Pardus'ta xdelta özelliğini deneyen oldu mu?

Başlatan such, 24 Ekim 2010 - 14:51:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Merhaba, Pardus'ta xdelta diye bir araç var, elinizdeki ISO dosyasını yeni sürüme güncellemek için kullanabiliyorsunuz. Mesela alpha1 ISO elinizde var ama bir süre sonra alpha2 çıktı yeniden ISO indirmeye gerek kalmadan xdelta ile güncelleyebiliyorsunuz.  Tabii bu teorikte böyle ben hiç denemedim deneyen oldumu bu özelliği?

Buna benzer bir özellik Ubuntu'da da var bu arada, o da zsync, amaç yine aynı elindeki ISO yeni sürüm ISO indirmeden güncellemek.

heartsmagic

CD'yi nasıl güncelliyor? Hani ISO olsa makul geliyor da aklıma CD denince işin içine farklı şeyler giriyor sanırım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

such

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Ekim 2010 - 15:25:34
CD'yi nasıl güncelliyor? Hani ISO olsa makul geliyor da aklıma CD denince işin içine farklı şeyler giriyor sanırım :)

Evet ISO tek başına bir işe yaramıyor CD' ye çekmek gerekiyor, dalgınlık ISO yerine CD yazmışım sonuçta anladınız ne demek istediğimi.

stratovarius

Güncellemeler zaten 1 gb tutar sıfırdan isoyu indiririm daha iyi :D

Belki kararlı sürümde çok işe yarayacaktır , ama bu tarz geliştirilen sürümlerde güncelleme haliyle fazla oluyor.

krwlng

http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

such

xdelta
Alıntı yapılan: stratovarius - 24 Ekim 2010 - 15:40:08
Güncellemeler zaten 1 gb tutar sıfırdan isoyu indiririm daha iyi :D

xdelta kullanmalarının da sebebi bu zaten. Aynı dosyaya daha az indirme (download) yaparak sahip olmak. yoksa ben de biliyorum iso dosyasını yeniden indirmeyi :D

Zaten dikkat ettiyseniz Pardus iso dosyası daha şimdiden 1GB geçti. Ve 1MB hat ile indirmek işkence gibiydi. Hızlı internetim olsa bunların düşünmezdim bile. Artı bu işin kotalı kullanıcısı olanları da var. Yani kısacası amaç güzel bence.

stratovarius

Mesajımın ikinci cümlesini okudunuz mu ?

such

Alıntı yapılan: stratovarius - 24 Ekim 2010 - 16:28:51
Mesajımın ikinci cümlesini okudunuz mu ?

Evet okudum ve konuyu açmam genel olarak bu aklımdaki sorulara istinaden açılmıştı. Deneyen oldu mu demem aklımda sorular olduğu içindi.

matrax_41

xdelta tüm iso üzerinde böyle bir işlem gerçekleştirmiyor bildiğim kadarıyla. Sadece bir paket güncelleneceği zaman o paketin tamamını değil de sadece güncellenen bölümü sunuculardan çekiyor.

canosayan

peki xdelta bunu sisteme kurulan paketten mi yapıyor?
yani bir sisteme paketi kurup bir de xdelta ile isoya mı indiriyor? eğer böyle ise sürekli güncelleme yapsak
Chmod bizim işimiz.

matrax_41

xdelta paketi normal güncelleme paketinden farklı oluyor. Ama bildiğim kadarıyla bunu isoya işleme gibi bir özelliği yok.

such

Alıntı yapılan: krwlng - 24 Ekim 2010 - 16:22:40
Jigdo gibi bir şey mi?

Jidgo kullanmadım ve zaten biraz baktım anlamadım da biraz karışık gibi geldi bana. Benim bakışımdan da karışık görünmüş olabilir.

