Ext4 hakkında?

Başlatan munirekinci, 09 Temmuz 2008 - 20:16:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanzincir

Ext 4 ubuntu 9.04 kurdugumdan beri kullanıyorum seytan kulagına kursun daha tek sorun bile yasamadım.

esrama

journaling özelliği nerede kendini gösteriyor ?

@DeSPeRaDo dediğiniz gibi xpde bad sector hatası almışsınız ama bu bad sectorler yazılımdan kaynaklanmayan hatalardır biliyorum. Burada ne kadar ezikte olsa ntfs in bir suçu yok. Yanılıyormuyum ?

Örneğin usb belleğimin boyutu gün geçtikçe azalıyor. Sanırım bad sectorler oluşuyor ve bunları anlayan işletim sistemi bana boyutunu onları eksilterek gösteriyor. Burada fat32 nin bir suçu var mı ?

xxx3

Alıntı yapılan: esrama - 20 Haziran 2009 - 16:51:32
journaling özelliği nerede kendini gösteriyor ?

@DeSPeRaDo dediğiniz gibi xpde bad sector hatası almışsınız ama bu bad sectorler yazılımdan kaynaklanmayan hatalardır biliyorum. Burada ne kadar ezikte olsa ntfs in bir suçu yok. Yanılıyormuyum ?

Örneğin usb belleğimin boyutu gün geçtikçe azalıyor. Sanırım bad sectorler oluşuyor ve bunları anlayan işletim sistemi bana boyutunu onları eksilterek gösteriyor. Burada fat32 nin bir suçu var mı ?
Benim bildiğim bad sector kavramı en basit tanıtımıyla okuma kafasının harddisk yüzeyine çarpması ve o sektörü bir daha kullanılmayacak hale getirmesi idi.Usb belleklerde böyle bir durum olduğunu bilmiyordum ama olabilir tabii  :D

esrama

Benim bildiğim bad sector belleğin dış etkenlerden fiziksel zarar görerek bir kısmın (yani bad sectorün) kullanılamaz hale gelmesidir.

xxx3

Alıntı yapılan: esrama - 20 Haziran 2009 - 23:01:13
Benim bildiğim bad sector belleğin dış etkenlerden fiziksel zarar görerek bir kısmın (yani bad sectorün) kullanılamaz hale gelmesidir.
Şöyle bir yazı buldum sizin fat 32 ile ilgili sorunuzada cevap veriyor gibi tam incelemedim ama bir bakın isterseniz  ;D

http://istblacken.blogspot.com/2008/02/bad-sector-nedir-nasil-oluur-ve-nasil.html

esrama

FAT32 ve ntfs bu kadar ezik yani ? :) Bu kadarınıda tahmin etmezdim doğrusu :)

xxx3

Alıntı yapılan: esrama - 20 Haziran 2009 - 23:32:16
Öylede denebilir defrag(dosya parçalanması) derdi ikisininde en büyük sorunu gerçi ext4 parçalanmıyor mu ? Tabi ki oda parçalanıyor ama diğerlerinde dosyalar parçalandıkdan sonra performans yerlere inerken ext4 böyle bir durum pek göze batmıyor  :D  

esrama

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2008 - 22:18:59
Şöyle xfs,jfs falan de deneyin bence :)

Şöyle ayrıntılı ve uzunca bir yazı ( karşılaştırma vesayre...) olsa onları da denemeyi düşünüyorum... Özellikle ext4 yeni çıktığı için diğer dosya sistemleri arasındaki artıları ve eksileri bulmak çok zor.

Alıntı yapılan: xxx3 - 21 Haziran 2009 - 00:01:54
Alıntı yapılan: esrama - 20 Haziran 2009 - 23:32:16
Öylede denebilir defrag(dosya parçalanması) derdi ikisininde en büyük sorunu gerçi ext4 parçalanmıyor mu ? Tabi ki oda parçalanıyor ama diğerlerinde dosyalar parçalandıkdan sonra performans yerlere inerken ext4 böyle bir durum pek göze batmıyor  :D 

Biryerlerde ext4 dosya sistemi için disk birleştirici program çıkacağını okumuştum. Ne kadarda küçük hdd ler için bir sorun olmasada serverlar için bu program yazılacakmış. (yani ext4 ile geleceğini okumuştum)

xxx3

Böyle bir şey olursa gayet güzel olur en azından ext parçalanma süresinide test edebiliriz  :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: esrama - 23 Haziran 2009 - 21:10:34
Şöyle ayrıntılı ve uzunca bir yazı ( karşılaştırma vesayre...) olsa onları da denemeyi düşünüyorum... Özellikle ext4 yeni çıktığı için diğer dosya sistemleri arasındaki artıları ve eksileri bulmak çok zor.

