Gönderen Konu: Remuco: Linux için kablosuz müzik oynatıcı kumandası.  (Okunma sayısı 14457 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
Öncelikle, aradığım bir özelliğe nasıl ulaşacağımı söylediği ve bu sayede bu eklentiyi de gördüğüm için heartsmagic'e teşekkürler.

Remuco, Amarok, Audacious, Banshee, Exaile, MPD, MPlayer, Rhythmbox, Songbird, Totem, TVtime, VLC and XMMS2 oynatıcıları ile kullanılabilen, cep telefonu ve android arayüzü ile çalışan, bluetooth ve wi-fi destekli bir eklenti uygulaması.
http://code.google.com/p/remuco/downloads/list adresinden "remuco-0.9.3.1.tar.gz" isimli dosyayı indirip istediğiniz bir dizine açın.
Ardından uçbirimden
Kod: [Seç]
sudo apt-get install python-bluez komutu ile python bluetooth modülünü yükleyin.
Yükleme bittikten sonra arşivden çıkarmış olduğunuz remuco-0.9.3.1 klasörü içerisinde uçbirim açıp;
sudo make install-PLAYER komutunu verin, burada "PLAYER" yazan yere bu eklentiyi kullanacağınız oynatıcı ismini yazacaksınız. Herhangi bir sorun çıkmazsa kurulumun başarılı bir şekilde bittiğine dair uçbirimde bir mesaj çıkacaktır. Bundan sonra rhythymbox açıp eklentiler kısmından Remuco'yu aktif edip herhangi bir parça dinlemek kalıyor.

Bundan sonraki işlemler için Java Midp destekli bir cihaza ihtiyacınız var. Ben denemek için SE w810i cep telefonunu kullandım. ~/remuco-0.9.3.1/client/midp/app dizinine girip remuco.jar dosyasını cihazınıza yükleyin (Motorola cihazlar için özel yamalanmış sürüm var klasörde). Android kullanıcıları için kurulabilir dosya yok fakat bu işten anlıyorsanız Android SDK ile klasördeki kaynak kodlardan uygulamayı apk derleyebilirsiniz. Ben bir süre sonra Android için derlemeyi düşünüyorum uygulamayı, yaparsam burada yayınlarım. Yükleme işlemleri bittiğine göre artık bilgisayarımızdan  ve cihazımızdan bluetooth fonksiyonlarını açarak eşleşme yapabiliriz.
Ubuntu'nun bluetooth menüsünden bluetooth adaptörünü görünür yapıp, cihazınızdaki java uygulamasını çalıştırarak Ubuntu kullanıcı adınızı gördüğünüz ekranda eşleşme yapın, ve artık oynatıcınız ile eş zamanlı çalışan bir kumandanız oldu. Uygulamada birçok özellik mevcut, parça değiştirme, liste yapma, listeyi çalma, albüm kapağı görüntüleme, ses kontrolü, karıştırma, tekrar özelliği, değişik temalar ve destekleyen cihazlarda tam ekran özelliği gibi.
Desteklenen sürümler:
- __Amarok:__     Amarok ≥ 2.0
 - __Amarok14:__   Amarok ≥ 1.4 and < 2.0, Python module *eyeD3*
 - __Audacious:__  Audacious ≥ 1.5.1 (2.1 has issues, 2.2 works again)
 - __Banshee:__    Banshee ≥ 1.5.3 (≥ 1.4 works except rating control)
 - __Exaile:__     Exaile ≥ 0.3.0
 - __MPD:__        MPD ≥ 0.13.2, Python module [*mpd*][pym] (≥ 0.2)
 - __Quod Libet:__ Quod Libet ≥ 2.2
 - __Rhythmbox:__  Rhythmbox ≥ 0.11.5, Python module *gconf*
 - __Songbird:__   Songbird ≥ 1.2 with the [MPRIS Add-on][sbm] installed
 - __Totem:__      Totem ≥ 2.22
 - __TVtime:__     TVtime ≥ 0.9.11
 - __VLC:__        VLC ≥ 0.9 with DBus control enabled (see [screenshot][vls])
 - __XMMS2:__      XMMS2 ≥ 0.5, Python module *xmmsclient* (≥ 0.5)

Örnek görüntüler,

Düzenleme: Android 1.6<->2.2 sürümlerini destekleyen Remuco Android uygulamasını derledim, Android kullananlar aşağıdaki apk paketini cihazlarına kurarak, Remuco uygulamasını kullanmaya başlayabilirler. 1.5 cihazlarda sorun çıkabilir o yüzden 1.5 cihazı olanların desteklediği ölçüde en az 2.1 yükseltmesi yapmasını tavsiye ederim.

