Ubuntu 11.04'de Gnome yerine Unity mi gelecek?

Başlatan marjinal1st, 29 Ekim 2010 - 16:48:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marjinal1st

Normalde CHIP Online'da GNU/Linux ile ilgili düzgün bir haber görmeyi pek beklemezdim ama bu öyle olmadı. Oradaki habere göre gelecekteki Ubuntu sürümü olan 11.04'de varsayılan olarak Gnome yerine Unity gelecekmiş. İsteyen tabiki de Gnome kuracakmış. Bağlantısı burada:

http://www.chip.com.tr/konu/ubuntu-da-dev-degisim-ruzgarlari_23246.html

Emin olmadığım için soruyorum, doğru mudur acaba bu açıklama?
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

utdmr

Kısmen doğru; Gnome, Gnome-Shell'e geçerken Ubuntu Gnome-Shell yerine Unity'e geçecek. Ancak tamamen Gnome'u bırakmak denemez buna. Yoksa Gnome-Shell haricinde hala Gnome.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ironic

Evet bu tür haberler var. (*) Galiba Gnome 3 ile gelecek GNOME Shell yerine Ubuntu' da unity gelecekmiş. Netbook kullanıcılarından olumlu dönütler mi aldılar acaba?

ubuntupardus

Haberin sonuda güzel. Acer ve lenovo ile anlaşmışlar. Böylece bazı netbook ları Ubuntu yüklü gelebilir.

stratovarius

Unity şimdi denemek için kurdum. Firefoxda işlem bile yapılmıyor çok fazla kasıyor bu haliyle geçmek ? Çokta mantıklı gelmedi , umarım geliştirilir o zamana kadar.

setare

Unity yazınca "gnome-themes-extras" çıkıyor. Bunu mu kuracağız

stratovarius

Mint 9 mu kullanıyorsunuz yani lucid ?

Öyleyse aşağıdaki depoyu eklemeniz lazım;

https://launchpad.net/~canonical-dx-team/+archive/une

Maverickle birlikte depoya girdi, maverick kullananlar direkt yazılım merkezi veya synaptic ile kurabilirler(depoyu eklemenize gerek yoktur).

setare

teşekkürler @stratovarius, hemen ekliyorum depo adreslerini.
Evet Linux Mint 9 kullanıyorum. Ubuntu 10.04 de kurulu ama asıl kullandığım Mint.

stratovarius

Bu sırada nasıl unity kullanılacağına gelirsek, parola ekranında aşağıdan masaüstü tipini netbook edition olarak seçip giriş yapınız. Eski haline dönmek için normal masaüstü kipini açmanız yeterli.

mustafa.tr

Ben denemiştim ama sanırım ekran kartı sürücüsüyle ilgili bir durum. Yukarıdaki panel ve soldaki simgelerin bulunduğu panel görünmüyor. Ama fare imleciyle o bölgelere gidince bildirim baloncukları falan görünüyor. Garip bir sorun yaşıyorum. Ha bir de oturumu kapatırken falan bir saniyeliğine o görünmeyen yerler görünüyor.

marjinal1st

Meraktan sistemime kurdum. İlginç bir arayüz, çok hoşuma gitti ama en azından Gnome kadar fonksiyonel olabilir mi hiç bilmiyorum  :)

cannizaro

Bende meraktan kurdum denedim, 20 dk bile dayanamadım tekrar gnome a döndüm. Bana pek pratik gelmedi, belki alışık olmadığımdan ama gnome kadar kullanışlı bulmadım.

jaspo

nedense "chip" in haberlerine son zamanlar da pek ciddiye alamıyorum..

rick

Ben açıkçası Unity'den hiç hoşlanmıyorum. Eğer Unity gelecekse, ben mecburen Debian'a geçeceğim.

ubuntupardus

Bende unity ye bakmak istiyrum nasıl yükleyeceğim. Konu başında bir depo verilmiş ama nereye eklyecem ve sonra ne yapacam
Yardımcı olursanız sevinirm

rick

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 31 Ekim 2010 - 17:03:16
Bende unity ye bakmak istiyrum nasıl yükleyeceğim. Konu başında bir depo verilmiş ama nereye eklyecem ve sonra ne yapacam
Yardımcı olursanız sevinirm
Sanırım buradan.

stratovarius

Ubuntu 10.10 maverick depolarında zaten mevcut.

Synaptic ile unityi kurabilirsiniz.

Lucid kullanıyorsanız;

sudo add-apt-repository ppa:canonical-dx-team/une

sudo apt-get update

sudo apt-get install unity

marjinal1st

Alıntı yapılan: jaspo - 31 Ekim 2010 - 16:50:39
nedense "chip" in haberlerine son zamanlar da pek ciddiye alamıyorum..

Normalde ben de öyleyim ama OMG! Ubuntu sitesinde de öyle diyor (@ironic de yazmış):

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/10/ubuntu-11-04-unity-default-desktop/

ubuntupardus

Alıntı yapılan: stratovarius - 31 Ekim 2010 - 17:38:11
Ubuntu 10.10 maverick depolarında zaten mevcut.

Synaptic ile unityi kurabilirsiniz.

Lucid kullanıyorsanız;

sudo add-apt-repository ppa:canonical-dx-team/une

sudo apt-get update

sudo apt-get install unity
Teşekkürler deniycem.

badhero

marjinal1st

Alıntı yapılan: badhero - 31 Ekim 2010 - 17:54:09
Unity nedir?

Mini dizüstüler (netbook) için geliştirilen, normal olarak Gnome'u kullanan bir arayüz. Şahsen denedim, hala da kullanıyorum. Çok kullanışlı ama en azından Gnome kadar fonksiyonel değil. (Bence  :D)

badhero

Alıntı yapılan: pisahmet - 31 Ekim 2010 - 17:56:10
Alıntı yapılan: badhero - 31 Ekim 2010 - 17:54:09
Unity nedir?

Mini dizüstüler (netbook) için geliştirilen, normal olarak Gnome'u kullanan bir arayüz. Şahsen denedim, hala da kullanıyorum. Çok kullanışlı ama en azından Gnome kadar fonksiyonel değil. (Bence  :D)

Bir web sitesi, ekran görüntüsü yok mudur?

marjinal1st

NSDAP

Unity'i çok beğendim çok stabil pencere açılışları efektli hafiften hantal degil.
Tam ekran yapınca flash eklentisi donmuyor gayet windowstaki gibi stabil çalışıyor.

stratovarius

Yorumlardan şunu anlamaya başladım yine ati ile sorunlu dönemler başlıyor  :-\

Benim denememde firefox bile açılırken kitleniyordu.