Remuco: Linux için kablosuz müzik oynatıcı kumandası.

Başlatan krwlng, 24 Ekim 2010 - 16:16:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krwlng

Öncelikle, aradığım bir özelliğe nasıl ulaşacağımı söylediği ve bu sayede bu eklentiyi de gördüğüm için heartsmagic'e teşekkürler.

Remuco, Amarok, Audacious, Banshee, Exaile, MPD, MPlayer, Rhythmbox, Songbird, Totem, TVtime, VLC and XMMS2 oynatıcıları ile kullanılabilen, cep telefonu ve android arayüzü ile çalışan, bluetooth ve wi-fi destekli bir eklenti uygulaması.
http://code.google.com/p/remuco/downloads/list adresinden "remuco-0.9.3.1.tar.gz" isimli dosyayı indirip istediğiniz bir dizine açın.
Ardından uçbirimden sudo apt-get install python-bluez komutu ile python bluetooth modülünü yükleyin.
Yükleme bittikten sonra arşivden çıkarmış olduğunuz remuco-0.9.3.1 klasörü içerisinde uçbirim açıp;
sudo make install-PLAYER komutunu verin, burada "PLAYER" yazan yere bu eklentiyi kullanacağınız oynatıcı ismini yazacaksınız. Herhangi bir sorun çıkmazsa kurulumun başarılı bir şekilde bittiğine dair uçbirimde bir mesaj çıkacaktır. Bundan sonra rhythymbox açıp eklentiler kısmından Remuco'yu aktif edip herhangi bir parça dinlemek kalıyor.

Bundan sonraki işlemler için Java Midp destekli bir cihaza ihtiyacınız var. Ben denemek için SE w810i cep telefonunu kullandım. ~/remuco-0.9.3.1/client/midp/app dizinine girip remuco.jar dosyasını cihazınıza yükleyin (Motorola cihazlar için özel yamalanmış sürüm var klasörde). Android kullanıcıları için kurulabilir dosya yok fakat bu işten anlıyorsanız Android SDK ile klasördeki kaynak kodlardan uygulamayı apk derleyebilirsiniz. Ben bir süre sonra Android için derlemeyi düşünüyorum uygulamayı, yaparsam burada yayınlarım. Yükleme işlemleri bittiğine göre artık bilgisayarımızdan  ve cihazımızdan bluetooth fonksiyonlarını açarak eşleşme yapabiliriz.
Ubuntu'nun bluetooth menüsünden bluetooth adaptörünü görünür yapıp, cihazınızdaki java uygulamasını çalıştırarak Ubuntu kullanıcı adınızı gördüğünüz ekranda eşleşme yapın, ve artık oynatıcınız ile eş zamanlı çalışan bir kumandanız oldu. Uygulamada birçok özellik mevcut, parça değiştirme, liste yapma, listeyi çalma, albüm kapağı görüntüleme, ses kontrolü, karıştırma, tekrar özelliği, değişik temalar ve destekleyen cihazlarda tam ekran özelliği gibi.
Desteklenen sürümler:
- __Amarok:__     Amarok ≥ 2.0
- __Amarok14:__   Amarok ≥ 1.4 and < 2.0, Python module *eyeD3*
- __Audacious:__  Audacious ≥ 1.5.1 (2.1 has issues, 2.2 works again)
- __Banshee:__    Banshee ≥ 1.5.3 (≥ 1.4 works except rating control)
- __Exaile:__     Exaile ≥ 0.3.0
- __MPD:__        MPD ≥ 0.13.2, Python module [*mpd*][pym] (≥ 0.2)
- __Quod Libet:__ Quod Libet ≥ 2.2
- __Rhythmbox:__  Rhythmbox ≥ 0.11.5, Python module *gconf*
- __Songbird:__   Songbird ≥ 1.2 with the [MPRIS Add-on][sbm] installed
- __Totem:__      Totem ≥ 2.22
- __TVtime:__     TVtime ≥ 0.9.11
- __VLC:__        VLC ≥ 0.9 with DBus control enabled (see [screenshot][vls])
- __XMMS2:__      XMMS2 ≥ 0.5, Python module *xmmsclient* (≥ 0.5)

Örnek görüntüler,

Düzenleme: Android 1.6<->2.2 sürümlerini destekleyen Remuco Android uygulamasını derledim, Android kullananlar aşağıdaki apk paketini cihazlarına kurarak, Remuco uygulamasını kullanmaya başlayabilirler. 1.5 cihazlarda sorun çıkabilir o yüzden 1.5 cihazı olanların desteklediği ölçüde en az 2.1 yükseltmesi yapmasını tavsiye ederim.

