[Çözüldü] Testdisk Yüklenmiyor

Başlatan selimege, 24 Ekim 2010 - 21:45:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selimege

Daha önce açmış olduğum Grub error 22 hata konusunda disk bölümlerinden bazı kısımların görünmediği ve testdisk in yardımcı olacağı Sn. Bytan tarafından söylenmişti. Aşağıdaki komut ile çağırdığım testdisk yüklenmiyor.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo aptitude install testdisk
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Reading extended state information     
Initializing package states... Done
Couldn't find any package whose name or description matched "testdisk"
Couldn't find any package whose name or description matched "testdisk"
No packages will be installed, upgraded, or removed.
0 packages upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 0B of archives. After unpacking 0B will be used.
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Reading extended state information     
Initializing package states... Done

raspacı

Canlı cd ile kuramayabilirsiniz. Ya direk deb paketini kurmayı deneyin ya da yazılım kaynaklarından multiverse depolarını aktifleştirip deneyin.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

bytan

Paket universe depoları içerisinde bulunuyor. Software Sources uygulamasıyla deponun açık olup olmadığına bakıp apt-get update ile depo listeni güncelleyebilirsin. Şu an paket görünmüyor gibi.

Not.Arada @raspacı da yanıtlamış. Benim aklımda universe kalmış, multiverse de olabilir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

raspacı

Benim aklımda da multiverse kalmış ama yazarken acaba universe miydi diye düşünmüştüm. Emin değilim. :)
Not:universe imiş.
Link te vereyim direk indirebilirsiniz: http://packages.ubuntu.com/maverick/i386/testdisk/download

selimege

Teşşekkürler testdiski yükledim analyse ekranına kadar geldim burada öncelikle analyse mi demeliyim yoksa MBR Code mu.
( Bilgisayardan yanlışlıkla 3  GB lik bir alanı sildikten sonra bilgisayar Error 22 ekranında takılıyor win açılış cd si ile MBR ön yükleme yapmaya çalışıncada harddisk olmadığını söylüyor win cdsi fakat Ububntu Live Cd ile çalışıyor makine )

MBR code seçilince MBRyi tekrarmı yazıyor programın kendisi, yoksa bizmi müdahele ediyoruz ( Kod yazmak, değer değiştirmek gibi)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2010 - 23:16:26

Bir sitede böyle yazıyor

MBR Code: TestDisk MBR kodunu harddiskinizin ilk sektörüne yazar, lüzumu yok. Ubuntu var =)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2010 - 23:18:24

Şimdi ne yapmam gerekiyor analyse ekranının çıktısı

TestDisk 6.11, Data Recovery Utility, April 2009
Christophe GRENIER <grenier@cgsecurity.org>
http://www.cgsecurity.org

Disk /dev/sda - 250 GB / 232 GiB - CHS 30401 255 63
Current partition structure:
     Partition                  Start        End    Size in sectors

1 * HPFS - NTFS             17  21  5  1975 254 63   31470008 [RECOVERY]
2 E extended LBA          1976   0  1 30400 254 63  456647625
5 L HPFS - NTFS           1976   1  1 14723 254 63  204796557
   X extended             14724   0  1 27471 254 63  204796620
6 L HPFS - NTFS          14724   1  1 27471 254 63  204796557
   X extended             27864   0  1 30400 254 63   40756905
7 L Linux                27864   1  1 30400 254 63   40756842

*=Primary bootable  P=Primary  L=Logical  E=Extended  D=Deleted
[Quick Search]  [ Backup ]
                            Try to locate partition

raspacı

Mbr code kısmını hiç denemedim ama analiz demen gerekiyor bir noktada sen neredesin tam bilemiyorum ve programı kullanmayalı epey de oldu. Sudo dergisi 15. sayı da ayrıntılı bir testdisk incelemesi var. Harddiskleri ubuntu cdsi ile görebiliyorsan yeniden grub2 kurulumu konusunu forumda aratıp grubu(sanırım mbr dediğinnin karşılığı ubuntuda grub) tekrar kurabilirsin. Silinen harddisk için ise testdisk yazısına müracat etmen gerek.
Ek: Bu harddisk dizilimi sana uygunsa diske yazdırman gerekiyor. Değilse deep analiz yaparsın. Diske nasıl yazdırıyordun onu da şu an hatırlamıyorum ama testdisk ekranının altında yazmıyorsa sudodaki azıda ya da forumdak anlatımlarda vardı.

selimege

Grub Error 22 konu bailığı ile foruma açtım fakat, görünmeyen sektörler olduğu  için GRUB kurulumu yapılamadı.

heartsmagic

Forumda testdisk anlatımı da mevcut, ayrıca Sudo'nun bir sayısında da anlatılmıştı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

SUDO 15. Sayıda anlatılmıştı. 

Not:
Bu tarz araştırmaları kolay yoldan yapabilmek için (sadece ctrl + f kullanarak):

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21786.0.html#new   

başlığı açılmıştı. Bu vesile ile onu hatırlatmış olalım.

Not2: Son sayı eklenmemiş, yetkisi olan bir arkadaş son sayıyı eklerse konu güncelliği sağlanmış olur.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Kurulum sorunu halledildiği için başlığı kapatalım. Zaten disk bölümleme için ayrı bir başlık da açılmış durumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.