gOs kullanan var mı arkadaşlar ?

Başlatan NSDAP, 30 Ekim 2010 - 14:55:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NSDAP

gOS, Debian dağıtımını temel alan Ubuntu dağıtımının, GNOME masaüstü ortamı yerine Enlightenment masaüstü ortamını kullanan bir sürümüdür. gOS aynı zamanda GNU/Linux dağıtımıdır. Ubuntu projesinin bir parçası sayılabilir ve aynı temeli kullanır. gOS, Resmi bir Google işletim sistemi (Google OS) değildir. Proje, Google'ın bilgisi dahilinde Enlightenment masaüstü ortamı geliştiricileri tarafından yürütülmektedir. (Bu kısım Google bu dağıtıma resmi olarak destek verdiğini açıkladığı an geçerliliğini yitirecektir.
Sistem Gereksinimleri
300 MHz x86 işlemci
64 MB RAM
At least 4 GB of disk space (for full installation and swap space)
VGA graphics card capable of 640x480 resolution
CD-OKUYUCU , İnternet

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ekim 2010 - 15:07:02

Kullanan yok sanırım. :)

stef_q

gOS kullanmadım ama bu masaüstünü Ubuntuma kendim kurdum ve kullanıyorum. Bu masaüstünün yapısı gerçekten mükemmler ve diğer masaüstlerini cebinden çıkarır diyebilirim. KDE den daha fazla seçenek sunup LXDE kadar hızlı olabiliyor neredeyse. Enlightenment masaüstünde anlık mödülerlik var. İstediğin masaüstü özelliğini (modülünü) devreye sokup çıkarabiliyorsunuz. Yani bir fluxbox kadar sade veya KDE nin 10 katı fazla özelliğini devreye sokup çıkartabiliyorsun (aynı oturumda). Bu da abartılı bir esneklik sağlıyor. Anladığım kadarıyla bu masaüstü ortamı ufak monitörlü cihazlarda (cep tellerde) rahatlıkla kullanılabiliyor. Yapısı gereği sadece telefonunuz için gerkeli modüleri devreye sokuyorsunuz. Serverlar için zaten yıllardır uğraşılıyorlardı, üstelik sadece linux değil diğer işletim sistemlerine de uygun olacak şekilde esnek yazılmış.
Şu anda KDE ve Gnome bu kadar sık kullanılıyor olmasaydı emin olun %90 pazar payına ulaşırdı KDE ve gnome sadece deneysel amaçlı geliştirildi. Diğer %10 luk kesim ise belli amaçlar uğruna diğer masaüstülerini seçmek durumunda kalacaklardı.

Tek kelime ile kusursuza yakın bir masaüstü diyebilirim, fakat malesef az kullanıldığından desteği çok az.

badhero

Enlightenment kullanıp da memnun kalmayan insan görmedim şu ana kadar. Ama nedense çok tercih edilen bir masaüstü ortamı değil. Ben de henüz hiç deneme şansı bulamadım. Enlightenment'ın öntanımlı olarak geldiği bir dağıtım denemek isterim ama güncel bir dağıtıma rastlamadım.

NSDAP

Benim donanım desteklemedi boot ekranından sonra siyah ekran kalıyor ilerleme yok  :)

stef_q

Alıntı yapılan: badhero - 30 Ekim 2010 - 15:41:33
Enlightenment kullanıp da memnun kalmayan insan görmedim şu ana kadar. Ama nedense çok tercih edilen bir masaüstü ortamı değil. Ben de henüz hiç deneme şansı bulamadım. Enlightenment'ın öntanımlı olarak geldiği bir dağıtım denemek isterim ama güncel bir dağıtıma rastlamadım.

Enlightenment yavaş geliştirildi ama tam geliştirildi :) Diğer masaüstleri Enlightenment gelişirken pazarı doldurdular, Enlightenment şu anda yer bulamıyor. Dağıtımların Enlightenment'a dönüş yapması basit değil. Enlightenment kullanan dağıtımlar çok yavaşça artacaktır. Eğer ilerde Enlightenment kullanan bir dağıtımı kullanabileceğim kadar stabil gördüğüm anda ona geçeceğim.

umutubuntu

İlk iki sürüm Enlightenment pencere yöneticisi ile çıkmış sonrasında Gnome masaüstü ortamına dönmüştür.
gOS en son 01/03/2009'da 3.1 sürümünü çıkardıktan sonra durmuştur.

stef_q

Burada 5 tane dağıtım için öneri var : http://www.byzantineroads.info/5-enlightened-linux-distros/computer/linux/ Ben sadece OpenGEU yu kullanmıştım.

badhero

Elive ilk başta ücretli sunuluyordu şimdi nasıl bilmiyorum. O da çok merak ettiğim dağıtımlar arasındaydı. Enlightenment için en güncel dağıtım Elive gibi görünüyor şu anda.

NSDAP

Ubuntu kadar kaliteli bir dağıtım varmı bildiginiz  Enlightenment masaüstü ortamı kullanan ?

umutubuntu

Alıntı yapılan: NSDAP - 30 Ekim 2010 - 17:57:57
Ubuntu kadar kaliteli bir dağıtım varmı bildiginiz  Enlightenment masaüstü ortamı kullanan ?
Enlightenment masaüstü ortamı değil pencere yöneticisidir.
PCLOS önerebilirim. http://www.pclinuxos.com/?page_id=215

badhero

Alıntı yapılan: umutubuntu - 30 Ekim 2010 - 19:57:36

Yeri değil ama "PCLinuxOS" olabilecek en kötü dağıtım isimlerinden biri. Çok itici geliyor, sanki Microsoft tarafından geliştirilen bir dağıtım.

plymouth

MoonOS = Ubuntu + Enlightement E17

Güzel ve sağlıklı çalışıyor... Ubuntunun E17  ile hazırlanmış varyasyonu. Hoş, hızlı, ve yetenekli...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

Sherlock Holmes

gOS'un türkçe desteği varmı'ki.?

umutubuntu

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 02 Kasım 2010 - 20:04:53
gOS'un türkçe desteği varmı'ki.?
gOS bildiğin Ubuntu ama 8.10'da kalmıştı diye hatırlıyorum.

