[Çözüldü] Ubuntu 10.10 kapanmıyor

Başlatan sercangdr, 02 Kasım 2010 - 18:08:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 16 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sema

Benimkisi şu şekilde;

susema@susema:~$ cat ~/.xsession-errors | grep polkit
(polkit-gnome-authentication-agent-1:1392): GLib-GObject-WARNING **: cannot register existing type `_PolkitError'
(polkit-gnome-authentication-agent-1:1392): GLib-CRITICAL **: g_once_init_leave: assertion `initialization_value != 0' failed
susema

guestwho

Düşündüğüm gibi önceki iletimdeki uyarılar anormal görünüyor. @sema teşekkürler.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

sercangdr

ilgileriniz için çok teşekkür ederim sorunun kaynağını buldum.wireless etkin olduğu zaman kapanmıyor makine.klavye kısayol tuşundan wireless'ı pasif yapınca normal bir şekilde kapanıyor ve yeniden başlayabiliyor.ancak makinayı tekrar açtığımda wireless'ı etkin kılmaya çalışıyorum ama olmuyor.taki birdaha yeniden başlatıncaya kadar

guestwho

Alıntı yapılan: sercangdr - 03 Kasım 2010 - 12:30:29
ilgileriniz için çok teşekkür ederim sorunun kaynağını buldum.wireless etkin olduğu zaman kapanmıyor makine.klavye kısayol tuşundan wireless'ı pasif yapınca normal bir şekilde kapanıyor ve yeniden başlayabiliyor.ancak makinayı tekrar açtığımda wireless'ı etkin kılmaya çalışıyorum ama olmuyor.taki birdaha yeniden başlatıncaya kadar

Kablosuz bağlantı etkin iken, şu komutu çalıştırdıktan sonra sistemi düzgün bir şekilde kapatabiliyor musun ?

pkill -f -x /usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Sherlock Holmes

açtığımda wireless'ı etkin kılmaya çalışıyorum ama olmuyor.taki birdaha yeniden başlatıncaya kadar

Wicd ağ yöneticisini'de deneyebilirsiniz,
Gnome-networkmanager'i kaldırmanız gerekmektedir; sağlıklı kullanım için.
Bakınız.....

guestwho

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 03 Kasım 2010 - 22:16:18
açtığımda wireless'ı etkin kılmaya çalışıyorum ama olmuyor.taki birdaha yeniden başlatıncaya kadar

Bakınız.....

policykit-1-gnome (daha net olmak gerekirse libpolkit-gobject-1-0 (PolicyKit Yetkilendirme API 'sini sağlayan kütüphane)) sorunu aşılmadan, masaüstünde yetkilendirme gerektiren herhangi bir uygulama sorun çıkarabilir, buna "ağ yöneticisi uygulamaları" da dahil...

Sherlock Holmes

guestwho

Sherlock Holmes

Komut bende'de hata döndürüyor,
halbuki ne kapanmama sorunu var, nede Wicd ile.
[IMG]http://www3.picturepush.com/photo/a/4461371/640/4461371.png[/img]

guestwho

Önceki iletilerin tamamını okudun mu ? @sema da aynı zararsız çıktı ile karşılaşıyor , muhtemelen diğerleri de... Sorun teşkil eden hata çıktıları şunlar:

GLib-GObject-WARNING **: instance of invalid non-instantiatable type `(null)'
GLib-GObject-CRITICAL **: g_signal_emit_valist: assertion `G_TYPE_CHECK_INSTANCE (instance)' failed

Bu çıktılar "libpolkit-gobject-1-0" kütüphanesini işaret ediyor:

apt-cache depends policykit-1-gnome | grep gobject

Şu sinyal oturum kapatılırken sağlıklı bir şekilde iletilemeyen sinyalin ta kendisi:

g_signal_emit_valist

Sherlock Holmes

Komutların birçoğumuzda uyarı ve hata belirtmesi,
buradaki soruna ne gibi yardımı olacak.?
Madem Ağ yöneticisin kapanmayan yada cevap bekleyen işleminden dolayı,
@sercangdr makinesi kapanmıyor,
elle kapatmayı önerilebilirdi,
killall network-manager
yada
killall network-manager-gnome
Veyahutta Wicd ile denenebilrdi, belki çıkışta elle kapatmaya gerek kalmayabilir.
Demek istediğim Başlıkta'da belirtildiği üzere sorun bilgisayarın kapanmaması, API yetkilendirme hatası değil'ki.
Yetkilendirme hatası sorunu olsaydı, uygun başlıkta çözülmeye gidilebilirdi.

guestwho

Alıntı YapKomutların birçoğumuzda uyarı ve hata belirtmesi,
buradaki soruna ne gibi yardımı olacak.?

