Ubuntu 10.10 da webcam çalışmıyor

Başlatan cemoli, 08 Kasım 2010 - 16:36:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemoli

Arkadaşlar belki benzer konular daha önce açılmıştır ancak onlara baktıma ama benim sorunun çözümüne ulaşamadım
Bu gün bi webcam aldım Visionic marka ama ne Cheese nede amsn da çalışmıyor
lsusb çıktısı şu şekilde

Alıntı Yaptlg@tulgalinux:~$ lsusb
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 010: ID 0ac8:303b Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 Webcam
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0bda:0151 Realtek Semiconductor Corp. Mass Storage Device (Multicard Reader)
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
tlg@tulgalinux:~$
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

stratovarius

cemoli

ohoo dostum

bu verdiğin linkteki yapılanlar ubuntuyu tekrar kurmaktan daha zor

bunun kolayı yokmu

eribol

Alıntı yapılan: ramboberk - 08 Kasım 2010 - 16:53:56
ohoo dostum

bunun kolayı yokmu
Kolayı yok. Varsa siz paylaşın.

cemoli

çok açıklayıcı ve net bir cevap olmuş  :-\

linux a alışamayıp windows a dönmek isteyenler için özellikle  :-\

eribol

Alıntı yapılan: ramboberk - 08 Kasım 2010 - 17:25:29
çok açıklayıcı ve net bir cevap olmuş  :-\

linux a alışamayıp windows a dönmek isteyenler için özellikle  :-\
Alışmak değil mesele, üşenmek.

bytan

Buradan anlıyoruz ki forumda bulunan örnekler de uygulanmadan geçilmiş.

@ramboberk,

Nereye döneceğin ya da ne yapacağın senin bileceğin bir iş. Ancak çözüm istiyorsan önündeki seçenekler bunlar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sem

Arch kullanan birisinin de Linux'a alışamayacağını duyduğuma şaşırdım...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Yiğit Ateş

@stratovarius'un verdiği bağlantıda güzelce anlatılmış zaten. Yapmaya üşenip Windows'a dönmekle tehdit etmen buradaki kimseyi bağlamaz. Zaten bu yardımcı olmazsanız Windows'a dönerim bak yaklaşımlarını hiç anlamamışımdır.

cemoli

o benim yaklaşımım değil yiğit
benim yerimde bir başkası olsaydı mesela linux a yeni başlayan birisi
onada aynı cevaplar verilseydi o kişi hiç düşünmeden windows a geri dönerdi
bilmem anlatabildimmi
sorunu olan kişiye yardımcı olmak yerine bu tarz cevaplar vermek ne bir linux kullanıcısına ne de bir linux geliştiricisine yakışmaz
icabında linux a yeni başlayan hiç ama hiç kimse verilen bağlantıdaki işlemleri yapıp sonuç alamaz
kaldıki bende zaten bu tür linux a yeni başlamış bir kişinin gözü ile cevapları  verdim
benim yada başka birinin hangi dağıtımı kullandığı önemli değil
ancak tamamı ingilizce olan ve tamamı konsol terimleri ile verilen yardımlar aslında hiç yapılmamış sayılır yeni bir linux kullanıcısı için

bu yüzden bu konudaki yorumlarımı bu yönde anlayarak yanıtlamanızı ve çözüm bulunursa bulunan çözümün ne kadar kolay olmasına gayret edilmesinin gerekliliğini sanırım bir kez daha söylememe gerek yok

sadece kendim için değil

linux a yeni başlayan ve windows dan kurtulmak isteyen tüm kullanıcılar için bu yardımı istiyorum

stratovarius

Şu başlığı okumanızı öneririm.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7580.0.html

Siz halen neden bu tarz cevaplar aldığınızın farkında değilsiniz. Vermiş olduğunuz cevap şekilleri ve tavırlarınız sizi bu duruma düşürüyor.

Burası gönüllüler tarafından oluşturulan bir forum, sonuç olarak tavrınız bize yön veriyor.

