Blender ile bayrak Animasyonu

Başlatan eribol, 30 Ekim 2010 - 15:54:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Çok enteresan. Yani bir iki gündür GTK bakınıyorum da, pencere oluşturması bile o zor geliyor. Bu çalışmalar için gerekli kütüphaneleri yazanların beyinleri nasıl bir çalışma sistemine sahip, IQ seviyeleri kaçtır falan, merak içindeyim.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Bloodless

Hmm hoş olmuş. Geçenelerde ben de blender yükleyeyim ne yapabilrim kendi kendime diye baktım ama bakmakla yetindim sonra kapattım.
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

neneki

dost çok güzel olmuş. ellerine sağlık.

dadaist

timeline biraz uğraştırmış galiba ama eline sağlık:)

barış

Çok gerçekçi... Acaba film animasyonları bunlarla mı yapıyorlar?

Bloodless

Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

eribol

Alıntı yapılan: sem0900 - 30 Ekim 2010 - 16:42:31
Çok enteresan. Yani bir iki gündür GTK bakınıyorum da, pencere oluşturması bile o zor geliyor. Bu çalışmalar için gerekli kütüphaneleri yazanların beyinleri nasıl bir çalışma sistemine sahip, IQ seviyeleri kaçtır falan, merak içindeyim.
IQ ile ilgili değil, belli bir işe odaklanma ile ilgili genelde. Tabii bir de dökümanlarla ilgili. Türkçe belge bulabiliyor musun?
Alıntı yapılan: dadaist - 31 Ekim 2010 - 03:30:09
timeline biraz uğraştırmış galiba ama eline sağlık:)
Render etmesi(taraması) beni değil, bilgisayarı yordu :) Diğerleri ise hazır efekt sayılır.
Alıntı yapılan: barışubuntu - 31 Ekim 2010 - 07:45:00
Çok gerçekçi... Acaba film animasyonları bunlarla mı yapıyorlar?
Daha basit yanıltma yöntemleri de kullanılabiliyor. İlla bu programlarla yapılmaz ama yapılmıyorda değil. Büyük patlama efektlerini yapıyorlar diye biliyorum.

Teşekkürler ayrıca :)

dadaist

blender animasyon konusunda fena sayılmaz ama 3dsMax arayüzü çok daha kapsamlı olmasına rağmen Blender dan daha rahat. Efektler konusunda sıradan bir video edit programıyla da birçok efekti yapabilirsin içlerinde hazır eklentilerle geliyor ama gerçekçi efektlerin çoğu paket olarak ve ücretli satılıyor. burada önemli olan kullanıcı ve makinanın donanımı. yavaş bir makinanın en ufak render işi saatler sürünce insanlar çabuk sıkılıyor. Gene de bu işi devamlı yapacaksan hiç yazılım ayırımına gitmeden sisteminde kurulu windows varsa 3dsMax indirip dene bence.  Çok daha zevk alırsın. Hem Linux bazı sorunları gidene kadar bakarsın program mantığını da çözersin.

eribol

Alıntı yapılan: dadaist - 31 Ekim 2010 - 13:33:29
blender animasyon konusunda fena sayılmaz ama 3dsMax arayüzü çok daha kapsamlı olmasına rağmen Blender dan daha rahat. Efektler konusunda sıradan bir video edit programıyla da birçok efekti yapabilirsin içlerinde hazır eklentilerle geliyor ama gerçekçi efektlerin çoğu paket olarak ve ücretli satılıyor. burada önemli olan kullanıcı ve makinanın donanımı. yavaş bir makinanın en ufak render işi saatler sürünce insanlar çabuk sıkılıyor. Gene de bu işi devamlı yapacaksan hiç yazılım ayırımına gitmeden sisteminde kurulu windows varsa 3dsMax indirip dene bence.  Çok daha zevk alırsın. Hem Linux bazı sorunları gidene kadar bakarsın program mantığını da çözersin.
Blender-3dsMax karşılaştırması için yoruma gerek duymuyorum ama Windows'ta 3dsMax kullanınca zevk alacağımı nerden çıkardın? Yanlış kişiye yanlış öneride bulunuyorsun :)

krwlng

@m.eribol, eline sağlık gerçekten güzel olmuş, benimde aklımdaydı böyle bir şey denemek ama vakit olmamıştı. Bir ara yüksekten düşen su damlası yapmıştım yere düşünce dağılıyordu falan, şimdi nasıl yaptığımı bile hatırlamıyorum :). Ayrıca Blender ile yapılan oyun ve filmleri görünce 3dmax ile kıyaslanmasını anlayamıyorum, ücretsiz ve özgür bir yazılım bunları yapabilirken neden hala kapalı ve ücretli bir yazılım önerilir ki. İş zevk alma kısmına gelirse kişiden kişiye değişim gösterebileceğini ve sırf özgür olması nedeniyle blender'dan birçok kişinin daha fazla zevk aldığını belirtmek isterim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

dadaist

Alıntı yapılan: m.eribol - 31 Ekim 2010 - 13:44:34
Blender-3dsMax karşılaştırması için yoruma gerek duymuyorum ama Windows'ta 3dsMax kullanınca zevk alacağımı nerden çıkardın? Yanlış kişiye yanlış öneride bulunuyorsun :)

