masaüstü sayısını artıramıyorum

Başlatan artera, 26 Ekim 2010 - 10:59:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

artera

selam arkadaşlar.masaüstü sayısı saatin orda 4 tane gösteriyor ama iki tane kullanılıyor.ayarlara girdiğimde 1 tane olarak ayarlı.masaüstü sayısını 4 yapıyorum uygulayıp tamam diyorum.ama tekrar ayarlara girdiğimde 1 taneye geri dönüyor.bu yüzden compizden masaüstü küpünü kullanamıyorum.bu arada compizin masaüstü seçeneklerinden masaüstü sayısını da artıramıyorum.bi fikri olan var mı?

stratovarius

Tercihler / compiz ayarlarını açınız. Genel seçenekler / desktop size kısmından yatay sanal boyut kısmını 4 yapınız.

Compiz kullandığınız için compiz ayarlarından bunu yapmalısınız.

artera

hocam compzin ayarlarından masaüstü sayısını 4 yapamadığımı yazdım.ordan değiştiremiyorm.yani ordaki 1'i 4 veya 3 veya 2 vyea 5 yapamıyorum.sorunda bu zaten

stratovarius

Compiz aktif mi ? Diğer efecktler sağlıklı çalışıyor mu?

Birde yukarıdaki mesajımı tam nederen yapacağınızı belirtecek şekilde değiştirdim. Aynı kısımdan yapıyorsunuz değil mi?

artera

aynen belirttiğiniz yerden deniyroum.diğer efektlerde sıkıntı yok.hepsi canavar gibi çalışıyor.bu arada kde kullanıyorum.

stratovarius

Bunu keşke ilk mesajında yazsaydın.

Compi mi kurdunuz yoksa kwin efektlerinden mi yapamıyorsunuz ?

artera

compiz hocam select window manager seçeneğide compiz olarak işaretli

stratovarius

Kde kendi compiz efecktleri ile gelir. Sistem ayarları /masaüstü efecktleri bölümünde küp daha dahil birçok efeckt mevcuttur.

Şayet siz yinede kurduğum compizi kullancağım diyorsanız bu masaüstü efectlerini kapatıp şansınızı bir deneyiniz.

Kde masaüstü efecktleri ile compiz çakışıyor olabilir.

artera

compizi kaldırıp tekrar kurdum masaüstü sayısı 4 oldu.bunu atlattık ama bi sorun daha var.mesela 3. masaüstüne geçtiğimde hala 1 deymişim gibi 1 i işaretli tutuyor.ve hala masaüstü sağ tıktan masaüstünü yapılandırdan masaüstü sayısı hala 1 olarak gösteriyor.her masaüstüne farklı resim koymaya çalıştığımda 4 masaüstü olmasına rağmen 1 tane olarak görüyor.

stratovarius

Aslında kdede masaüstleri plasma aplettir, yani üzerine dizin açılmış halidir.

Plasma ayarlarını kurcalayınız bunun için.

artera

son bi soru daha bu dediğiniz plasma ayrlarına nasıl ulaşırım?

stratovarius

Her masaüstünün farklı takılması için şunu önermişler.

home/kullanıcı adınız/.kde/share/config konumundaki plasmarc dosyasının içindeki.

Global bölümündeki aşağıdaki satırı bulup, aşağıdaki gibi düzenleyiniz.

[Global]
perVirtualDesktopViews=true

Kaydedip, masaüstünü yeniden başlatınız.

Kaynak;

http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=14&t=19397

Bunu yaptıktan sonra compiz ayarlarından değilde masaüstü ayarlarından arkaplan resimlerini değiştiriniz.

eribol

Sayfalıyıcı deniyor buna ve sağ tıklayıp Sayfalayıcı Ayarlarına giderekte bu iş yapılabilir.

stratovarius

Meraktan şimdi kubuntuya geçtim @m.eribol bu ayarı nereden yapıyoruz ?

Ben sağ tık ve sistem ayarlarında bulamadım.

eribol

Ben soruyu bir önce nasıl anladığımı söyleyeyim. Her sanal masaüstü kendine göre davranacak(mesela ayrı ayrı arkaplan kullanmak gibi). Ben bu ayarı paneldeki masaüstlerinin göründüğü uygulamacağa(Sayfalayıcı diye geçiyor) sağ tıklayarak açılan menüden Sayfalayıcı Ayarlarına gidiyorum. Sonra Sanal Masaüstleri ayarlarına gidiyorum. Ya da resim açıklasın :)

stratovarius

Simdi anladım masaüstü seçiçiye sağ tıklayınca çıkan bir ayar. Ben masaüstüne sağ tıkladım , birde sistem ayarlarında aradım.

Teşekkürler @m.eribol bu sayede yeni birşey öğrenmiş oldum.

:D