11.04'te ön tanımlı media oynatıcısı Banshe olacakmış.

Başlatan sabian, 29 Ekim 2010 - 22:06:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Ubuntu'nun facebook sayfasından yapılan duyuruya göre 11.04 ön tanımlı media oynatıcısı Banshee olacakmış. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu kararı? Biraz sistem kasan bişeydi sanki...
LibreOffice'de gelecek sanırım.
Alıntı YapBanshee will become 11.04 default media player providing it overcomes disk space issues and Libre Office is also being considered as a replacement to Open Office. How do you feel about the changes?

http://www.facebook.com/ubuntulinux/posts/119875968074317
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

rick

10.04 ile 10.10 arasındaki farksızlığı 11.04 ile örtecekler sanırım :) Kaç etti; Unity, LibreOffice, Banshee...?

if

Rhythmbox, son iki sürümdür sorun çıkardığı için benim sistemde, Ubuntu'yu kurar kurmaz kaldırıyordum. Ondan kurtulacak olmamız iyi olacak ama yerine Banshee'nin-ki ayrıca Amorak,Exaile vs-gelmesini de istemem.

stratovarius

Bununda mı equalzer desteği yok ? :P sitesinde desteklerde göremedim.

Şayet buda kasıyorsa anlaşılan 11.04 de kurulumu yaptıktan sonra bir saatte düzenlemekle geçicek. 

sabian

Alıntı yapılan: Rick - 29 Ekim 2010 - 22:15:17
10.04 ile 10.10 arasındaki farksızlığı 11.04 ile örtecekler sanırım :) Kaç etti; Unity, LibreOffice, Banshee...?

Şimdiden yeni sürümün  epey sancılı bir süreçten geçeceğini kestirebiliriz sanırım :))

Bu kadar değişiklik bir yerlerde sorun çıkartabilir. Yükseltmeden önce gözlemde bulunacağım sanırım.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

eribol

Bellek tüketimi fazla ama rhythmbox'tan çok iyi olduğunu düşünüyorum. Hızı da gayet yerinde, fakat mono ile yazılmış ve her güncelleme sonrası "Çöktü mü?" diye tedirgin etmiyor değil.

XRumer

Kabalığımı bağışlayın ama manyak mı bunlar. Rhythmbox'dan daha iyisi mi var? İçinde her şeyi barındırıyor.

Bu arada aklıma gelmişken Bashee video da oynatabiliyordu (yanılıyor olabilirim) Totem varken ne gerek var.

barış

Bütün kullandığım programlar kaldırılıyor. Gimp ve Pidgin'in yokluğuyla başladı şimdi de Unity, LibreOffice(bu iyi olabilir), Banshee

LO'yu kabul edebilirim ancak Unity ve Banshee bana göre değil açıkçası. Böyle devam ederse debian kullanmaya başlayacağım :D

eribol

Alıntı yapılan: XRumer - 29 Ekim 2010 - 23:00:11
Kabalığımı bağışlayın ama manyak mı bunlar. Rhythmbox'dan daha iyisi mi var? İçinde her şeyi barındırıyor.

Bu arada aklıma gelmişken Bashee video da oynatabiliyordu (yanılıyor olabilirim) Totem varken ne gerek var.
Hani ikinci cümleyi kurmasan bir miktar anlaşılabilir ama hem banshee'nin ekstra özelliğini söyleyip hem de aşağılamak garip kaçmıyor mu?

sabian

Belki iki işi birden görmesi gerektiğine inanmışlardır ve her iki özelliği barındıran bir alternatif arayışına girmişlerdir. Benim tek sorunun biraz fazla kaynak tüketmesi ve tam emin olamasam da ekolayzır desteğinin olmayışı. Yoksa rhythmbox yetiyor şimdilik. İdare ediyordum, olmadı mı da QMMP kurup kurtuluyordum :))

Debian Sosyal Sözleşme

XRumer

Alıntı yapılan: m.eribol - 29 Ekim 2010 - 23:17:44

Hani ikinci cümleyi kurmasan bir miktar anlaşılabilir ama hem banshee'nin ekstra özelliğini söyleyip hem de aşağılamak garip kaçmıyor mu?

O sadece başka bir konu. Banshee'nin ekstra özelliği de Totem'in yerini tutamaz. Totem iyi kötü özellikleri olan bir video oynatıcı. Banshee bu konuda yetersiz kalır. Müzik oynatma konusunu derseniz o konuda da Rhythmbox'a yetişemez.

sabian

Alıntı yapılan: XRumer - 29 Ekim 2010 - 23:26:41
Alıntı yapılan: m.eribol - 29 Ekim 2010 - 23:17:44

O sadece başka bir konu. Banshee'nin ekstra özelliği de Totem'in yerini tutamaz. Totem iyi kötü özellikleri olan bir video oynatıcı. Banshee bu konuda yetersiz kalır. Müzik oynatma konusunu derseniz o konuda da Rhythmbox'a yetişemez.

adam haklı beyler :)

Debian Sosyal Sözleşme

krwlng

Mono tabanlı f-spot gitti derken, daha çok kullanılan bir yazılımı çıkarıp daha kasıntı birşey eklemek ne kadar mantıklı tartışılır.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

badhero

Rhythmbox ile Ubuntu benim gözümde bütünleşik bir ikiliydi, bu haber kötü sayılır. Banshee'yi daha önce denemiştim ve beğenmemiştim. Neredeyse bütün müzik oynatıcıları denedim ama hep Rhythmbox'a döndüm. Qmmp de oldukça iyiydi.