Alıntı yapılan: matrax_41 - 24 Ekim 2010 - 17:53:57
xdelta tüm iso üzerinde böyle bir işlem gerçekleştirmiyor bildiğim kadarıyla. Sadece bir paket güncelleneceği zaman o paketin tamamını değil de sadece güncellenen bölümü sunuculardan çekiyor.
Alıntı yapılan: matrax_41 - 25 Ekim 2010 - 00:32:31
xdelta paketi normal güncelleme paketinden farklı oluyor. Ama bildiğim kadarıyla bunu isoya işleme gibi bir özelliği yok.

Evet benim merak ettiğim soru tam olarak buydu. Elimdeki isoyu nasıl daha az ver indirerek güncellerim. Eğer bu doğruysa xdelta benim tam olarak aradığım şey değil.

matrax_41

xdelta ile daha küçük boyutlu güncelleme yapabilirsiniz ama xdelta'nın bu güncellemeleri isoya işleme gibi bir yeteneği yok sanıyorum. İsoyu güncellemek için de başka bir yazılım bulabilirsiniz.

such

Alıntı yapılan: matrax_41 - 26 Ekim 2010 - 00:33:40
xdelta ile daha küçük boyutlu güncelleme yapabilirsiniz ama xdelta'nın bu güncellemeleri isoya işleme gibi bir yeteneği yok sanıyorum. İsoyu güncellemek için de başka bir yazılım bulabilirsiniz.

Peki xdelta dışında iso'yu daha az ver indirerek güncelleyebileceğim bir yazılım var mı bildiğiniz. Genelde bu tür yazılımlar için bir dosya oluşturuluyor, oluşturulan dosyaya sunucuda bulunan iso dosyasının değişikleri işleniyor, mesela zsync gibi.

matrax_41

Kurulu olan sistemin iso kalıbını çıkaran paso adında bir yazılım geliştiriliyordu ona bakabilirsin.

such

Alıntı yapılan: matrax_41 - 26 Ekim 2010 - 15:54:19
Kurulu olan sistemin iso kalıbını çıkaran paso adında bir yazılım geliştiriliyordu ona bakabilirsin.

Teşekkürler ama kurulu olan değil kurulu olmayan için bir yazılım arıyorum. http://github.com/alierkanimrek/paso/wiki buradan baktım ama anladığım kadarıyla kişiye özel isteğine göre yani istediği paketler vb kurulu gelmesini sağlayan özel bir iso oluşturmaya yarıyor galiba. Ama benim istediğim resmi iso dosyasını yine resmi iso dosyasına güncellemek, bunu yaparkende daha az veri indirmek.

canosayan

açıkçası isonun güncellenmesinin fazla sağlıklı olmayacağı gibi bir izlenim var içimde. bazı durumlarda isoyu flash belleğe almak bile sorun çıkartabiliyor. yada bazen bir sistemi güncellemek yerine temiz kurulumu tercih ediyoruz.
Chmod bizim işimiz.

such

Alıntı yapılan: canosayan - 26 Ekim 2010 - 16:41:33
açıkçası isonun güncellenmesinin fazla sağlıklı olmayacağı gibi bir izlenim var içimde. bazı durumlarda isoyu flash belleğe almak bile sorun çıkartabiliyor. yada bazen bir sistemi güncellemek yerine temiz kurulumu tercih ediyoruz.

Ben de güncelleme taraftarı değilim indirip yenisini kuruyorum her seferinde (ubuntu için söylüyorum).

Ama bu sorunların çözülmesi iyi olmazmıydı? Ben söylemezsem sen söylemezsen nasıl çözülecek bu sorunlar? Hepsi bir günde olmaz elbet ama biz yazalım bir kenarda dursun elbet bir gün birinin ilgisini çeker belki çözmek ister (Genel olarak söylüyorum).

Burada verdiğim örnekte de belirttim Pardus iso dosyası 1GB ı geçti. Ülkemizdeki internet bağlantı hızları ve fiyatları da malum. Binbir güçlükle indirdim, kurulum sırasında da bir sürü sorun çıktı, ama bunların hepsini gittim bildirdim hata kaydında bildirdiğim sorunların hemen hemen çoğu çözüldü. En azından aynı sorunu başkaları yaşamak zorunda kalmayacak. Bunu sadece Pardus olarak ta düşünmemek lazım, hemen her türlü yazılım, dağıtım vb için geçerli daha az veri indirme ile aynı şeye sahip olmak bence güzel olurdu.

canosayan

Yanlış anlaşılmasın. Olayın mantığı oldukça iyi. Hatta keşke dağıtımlar biraz daha modüler olsa. Disk boyutları azalsa.

