrivaya görede yavaş açıkcası tamamen boş.

stratovarius

fyodor doğru sistemi test ettiniz değil mi?

Açıkcası senin yorumunu okuyunca , başka sistem denemiş gibi hissettim.

Ayrıca mint'in ubuntu üzerinden geliştirildiğinden haberdarsınızdır umarım, yani ubuntu yeni sürüm çıkardıkça mintinde yeni sürümü gelmektedir.

Bu son ubuntu tabanlı sürümü mintin. Neyse zevkler tartışılmaz.

Kişisel görüşüm bu tarz sistem kötüleyen yazıları anlamıyorum. Herkezin işletim sistemi kendine özeldir.

Bu yüzden yönlendirme yaparken kesin tavırlar yerine daha ılımlı olmak gerekir.

fyodor

açıkca söylemek gerekirse öyle derinlemesine bir test yeteneğim bilgim yok ben sıradan bir kullanıcı olarak ilk görünüşüne bakarım motordan anlamayan bir araba müşterisi gibi yani siyah beyaz bir boot ekranı siyah beyaz bir grub ekranı siyah beyaz bir masaüstü görünce doğru söyelemek gerekirse hiç hoş şeyler düşünmedim, zaten bu mintin son ubuntu tabanlı olanı imiş sanırım bundan sonra debian kernelini mi kullanacakmış ne yapacakmış doctusda yazıyordu. ama aklıma şu soru geldi zaten ubuntuda mintte debian tabanlı değil mi. ben sevmedim mint 10 u olay ve durum bu.

1DOST

Mint neden debian tabanına geçmek istiyor? Ubuntu'da ters giden birşeyler mi var?
Debian tabanına geçtiklerinde ubuntu depolarını sanırım kullanamayacaklar. Bildiğim kadarıyla debian depoları bir miktar daha eski yazılım sürümlerini barındırıyor. Bunun sonucunda sanırım mint ile eski yazılımları kullanacağız...

Contempt

Ubuntu şuan nasıl kendi depolarında en yeni paketleri barındırıyorsa aynısını mint te yapabilir sanırım. Hatta Debian Testing depolarınıda incelemenizi öneririm.
Herşeye Rağmen...

plusnettr

@Contempt, Mint Debian Edition şu anda Debian-Testing depolarını kullanıyor. ;)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14