Bilgisayarımdan sunucuma gönderdiğim dosyaların chmod uyumsuzluğu

Başlatan enginbahadir, 07 Kasım 2010 - 17:22:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enginbahadir

Merhabalar.

Ubuntu 10.10 sürümünü kullanmaktayıp. FTP istemci olarak filezilla kullanıyorum. Wordpress kurulumu için ziplediğim özelleştirilmiş kurulum dosyamı, kök dizinime gönderdim. Cpanel üzerinden çıkartıp kurulumu sorunsuz yaptım. Daha önce aynı sunucu ve sistem üzerinde yaşamadığım bir sorun oldu. Öncelikle wp-config.php yazılamaz uyarısı aldım. Daha önce bu sorunu almadığım için açıp baktım ve izinlerin değişmiş olduğunu gördüm.

Bilgisayarımdan sunucuya attığım her klasör 770 olarak imleniyor. Oysa bu önceden 755 olurdu. Ben aktarmış olduğum tüm klasörlerin varsayılan ayarlarla yapılasını istiyorum, ve yüklemeden sonra tekrar ayrı ayrı her klasörü ayarlamak istemiyorum.

Acaba sistemimden kaynaklı bir şey mi bu? Nasıl düzeltebilirim?

Teşekkürler

heartsmagic

Sorun sunucuyla mı alakalı zira o kısmı ilgilendirir bu. Eğer sunucu sahibi sensen ve bunu soruyorsan o şekilde bir şeyler söylemeye çalışırız. Mesela FTP sunucusu nedir? Dosya, dizin oluştururken verilecek sahiplik değerlerini değiştirdin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enginbahadir

sunucu sahibi ben değilim. sıradan bir hosting firmasından alınan alan adına ait alan.
önceden hiç karşılaşmamıştım ve ciddi şekilde uğraştırmaya basladı beni şu an.

karşı sistem bilgilerini ileteyim size:

İşletim sistemi: Linux
Kernel sürümü:   2.6.18-164.11.1.el5xen

Yüklü eklentiler:
Archive_Tar   1.3.7
Console_Getopt   1.2.3
PEAR                 1.9.1   
Structures_Graph   1.0.4
XML_RPC   1.5.4
XML_Util   1.2.1

bir de not: FTP bağlantımı 22. porttan yapıyorum. Sunucuya ait hiçbir değer değişmedi, değişen sadece işletim sistemim oldu bu süre içinde. eğer gerekirse phpinfo; çıktısını da iletebilirim.

heartsmagic

İşte, bu durumda senin elinden bir şey gelmez sanıyorum zira bu iş sunucunun üzerinde koşan işletim sistemiyle alakalıdır. Normalde Linux üzerinde oluşturulacak dizin ve dosyaların sahiplik hakları ayarlanabiliyor. Ancak araya giren FTP sunucusu ile bu değişiyor mu bilemiyorum. Her iki durumda da sunucu yönetimini ilgilendiren bir konu bu ve aslında çok da yanlış bir durum değil. Genelde FTP ile dosyalar gönderildikten sonra sahiplik ayarları yapılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

heartsmagic güzel anlatmış, buna ek olarak dosyaların ve klasörlerin sahiplik biçimlerini kendi sisteminize göre ayarlarsanız, sunucuya gittiği zaman sahipli kullanıcı değiştiği için kendi varsayılan sahiplik değerlerini atar dosyalara. Ben yıllardır kullandığım barındırma hizmetlerinde, dosyaları her attığımda mutlaka tekrardan chmod yapmam gerekti, bu olay windows üzerinde salt okunur bir belgeyi atmaya benzemiyor çünkü burada kullanıcıya atanan yetkiler var, ve karşı tarafta bu kullanıcı mevcut değil.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

enginbahadir

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum, sanırım problemin bende olmadığını düşünmem yanlış olmaz.

krwlng

Bence sizinle ilgili bir durum değil, çünkü sizin yapabileceğiniz birşey yok, en iyi ihtimal dosyaların sahipliğini değiştirip sunucuya yollarsınız, sunucu bu sahiplikleri değiştirirse sizden kaynaklanan bir durum değildir bu.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!