[Nasıl] Nvidia ve Ati için Güncel Sürücü Deposu

Başlatan stratovarius, 25 Ekim 2010 - 21:12:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stratovarius

Ekran kartınız için güncel driver kurulumu yapabileceğiniz bir depo eklim.

Deponun Kurulması:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update

Sonra güncelleme yöneticinizi kontrol ediniz, artık yeni bir driver çıktığında bu depo sayesinde otomatik güncellenecektir.

Deponun Kaldırılması(depo ile değilde kendim güncellerim diyorsanız):

sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

Uayrılar;

1) Unutmayınız her ne kadar ubuntu geliştiricilerinin deposu olsada, sorun yaşamanız olasıdır. Sorun oluştuğunda aşağıdaki kaynak sayfasından bug açarak sorununuzu geliştiricilere iletebilirsiniz.

2) Özellikle kubuntuda güncel driver kurulumu sorundur, az önce depoyu denemek için kubuntuya ekledim sorunsuzca Ati Catayst 10.10 'a güncellendi.

3) Deponun hemen hemen birçok ubuntu sürümü için desteği bulunmaktadır. (maverick,lucid, karmic......diğerleri için kaynak sayfasını kontrol ediniz)

4) Bu depo ekli olduğu sürece yeni driver çıktıkça güncellemelerle yükseltmeyi ubuntu kendisi yapacaktır.

5) Bu depo kolaylık sağlayacağı için ekledim, oluşacak sorunlar sizin sorumluluğunuzdadır.

Kaynak;

https://launchpad.net/~ubuntu-x-swat/+archive/x-updates
https://launchpad.net/~ubuntu-x-swat

Kolay Gelsin.

Not: Kubuntu 10.10 ve ubuntu 10.10 'da Ati sürücüleri denenmiştir.

agritux

Ati kart sahipleri için bir kolaylık olsa gerek. Teşekkürler.

krwlng

Radeon 9550 için bir çözüm bulsalar ya.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

stratovarius

Zaten amacım ati için başlık açmaktı ama baktım nvidia içinde güncel driverlar var o yüzden başlığı böyle seçtim.

Ati kullanıcıları için ufak uyarı daha önceden depo dışı sürücü yüklüyse ilk onu kaldırıp, ek sürücüler yoluyla depodaki sürücüleri kurmanız lazım. Sonra bu depo ile güncellemeleri alınız.

Bu depo ek sürücüler ile kurulan sürücülerin güncellenmesi içindir. Kendinizin ati sitesinden indirip kurduğunuz driverları güncellemeyecektir.

Kendi kurduğunuz driverı kaldırmak için;

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Şimdi yeniden eksürüclerle gelen driverı tanıtmak için;

sudo apt-get install fglrx*

Daha sonra depoyu ekleyiniz ve depo ile son sürüm sürücüleriniz güncellenecektir.

Ek sürücüler yoluyla sürücülerini tanıtan arkadaşların bu işlemleri yapmasına gerek yoktur direkt depoyu ekleyerek güncel drivera güncelleme yapabilirler.

Büyük ihtimalle nvidia içinde aynı durum söz konusudur, ek sürücüler dışı kurduğunuz sürücüleri bu depo ile güncellenmeyecektir. Nvidia kullanıp deneyen arkadaşlarda yorum eklerse açıklığa kavuşacaktır.

acer

Bunları yaptığımız zaman karşılaşabileceğimiz olası problemler nelerdir? Ve ne kadar risklidir?
Ben Kodu ekledim nvidia güncellemsini yanında ati ve intel ile ilgili güncellemeler de çıktı. Benim ekran kartım nvidia geforce 9600m gs. Nvidia için hangi güncelleştirmeleri seçmeliyim?

heartsmagic

Riski şudur, depo güncel olduğu için sorun yaşama ihtimalin alt sürümlere göre daha fazladır. Kesin yaşanacak diye bir şey söz konusu değil, ancak haliyle yaşanabilecek sorunları ilk olarak güncel depoyu kullananları bulur.

Nvidia sürücülerin kuruluysa senin bir şeyi seçmene gerek yok, güncellemeleri aldığınıda kurulu sürücülerin üst sürüme çıkacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

acer

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Ocak 2011 - 16:42:03
Riski şudur, depo güncel olduğu için sorun yaşama ihtimalin alt sürümlere göre daha fazladır. Kesin yaşanacak diye bir şey söz konusu değil, ancak haliyle yaşanabilecek sorunları ilk olarak güncel depoyu kullananları bulur.

Nvidia sürücülerin kuruluysa senin bir şeyi seçmene gerek yok, güncellemeleri aldığınıda kurulu sürücülerin üst sürüme çıkacaktır.

Teşekkür ederim