Ekran Görüntüsü

Uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

http://ubuntuone.com/p/NNc/
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

rick

Oldukça güzel. Bu tür yazıları okudukça Linux'u daha çok seviyorum.  :)

Bloodless

Anlatım için teşekkürler. Yalnız böyle bir telefonum olmadığı için kıskandım şimdi seni :P
Samsung R620-FS03TR Kullanıcısı

krwlng

Alıntı yapılan: Bloodless - 24 Ekim 2010 - 16:33:38
Anlatım için teşekkürler. Yalnız böyle bir telefonum olmadığı için kıskandım şimdi seni :P
4,5 senelik w810i yapıyor bunu, midp destekli olması yeter aslında, yoksa kıskanılacak bir durum değil bence :) Ayrıca http://code.google.com/p/remuco/wiki/ClientDevices adresinde destekli cihaz listesi var, çok eski cihazlar bile destekleniyor.

rick

Alıntı yapılan: krwlng - 24 Ekim 2010 - 16:47:01
Alıntı yapılan: Bloodless - 24 Ekim 2010 - 16:33:38
4,5 senelik w810i yapıyor bunu, midp destekli olması yeter aslında, yoksa kıskanılacak bir durum değil bence :) Ayrıca http://code.google.com/p/remuco/wiki/ClientDevices adresinde destekli cihaz listesi var, çok eski cihazlar bile destekleniyor.
Benimki de destekleniyormuş. Bluetooth alıcısı alır almaz ben de kurarım.

heartsmagic

@krwlng, ben de sana teşekkür ederim. Böyle bir eklenti ile tanıştım sayende. Rhythmbox için meseleyi hallettim, gerçi kurulumdan sonra tanımadı, genel eklentiler arasından göremedi eklentiyi, yerele taşıyınca oldu. Ardından VLC için kurulum yaptım ancak olmadı, ardından Totem için bakındım o da olmadı. Eklentiyi görmüyor, en azından bende böyle. Şimdilik başka işler çıktığı bakınmayı bıraktım ancak şu çarptı gözüme, remuco depolarda varmış :)
http://packages.ubuntu.com/search?searchon=names&keywords=remuco
Tekrar vakit bulunca kurcalamaya devam edeceğim. Tekrar teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

Gerçekten depolarda varmış, kurulum kısmını kendi kullandığınız oynatıcıya göre depodan yapabilirsiniz. Ben rhythymbox ile anlattığım şekilde tek seferde yaptım, belki sıkıntılar dağıtım farkındandır.

heartsmagic

Belki de, dediğim gibi bazı sebeplerden dolayı şu an depolardan deneyemiyorum durumu. Fırsat bulunca ilk işim o olacak :)

garafatma

Bende denemek için yükledim ma ne hikmetse telefonu güncellediğimden beri uygulamaları çalıştıramıyorum, o yüzden deneme fırsatım olmadı. Telefonun sıkıntısını halletikten sonra unutmazsam geri dönüş yaparım.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

btermeli

Java uygulaması benim telefonumda da çalışmadı malesef.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

krwlng

@btermeli, telefon marka ve modeliniz nedir? Uygulama kaynağı var elimde belki size özel derleme yapabilirim j2me ile. Ayrıca ilk denememde hiç sıkıntısız çalışması ve deneyen diğer arkadaşlarda olmaması biraz garip geldi bana, 10.4.1 kullanıyorum acaba 10.10 kullananlarda mı sorun oluyor.

