[Çözüldü] javanın son sürümünü yüklemek

Başlatan kanzakande, 09 Kasım 2010 - 09:01:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kanzakande

Merhaba,
sun java test sayfasında java'nın Version 6 Update 20 çalıştığı, ancak Version 6 Update 22'nin önerildiği söyleniyor. Javanın son sürümünü gerektiren bir web sitesini sürekli kullanıyorum. Synapticten sun java 6 bin, plugin ve jre update 22'leri yükledim; test sayfası aynı mesajı verdi. Program merkesinden, jdk, iced tea ve kısıtlı ilaveleri kaldırıp tekrar kurdum; aynı mesajı verdi.
Sözkonusu web sitesini açıp, java ile açılacak olan belgeyi açmaya çalıştığımda exception: java.Lang.NullPointerException mesajı çıkıyor. Chromium ve Opera'da da sonuç alamadım.
1 - Update 22'yi çalıştırabilirsem sonuç alır mıyım?
2 - Java sitesinden .bin olarak programı indirip etc dizininin içine atarsam çalışır mı?
3 - Bu update ile çalışır da sorun başka bir yerde mi?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kanzakande

~$ dpkg -l | grep java
ii  ca-certificates-java                  20100412                                          Common CA certificates (JKS keystore)
ii  java-common                           0.38                                              Base of all Java packages
ii  libaccess-bridge-java                 1.26.2-5                                          Java Access Bridge for GNOME
ii  libaccess-bridge-java-jni             1.26.2-5                                          Java Access Bridge for GNOME (jni bindings)
ii  libhsqldb-java                        1.8.0.10-6.1ubuntu1                               Java SQL database engine
ii  libservlet2.5-java                    6.0.28-2ubuntu1                                   Servlet 2.5 and JSP 2.1 Java API classes
ii  openoffice.org-java-common            1:3.2.1-7ubuntu1                                  office productivity suite -- arch-independent Java support files
ii  sun-java6-bin                         6.22-0ubuntu1~10.10                               Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture dependent files)
ii  sun-java6-jre                         6.22-0ubuntu1~10.10                               Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture independent files)
ii  sun-java6-plugin                      6.22-0ubuntu1~10.10                               The Java(TM) Plug-in, Java SE 6
ii  tzdata-java                           2010m-0ubuntu0.10.10                              time zone and daylight-saving time data for use by java runtimes

if

krwlng

Bende 6.20 görünüyor fakat test sayfası 6.18 diyor, hiçbir sayfada sorun çıkmıyor. Uçbirimden sudo update-alternatives --config java komutunu verip çıktıda jre olarak openjdk görünüyorsa, sun jre'nin karşısındaki rakamı yazıp varsayılan olarak seçmeyi deneyin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

HakanTurkalp

Ben Java 6u22'ye güncellemek istiyorum ama nasıl güncellicem bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.
http://i51.tinypic.com/sfypaa.png
6u20'yide nasıl yükledim onuda bilmiyorum :)

Teşekkürler.

bytan

Partner deposunda istediğin paket bulunuyor:

Alıntı Yap
sun-java6-jre:
  Installed: 6.22-0ubuntu1~10.10
  Candidate: 6.22-0ubuntu1~10.10
  Version table:
*** 6.22-0ubuntu1~10.10 0
        500 http://archive.canonical.com/ubuntu/ maverick/partner i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

HakanTurkalp

Alıntı yapılan: bytan - 19 Kasım 2010 - 17:14:09
Partner deposunda istediğin paket bulunuyor:

Alıntı Yap
sun-java6-jre:
  Installed: 6.22-0ubuntu1~10.10
  Candidate: 6.22-0ubuntu1~10.10
  Version table:
*** 6.22-0ubuntu1~10.10 0
        500 http://archive.canonical.com/ubuntu/ maverick/partner i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status

Onu nasıl yapıcaz.Daha dün başladım linux kullanmaya fazla bi bilgim yok...

bytan

İster menülerden Yazılım Kaynakları'nı açarak partner deposunu etkinleştirmeye çalış istersen sources.list dosyanı açıp partner deposuna ait satırın başındaki # karakterini silip kaydedip kapat.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

kanzakande

Sorun, depodan son sürümü indirdiğim halde, java sürüm test sayfasında şunun görünmesi:

heartsmagic

update-alternatives --list java ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kanzakande

