[Çözüldü] 2 Adet Masaüstü

Başlatan Bahired, 01 Kasım 2010 - 19:01:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bahired

Merhaba,

Arkadaşlar CompizConfig Ayar yöneticisi' ne girdiğimde Genel Dizini altında Genel seçenekler katagorisinde Desktop Size var, Masaüstü Sayısı: 1 Olarak gözüküyor ben 4 tane masaüstü yapmak istiyorum, Birinde programlarım, Birinde müziklerim * olacak şeklinde, Fakat masaüstü sayısını değiştirdiğimde tekrardan 1 oluyor, Bunu nasıl düzeltebilirim?
Şimdiden teşekkür ederim.

eribol

Gnome'ın kendisi kaç masaüstü barındırıyor?

Bahired

m.eribol merhaba,

Linux/Ubuntu üzerinde çok bilgili olduğum söylenmez, ubuntunun çoğu uygulaması python ile yazılıyormuş, ondan geçtiydim ama bağlandım  :D,

Bu masaüstü olayını nasıl yaparız bilgin varmı ?.

sem

Ubuntu'yu kurduğunuz zaman zaten 4 tane masaüstü ile kurulması gerekiyor (bir ayar yapmadıysanız varsayılan olarak böyle).

Şu başlığı incelemeniz fikir verecektir.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=446.0
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Bahired

Merhaba,

Zaten standart 4 bendede, Onlar farklı farklı pencereleri gösteriyor, Ben ayrıyetten farklı dosyaları göstermesini istiyorum masaüstünde umarım anlatabilmişimdir.

sem

Anladım sanıyorum. Siz mesela 1. masaüstünde Müzik klasörü olsun, 2.Masaüstünü açtığımda 1. masaüstündekiler gözükmesin de örneğin resimlerim gözüksün diyorsunuz. Yani her masaüstünde farklı dosya ve klasörler gözüksün diyorsunuz sanırım?

Eğer doğru anlamış isem böyle bir şey yapılabildiğini bilmiyordum, bilen birisi yazarsa ben de öğrenmiş olurum.

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Bahired

eribol

Maalesef gnome ortamında yok o özellik. Kde bunun için biçilmiş kaftan :)

Bahired

peki kde de gnome gibi farklı bir masaüstü galiba?, Kde yi kurduktan sonra Masaüstü küp olayım kaybolurmu?, bilgi aldıktan sonra kde yi kuracağım.

Ekleme: Kdeyi nasıl kuracağım hakkında makale varmı ?

eribol

Alıntı yapılan: Bahired - 01 Kasım 2010 - 20:41:25
peki kde de gnome gibi farklı bir masaüstü galiba?, Kde yi kurduktan sonra Masaüstü küp olayım kaybolurmu?, bilgi aldıktan sonra kde yi kuracağım.

Ekleme: Kdeyi nasıl kuracağım hakkında makale varmı ?
Tümü için forumda ve wikide yeterince bilgi ve belge mevcut. Denemekten zarar gelmez, sistemi öğrenmiş olursunuz :)

Bahired

Merhabalar,

apt-get install kubuntu-desktop Bu komut ile kuruyorum şuanda kde yi, Peki benim dediğim olayı nasıl yaparız?, Araştırdım fakat makale bulamadım.

Teşekkür ederim şimdiden.

rick

Alıntı yapılan: Bahired - 01 Kasım 2010 - 20:57:32
Merhabalar,

apt-get install kubuntu-desktop Bu komut ile kuruyorum şuanda kde yi, Peki benim dediğim olayı nasıl yaparız?, Araştırdım fakat makale bulamadım.

Teşekkür ederim şimdiden.
KDE konusunda bilgim az. Fakat bildiğim kadarıyla Masaüstü Paneli'ni ayarlayarak bulabilirsiniz.

