Meego Linux 1.1 Deneyimlerim

Başlatan NSDAP, 08 Kasım 2010 - 22:26:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NSDAP

Ekran Görüntülerim

Ben meego'yu beğendim masaüstü çok hafif masaüstünede kurmak istedim fakat sadece atom işlemciyi destekliyor.

Açık kaynak kodlu bir Linux projesi olan MeeGo, Intel'in önderliğinde geliştirilen Moblin ile Nokia'nın önderliğinde tasarlanan Maemo'yu bir araya getiren özel bir işletim sistemidir. İki farklı yapıyı tek çatı altında toplayan MeeGo, iki yapının öne çıkan özelliklerinin tek elde toplanmasını sağlamak için büyük bir fırsat olarak ortaya çıktı.

Şimdi isterseniz kullanıcıların pek de hakkında bilgi sahibi olmadığı MeeGoo'yu biraz daha yakından tanıyalım ve şu başlık altında konuyu irdelemeye başlayalım:

MeeGo ismi nereden geliyor?

Aslında MeeGo ismi yeni düşünülmüş bir marka değil; zira Linux Foundation yıllar önce meego.com alan adını (domain'ini) kendi adına kaydettirmişti. Ancak MeeGo'nun ticari marka olarak ortaya çıkmasının arkasında yatan asıl neden hiçbir şekilde bilinmiyor.

MeeGo tam olarak ne ifade ediyor?

MeeGo, Intel'in işletim sistemi Moblin ile Nokia'nın Maemo'sunu bir araya getiren özel bir işletim sistemidir. Yani MeeGo, yeni bir işletim sistemi olmasının ötesinde, bu iki işletim sisteminde bulunan yazılım, araç, ve dokümantasyonu da beraberinde getirmektedir.

Yani Intel'in bu projeye katkısı daha çok donanım bazında olacak?

Sonuçta Intel, işlemci üreten bir donanım şirketi... Ancak Moblin'in yazılımsal yönü de oldukça gelişmiş durumda. Örneğin Apple'ı ele alalım... Yıllar önce donanım markasıyken uygulama alanında da kendini gösteren Apple'ı baz alacak olursak, Intel için de bu durumu aynı paralelde değerlendirmek mümkün. Yani insanlar donanımınızı seviyorsa, ister istemez yazılımınızı da sevme eğilimine giriyor. Bu sebeple Intel de çalışmalarının büyük bir kısmını bu yeni proje üzerinde yoğunlaştırmış durumda...

Bunun sonucu olarak da Moblin çok daha hızlı bir şekilde açılabildiği gibi, fazla disk alanına da ihtiyaç duymuyor ve kişiselleştirilebilir kullanıcı arabirimine sahip. Kısacası Intel'in Moblin üzerindeki çalışmalarının hepsi MeeGo'ya da kayacak.

krwlng

Masaüstüne kuramamanızın nedeni atom işlemciyi desteklemesi değildir bence, çünkü Intel atom işlemcileri bildiğimiz SSE/SSE2/SS3/X86/X86-64 komut kümesi ile çalışan mimariler kapsamına giriyor, tek farkı düşük voltaj özelliği ile mini dizüstü bilgisayarlarda kullanılması. Bence kurulabilecek türden bir kalıp dosyası mevcutsa kurmayı deneyebilirsiniz. PPC,Arm veya Ali işlemcisi için özel hazırlanmadıysa çalışması gerekli. Hatta http://meego.com/devices/netbook/installing-meego-your-netbook adresinden kurulum ile ilgili bilgi alabilirsiniz, sonradan baktım da Intel Core2 işlemcileri destekliyormuş.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

NSDAP

64 bit desteği yoktur atomda intel işlemcilere kurulabildigini duymustum fakat.
Amd işlemciye sanmıyorum
Amd Phenom X4 Serisine kuramadım ben mesela Kuruluma geçmeden siyah bir ekran Not Supported CPU gibisinden birşey yazdı.

O yazdıgın komut kümesinin fazlasını destekliyor daha gelişmiş bir işlemci fakat uyumsuz oldu.

badhero

Hafif Linux dağıtımları ve Meego insanı netbook almaya teşvik ediyor arkadaş!

NSDAP

Çok stabil bir sistem meego tarayıcıda grooveshark açıkken 3d bilardo oyununu kasmadan oynuyorum.
Ama yavaş ilerliyor meego projesi 1.2 sürümü 2011'de çıkıcak.

krwlng

SSE3 işlemci olması gerekiyor, yoksa çalışmaz zaten. Ama atom olması ile alakası yok onu belirtmek istedim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Yiğit Ateş

Tanıtım yazısının kaynağını eklerseniz iyi olur :)

Contempt

Meego yu İntel Core duo2 işlemcim olan Laptopuma kurmayı  başarmıştım. Netbooklar için gayet hoş göze hitap edici. Bir netbook alırsam meego ilk tercihim olur sanırım.
Herşeye Rağmen...

alicandemir

core2 duo ya kurulumu resimli olarak anlatan link varmı acaba

Contempt

Herşeye Rağmen...

alicandemir

windows üzerine kurarken ne yapıcaz mesala

canosayan

meego güzel bir dağıtım. ama şu an hatırlayamadığım bir dosya sistemi istiyor. ama o dosya sistemi grub tarafından boot edilemiyor. bir de boot alanı ayarlamanız gerekiyor.
Chmod bizim işimiz.

Contempt

Evet kendine farklı  bir dosya sistemi oluşturuyor.
Herşeye Rağmen...

alicandemir

usb den çalıştırmak isteyince hata veriyor

Mitsukuni

MeeGo ilk kurulumda benden btrfs şeklinde bir dosya sistemi ile kurulum yapmamı istedi ancak boot alanı için ext2 /home dizini içinse ext3 seçip kurulum yapmayı başardım. Sanırım 1.2'de bu olay düzelmiş. Hiç grub görmeden MeeGo'yu yalnız kullandığımı da belirteyim.