bashfulfish

öncelikle böyle bir paylaşım için teşekkürler..bende telefona yükledim. kontrolü biraz zor olsada rhythmbox ile çalıştırabildim..ama VLC ve Audacious eklentilerinde Remuco gözükmüyor..Eklentileri synaptic'ten yüklemiştim..

krwlng

Ben ilk mesajımdaki şekilde kurduğum için synaptic ile kurulanlar hakkında bir fikrim yok malesef. Kontrol zor derken neyi kastettiniz çünkü bende anlık etkileşim içerisinde çalışıyor. Diğer oynatıcılar için ilk mesajdaki yöntemi deneyebilirsiniz, fakat 10.10 ile çıkabilecek sorunlar hakkında bir fikrim yok.

bashfulfish

ilk izlenimlerimi yazmıştım biraz kurcalayınca görünümü değiştirdim..default olarak tuşlar çok küçük görünüyordu..yoksa alışı iyi..

btermeli

Alıntı yapılan: krwlng - 25 Ekim 2010 - 13:21:49
@btermeli, telefon marka ve modeliniz nedir? Uygulama kaynağı var elimde belki size özel derleme yapabilirim j2me ile. Ayrıca ilk denememde hiç sıkıntısız çalışması ve deneyen diğer arkadaşlarda olmaması biraz garip geldi bana, 10.4.1 kullanıyorum acaba 10.10 kullananlarda mı sorun oluyor.

Telefon, General Mobile'ın çift sim kartlı DSTQ100 modeli.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

garafatma

Benim sorunum telefonum ile alakalı. Nokia'dan cevap gelsin onu bekliyorum, sonra yeniden deneme yapıcam.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

krwlng

Alıntı yapılan: btermeli - 25 Ekim 2010 - 16:21:24
Alıntı yapılan: krwlng - 25 Ekim 2010 - 13:21:49

Telefon, General Mobile'ın çift sim kartlı DSTQ100 modeli.

Cihazınız java destekli görünüyor fakat sürüm ile ilgili detaya girilmemiş Java Platform 6 cihazlarda çalışıyor. Bir de http://www.box.net/shared/1le7javga7 adresindeki istemciyi denermisiniz. Uyumluluk listesinde yüzlerce cihaz var bazıları 5-6 yıllık.

heartsmagic

10.10 altında Rhythmbox ile bariz bir sorun yaşamadım ben, dediğim gibi kendi kurulum betiği eklentileri sistem geneline kurmuş fakat Rhythmbox görmedi bunu. Kısacası aslında kurulum betiği işini yapıyor. Ben kullanıcımın dizinine kopylayana değin göremedim Rhythmbox üzerinde. Açıkçası diğer uygulamalar için de durum böyle. Yerele kurmuyor haliyle sudo ile kurduğumuz için. Fakat buradaki sorun uygulamanın kendisinde değil.

Henüz depolardan deneyemedim ne yazık ki, ancak depodaki pakete bakınca o da sistem geneline kuruyor eklentileri ve yine sorun çıkacak gibi geliyor bana. Bir şekilde bunu aşmanın yolunu bulmamız gerekiyor.

bytan

@krwlng, güzel programmış, teşekkürler.

Depodan kurunca Rhythmbox ile bir sorun yaşamadım. Ama VLC için aynı şeyi söyleyemiyorum, eklentiler arasında remuco görünmedi.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Taze bilgiler geçeyim. Depodan Rhythmbox denemedim açıkçası, diğerlerine bakayım dedim.

Öncelikle Totem ile başladım. Depodan kurdum ve Totem'i açtım, artık eklenti görünmekteydi. Uygulamada Media altından dosya seçiyorsunuz fakat gördüğüm o ki sadece ev dizinine hükmedebilmekte. Bunu aşmak için uygulama yerine Totem'i kullanarak liste oluşturuyoruz. Ardından oynatmaya başlayabilir, videolar arasında geçiş yapabilirsiniz. Fakat oynatma listesi görünmemekte. Ancak şunu söylemeliyim uygulama üzerinden dosya seçerseniz oynatılmaya başlaması bir hayli sürüyor (Totem için).