Zararsız çıktıları tespit etmeye...

Alıntı YapMadem Ağ yöneticisin kapanmayan yada cevap bekleyen işleminden dolayı,

Keşke o kadar kolay olsa. :) Burada "masaüstü genelinde yetkilendirme" sorununun ciddiyetini henüz kavrayamamışsın. "Masaüstü genelinde yetkilendirme sorunu" = "Masaüstü genelinde güvenlik açığı" baskın çıkmak yerine biraz olsun sorunun ciddiyetini anlamaya çalışmalısın... Gerekirse sorun hakkında hata raporu düzenlenmeli.

Alıntı YapYetkilendirme hatası sorunu olsaydı, uygun başlıkta çözülmeye gidilebilirdi.

Eyvah bürokrasi engeline takıldık...

sercangdr

Bakınız.....

dediklerinizi yaptım ama wicd ile bağlantı kurar kurmaz makina kilitleniyor

Sherlock Holmes

Alıntı YapMadem Ağ yöneticisin kapanmayan yada cevap bekleyen işleminden dolayı,

Keşke o kadar kolay olsa.

Kolay yada zor olanı anlamak değil'ki durum,
kapanıyormu kapanmıyormu.?
Bununda cevabını'da @sercangdr'den alabiliriz.

Alıntı YapYetkilendirme hatası sorunu olsaydı, uygun başlıkta çözülmeye gidilebilirdi.

Eyvah bürokrasi engeline takıldık...

höm.?
Çok bir zahmet olmasa gerek, alt tarafı başka bir başlıkta devam edilir :)
Kurallar olduğu müddetçe, çarelerde olur elbette.

Alıntı yapılan: sercangdr - 04 Kasım 2010 - 00:00:25
Bakınız.....

dediklerinizi yaptım ama wicd ile bağlantı kurar kurmaz makina kilitleniyor

gnome-networkmanager'i kaldırdınız'mı peki.?
Kilitleniyor ise buraya mesajınızı yazdıktan kısa bir süre içerisinde'mı oluyor.?

sercangdr

evet kaldırdım.dediklerinizi harfien yapıyorum o konuda bi sıkıntı yok.cevaplarınızı masaüstü bilgisayarımdan yazıyorum.wicd ile bağlantı kurulur kurulmaz kitleniyor.

Sherlock Holmes

Wicd sorununu uygun başlıkta konuşmaya devam edebiliriz,
şayet dizüstünüz artık kapanmama gibi bir sorunu yok ise.?

sercangdr

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 04 Kasım 2010 - 00:27:46
Wicd sorununu uygun başlıkta konuşmaya devam edebiliriz,
şayet dizüstünüz artık kapanmama gibi bir sorunu yok ise.?

wicd öneriniz sorunu çözımmediği için Gnome network manager'i tekrar geri yükledim ve sorunum hala devam ediyor.şuan wireless 'ı kısayol tuşuyla kapatıp tekrar aynı kısayol tuşuyla açmayı denediğimde açılmıyor mecbur yeniden başlatıyorum ve ozaman kendi açılmış oluyor zaten.acaba kısayol tuşu ile değilde sistem ayarlarından wireless'ımı nasıl açıp kapatabilirim??

Sherlock Holmes

Sistem - Tercihler - Başlangıç uygulamalarından,
ağ yöneticisini iptal edip,
açılış yaptığınızda
networkmanager --no-daemon
şeklinde başlatabilmeniz gerekir.

Alıntı yapılan: sercangdr - 04 Kasım 2010 - 00:38:16
sorunum hala devam ediyor.

Bilgisayarınızı, ağ bağlantılarının işlemlerini durdumanıza rağmen,
kapanmıyor, öyle'mi.?

sercangdr

wireless'ı kapattığım zaman makinada kapanabiliyor.ama bu sorunumu tam olarak çözmüş olmuyor.tekrar wirelless'ı aktif hala getirebilmem için iki kez yeniden başlatmak zorunda kalıyorum

heartsmagic

Policykit hata değil de uyarı vermiş gibi, ancak çözüm için şu önerilmiş:
sudo apt-get install --reinstall policykit-1

@sercangdr, kablosuz ağ kartın intel mi?
lsmod | grep iw komutunun çıktısını görebilir miyiz?

