Ubuntu 10.10 Wireless kartı Sorunu

Başlatan civilized, 24 Ekim 2010 - 21:45:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

Build-essential paketini kurmuştun değil mi?

efkan76

slm, evet Build-essential paketini kurmuştum, tekrardan yine kodlari tekrardan verdim , ciktilari tekrar vereyim bir zahmet bakin.
mavi@mavi-laptop:~$ sudo su
[sudo] password for mavi:
root@mavi-laptop:/home/mavi# cd '/home/mavi/Masaüstü/rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010'
root@mavi-laptop:/home/mavi/Masaüstü/rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010# make
make[1]:`/usr/src/linux-headers-2.6.32-28-generic' dizinine giriliyor
  Building modules, stage 2.
  MODPOST 1 modules
make[1]: `/usr/src/linux-headers-2.6.32-28-generic' dizininden çıkılıyor
root@mavi-laptop:/home/mavi/Masaüstü/rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010# make install
make[1]:`/usr/src/linux-headers-2.6.32-28-generic' dizinine giriliyor
  MODPOST 1 modules
make[1]: `/usr/src/linux-headers-2.6.32-28-generic' dizininden çıkılıyor
make[1]:`/home/mavi/Masaüstü/rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010/HAL/rtl8192' dizinine giriliyor
make -C /lib/modules/2.6.32-28-generic/build M=/home/mavi/Masaüstü/rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010 CC=gcc modules
make[2]:`/usr/src/linux-headers-2.6.32-28-generic' dizinine giriliyor
  MODPOST 0 modules
make[2]: `/usr/src/linux-headers-2.6.32-28-generic' dizininden çıkılıyor
find /lib/modules/2.6.32-28-generic -name "r8192se_*.ko" -exec ls -l {} \;
-rw-r--r-- 1 root root 560219 2011-02-23 18:07 /lib/modules/2.6.32-28-generic/kernel/drivers/net/wireless/r8192se_pci.ko
find /lib/modules/2.6.32-28-generic -name "r8192se_*.ko" -exec rm {} \;
install -p -m 644 r8192se_pci.ko /lib/modules/2.6.32-28-generic/kernel/drivers/net/wireless/
depmod -a
make[1]: `/home/mavi/Masaüstü/rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010/HAL/rtl8192' dizininden çıkılıyor
root@mavi-laptop:/home/mavi/Masaüstü/rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010#
kapan

Yiğit Ateş

Sürücüsü sorunsuz derlenmiş gözüküyor, yavaşlık devam ediyor mu?

efkan76

slm, su yavaslik daha iyi gözüküyor, ama internete girince sifreyi veriyorum, kapatip actiktan sonra sifreyi unutuyor tekrar istiyor, automatta istememesi lazimken herseferinde istiyor.
birde bu ciktida neden halan böyle yani  lo ve eth0 no wireless extension. diyor.
mavi@mavi-laptop:~$ sudo iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wlan0     802.11bg  ESSID:"casa"  Nickname:"rtl8191SEVA2"
          Mode:Managed  Frequency=2.437 GHz  Access Point: 00:1D:0F:E3:7A:2C   
          Bit Rate=54 Mb/s   
          Retry:on   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:6C69-7A61-72   Security mode:open
          Power Management period:0us  mode:All packets received
          Link Quality=67/100  Signal level=-71 dBm  Noise level=-103 dBm
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

pan0      no wireless extensions.

mavi@mavi-laptop:~$

kapan

Yiğit Ateş

Kablosuz bağlandığınız için wlan0 dışındakiler görünmez. Her açılışta şifre istememesi için parola programından şifreyi boş olarak ayarlamanız lazım. Ubuntu'da yerini tam hatırlayamadım, menülerden parola yönetim programını açın. Aşağıdaki bir görüntüsü vardır:

[IMG]http://i53.tinypic.com/2lm6t03.jpg[/img]

Buradaki wireless'e ait şifrenin en üstündeki bölüme sağ tıklayarak parolayı değiştir deyin. Eski parolanızı yazın, yeni parola yerini ise boş bırakıp tamam deyin. Güvensiz olarak saklansın mı diye soracaktır, ona da tamam deyin. Artık şifre istememesi lazım her açılışta.

