Klavye ve Mouse sorunu

Başlatan alibotan, 02 Kasım 2010 - 17:19:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alibotan

Arkadaşlar hp dv6-1235et laptopum var Ubuntu 10.10 kurulu ama usb mousemi kullanamıyorum yani takınca sadece hareket ediyor tuşlar etkisiz ayrıca `imleçsürer`'in kapatma tuşuna bastığımda klavye devre dışı kalıyor tekrar açtığımda da aynı yani bir kere kapattım mı touchpadi klavye etkisiz kalıyor  ama tuhaf yani ctrl+alt+del basınca kapat yeniden başlat seçenekleri çıkıyor (bu arada mouse,klavye ve touchpad sorunsuz win7de problemde yok) bir uyumsuzluk var ama yardımcı olursanız sevinirim çünkü `imleçsürer` kullanmaktan bıktım  :-[

heartsmagic

Vaktim olmadığından sadece bağlantı geçebiliyorum ne yazık ki.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=365867
http://www.uluga.ubuntuforums.org/showthread.php?p=9404065

Sadece arada gördüğüm bir kişi sorunu çözdüğünden bahsetmiş, o da sorunun kablosuz kart sürücüsü olan bcm43xx modüllerinden kaynaklandığını, bunları iptal ettiğini ve ndiswrapper ile bağlandığını belirtmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

İmleçsürer tuşuna basıldığında sistemin kararsız çalışması bilinen bir şeydi. Ben bir hata bildirimi yapmıştım bu konu ile ilgili olarak. Daha sonra cevap geldi lauchpad'den; aynı sorun ile ilgili bir bildirim olduğu söylenmiş ve bağlantısı verilmişti. Sıkıntı 10.04 ve HP pavilion'da oluyordu.

Sizin bilgisayarınız da HP. 10.10 ile sorun çözülmemiş olabilir.

İmleçsürerin kapatma tuşuna basınca sadece klavye mi çalışmıyor? Ben de panelde bir garip, kararsız davranıyor. Tıklanmıyor hiç bir birim. Bu şekilde ise sizinki, aynı sıkıntı olabilir.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

alibotan

Alıntı yapılan: sem0900 - 03 Kasım 2010 - 01:06:46
İmleçsürer tuşuna basıldığında sistemin kararsız çalışması bilinen bir şeydi. Ben bir hata bildirimi yapmıştım bu konu ile ilgili olarak. Daha sonra cevap geldi lauchpad'den; aynı sorun ile ilgili bir bildirim olduğu söylenmiş ve bağlantısı verilmişti. Sıkıntı 10.04 ve HP pavilion'da oluyordu.

Sizin bilgisayarınız da HP. 10.10 ile sorun çözülmemiş olabilir.

İmleçsürerin kapatma tuşuna basınca sadece klavye mi çalışmıyor? Ben de panelde bir garip, kararsız davranıyor. Tıklanmıyor hiç bir birim. Bu şekilde ise sizinki, aynı sıkıntı olabilir.

evt klavyede calismiyor panelde kararsizlasiyor ayni sıkıntı 10.04 de mevcuttu ama usb mause duzgun calisiyordu 10.10 da usb mause calismamaya basladi dahada sorunlu oldu bi bakima

alibotan

cozumu yok mu arkadaslar?  :( mause kullanamiyacak miyim  :(

heartsmagic

Benim söylediğimi denedin mi?

alibotan

orda yazan seyleri denedim ama ingilizcem cok iyi degil anladigim kadariyla yaptim ama olmadi yine

Sherlock Holmes

Fare takılı iken
xinput list
komut sonrasında beliriyor'mu.? Buraya geçebilirseniz.

Şayet model yada tanım olarak uyuşan bir satır listeleniyor ise,
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
ve şöyle eklemeyi deneyiniz.

