[Nasıl] Pencere Yöneticisi olarak Compiz Fusion

Başlatan atomkarinca, 08 Temmuz 2008 - 13:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Compiz Fusion'ın efektlerini sevmeyen yoktur heralde. Peki aynı zamanda Gnome'un ya da KDE'nin hantallığından bıkan var mı? O zaman olabildiğince hafif ve bir o kadar da güzel bir pencere yöneticisi hazırlama vakti gelmiş demektir.

Compiz başlı başına bir pencere yöneticisi zaten. Eksikliği ise herhangi bir menüye ya da panele sahip olmaması. Madem olabildiğince hafif bir sistem yapmaya çalışıyoruz o zaman bu iki özelliği bir arada veren bir araç bulmamız lazım. Eğer önceden LXDE kullandıysanız Lxpanel'ı hatırlayacaksınız. Bu program LXDE'den bağımsız olarak kurulabiliyor ve çok da hafif.

Eğlence başlıyor:

1. Eğer normal Ubuntu veya Kubuntu kurduysanız Compiz Fusion ve araçların yüklü olarak gelmiş olması gerekiyor. Eğer Xubuntu, Fluxbuntu gibi hafif versiyonlardan birini yüklediyseniz Compiz'i ayrıca yüklemeniz gerekir. O zaman bu rehbere başvurun.

2. Eğer Intrepid kullanıyorsanız lxpanel'ın depolarda olması gerekiyor. Şu şekilde yükleyebilirsiniz:

sudo apt-get install lxpanel

Hardy ya da daha eski bir sürüm kullanıyorsanız bu sayfadan işlemci mimarinize uygun versiyonu indirip kurun.

3. Yeni bir oturum oluşturalım:

gksudo gedit /usr/share/xsessions/fusion.desktop

Aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırın:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
# Aşağıdaki isim GDM,KDM,XDM veya SLIM'de görünecek isimdir
Name=Fusion
# Aşağıdaki açıklamasıdır
Comment=Compiz Fusion
# Bu da komut
Exec=/usr/local/bin/start-fusion.sh
Type=Application

Kaydedip çıkın. Şimdi de az önceki dosyada belirttiğimiz start.fusion.sh dosyasını oluşturmamız gerekiyor:

gksudo gedit /usr/local/bin/start-fusion.sh

Aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırın:

compiz &
emerald &
exec lxpanel

Kaydedip çıkın. Son olarak bu dosyayı çalıştırılabilir yapmamız gerekiyor:

chmod +x /usr/local/bin/start-fusion.sh

Oturumunuzdan çıktığınızda seçenekler arasında "Fusion" seçeneğini göreceksiniz.

Deneyin ve karşılaşırsanız hataları bildirin, düzeltmeye çalışalım.

munirekinci

Ellerine sağlık, çok faydalı bir döküman, bunun ile kendime ait bir oturumu nasıl oluşturabileceğimi öğrendim iyi oldu. :)

heartsmagic

Eline sağlık ancak GDM altında nasıl göründüğünü ben anlayamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

izzetguntalaz

ufuk_k

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2008 - 21:07:42

Aynı şeyi ben de soracaktım. Session olarak eklenmemiş gibi geldi bana, eksik bir yer olabilir mi? /etc/X11 altında eklenmesi gerekmez mi acaba?

atomkarinca

Alıntı yapılan: ufuk_k - 08 Temmuz 2008 - 21:35:32
Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Temmuz 2008 - 21:07:42

Aynı şeyi ben de soracaktım. Session olarak eklenmemiş gibi geldi bana, eksik bir yer olabilir mi? /etc/X11 altında eklenmesi gerekmez mi acaba?

Özür dilerim benim hatam. /usr/share/xsessions/fusion.desktop yazacağıma /usr/share/applications/fusion.desktop yazmışım. Düzelttim şimdi, teşekkür ederim. Şu anda düzgün bir şekilde görünüyor olması lazım.

ufuk_k

Teşekkürler, ben denemedim, gördüğüm kadarıyla söylemiştim.

heartsmagic

Ben de denememiştim sadece şöylece bir okumuştum.
Tekrar eline sağlık :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.