Totem kullanmadığımdan olabilecek diğer bir seçeneğe yöneldim: VLC. VLC için kurulum yetmiyor. İki aşamalı komut ile açmalısınız VLC'yi.
remuco-vlc & vlc --control dbus
Bu aşamadan sonra VLC'ye bağlanabiliyorsunuz. Aynen Totem'de olduğu gibi uygulama üzerinden sadece ev dizini görünmekte. Yine siz oynatma listesi oluşturursanız, bu liste Totem'in aksine uygulamada görünmekte. Haliyle Totem'de olduğu gibi videolar arasında gidip gelebiliyorsunuz.

Kullandığım oynatıcı için bakayım dedim yani mplayer. Onu da şu şekilde kullanabiliyoruz:
remuco-mplayer falanca.avi
Haliyle video hemen oynamaya başlıyor. Mplayer için çoklu video istiyorsanız:
remuco-mplayer falanca1.avi felanca2.avi
Ardından uygulama ile bu videolar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca tahmin edilebileceği gibi ev dizinimiz ile sınırlı değiliz :) Ancak burada da uygulama üzerinde oynatma listesi görünmemekte.

Remuco müzik için hoş bir uygulama ancak videolar için şimdilik gelişmesi lazım ya da ben çıkamadım işin içinden :) mplayer'da liste içinde geçiş yapabiliyoruz, aynı zamanda (diğerlerinde de) ses azaltma, arttırma gibi işlemleri yapıyoruz ama bir türlü ileri geri alma meselesini çözemedim. Böyle bir yapılandırma yok gibi. Eğer bulan olursa ve paylaşırsa çok güzel olur :) Gelişmesi derken, bir özellik eklense bana yetecek aslında :)

Ozmo

64 bit için nasıl kurulum yapacağız ?

sudo make install-rhythmbox
python setup.py clean --all
running clean
removing 'build/lib.linux-x86_64-2.6' (and everything under it)
'build/bdist.linux-x86_64' does not exist -- can't clean it
removing 'build/scripts-2.6' (and everything under it)
removing 'build'
+-----------------------------------------------------------------+
| Clean ok (keep install log files for uninsallation).
python base/module/install-check.py

| Unsatisfied Python requirement: No module named Image.
| Please install the missing module and then retry.

make: *** [install-base] Error 1

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ekim 2010 - 15:26:00

tamam halletim python-imaging paketi kurulu değilmiş

aniceman

sony ericcson telefonu olanlar modelin çok eskiliğini göz ardı edebilirler, zira sony ericcson bu desteği uzunca yıllardır sunuyor. bunun yanı sıra ne zamandır isteyip de bir türlü şu anda kullandığım telefonda yapamadığım bu işlemi yaptığım için o kadar mutlu mesut oldum ki :) teşekkürler krwlng.
telefonum symbian işletim sistemli bir nokia. telefona atacağınız dosya bir java dosyası olduğu için hemen hemen tüm telefonlar destekliyor. yani kurulumda sıkıntu çıkmıyor, telefonunuz midp de destekliyorsa doya doya kullanabilirsiniz.

bunun dokunmatik yüzeyli telefonun ekranını imleçsürer olarak senkronize etmek gibi bir versiyonunu da bulunur mu desem astarını mı istemiş olurum :P
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

badhero

Çok güzel bir şey ama ne yazık ki başka bir odaya gidince bağlantı kopuyor. 10.04'ten beri bilgisayarın bluetooth özelliği biraz köreldi gibi.

xhektor

harika bir uygulama. daha önce niye haber vermiyorsunuz ;) ben depodan indirdim. depolarda bütün müzikçalar uygulamaları için ayrı ayrı yükleme seçenekleri var.

Tuxie

Mükemmel bir eklenti hakikaten özellikle yatakta müzik dinleyip kalkamaktan kurtarıyor :P :P Ubuntu nun farkı bir kez daha ortaya çıkıyor.Hem de nokıa 2630 ile bile çalıştı