Yavaşlık için biraz daha bakın duruma, eğer devam ediyorsa modüller açılışta yüklenmiyor olabilir. Onları kontrol ederiz.

efkan76

cok tesekür ederim yardimlariniz icin. yavaslama konusunada bir bakayim, yazarim
saygilarla emeginizi saglik

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Şubat 2011 - 20:50:04

slm, Firefox ayarlarini sifirladim ama yine görüntülü sitelerede ses var görüntü yok.
kapan

heartsmagic

make komutundan sonra make install yürütmüş müydün?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

@efkan76, daha önce de söylediğim gibi Firefox sorunu için yeni bir başlık açın lütfen. Modül komutlarını deneyebildiniz mi? Sorun çözüldü mü?

efkan76

slm, Firefox icin konu acamadim ondan dolayi buraya yazmistim, simdi yine deneyecegim konu acmayi, modül komutunu denedim sonuc alamadim size ciktilari yazamadim, isten simdi geldim birazdan ciktilari yazarim. tsk.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Şubat 2011 - 16:10:24

slm. Modül komutlarini verdim ama sanirim olmadi
mavi@mavi-laptop:~$ sudo modprobe rtl8192se
FATAL: Module rtl8192se not found.
mavi@mavi-laptop:~$ sudo depmod -a
mavi@mavi-laptop:~$ echo rtl8192se | sudo tee -a /etc/modules
rtl8192se
mavi@mavi-laptop:~$

kapan

pijamalı_ninja

Herkese iyi akşamlar.. Netbook'uma Ubuntu 10.10 kurdum fakat ilk açıldığından itibaren wireless kartımın ışığı sürekli yanıp sönüyor sanki birşeyler download eder gibi.. Kartı Fn - F1 ile kapatmaya çalıştığımda ubuntu donuyor. Ayrıca bilgisayarı kapatmak istediğimde de kart kapandığı sırada bilgisayar donuyor. İnternete bağlanmada sorun yok fakat kapatmak istediğimde donuyor ve ışık sabit kalmıyor.. yardımcı olursanız sevinirim..

sema

Çıktısını aktarır mısınız:

lsmod | grep rt
susema

pijamalı_ninja

bytan

Makinanın marka modeli nedir? Lspci ve dmesg çıktılarını buraya kod etiketi içinde aktarır mısın?

dmesg
lspci

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14283.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sema

Evet onu istemiştim, şunu deneyebilir miyiz, deneyip yeniden bağlanalım:

echo blacklist rt2800pci | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf
susema

pijamalı_ninja

Alıntı yapılan: candy - 02 Mart 2011 - 14:22:45
Evet onu istemiştim, şunu deneyebilir miyiz, deneyip yeniden bağlanalım:

echo blacklist rt2800pci | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist.conf

bu kodu uçbirime girdiğimde herhangi bir çıktı vermiyor blacklist rt2800pci yazıyor başka bişe yazmıyor..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2011 - 22:47:45

Alıntı yapılan: bytan - 02 Mart 2011 - 12:16:52
Makinanın marka modeli nedir? Lspci ve dmesg çıktılarını buraya kod etiketi içinde aktarır mısın?

dmesg
lspci

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14283.0.html

makina Mobee 12" Slim

lspci çıktısı aşağıdaki gibi..

diğerinde baya kodlama çıktı nasıl aktarıcağımı bilemedim..

---------------------------

sistem sınaması yaptığımda network kurulu görünüyor ve marka modeli yazıyor, kaldı ki internete girebiliyorum zaten..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2011 - 23:59:16

hocam 300mb'lık bir güncelleme yaptı ve sorun düzeldi.. Yardımlarınız için teşekkürler..  :)

civilized

Merhaba Arkadaşlar;
biraz araştırmam sonucu şu verileri elde ettim.

/var/lib/NetworkManager/NetworkManager.state  e bakarsanız wireless was enabled = false görecekseniz. bu false yerine true yazıp kaydedip dosyayı sonra konsoldan ( uç birim )  fkill unblock all  komutunu geçip reboot ettiğinizde düzeliyor.

Küçük bir ayrıntı bilgisayarınıız kapatıp açtığınızda bu true değeri yine false oluyor. bu kısmı nasık çözebiliriz bilmiyorum.

konu ile ilgili bir sayfa: http://life.firelace.com/2010/10/tips-and-tricks-upgrading-to-ubuntu-10-10-wireless-fix/

sema

Hepsini true olarak değiştirdikten sonra şunu uygulayın:

chattr +i /var/lib/NetworkManager/NetworkManager.state
susema