Bahired

Arkadaşlar son bir soru sorayım konu altından, Ubuntu konusunda profesyonel biri olmak istiyorum, Tabi kitap okuyarak :), Önereceğiniz başlangıç-ileri düzey bir kitap varmıdır?.

barış

Alıntı yapılan: Bahired - 01 Kasım 2010 - 21:12:26
Arkadaşlar son bir soru sorayım konu altından, Ubuntu konusunda profesyonel biri olmak istiyorum, Tabi kitap okuyarak :), Önereceğiniz başlangıç-ileri düzey bir kitap varmıdır?.
Forumu baştan aşağıya oku kitaptan daha iyi gelecektir :D (ciddiyim, ben forumda takıla takıla öğrendim)

sem

@Bahired, hoş geldiniz diyorum öncelikle. Öncelikli olarak ilk öğrenmenizi tavsiye ettiğim aramayı alışkanlık haline getirmek olacak. Cidden bu şekilde arama, deneme, yanılma yoluyla çok şey öğrenirsiniz. Mesela son soru ile alakalı bir arama:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7183.msg84980.html#msg84980
Burası dünya?

Bahired

Bu çok tuhaf kde masaüstü yav, bunda ubuntu deposu yokmu?, sağ tık ile belge oluşturamıyorum  :D m.eribol yaktın beni hocam  :D

sem0900 Hoşbulduk hocam, Merak etmeyin kendi forumum olduğu için arama yaparım, Fakat oradaki kitaplar pek hoşuma gitmedi, Yeni çıkan olursa diye sormuştum.

barış

@Bahired, bu arada Ubuntu üzerine KDE kurduysan, Kubuntu oluyor o :D Kubuntu'da Canoncial'ın üvey evladı...
KDE kullanmak istiyorsan Pardus veya Mandriva öneririm.

Bahired

evet barış kardeşim kubuntu oldu :D kubuntu yazarak açılıyor felan deli oldum :D ama olsun kde nin nasıl birşey olduğunu öğrendim.

eribol

Kubuntu da iyidir. Kde eskisi gibi sık sık çökmüyor artık. Ayrıca sorunun cevabı için http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23157.msg278664.html#msg278664

Kubuntu kurmanız, eski masaüstü ortamını kullanmanıza engel olmaz. Oturumu kapat derseniz gelecek olan giriş ekranında istediğiniz masaüstü ortamıyla giriş yapabilirsiniz.

barış

@eribol, ama hâla Mandriva'ya göre daha kararsız bence Ubuntu üzerinde KDE

eribol

Alıntı yapılan: barışubuntu - 01 Kasım 2010 - 22:06:02
@eribol, ama hâla Mandriva'ya göre daha kararsız bence Ubuntu üzerinde KDE
Haklı olabilirsin lakin önerinin yeri değil :) Bırakalım kullansın, kurcalasın, bozsun :) Meraklı kullanıcı deneme yanılma yöntemiyle karar verir ve sanırım arkadaşımız da meraklı bir kullanıcı.

Bahired

Evet çok meraklıyımdır, Ubuntuyu ilk kurduğum gün kaynak dosyaları ile oynamayı başarıp bozmuştum; Sırf öğreneceğim diye fakat kde masaüstü ortamı pek hoşuma gitmedi, Çok yavaş açılıyor dosya yöneticisi donmalar oluyor çok kararsız dediğiniz gibi, m.eribol dediğin yöntemle kde ye geçiş yaptım lakin gnomeye geçiş yapamadım :), Format atıcağım şu dolphin hızlı açılsa dosyalarımın yedeğini alırssam atıcam :).

Ekleme: Arkadaşlar birde debian kullanayım diyorum, Ubuntuda profesyonelleşmeden ona geçmek doğru olurmu?, Debian biraz pro. işi diye duydum doğrumudur?

Bahired

m.eribol rica etsem messenger adresini (var ise) pm olarak atabilirmisin?

eribol

Alıntı yapılan: Bahired - 01 Kasım 2010 - 22:33:54
m.eribol rica etsem messenger adresini (var ise) pm olarak atabilirmisin?
Üzgünüm. Hatta msn istemek hiç hoş karşılamadığım bir davranış :) Forum ne güne duruyor. Uygun yerlere uygun başlıklar açabilirsiniz :)