İki kurulum arasındaki fark

Başlatan sem, 27 Ekim 2010 - 00:41:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Debian'ın iso'sunu indirdim yazdım. Yüklemeyi yaptım... Normal bir sürede yüklendi. Sistemi açtım. Arch gibi bir ekran karşıladı beni. Yani masaüstü yöneticisi yoktu. startx dedim komut bulanamadı, gdm dedim komut bulamadı, bunlar dışında sudo ile komutlar verdim, sudo bulunamadı. Dedim bir yerde yanlışlık yaptım. Şimdi tekrar kurulum yapıyorum bir yandan (başka bilgisayardan yazıyorum yani). Görüyorum kurulan paketleri gnome ile ilgili bir sürü paket yüklendi. Yani çok büyük ihtimalle masaüstü yöneticisi olacak bu  sefer. Fakat kurulum yaklaşık 1.50 dakikadır sürüyor. Toplam 1191 paket kuruldu o da en son aşamada önceki aşamalarda neler oldu bilemiyorum.

İki kurulum arasında fark ise birisinde yansı istemiyorum dedim, bu son kurulanda ise Fransa yansılarını seçtim ve bu kadar uzun sürdü. İki kurulum arasında bu fark olağan bir şey midir? Ne ile alakalı olabilir.

EK: Sistem kuruldu ve Gnome ile beraber açıldı konuyu açalı bir iki dakika oldu. Onu da belirteyim de EK garip durmasın =)

KONU DIŞI EK
Son kez İki kurulum arasındaki far hakkında bir kaç başlık önersek?..

Daha görmeyen arkadaşlar için:
Konu açacağım zaman böyle bir uyarı verip, açacağım başlık ile alakalı konular gösterildi.

Çok şık olmuş harbiden. Yapanın emeğine sağlık...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

stratovarius

Şimdi sorun şöyle oluyor squeeze cdleri daha tam yapılandırılamadı. Bu yüzden masaüstü seçeneklerinin çıkması gereken ekranda çıkmadığı için sorun oluşuyor.

Lennyde bu sorun yok lenny cdsinde masaüstü ortamı seçilebilir durumda, aynı sayıda dosyayı cdden kurar lennyde.

Squeeze için o yüzden internettiniz bağlı olsun demiştim , aynı sorunu bende yaşamıştım :D ....demekki sizede sorunlu cd denk gelmiş

Hayırlı olsun masaüstünüz.Bu sorunda ilerde squeeze için düzelecektir, yüksek ihtimalle(normalde o 1190 dosya cdde mevcut çünkü,ama kuulamıyır ayrı).

Şayet squeeze kurmak isteyip bu sorunla uğraşmak istemeyenlerin debian squeeze dvd 1 versiyonunu indirmelerini öneririm.

sem

Anladım benimle alakası olan bir durum değil. Ben de diyorum ki yani o kadar farklı iki kurulumu nasıl yapabilirim. Birisinde Inskcape'e kadar kuruldu birisinde Gnome yok.

Ama bilmeyen birisi için çok şaşırtıcı oluyor. Aslında tam olarak beklediğim gibi değilmiş Debian. Ubuntu'nun atası, Ubuntu'dan çok daha kararlı deniliyor... Bunlardan yola çıkınca ben cılızdan gelişmişini bekliyordum aslında. Gelişmiş dediğim; ekran kartı ile ilgili olabilir, kablosuz ağ ile alakalı olabilir bu tarz şeyleri diyorum.

Tabi daha bir kaç saatlik kullanıcı olarak bunları değerlendirmem doğru değil. Söylemek istediğim sadece beklediğim gibi değil. Ama bunu olumlu ya da olumsuz bir durum olarak demiyorum. Benim beklentilerim daha değişikti, söylemek istediğim bu. Çok enteresan bir şekilde kullanıp, öğrenesim var ama. Yani insanı çeken bir şeyi var ama anlamadım. Bundan sonra Ubuntu, Debian omuz omuza gibi duruyor =)

Forumu da hoşuma gitti ayrıca. Arch ile de sorun yaşamıştım fakat kendi forumlarına sormadım. Bizim forumda arkadaşlar sağ olsun yardımcı oldu. Yani hiç üye olmak bile gelmemişti içimden Arch Linux foruma. Ama Debian forumu da bizim forum gibi sıcak gözüküyor. Tabi buradan "bizim" forum diye bahsetmem bazı şeyleri gösteriyor sanırım, nasıl benimsemişsem Ubuntu'yu =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?