Ama bunun için iso güncellemenin mantığından emin değilim. Mesela bir zamanlar https://projects.lumentica.com/projects/reconstructor/wiki projesi vardı. Ama sanırım şu ara ulaşılamıyor.
Chmod bizim işimiz.

such

Alıntı yapılan: canosayan - 26 Ekim 2010 - 17:06:08
Yanlış anlaşılmasın. Olayın mantığı oldukça iyi. Hatta keşke dağıtımlar biraz daha modüler olsa. Disk boyutları azalsa.

Ama bunun için iso güncellemenin mantığından emin değilim. Mesela bir zamanlar https://projects.lumentica.com/projects/reconstructor/wiki projesi vardı. Ama sanırım şu ara ulaşılamıyor.

Sistemi özelleştirmek biraz daha kullanıcı tercihlerine bağlı birşey. Ama bir sistemin yeni sürümünü kurmak daha temel bir şey bence. Sonuçta bu tercih olmaktan çok bir  zaman sonra mecburiyet, gereklilik oluyor. Çünkü geliştiricisi güncelleme çıkartmıyor, destek sağlamıyor ve yeni sürüme geçmenizi istiyor.

Verdiğiniz siteden kısa bir alıntı
Alıntı Yap
Reconstructor is a GNU/Linux distribution customization and creation toolkit. It allows for the customization of the Ubuntu and Debian GNU/Linux distributions. Customizations include boot logo image and text color, wallpaper, themes, icons, applications, and more.
https://projects.lumentica.com/projects/reconstructor/wiki

ISO dosyasını güncellemenin mantığından emin olmadığınız şey nedir?

canosayan

İnancım pek sağlam olmayacağı şeklinde. Hani böyle olsa zaten sürekli güncellemeler çıkardı. Mesele forumda sürekli güncelleme ile devam eden arkadaşlar var. Eğer hani cidden amacınız fazla veri indirmemek ise bu yolu kullanmak daha mantıklı geliyor.

İndirdiğimiz cd'ye bile md5 testi yapma gereği duyuyoruz. Iso güncellerken nedense bu olayın biraz daha risk içereceğini düşünüyorum.

Verdiğim projede ise modüler olarak sistem oluşturuyorduk. Mesela bu hizmeti ubuntu kendi sağlayabilse. Mesela kişisel olarak benim ofis uygulamaları birinci önceliğim değil. Açıkçası içerisinde olmasa neden yok diye kendime sormazdım. Keşke ofis yazılımı yerine lamp varsayılan olarak gelseydi.

Hani bu açıdan düşündüğümde cd boyutlarından kaçmanın yolu bu olmalı.
Chmod bizim işimiz.

such

Alıntı yapılan: canosayan - 26 Ekim 2010 - 17:54:26
İnancım pek sağlam olmayacağı şeklinde. Hani böyle olsa zaten sürekli güncellemeler çıkardı. Mesele forumda sürekli güncelleme ile devam eden arkadaşlar var. Eğer hani cidden amacınız fazla veri indirmemek ise bu yolu kullanmak daha mantıklı geliyor.

İndirdiğimiz cd'ye bile md5 testi yapma gereği duyuyoruz. Iso güncellerken nedense bu olayın biraz daha risk içereceğini düşünüyorum.

Verdiğim projede ise modüler olarak sistem oluşturuyorduk. Mesela bu hizmeti ubuntu kendi sağlayabilse. Mesela kişisel olarak benim ofis uygulamaları birinci önceliğim değil. Açıkçası içerisinde olmasa neden yok diye kendime sormazdım. Keşke ofis yazılımı yerine lamp varsayılan olarak gelseydi.