~$ update-alternatives --list java
/usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java
/usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/bin/java

heartsmagic

Evet, pek isabetli bir istek yapmamışım zira bu şekilde sürüm görünmez zaten. dpkg çıktısından son sürümün kurulu olduğu görünmekte, fakat neden Java deneme sayfası hâlâ 20 sayılı sürümü gösteriyor bilemiyorum. Son bir defa:
dpkg -l | grep sun-java6-jre çıktısı alsak senden. Ayrıca neden pae çekirdek kullandığını sorabilir miyim?

kanzakande

~$ dpkg -l | grep sun-java6-jre
ii  sun-java6-jre                                 6.22-0ubuntu1~10.10                               Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture independent files)

pae çekirdek kullanmamın özel bir nedeni yok; bunun için birşey yapmadım, neden öyle olduğunu bilmiyorum. Farkı nedir?

bytan

PF @ ST

kanzakande

jayw

Adobe firması bir ara 64 bit flash player desteğini kaldırdığını açıklamıştı sanırım, daha önce hep 64 bit kullanmama rağmen en son kurulumda 32 bit Ubuntu 10.10 kurdum (4 GB belleğim olmasına rağmen). @kanzakande'ye neden pae çekirdek kullandığını sorduğunuzda merak olarak ben de kontrol ettim ve bende de pae çekirdek yüklü olduğunu gördüm. Sanırım sistemde 4 GB bellek olursa Ubuntu otomatik olarak pae çekirdek yüklüyor.

guestwho

Yukarıda @bytan 'ın vermiş olduğu bağlantıdan alıntı:

Alıntı YapBoth the CD and DVD installer of Ubuntu 10.04 automatically installs the PAE enabled kernel if it detects more than 3 Gb of available memory. In the case of the liveCD, a working network connection is required, since the PAE enabled kernel packages are not present on the CD.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

jayw

Alıntı yapılan: guestwho - 21 Kasım 2010 - 14:54:20
    Yukarıda @bytan 'ın vermiş olduğu bağlantıdan alıntı:

Alıntı YapBoth the CD and DVD installer of Ubuntu 10.04 automatically installs the PAE enabled kernel if it detects more than 3 Gb of available memory. In the case of the liveCD, a working network connection is required, since the PAE enabled kernel packages are not present on the CD.

@bytan, @guestwho; dikkat etmemişim kusura bakmayın. En azından tahminim doğru çıkmış :)

heartsmagic

Ben de yeni bir şey öğrenmiş oldum PAE konusunda. Ara ara forumda görüp sormaya başlamıştım zira. Akıllı davranıyormuş Ubuntu.
@kanzakande, açıkçası neden hâlâ Java deneme sayfası doğru sürümü göstermiyor bilemiyorum, her şey yerli yerinde gibi. Sen şu an ilk iletinde bahsettiğin siteyi hâlâ kullanamıyor musun?

kanzakande

Merhaba Heartsmagic, aynı hatayı veriyor.

bytan

Adres satırına about:plugins yazdığında açılan sayfada da eski sürüm mü görünüyor? Ya da kaç görünüyor?

PF @ ST

kanzakande

application/x-java-bean;jpi-version=1.6.0_20 IcedTea class,jar Devrede  bytan bu ilginç oldu, teşekkürler. IcedTea tablosunda bu satır dikkatimi çekti.

bytan

locate libnpjp2.so
ls -l /usr/lib/jvm/

Çıktılarda şayet 6.0.2 klasörü altında libnpjp2.so dosyasını görürsen, ~/.mozilla/plugins klasörünün içine sembolik bağ atabilirsin. Örnek:

ln -s /usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.22/jre/lib/i386/libnpjp2.so  libnpjp2.so

Tarayıcı yapılandırma klasörünü sıfırlayarak da bu işlemi yapabilirsin.

PF @ ST

kanzakande

Alıntı yapılan: bytan - 23 Kasım 2010 - 14:29:40
locate libnpjp2.so
ls -l /usr/lib/jvm/

çıktısı
~$ locate libnpjp2.so
/usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.22/jre/lib/i386/libnpjp2.so
ozgur@ozgur-VPCCW21FX:~$ ls -l /usr/lib/jvm/