Ext4 hakkında?

Başlatan munirekinci, 09 Temmuz 2008 - 20:16:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Ext4 dosya sistemi hakkında fikirlerinizi paylaşrsanız sevinirim.

Ayrıca; Ext4 desteği artık bazı dağıtımlar ile birlikte hazır geliyor, sizce Ext4'e geçmeli mi? Geçmeye değer mi?

izzetguntalaz

Ubuntu 8.10 desteklerse geçerim.

heartsmagic

Şu an için hayır. Kendisi geliştirme aşamasında ve hata verme ihtimali diğerlerinden son derece daha yüksek. Misal çok büyük disklere sahipsinizdir de o zaman bu geçiş şart olur. Bir de merak ettim hangi dağıtım geçmiş?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Fedora 9 ve Sabayon 3.5 incelemelerinde okuduydum.

heartsmagic

Cidden ön tanımlı olarak ext4 kullanmayı düşünmüyorlardır umarım.

munirekinci

Öntanımlımı bilmiyorum, ext4'ü desteklediğini biliyorum sadece.

http://fedoraproject.org/wiki/Features/Ext4
http://www.linuxtoday.com/it_management/2007072501235OSRL

Not: İngilizcem iyi değil.

atomkarinca

Ben şimdiye kadar ext2 ile ext3 arasında bile bir fark hissetmedim hiç, kaldı ki ext4 çok yeni ve devrim niteliğinde bir şey getirmediği sürece geçmeye değeceğini pek sanmıyorum.

heartsmagic

Yok bunlar sadece destek veriyor. Kısacası kurulumu ext4 üzerine yapabilecek isteyenler.

@atomkarinca aslında ext2 ile ext3 arasında büyük bir fark var: günlükleme :) Ki bu fark çok kritik bir farktır.

ext4'e şöyle bir göz attım da fena görünmüyor. Bazı değerlendirmeler de öne çıkan yerleri bile var. Eğer sonucu iyi bağlarlarsa biraz daha iyileştirilmiş bir ext* sistemine sahip olabileceğiz gibi duruyor.

atomkarinca

Alıntı yapılan: munirekinci - 09 Temmuz 2008 - 20:50:23
Öntanımlımı bilmiyorum, ext4'ü desteklediğini biliyorum sadece.

http://fedoraproject.org/wiki/Features/Ext4
http://www.linuxtoday.com/it_management/2007072501235OSRL

Not: İngilizcem iyi değil.

Benim görebildiğim iki özelliği pre-allocation (sabit disk üzerinde belli bir yeri önceden tahsis etmek) ve defragmantation (disk üzerindeki ayrı parçaları birleştirme) özellikleri. Bu ikisinde de herhangi bir sorunum yok benim ve hala daha ext2 kullanıyorum. 1 exabyte'a kadar olan desteğini sanırım aramızda kullanacak yoktur :)

heartsmagic

ext2 mi ext3 mü kullanıyorsun?

atomkarinca

heartsmagic

journaling desteği olmadan yani? Veri kaybı konusunda düşünceli değil misin?

atomkarinca

Valla 20 gb harddiskim var, üzerinde pek bir şey olmadığı için çok da endişelenmiyorum. Harici disklerde tutuyorum genelde bilgilerimi, bir şey olursa baştan kurarım, en fazla yarım saat :) Ayrıca ne performansta ne de fragmantasyonda henüz bir sorun yaşamadım.

heartsmagic

defrag zaten pek sıkıntı değildir. ext3 sadece ext2'ye günlükleme kazandırılmış sürümdür. Eğer veri kaybında dönüş sorun değil diyorsan ext2 de iş görür elbet :)

atomkarinca

Şimdiye kadar hep ext2 kullandım ve herhangi bir sorun olmadı ama şu sıralar yeni bir laptop alacam, onu ext3'le formatlayabilirim.

heartsmagic

Şöyle xfs,jfs falan de deneyin bence :)

atomkarinca

Aslında bir iki tane şöyle eski test makinem olsa tabi ki denerim. Ama ne yazık ki bi tane makinem var ve dediğim gibi harddiski çok küçük, o yüzden sadece bir işletim sistemi kurabiliyorum. Belki laptop aldıktan sonra bunu test makinesi yaparım o zaman xfs kurabilirim. Özellikle xfs hakkında çok güzel yorumlar okudum.

DeFacto

Duyduğuma göre NTFS'ye göre çok artısı var ext dosya sisteminin ama Microzort neden ısrarla açmıyor şu NTFS'yi ? Bence yaptıkları en büyük ahmaklıklardan birisi de Xp'deki sadece NTFS dosya sistemini zorunlu kılmaları. Sürekli disk birleştirmek zorunda kalmak insanı gerçekten sıkıyor.. (Vista'da geçildi mi bilmiyorum ve Microzort için olanaksız bir şey ise dediklerim affola sadece mantık yürüttüm)

atomkarinca

Ntfs'yi bizim için açmalarını istiyosan buna pek gerek kalmadı heralde. Şu anda ntfs-3g'nin gayet iyi çalışıyor olması lazım. Farklı dosya sistemlerini seçenek olarak sunmaları sanırım yenilgiyi kabul etmek anlamına gelecektir. Ya da çok iyi bir sebepleri vardır da bize söylemiyorlardır :)

xxx3

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 09 Temmuz 2008 - 22:53:56
Duyduğuma göre NTFS'ye göre çok artısı var ext dosya sisteminin ama Microzort neden ısrarla açmıyor şu NTFS'yi ? Bence yaptıkları en büyük ahmaklıklardan birisi de Xp'deki sadece NTFS dosya sistemini zorunlu kılmaları. Sürekli disk birleştirmek zorunda kalmak insanı gerçekten sıkıyor.. (Vista'da geçildi mi bilmiyorum ve Microzort için olanaksız bir şey ise dediklerim affola sadece mantık yürüttüm)

Hayır vistada da ntfs dosya sistemi deyişmedi. Daha da kötüsü xp de gelen disk birleştirici vistada yok bunun için kullanıcılar disk birleştirici programlar kullanmka zorunda kalıyorlar.

Ayrıca dosya sistemi işletim sistemine nasıl bir etki yapıyor merak ettim ? Yani dosya sistemi neden bu kadar önemli hazır laf dosyalardan açılmışken sormak istedim.  :)

heartsmagic

Dosya sistemi diske yazma,çizme,okuma işlerinde kullanıldığından ve işlemlerin yürüyeceği ortam olması babından önem arz eder.

DeFacto

Yani işletim sisteminin yaptığı işlemleri kaydetme tekrar okuma kalitesi program yürütmedeki performansı da bu dosya sistemi kalitesine mi bağlıdır. Sonuç olarak sectorlara hükmediyor harddiskin. xp kullanırken HDDem 4 kere bad sector hatası verdi. Allah'tan garanti vardı. Şimdi Linux'te mutluyum :)

özgürlüğeyeryok

ext4 yetmez zfs isteruk :D

DeFacto

ReiserFS'yi Slackware ile denedim. Valla pek kurcalamadım ama hiç de fena değildi. Şimdi cinayet davası sonuçlansın ona göre diğer makinemde ext3'e geçiceğim :)

fortran

Başlığa konu olan Ext4 dosya sistemi hakkında güzel bir kaynak.
Özgür yazılım dergisi: eniXma