Ayrıca ilk cümlemin ardından verdiğim komutu uygulayıp, ardından @guestwho'ya bir önceki sayfada verdiğin çıktıları buraya geçer misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

guestwho

@9N0M3 anladığım kadarıyla sana konunun başlarında yönelttiğim sorudan ötürü bir hayli alınmışsın. Bu kadar alıngan olduğunu bilseydim o soruyu sormazdım bile emin ol... ;D Forum genelinde rahatsızlık duyduğum şeyi de hazır @heartsmagic buradayken dile getirsem fena olmaz. Birileri doğru çözümün eşiğindeyken diğerleri damdan düşer gibi kıt bilgi birikimiyle yardımcı olabileceğini düşünerekten çözümü resmen katlediyor. Bırakın gerçekten yardımcı olabilecek arkadaşlar çözümünü paylaşsın. Buna engel olmaya çalışmanın ne anlamı var ?  ;D

sercangdr

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 04 Kasım 2010 - 00:56:21
Sistem - Tercihler - Başlangıç uygulamalarından,
ağ yöneticisini iptal edip,
açılış yaptığınızda
networkmanager --no-daemon
şeklinde başlatabilmeniz gerekir.

komut bulunamadı diyor.sanırım yanlış anladınız beni.ağ bağlantılarını başlangıçtan çıkardığım zaman bile wireless çalışmaya devam ediyor.benim demek istediğim wirelessı nereden aktif veya pasif yapabilirim

guestwho

@sercangdr @heartsmagic'in önerisini denesene.

sercangdr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Kasım 2010 - 01:04:52
Policykit hata değil de uyarı vermiş gibi, ancak çözüm için şu önerilmiş:
sudo apt-get install --reinstall policykit-1

@sercangdr, kablosuz ağ kartın intel mi?
lsmod | grep iw komutunun çıktısını görebilir miyiz?

Ayrıca ilk cümlemin ardından verdiğim komutu uygulayıp, ardından @guestwho'ya bir önceki sayfada verdiğin çıktıları buraya geçer misin?

lsmod | grep iw     komutundan bir tepki gelmiyor

bunlarda bir önceki çıktılar

godri@godri-X130-G-A7B6T:~$ /usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1

(polkit-gnome-authentication-agent-1:1999): GLib-GObject-WARNING **: cannot register existing type `_PolkitError'

(polkit-gnome-authentication-agent-1:1999): GLib-CRITICAL **: g_once_init_leave: assertion `initialization_value != 0' failed

** (polkit-gnome-authentication-agent-1:1999): WARNING **: Unable to register authentication agent: Remote Exception invoking org.freedesktop.PolicyKit1.Authority.RegisterAuthenticationAgent() on /org/freedesktop/PolicyKit1/Authority at name org.freedesktop.PolicyKit1: org.freedesktop.PolicyKit1.Error.Failed: An authentication agent already exists for session
Cannot register authentication agent: Remote Exception invoking org.freedesktop.PolicyKit1.Authority.RegisterAuthenticationAgent() on /org/freedesktop/PolicyKit1/Authority at name org.freedesktop.PolicyKit1: org.freedesktop.PolicyKit1.Error.Failed: An authentication agent already exists for session
godri@godri-X130-G-A7B6T:~$

ya bi yanlışlık yapıyorsam kusuruma bakmayım forum olaylarında yeniyim alıntı yapmakda biraz zorlanıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Kasım 2010 - 01:50:43

kablosuz ağ markası ralink rt3090

heartsmagic

@guestwho, kırıcı ifadelerini düzeltmek isterken de kırıcı olmuş gibisin. Kötü niyetli değil aslında yardım etme gayreti, bir ihtimal işe yarayabilir diye düşünüyorlardır. Bu başlık için değil ancak söylediklerin forum genelinde arada bir olmakta, ancak dediğim gibi bu başlığı dahil etmiyorum ben. Ağ yöneticisini kaldırıp sorunu çözen de olmuş, fakat burada sorunumuz biraz daha farklı gibi.

Açıkçası şu an buradaki problem neden ötürüdür bilemiyorum. Bir yol var ki, sistem kapanması esnasında önce kablosuz ağı kapatıyor. Fakat Ralink'in hangi modülü kullandığını bulmalıyız önce.

lsmod çıktısını görebilirsek bir ihtimal anlarız bunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.