Gnome'da KDE gibi Terminal Nasıl Olur?

Başlatan emre, 10 Temmuz 2008 - 17:39:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre

Herkese merhabalar. Ubuntu daha doğrusu Gnome camiasına yani katıldım. aklıma bir şey takıldı.

KDE kullananlar bilirler herhangi bir klasörü gezerken F4 tuşuna basınca terminal otomatik olarak o klasörün yolunda açılır.

Aynısını Ubuntu'da yapmak istedim,  Sistem>Tercihler>Klavye kısayolları kısımında teminal çalıştırmaya F4 komutunu atadım ancak hangi klasörü dolaşırsam dolaşayım F4'e basınca terminal ana dizin yolunda açılıor. Gnome terminaline bu özelliği eklemek mümkün müdür?

İyi çalışmalar.

DeFacto

atomkarinca

Eğer dosya yöneticisi olarak PCMan kullanırsan bunu yapabilirsin. Önce PCMan'i kur:

sudo apt-get install pcmanfm

sonra araçlardan (tools) istediğin terminali ayarlayabilirsin.

DeFacto

KDE'de var bu olay zaten. Direk KDE paketlerini de kursa olmaz mı ?

atomkarinca

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 10 Temmuz 2008 - 17:56:10
KDE'de var bu olay zaten. Direk KDE paketlerini de kursa olmaz mı ?

Paketlere gerek yok, sanırım Konqueror ya da Dolphin'de falan vardı bu özellik, yani dosya yöneticisini değiştirmesi yeterli. PCMan'i önermemin nedeni hem GTK kullanıyor bu yüzden Gnome'la daha iyi geçiniyor, hem de çok hafif bir dosya yöneticisi.

DeFacto

Hmm evet daha mantıklı. Peki nautilus'a göre becerileri ne derecede ? Sanırım bir kullanmışlığın var :D

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 10 Temmuz 2008 - 18:43:07
Hmm evet daha mantıklı. Peki nautilus'a göre becerileri ne derecede ? Sanırım bir kullanmışlığın var :D

Pcman daha önce şuhttp://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1081.0başlıkta konuşulmuştu.

atomkarinca

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 10 Temmuz 2008 - 18:43:07

Hafif sistemler için aslında bire bir. Sadece bu programı kullanarak hem masaüstüne ikon koyabiliyorsun hem de arkaplanı ayarlayabiliyorsun. Yani idesk ve feh'in yaptıklarını da tek başına yapıyor. Ayrıca çok fonksiyonel ve hafif bir dosya yöneticisi. Mesela önceden belirtilen F4'le terminal açma fonksiyonu var, bulunduğun klasörde admin haklarıyla ayrı bir pencere açma fonksiyonu var. Daha fazla özelliğini hatırlayamıyorum çünkü şu anda Thunar kullanıyorum :)

DeFacto

Enlightenmente kursam bir sorun çıkmaz herhalde kuracam şimdi.

atomkarinca

Sorun olacağını sanmıyorum. Sadece panele kısayolunu koy ve menüden dosya yöneticisini açmak yerine bu kısayolu çağır.

DeFacto

Ben en iyisini yaptığımı düşünerek gOS indiriyorum :) Direk enlightenment gelsin önüme :D İkinci HDD'em ellerinden öper :)

ufuk_k

Pcmanfm Ubuntu Hardy sürümü çok abuk subuk hatalar veriyor, aniden kapanıyor. Bunu da en çok, çok fazla dosya bulunan (/usr/bin gibi) bir dizini ya da çok resim bulunduran bir dizini açınca yapıyor. Epey direndim ama, son hatalardan sonra dayanamayıp Thunar kullanmaya başladım. Pcmanfm'nin tab özelliği çok güzeldi. Umarım hatalar düzelir.

erginemr

Synaptic'te bulunan "nautilus-open-terminal" paketi de Nautilus'a  sağ tıklamayla terminal açma işlevselliğini ekliyor.

emre

İlginiz için çok teşekkürler arkadaşlar.

Önerilen tüm çözümler işimi gördü ama şu tab desteği sayesinde Pcman kullanıyorum artık.