Ben arayüzlerden bahsettim. İki programı karşılaştıramazsın zaten kullanım alanları farklı. Yorum olmaması iyi olmuş o yüzden. İkincisi windows'ta 3dsmax kullanırsan zevk alırsın da demedim. Bu işi gerçekten yapmak isteyen biriysen bu Linux - Windows karşılaştırmalarını es geçip bence 3dsmax 'te deneyimini arttırırsan çok farklı faydaları olabilir. Yani burada iyi bir temennide bulunmak niye bu kadar gülünç geldi sana anlamadım.  Kişinin konunun doğrusu yanlışı beni ilgilendirmez, ben fikrimi söylerim gene de rahat ol. Efekt konusunda da yukarıdaki arkadaşa cevap olarak yazdım. Yani şu 4 satırı bu kadar başka yere getirdikten sonra baştaki iyimserliğim pek kalmadı açıkçası.

rick

Çok güzel olmuş. Uygun bir arkaplan eklenirse, ekran koruyucu bile yapılır. :)

heartsmagic

Gene de bu işi devamlı yapacaksan hiç yazılım ayırımına gitmeden sisteminde kurulu windows varsa 3dsMax indirip dene bence.  Çok daha zevk alırsın. Hem Linux bazı sorunları gidene kadar bakarsın program mantığını da çözersin.

@dadaist, iyimserliğini anlıyorum ancak şu cümle Blender örneğinin paylaşıldığı bir başlıkta haliyle farklı yerlere çekilir. Ayrıca net bir şekilde "çok daha zevk" alırsın cümlesi farklı yerlere çekilemez. Elbette sen görüşünü paylaşabilirsin, fakat karşıdaki insan da bu görüşe kendince cevap verecektir. Ortadaki sıkıntı sanırım bu sözleri kime söylediğini belirtmemiş olman. Forum ortamlarında eğer birisinden altıntı yapmamışsan iletin ve cümlelerin senden önceki ileti sahibine söylenmiş olarak kabul edilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matisse

Konu  3d max ,blender  karşılaştırmasına dönmeden, Mehmet ellerine sağlık demek istiyorum.Çok başarılı bir çalışma örneği. :D  Kıskanmamak elde değil,blender'a da el atmak gerekiyor,yoksa çalışma örneklerini gördükçe iç geçirmekle yetineceğim.  ;D
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

eribol

Blenderı küçümseyen yaklaşım hiç hoş değil. Kaldı ki yerinde değil. Birileri başlığa bakıpta yanılmasın. Blender 2.5 serisinin $3000 lık alternatiflerinden aşağı kalır hiçbir yanı yok. Hatta fazlası var eksiği yok diyebilirim kendi adıma.

http://www.youtube.com/watch?v=bE59xch_1oA&

Bana "profesyonelce iş yapmak için blender uygun değil" imasında bulunmuşsun, ben de adresin yanlış olduğunu söylemişim. Bunda gücenecek ne var? Bana windows ortamında 3ds Max kullanmak ters. Profesyonelce yapsam bile ters. Kendimi geliştireceksem bile bu ancak açık kaynak yazılımlarla olur. Ve açık kaynak yazılımlar bu işler için yeter de artar bile.

@matisse, bu işlerin bilgilisi sensin, ben değilim :) Yine de teşekkürler.

sem

Alıntı yapılan: m.eribol - 31 Ekim 2010 - 12:14:25
Alıntı yapılan: sem0900 - 30 Ekim 2010 - 16:42:31
IQ ile ilgili değil, belli bir işe odaklanma ile ilgili genelde. Tabii bir de dökümanlarla ilgili. Türkçe belge bulabiliyor musun?

Tam yaranın üstüne basmışsın. Türkçe kaynak yok, artık çat pat çevirip, anlayıp bir şeyler yapmak lazım.

IQ evet işin biraz mübalağası olarak söyedim ama ciddi saygım var böyle kişilere =)...  Bu tarz görsel işleri (Blender, Gimp gibi...) hiç bir zaman öğrenmeyeceğim sanırım... Teşekkür edeyim örnek paylaşım için...

Şunu sormak istiyorum; en son iletideki videoda sol alt pencerede komutlar çıkıyor. Olay sadece fare ile onu tıkla, bunu sürükle bırak ile olmuyor sanırım? Ya da oluyor da kodlar alternatif mi sunuyor?

Ek: Orada yazılanlar gerçi pencerenin simetrik olarak karşısındaki pencerede bir başlık gibi de çıkıyor, "enough fun..." dediği yer..
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

eribol

Python penceresi oluyor o. Python ve blender etkileşimli bir şekilde çalışabiliyorlar.