Ekran Görüntüsü

Uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

http://ubuntuone.com/p/NNc/
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2010 - 13:19:05 Gönderen: krwlng »
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

« Yanıtla #50 : »
@aniceman, kusura bakma oradaki vurguyu farketmedim, alelade bir alternatif olarak önerdiğini düşünmüştüm, remuco özel olarak bağlanıyor yani eklenti sadece istenen uygulama ile iletişim kuruyor, anyremote ise sunucu ile istenilen uygulamada tuş atamaları ile işlem yapabiliyor, o açıdan farklılıkları belirtme açısından iyi oldu.Sonyericsson cihazlarda bu özellik cihazın kendisinde geliyor fakat diğer cihazlar için güzel bir alternatif olabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

« Yanıtla #51 : »
Benim Python uçmuş. :D
[@archlinux-desktop ~]$ python --version
Python 3.1.2
3'ten küçük olması gerekiyormuş, buna dikkat etmemiştim.

python.py dosyasını bir metin düzenleyici ile açıp en baştaki satırı
!/usr/bin/python2 şeklinde değiştirince de çalışabilir.

Python "2.x" ile yazılan betiğin "3.x" serisi ile uyumlu çalışması için önerin yeterli değil maalesef. Arkadaş ya "Python 2.x" kurulumu yapmalı ya da "/usr/bin/" altındaki "2to3" betiği ile kodu uyumlu hale getirmeli.
'/usr/bin' altındaki 'python' işaretçisini 'python2.7'e yönlendirince sorun çözüldü.

« Yanıtla #52 : »
    @Khan Python 2.7 'yi kurmadan mı ?
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

« Yanıtla #53 : »
remuco benzeri uzaktan fare kontrolü yapabileceğimiz veya slaytları oynatabileceğimiz  bir program daha var mıdır? bilen arkadaşlar buradan paylaşırsa çok faydalı olacaktır.
bir de anyremote var. yazılım merkezinde de mevcut ancak ben 5800 da çalıştıramadım. daha doğrusu bağlantı kuramadım pc ile.
audacious, evince, open office impress (sunum), rhythmbox, totem, vlc ve bir kaç şey daha desteklediği program arayüzünde görülüyor.

geç fark ettim.bu bilgi de iyi geldi. hemen deniyorum.

« Yanıtla #54 : »
    @Khan Python 2.7 'yi kurmadan mı ?
python yazıp, çift 'tab' yaptığımda komutlar:
[@archlinux-desktop ~]$ python
python            python2.7-config  python3.1         python-config
python2           python2-config    python3.1-config 
python2.7         python3           python3-config   

« Yanıtla #55 : »
Sadece bluetooth üzerinden mi çalışıyor yoksa WiFi üzerinden de çalışabiliyor mu?

« Yanıtla #56 : »
wi fi üzerinden de çalışıyor ama benim wifi denemelerim telefondaki programın takılması nedeni ile son buldu hep. aynı program aynı telefonda bluetoothla daha verimli çalışı. uygun bi zamanda wifi ye bi daha bakacam.
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

« Yanıtla #57 : »
WiFi ile nasıl bağlayabilirim peki? Programı Android'li telefonuma yükledim ama Connect bölümünde ne yapacağımı anlamadım  :-\

« Yanıtla #58 : »
Prgram arayüzünde sırayla:
Add
WiFi: Host or IP address e pcnin ip adresini yaz. (istersen pcye manuel ip ata sürekli uğraşmazsın) OK
bunu yaptığında tekrar program arayüzüne dönecek ve eklediğin wifi li bağlantı (ve ilerde eklendikçe diğer bağlantıların da) görünecek.
bağlantıyı seçiyorsun. (searching for palyers iletisi ile pcinde remuco eklentisi yüklenmiş açık uygulamaları tarıyor)
sonra connecting to player ile uygulamaya bağlanıyor (açık tek uygulama var ise, birden fazla olunca seçmeni istiyordu yanılmıyorsam)
gerisi zaten uygulamayı kontrol edeceğin arayüz...

« Yanıtla #59 : »
ip adresimi yazdığımda connection failed diyor

« Yanıtla #60 : »
mağlesef ben ne bluetooth ile ne de wifi ile bağlantı hatası almadım. neyden kaynaklanacağından emin değilim.
ama bu işlemi yaparken rhythmbox ya da totem in (hatta 2si olursa biri olmadı biri : ) açık olmasını, bu oynatıcılardaki remuco eklentilerinin aktif edilmiş olmasını kontrol edin.

dipnot: bluetooth ile bağlanabiliyor musun?