Hani bu açıdan düşündüğümde cd boyutlarından kaçmanın yolu bu olmalı.

Anladım kişisel önceliklere göre kendinize göre bir cd oluşturarak yeni bir cd yapabilirsiniz, bunu belirtmek içinde o adresi verdiniz anladığım kadarıyla.

İndirdiğimiz CD için bile md5 testi yapmak zorunda kalıyoruz evet çünkü ekran başında uğraşmak istemiyoruz. Ama iso güncellemek için kullanılan zsync olsun benim bilmediğim diğerleri olsun bunu yapıyorlar zaten yani veri bütünlüğünü sunucudaki ile aynı olup olmadığını kontrol ediyorlar ki zaten varolmalarının temel amaçlarından biri de bu. Yani bir dosyayı sunucu ve kullanıcı arasında eşitlemek, bunu yaparken de sadece değişen kısmı indirerek hem sunucuya az yük olup maliyeti düşürmek, hem kullanıcıyı daha az veri indirmesini sağlayarak fayda sağlamak.

Çalışan sistemin güncellenmesi ile iso dosyasının güncellenmesi bence farklı şeyler, ve farklı sorunları olacaktır. Adı üzerinde çalışan çalışmakta olan, ve yapılmak istenende çalışan sistemin güncellenmesi yani gerekli dosyaların sistemde çalışanla değiştirilmesi. Ama iso dosyası çalışmıyor öylece disk'in içinde duruyor.

Dropbox kullanmışsınızdır ya da duymuşsunuzdur. Orada bunun çok güzel bir örneği var. Dosya değiştirildiği zaman tamamen sunucu<>kullanıcı arasında dosyanın değişen kısımlarını eşitliyor. Ve bu yüzden çok hızlı çalışıyor yani aynı dosyayı yeniden yükleme ya da indirme yapmıyor.

heartsmagic

such

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ekim 2010 - 02:05:55
Gözümün önüne Sudo'nun 17. sayısında kendisine yer bulan Testdrive geldi:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17334.0.html
http://blog.dustinkirkland.com/2009/11/introducing-testdrive.html

Böyle bir şey midir istenen?

Evet ama bu benim istediğimden fazlasını da yapıyor. Elinizdeki ISO dosyasını son sürüme güncelliyor, gerekli ayarları yaparak sanallaştırma yazılımı içinde çalışmasını sağlıyor. Benim istediğim sadece ISO dosyasını güncelleştirmek.

Dün gece aklıma geldi zsync ile elimdeki Ubuntu 10.04 iso dosyasını 10.04.1 e güncelledim aşağı yukarı 230 mb indirerek dosyayı güncelledi. Sonunda md5 doğrulamasını da yaptı. Merak ettim ubuntu hash dosyasını elle bir de kendim kontrol ettim aynıydı. Yani sunucudaki güncel iso dosyasına 230 mb indirerek sahip oldum. zsync yerine yeniden indirsem aşağı yukarı 700 mb indirecektim.

Alıntı Yapsuch@such-desktop:~$ zsync -i /media/yedek/Ubuntu-iso/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso http://releases.ubuntu.com/10.04.1/ubuntu-10.04.1-desktop-i386.iso.zsync

reading seed file /media/yedek/Ubuntu-iso/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso: *************************************************************************************

Read /media/yedek/Ubuntu-iso/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso. Target 67.7% complete.     

Read ubuntu-10.04.1-desktop-i386.iso.part. Target 67.9% complete.     

downloading from http://releases.ubuntu.com/10.04.1/ubuntu-10.04.1-desktop-i386.iso:

#################### 100.0% 47.0 kBps DONE    A 

verifying download...checksum matches OK
used 488067072 local, fetched 231508525

heartsmagic

Testdrive'da yanlış hatırlamıyorsam sanal olarak kullanma zorunluluğu yoktu, ISO'yu güncelleme kendi başına yapılıyor. Gerisi bize kalıyordu muhtemelen, dediğim gibi dergide anlatımı mevcut.