İstiyorsanız launchpad üzerinden bug açarak istediğiniz gib sorununuzu dile getiriniz.

bytan

@ramboberk,

Yüzün üzerinde iletisi olan Eylül 2009'dan beri üyemiz olan bir kullanıcının, konsol nedir, nasıl komut girilir, foruma nasıl çıktı aktarılır biliyor olması gerekir. Farz edelim ki bunları hiç bilmiyor olsun; en azından bu zamana kadar hiç olmazsa Acemiler için bölümümüzü okunmuş olmalı. Ki bu okunmuş olsaydı yazdığın eleştirilerin önceden düşünüldüğü ve bu amaçla o bölümün açıldığı rahatlıkla görülebilirdi.

Alıntı Yaptamamı konsol terimleri ile verilen yardımlar aslında hiç yapılmamış sayılır yeni bir linux kullanıcısı için

Kusura bakma ama bu hiç düşünme zahmetine katlanılmadan yazılmış bir cümle. Forumda bir çok örnek gösterebilirim ki, o yok saydığın yardımlar sayesinde kendini geliştirmiş ve senin gibi kendisinden çok önceleri  buraya gelmiş kişilere yardımcı olmaya çalışan kullanıcıların varlığını.. Bir örneği de @stratovarius.

Yukarıda da söylediğim gibi, önündeki seçenekler bunlar. Uygulayacaksın, takıldığını gelip buraya aktaracaksın. Aksi durumda sen o uçbirimi açmadığın, o komutları girmediğin sürece bir adım ileri gidemeyiz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

cemoli

hepsini biliyorum merak etmeyin
ama sizin anlamak istemediğiniz konu şu
yeni bir linux kullanıcısı gözü ile bakıp yorum yazdığım için bu tarz bir yaklaşımım oldu

yoksa benim linux düzeyimi merak ederseniz merak etmeyin çünkü ben linux da acemi değilim

hatta kendi dağıtımım üzerinde bile çalışıyorum

arch tan tutun Slackware e kadar

suse den tutun sabayon a kadar kurup kullanmışlığım var

bu yüzden bu verilen linkteki olay beni kasmaz,

benim anlatmak istediğim olay yeni bir linux kullanıcısı açısından kolay anlaşılamayacak bir link verilmiş olması

halende diyorsunuz ki o komutları vererek kulllanan bi sürü kullanıcı var

elbete vardır ama her linux a yeni başlayan arkadaş bu işlemleri yapamaz kusura bakmayın

elbetteki siz gönüllü olarak yardımcı olmaya çalışıyorsunuz bu konuda size teşekkür ediyorum ve sizi tebrik ediyorum
bende elimden geldiğince başka forumlarda yardımcı olmaya çalışıyorum

elbet bizimde bi kaç bildiğimiz bişiler var

amaç eğerki linux kullanıcı nüfusunu arttırmak ise tabiiki yardımcı olmak hem sevap hem şart

ama yardımcı olurkende sorunu olan arkadaşların anlayacağı yapabileceği şekillerde olursa iyi olur

yoksa bundan kolayı yokmu arkadaşım diye soran bir kullanıcı ya bu var elimizde ister beğen ister beğenme şeklinde bir yaklaşımla cevaplarsak iş daha da zor olur

bilmem anlatabildimmi  ;D

stratovarius

Sorununuz çözüldü mü?

Çözüldüyse konuyu kapatalım.

Bu başlık bana yine tartışma çıkarılmak için açılmış başlıkları benzetti. (Alınmayın lütfen)

Sonuç olarak bu işlemleri yapabilecek birisiyseniz, yeni kullanıcı mantığı ileri sürmekle ne gibi bir amacın olabilir ?

Konu sorunun dışına çıkıyor, sorun çerçevesinde çıktılarını veriniz sorununuz devam ediyorsa.

bytan

Alıntı yapılan: ramboberk - 08 Kasım 2010 - 16:53:56
ohoo dostum

bunun kolayı yokmu

Bu mudur peki kendi dağıtımı üzerinde bile çalışan kişinin yaklaşımı? Bu yaklaşımla mı daha kolay olacak peki?

Hiçbir şey anlatamadın @ramboberk ve benim bu başlıktan anladığım boş vaktinin çok olduğu.

Konu çözülse de çözülmese de kapalı.

PF @ ST