[Çözüldü] Debian Squeeze Mikrofon sorunu

Başlatan sem, 29 Ekim 2010 - 01:50:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Arkadaşlar Debian kurdum, mikrofon ilk başta çalışıyordu. Fakat kurulumun ertesi günü çalışmamaya başladı. Bir kaç bir şey denedim fakat denediklerimin çok bilinçli oldğunu söylemem. Alsamixer'e girdim uçbirimden ve ne var ne yok ise seviyeyi 100'e getirdim. Çözemedim sorunu. Mikrofon hp pavilion'un dahili mikrofonu ve Ubuntu 9.04, 9.10, 10.04 üzernide şu ana kadar hiç problem çıkartmadı. Debian'da da çıkartmadı ama işte sonradan oldu ne olduysa. Araştırdım fakat bir sonuca varamadım.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express PCI Express Root Port (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 3 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA AHCI Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation N10/ICH 7 Family SMBus Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G72M [GeForce Go 7400] (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)
05:00.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82573L Gigabit Ethernet Controller
07:05.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller
07:05.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 19)
07:05.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 0a)
07:05.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 05)
07:05.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev ff)

Arkadaşlar bu lspci çıktısı. Buradan da sorayım bunu: buradan hangi satırdan dolayı mikrofonun sistem tarafından tanındığı anlamam gerekiyor. Ya da hangi satır olmadığı için tanınmadığını anlamam gerekiyor. (ekran kartındaki VGA gibi)...

alsamixer ve Gnome Alsamixer görüntüleri:

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Mikrofon orada görünmez. Sanki alsa derlemesine doğru gidiyor olay :) Kurulumdan sonra güncelleme aldın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Resimde çıkmamış, alsamixer'de Ext Mic yanında bir de Int Mic var, o da aynı şekilde 100 <>100 seviyesinde. Ben yazarken orada gözükmediği söylemiş gerçi. "Mic" falan yazıyor ya ondan gerekli olabilir diye gönderdim =)

Kurulumdan sonra güncelleme aldım fakat doğrudan aldım incelemedim ne güncellemesi geldiğini.

Şunun faydası da olabilir belki, paneldeki ses ayarlarından Volume Control var ona girdim. Prefences dedim ve
Alıntı Yapselect mixer to be visible

diye bir seçenek altında bir sürü "checkbox" çıktı ve hepsini tikleyerek bir sürü birimin görüntülenmesini sağladım. Sonrada yeni görüntülenen ne varsa yine hepsinin seviyesini 100'e getirdim.

Not: Sistemim İngilizce o nedenle yerleri İngilizce tarif ediyorum. Checkbox'ın da Türkçe'sini bilmiyorum. Onay kutusu olabilir diye düşünüyorum. Kusura bakmayın.

Nerede gözükür peki mikrofon =) Mıc falan yazıyor alsamixer'de =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

heartsmagic

İşte orada görünür, ya ses tercihlerinde ya da alsamixer'de.

sem

Anladım lspci'de gözükmez ben "orada" yı alsamixer olarak düşündüm... Alsa derlemesini mi önerirsiniz formatı mı =) Aslında format atacağım zaten Debian'ı denemek için çok küçük bir bölüme kurmuştum onu da genişletip bütün diskin bölümlerini değiştirmem lazım fakat önce sorunu çözeyim de sonra format atarım dedim. Mantık hatası gibi gözüküyor yani madem format atacaksın neden sorunla uğraşıyorsun gibi =) Ama arada bir şeyler daha kaparım belki sorunu çözerken diyorum =)

Öneri alsa derlemesi mi acaba? Ben ne yapacğaım konusunda fikir yürütemiyorum çünkü. Dediğim gibi ne varsa seviyesi 100'de duruyor öyle ama herhangi bir kıpırtı olmuyor mikrofon ile kayıt yapmaya çalışınca.
Burası dünya?

heartsmagic

Benim de aklım alsa derlemesinden başka bir şey gelmiyor şu an. Gerçi sakız gibi oldu bu ağzıma, ne zaman mikrofon sorunu görsem ona havale ediyorum :)

Bloodless

bende de mikrofonla kayıt sırasında inanılmaz bir gürültü söz konusu oluyor iki farklı mikrofon denedim sorun aynı gerçi hiç aramadım ama merak ettim ben mi derlesem :P
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

sem

=)=)

Olsun sen öyle diyorsan öyledir demek ki =) Deneme fırsatı bulduktan sonra sonucu aktarırım. Çok teşekkür ettim.