Eski ama geçerli bir karşılaştırma:
http://linuxgazette.net/122/piszcz.html

Ext4 henüz yeni olduğu için listede yok haliyle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

9.04 ciktigi ilk gunden beri ext4 kullaniyorum. Simdiye kadar hic bir problem yasamadim, hatta daha cok sevdim  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

esrama

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Haziran 2009 - 01:20:50
Alıntı yapılan: esrama - 23 Haziran 2009 - 21:10:34

Eski ama geçerli bir karşılaştırma:
http://linuxgazette.net/122/piszcz.html

Ext4 henüz yeni olduğu için listede yok haliyle.

Bu sayfayı iki gün önce okumuştum. Fakat sadece performas testi var. Diğer hiçbir özellik (güvenlik ...) karşılaştırılmamış.

heartsmagic

Güvenlik derken veri kurtarma meselesini mi söylüyorsun?

esrama

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Haziran 2009 - 10:57:34
Güvenlik derken veri kurtarma meselesini mi söylüyorsun?

Olabilir :) Tek bildiğim dosya sistemlerinin sadece performasla kıyaslanamayacağı ...

heartsmagic

İşte ayrıntısıyla ne yazık ki ben de pek göremedim etrafta. Zira bunu sınamanın kolay bir yolu yok. Güvenlik sorunlarını hemen oluşturmak pek olası değil, zamanla ortaya çıkan şeyler bunlar. Kişisel tecrübe aktarımından başka bir değerlendirme bulabileceğimizi sanmıyorum.

mithat

Arkadaşlar bilgisayarım 3-4 yıllık bir bilgisayar.8.10dan 9.04 gecerken ext4 ile kurulum yapayım deneyeyim dedim.
Artık keramet nerede ext4te mi bilmiyorum ama bilgisayarım farkedilir biçimde bayagı hızlandı.

xxx3

Alıntı yapılan: mithat - 28 Haziran 2009 - 10:16:02
Arkadaşlar bilgisayarım 3-4 yıllık bir bilgisayar.8.10dan 9.04 gecerken ext4 ile kurulum yapayım deneyeyim dedim.
Artık keramet nerede ext4te mi bilmiyorum ama bilgisayarım farkedilir biçimde bayagı hızlandı.
Hem 9.04 hem de ext4 diyelim daha doğru olur  :D

miles

Artık linux dosya sistemleri için birleştirme (defrag) yazılımları ufaktan yazılmaya başlansa fena olmaz hani...
Ne kadarda defrag konusunda açık kaynaklı dosya sistemleri başarılı da olsa bildiğim kadarıyla defrag konusundan %100 verimli olmaları imkansız. Üstelik serverlar için bir süre sonra sorun haline gelmeye başladığını birkaç yerde okudum. Bunun yanında güncel defrag yazılmları sadece dosyalar arasında kalan boşlukları doldurmuyor, sık kullanılan dosyaları öne alıyor, hdd nin durmuna göre daha vermilmi yerlere taşıyabiliyor, bölünmüş dosyaları tek parça haline getiriyor... gibi birçok yeni taktik uyguluyorlar.Gerçi ilerde geçeceğimiz SSD disklerde bildiğim kadarıyla defrag olayına ihtiyaç kalmıyor ama bakalım artık...

heartsmagic

"Defrag" neden gerekli, neden gereksiz tartışılabilir fakat bizim tarafta şu ana kadar gerekli olsaydı eminim bu işin uzmanları çoktan dosya sistemlerine katmıştı. İki açıklama geçeyim buraya, eminim faydası olacaktır.

http://forum.linux-sevenler.org/index.php/topic,2008.msg9244.html#msg9244
http://geekblog.oneandoneis2.org/index.php/2006/08/17/why_doesn_t_linux_need_defragmenting

kozanibo

ben hdd me ntfs parçalanıyor diye ext4 format attım... ntfs 3 gün içinde %60 oranında parçalanmıştı.

http://www.whylinuxisbetter.net/items/defragment/index_tr.php?lang=