[Çözüldü] dosyanın ilk oluşturulduğu tarihi öğrenme

Başlatan ecoxx, 26 Ekim 2010 - 18:48:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ecoxx

bir dosya için 'date create' tarihini öğrenebilir miyim? kullanabilecğim bir komut var mıdır..

sema

Sanırım böyle bir şey yok.. Ama olabilir de :P

Şaka bir yana ext2 ve ext3'te böyle bir şey yok, desteklenmiyor ama ext4 için var olduğunu söylüyorlardı sanki. Ben bulamadım..
susema

sem

Alıntı yapılan: ecoxx - 26 Ekim 2010 - 18:48:42
bir dosya için 'date create' tarihini öğrenebilir miyim?

Dosyaya sağ tık -> özellikler ile öğrenebilirsiniz.

Alıntı yapılan: ecoxx - 26 Ekim 2010 - 18:48:42
kullanabilecğim bir komut var mıdır..

Biraz bakındım bulamadım...

file dosya
verir diye tahmin ettim ama o da vermiyor.

date create ne demek? Ben dosyayın oluşturulma tarihi olarak anladım ve cevaplarım bu yönde.

Ek: Komut da vardır ama ben bilmiyorum diye düşünüyorum, yoksa sağ tık ile de öğrenemezdik sanırım =)

Ek2:
ls -l /Dosyanın/Bulunduğu/Dizin | grep "istenilen dosya adı"

Burada gördüğünüz tarih oluşturulma tarihi.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Bloodless

doğrudan dosyanın adını

ls -l <yol/dosyaadi>

şeklinde girebilirsiniz
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

sema

Buldum :P

ls -lc

Bu kodla dosyalar tarihleriyle sıralanıyor.
susema

sem

Alıntı yapılan: Bloodless - 26 Ekim 2010 - 19:21:23
doğrudan dosyanın adını

ls -l <yol/dosyaadi>

şeklinde girebilirsiniz

Listeleme olduğu için dizinleri listeler diye düşünüyordum sadece. Tek dosya göstermesi de güzelmiş, hiç düşünmedim bile =) Bu durumda grep'e de gerek kalmamış oluyor hali ile...

Bakalım ama oluşturulma tarihini mi soruyor acaba arkadaş. Eğer öyle ise başlığın Türkçe olarak değiştirilmesini öneriyorum.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

@sema'nın söylediği doğru. ls ile görülen tarih son değişiklik yapılan tarihtir. Kısacası bu tarih dosyanın oluşturulduğu tarih de olabilir, bugün de. ext4 için destek gelmiş midir? Eğer gelmişse şu an kullandığımız sistemin desteklemesi gerekirdi. Şurada [1] şöyle bir yorum var:

Alıntı YapExt4 also adds support for date-created timestamps. But, as Theodore Ts'o points out, while it is easy to add an extra creation-date field in the inode (thus technically enabling support for date-created timestamps in ext4), it is more difficult to modify or add the necessary system calls, like stat() (which would probably require a new version), and the various libraries that depend on them (like glibc). These changes would require coordination of many projects. So, even if ext4 developers implement initial support for creation-date timestamps, this feature will not be available to user programs for now.

[1] http://lpilinux.com/features-of-ext4-file-system.html

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ecoxx

ilginiz için tesekkur ederim....dosyanın ilk oluşturulduğu tarihi öğrenmeye calıştım ama olmadı ....Kullandığım dosya sistemi bu özelliğe sahip değilmiş.Yada en azından kullanıcı programları icin....