Not: Ben yazarken Bloodless da yazmış.

Ben ilk fırsatta deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Ekim 2010 - 03:45:37

=)=)=) Yorgun kafa ile Ubuntu üzerinden anlatılan Alsa derlemesini Debian üzerinde yaparak şu sonuca ulaşmayı "başardım"

sem0900@sem0900:~$  sudo alsa force-reload
Unloading ALSA sound driver modules: (none loaded).
Loading ALSA sound driver modules: (none to reload).

sem0900@sem0900:~$ sudo aplay -l
aplay: device_list:235: no soundcards found...

Bir sonraki denemede görüşmek üzere =)
Burası dünya?

sem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ekim 2010 - 02:05:48
İşte orada görünür, ya ses tercihlerinde ya da alsamixer'de.

=)=)=) Aynen, lspci'de mikrofoun saçma olmuş biraz yahu=)=)=)=)=)

Ben Debian ve Alsa derleme ile alakalı Türkçe ya da İngilizce bir kaynak bulamadım. Yanlış kelimeleri mi kullanıyorum acaba diyorum, hani baktım bizim forumdaki başlıktan, dedim "derlemek" başka bir anlamda mı acaba dedim ama koddan derleniyor. Bunu compile, compiling olarak (alsa compiling on Debian, alsa compile on Debian gibi...) aratıyorum  da bu şekilde bizim sitedeki gibi bir anlatıma denk gelemedim. Acaba denk gelebilen arkadaşlar buradan bağlatı geçebilirler mi bana. Ben de bu şekilde denemeler yapıp geri dönüş bildireyim.

Dediğim gibi format atacağım zaten de, biraz yürüyeyim üstüne de sonra atarım diyorum.
Burası dünya?

heartsmagic

Alsa derlemesi için bizim forumu kullanabilirsin. Temel olarak değişen fazla bir şey olacağını sanmıyorum. Debian'da Alsa için yapılandırma dosyası şu an nedir sadece ona bakabilirsin.

sem

Öncelikle Linux'u seviyorum...

Ayrıca Alsa Derlemesi için vaktim olmadı.  Konuyu açtığım gece bizim sitedeki Ubuntu için anlatılanı denedim fakat bir iki yerde hata verdi. Daha netten bulduğum alsa ile alakalı değişik şeyleri yapmam sonucu ses kartını hepten götürdüm. Yani paneldeki ses aç/kapat özelliiği bile hata veriyordu =)=)=)

Zaten yukardaki mesajlarda gördüğünüz gibi "no sound card" hatası alacak kadar ileri gitmişti olay. Bunun üzerine ben de alsa derleme değil de kurulumu araştırıp yine yine bir şeyler denedim. Sonuç olarak uykusuzluğun da etkisi ile =) yapamadım...

Bu gün baktım güncellemelerde alsa-base ve bir tane daha alsa ile alakalı bir şey vardı. =) Güncelledim, yeniden başlattım, ses kartı ve mikrofon sorunum çözülmüş oldu kendiliğinden =)=)=)

Sistemi bozmak adına! yaptığım adımları "bir şeyler", "değişik şeyler" olarak tanımlıyorum çünkü dediğim gibi uykusuzdum ve hatırlamıyorum açıkcası neler yaptım. Fakat resmen çöplüğe çevirdim diyebilirim sistemi... O kadar çabaya rağmen de bozulmadı sistem... Aksine düzeltti kendi kendini.. Ne diyeyim helal olsun gerçekten... Sonuç olarak sorun "Güncelleme İle" çözülmüş oldu... teşekkür ederim yardımlarından dolayı heartsmagic'e...

Burası dünya?