Ayrıca Smplayer'da altyazıların Gom Player'daki gibi çıkmasını sağladığımdan beri Totem kullanmıyorum. Ancak 10.10 sürümünde Smplayer'da sayısız sorun yaşıyorum. Smplayer'ı kullanmayı bırakmak zorunda kalsam VLC kullanırdım; Totem'miş, peah :P

ssaraloglu

henüz bi aylık ubuntu kullanıcısıyım. belki eleştiri yapmak haddime düşmez ama benim gordugum sanki değişim yapmak için değişim yapıorlar. Banshee ile rthymbox arasında cok büyük bi fark olmadıgı kanısındayım. detay olarak bi bilgim yok( bellek tüketimi vs.). Ama yaptıgı işlevi, görselligi baz alındıgında yüzde 90 aynı diebiliriz. Libreoffice konusunda ise dünyanın en fazla open source kulanıcısı olan bi ofis yazılımından vazgecmeyi yanlıslık olarak goruyorum. bahsi gecen ofis yazılımını kullanmadım hatta ilk kez duydum. Buna ragmen bende bastan soyledigim gibi deişim yapmıs olmak için deişim yapıorlar hissini uyandırdı.

krwlng

@ssaraloğlu, rhythymbox konusunda size katılıyorum fakat libre office konusunu forumdan okumanı öneririm, yeni kullanıcı olduğunuz için detaylar hakkında malumatınız olmayabilir, araştırınca libre office değişiminin sebebini anlayacaksın. Bazı değişimlerde size kesinlikle katılıyorum, ne için yapıldığını anlamadığım birçok değişiklik oluyor, bazıları yerinde değişiklikler fakat bazılarını neye göre yaptıklarını anlamak güç.

ssaraloglu

@krwlng, şuan libre office'in betasını indiriyorum bir gözden geçirme yapacağım;)

rick

Bu da olmazsa, 11.10'a Exaile'e geçerler. :D

@ssaraloglu, aradaki fark gözle görülemeyecek kadar az. En büyük fark LibreOffice'in özgür olmasıdır.

ssaraloglu

@Rick, evet dün akşam kurdum. Bi farklılık bekliodum en azından gorsel olarak isim farklı olunca:) ama openoffice den bi iki detaylar farklı gerisi aynı. Uzman arkadaslar iki yazılım arasındaki farkı acıklayabilir mi acaba. Yoksa tek fark libre office'in özgür olması mı?

aniceman

yeni bir yılını doldurmak üzere olan bir linux ve ubuntu kullanıcısı olarak canonical ın bu değişim olayının ucunu biraz kaçırdığını düşünüyorum. (dipnot:biraz iyimser oldu bu arada). linux dağıtımları hep mi böyledir bilgim yok ancak en azından özellikle ben ve benim gibi vindos tan geçenlerin biraz daha stabil sistemler istediğini düşünüyorum. evt ubuntu ile vindosta bulamadığım sistem kararlılığını buldum, çok da memnunum. ne varki bu kez de vindos ortamında bulduğum programların kararlılığını bulamıyorum. tamam hadi beni geçtim depodan kuracaz, bi şekilde formattan sonra kasacaz halledecez ama daha yeni, ilk kez ubuntu kurdugum/kurdurduğum kişilere "ya onu boşver sen depodan şunu kur" diye bir dünya program saymak... ne bilim sanki pek iyi bir ilk izlenim bırakmayacak yeni deneyecek kişilerde.
bunun yerine bu gibi köklü değişiklikler lts sürümlerde gerçekleşse ve bu ara sürümlerde sistemdeki eksiklikleri giderseler. daha yerinde bir strateji olacağını düşündüğüm gibi bir o kadar da hayır duası alırlar. :)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

ozan2680

Banshee is to be the default music player in Ubuntu 11.04 Natty Narwhal – providing issues with disc space can be overcome.
The decision, taken as part of the Default Package Selection session at this weeks Ubuntu Developer Summit, will result in a few compromises made in the number of plugins that ship with Banshee by default.
UPNP support, easier codec installation, Ubuntu One Music store fixes and playlist support for the sound indicator are all issue that need to be addressed.
Notably, Banshee's iconic mono-icon will be used in the sound menu.
As per Ubuntu tradition Banshee will appended with a descriptive menu entry – in this case 'Banshee Music Player'. This naming convention won't appear anywhere else in the application.

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/10/banshee-becomes-ubuntu-11-04-default-music-player/
Speed

badhero

ironic

Banshee' yi deneme amaçlı bir kez kurmuştum. Bana rhytmbox' tan daha fazla sevimli ve başarılı gelmişti. Özellikleri de oldukça yeterli geldi bana. Rhytmbox' ta dinlenilen aynı şarkıyı tekrar ettirme bile yoktu en son hatırladığım. Mono tabanlı olması haricinde ben verilen karara olumlu bakıyorum.

krwlng

Farklı bir konu açmak istemiyorum o yüzden buradan söylemeyi uygun buldum; herşeyi anladım da global menü ne oluyor, canonical soru cevap bölümünde, menü düzeninin 11.04 ile global menü olacağı söylenmiş, yakında logoyu da değiştirip iki tarafı ısırılmış elma yaparlar tam olur.