Alıntı YapSection "InputDevice"
   Identifier   "Çıktıda beliren tanım"
   Option   "USB"  "on"
        Option  "Device"  "/dev/input/Çıktıda beliren tanım"
EndSection

Tekrar başlatıldığında etkisi görülür umarım.

alibotan

xinput list
ciktisi:
⎡ Virtual core pointer                    id=2 [master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer              id=4 [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ SynPS/2 Synaptics TouchPad              id=12 [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ A4TECH USB Device                        id=14 [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ A4TECH USB Device                        id=15 [slave  pointer  (2)]
⎣ Virtual core keyboard                    id=3 [master keyboard (2)]
    ↳ Virtual core XTEST keyboard              id=5 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            id=6 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                                id=7 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            id=8 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Sleep Button                            id=9 [slave  keyboard (3)]
    ↳ HP Webcam                                id=10 [slave  keyboard (3)]
    ↳ AT Translated Set 2 keyboard            id=11 [slave  keyboard (3)]
    ↳ HP WMI hotkeys                          id=13 [slave  keyboard (3)]

mause a4 usb gorunuyor bundan sonra ne yapmaliyim orda yazan ismi mi ekliyeyim?

heartsmagic

@alibotan, anladığın kadarıyla tam olarak ne yaptın? En azından yaptıklarını öğrenirsek yorumda bulunabiliriz.

Sherlock Holmes

xinput query-state A4TECH USB Device 
veyahutta
xinput query-state A4TECH
şeklinde olan komutlar ile bir çıktı elde ediyorsanız,
buraya geçermisiniz.?

alibotan

xinput query-state A4TECH USB Device ciktisi:
xinput query-state <device name>

xinput query-state A4TECH ciktisi:
unable to find device A4TECH

@heartsmagic, verdigin adreslerde touchpad ayari vardi kontrol ettim ayarlar sitede verilenlerle ayniydi ve 2 adet kod vardi onlarida denedim ama degismedi
kodlar:
$ apt-cache search bcm43
$ apt-cache search ndiswrapper

sem

Bu kodlar arama için verilmiş... Depolarda "ndiswrapper" ve "bcm43" kelimeleri aranmış... Çıkan paketleri kurmanız gerekiyordur belki...

Ek: Yani bu kelimeleri Synaptic ile aramanın uçbirim versiyonu gibi diyelim... Yalnız bcm43 ben de wireless ile alakalı paketler döndürüyor. Sizin sorununuzla ne kadar alakalıdır, bilen bir arkadaş yardımcı olacaktır.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

eribol

Herhangi bir editör ile /etc/modprobe.d/`imleçsürer`.conf dosyasını açıp içerisine
Alıntı Yapoptions psmouse proto=imps
satırını ekleyin. Dosyayı yönetici haklarıyla açıp bu işlemleri yaptıktan sonra X'i veya sistemi yeniden başlatmayı deneyin. Olmazsa bcm43xx yerine ndsiwrapper modüllerini kullanmayı deneyebiliriz.

Not: Smf, t.o.uchpad kısmını imleçsürer yapmış. Bunu göz önüne alarak dosyayı açın :) Noktaları da karışmasın diye ekledim.

alibotan

/etc/modprobe.d/`imleçsürer`.conf  belirttiginiz dizinde t.ouchpad.conf dosyasi yok ben olusturup ekleyeyim mi?

eribol

Evet, zaten olmayan bir dosya oluşturun denmiş.

alibotan

belirttiginiz dizine eklemeye calistigimda hata veriyor yani masaustunde olusturdum etc/modprobe.d atamiyorum

eribol

sudo gedit /etc/modprobe/touchpad.confile açın, düzenleyin, kaydedin.

alibotan

/etc/modprobe/touchpad.conf dosyası bulunamıyor.  boyle bir hata veriyor

eribol

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=9410163

7. mesajda belirtilmiş. Verdiğim komutta dosya yoksa bile boş bir dosya açar, dosya yok diye uyarı geçmez normalde.

alibotan

olusturdum reset attim ama sorun duzelmedi hala `imleçsürer`'i kapattigimda panelde kitleniyor actigimda calisiyor ama panel yine kitli kaliyor ayrica usb mause taktim ayni sekilde oda calismiyor sadece imleci hareket ettiriyor tiklama fonksiyonu yok

edit: simdi farkettim touchpad'in yandaki asagi yukari fonksiyonuda yok oldu  :-\

alibotan

Arkadaslar mause'siz  olmuyor yaw :( touchpad ile kullanmak tam bir iskence hala yok mu bir cozumu ?

sem

Başka bir fare ile denediniz mi?

İmleçsürer önceden dediğim gibi bilinen bir hata idi, fakat ben Ubuntu ile çeşitli marka ve modellerde USB fare kullandım, hiç sorun ile karşılaşmadım. Siz başka bir fare denediniz mi?
Burası dünya?

alibotan

hayir denemedim ama 10.04 te ve windowsta calisiyor farede sorun yok ama yinede baska bir fare deneyip sizlere donerim.

heartsmagic