Sherlock Holmes

O'halde intrepid yerine gOS kullanırım artık. :)

rick

Nedense Enlightenment'a bir türlü ısınamadım. Ben hafif pencere yöneticisi olarak, OpenBox'u tercih ederim.

NSDAP

Yanılıyorsun pencere yöneticisi örnegin Ubuntuda kullandıgın xorg oluyor.
Benim dedigim masaüstü ortamı.

rick

Alıntı yapılan: NSDAP - 08 Kasım 2010 - 20:04:16

Pek sayılmaz. X Window Manager bir pencere yöneticisidir, fakat Compiz, Metacity, Enlightenment gibi pencere yöneticilere taban sağlar. Masaüstü ortamı ise GNOME, KDE, Xfce gibidir. Bir işletim sistemi masaüstü ortamı olmadan da çalışabilir, fakat pencere yöneticisi olmadan çalışamaz. Ayrıca esneklikten dolayı, masaüstü ortamları farklı pencere yöneticileriyle çalışabilir. Mesela yukarıdaki gibi GNOME + Enlightenment şeklinde.

heartsmagic

Alıntı yapılan: NSDAP - 08 Kasım 2010 - 20:04:16

http://en.wikipedia.org/wiki/Enlightenment_%28window_manager%29

Alıntı YapEnlightenment, also known simply as E, is a stacking window manager for the X Window System which can be used alone or in conjunction with a desktop environment such as GNOME or KDE. Enlightenment is often used as a substitute for a full desktop environment.

Yanılgı farklı türlerde olabiliyor sanırım. Biraz ön araştırma yapmak her zaman yarar sağlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Alıntı yapılan: Rick - 08 Kasım 2010 - 21:00:18
Bir işletim sistemi masaüstü ortamı olmadan da çalışabilir, fakat pencere yöneticisi olmadan çalışamaz.

Pencere yöneticisi olmadan neden çalışamıyor bilgisayar? Hani böyle "çok eminim, çalışır" da demiyorum...  Ama X yüklmeden de gayet çalışabiliyor sistemler diye biliyorum? Yani X'i Arch'a sonradan kurmuştum ben Gnome kurabilmek için ama bir süre Masaüstü Yöneticisi kurmadan idare etmiştim... Yani X ve Gnome yokken... Ben mi yanlış anlamışım olayı genel olarak =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

rick

Alıntı yapılan: sem0900 - 08 Kasım 2010 - 21:39:07
Alıntı yapılan: Rick - 08 Kasım 2010 - 21:00:18
Bir işletim sistemi masaüstü ortamı olmadan da çalışabilir, fakat pencere yöneticisi olmadan çalışamaz.

Pencere yöneticisi olmadan neden çalışamıyor bilgisayar? Hani böyle "çok eminim, çalışır" da demiyorum...  Ama X yüklmeden de gayet çalışabiliyor sistemler diye biliyorum? Yani X'i Arch'a sonradan kurmuştum ben Gnome kurabilmek için ama bir süre Masaüstü Yöneticisi kurmadan idare etmiştim... Yani X ve Gnome yokken... Ben mi yanlış anlamışım olayı genel olarak =)
Öyleyse şöyle düzeltiyorum; "Bir işletim sistemi masaüstü ortamı olmadan da çalışabilir, fakat pencere yöneticisi olmadan grafik arayüzle çalışamaz."

eribol

X olmadan neyi çalıştırdın @sem0900 :) X > Hepsinden, klasik olarak X->Masaüstü Yöneticisi->Pencere Yöneticisi. Ama Pencere yöneticisi masaüstü yöneticisinden bağımsız da çalışır.

sem

Alıntı yapılan: m.eribol - 08 Kasım 2010 - 22:03:37
X olmadan neyi çalıştırdın @sem0900 :) X > Hepsinden, klasik olarak X->Masaüstü Yöneticisi->Pencere Yöneticisi. Ama Pencere yöneticisi masaüstü yöneticisinden bağımsız da çalışır.
Ubuntu üzerinde ctrl + alt F(1-2-3...) gibi kısayollar ile düştüğümüz tty ler ile çalışıyordum... MySQL, GCC gibi şeyleri kullanıyordum sadece. Ki MySQL'i  Ubuntu'da da uçbirim üzerinden, GCC'yi de aynı şekilde nano ile kullanıyorum... O nedenle bu tarz işlerimde sıkıntı çekmiyordum... Tek sıkıntım Wireless'ta olmuştu... Onu çözünce yani program yüklemeye başlayabilince yetiyordu aslında bu işlemler için, daha sonra sırf meraktan Gnome denedim...  =)

Ek: Bir takım akıbeti meçhul durumlarım var. Onların da gidişatına göre, veritabanı ve sunucu işlerine merakım artarsa, "cılız" bir makineye yine X ve Masaüstü olmayan bir Arch kurmayı düşünüyorum aslında...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?