[Çözüldü] Sistemi olabilecek en kararlı sürümlere güncellemek

Başlatan stef_q, 23 Ekim 2010 - 23:29:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stef_q

Ubuntu 10.04.1 kullanıyorum. Sistemimdeki tüm güncellemeler yapılı. Bu sistemi uzun yıllar daha kulanmayı düşünüyorum (remastersys ile backupta aldım). Fakat çoğu programım güncellenmiyor. Daha doğrusu orta veya büyük seviyeli değişiklik yapılan sürümlere güncellenmiyor. Oysa ben tüm paketlerin güncellenmesini istiyorum, fakat oalbilecek en kararlı sürüme. Mesela A programı bende 1.0.x sürümündedir. A programı 1.1 sürümüne geçiş yaptığı zaman Ubuntu 10.1 dekiler bunları hemen günceller. Oysa ben 1.1 sürümün değilde direk olarak aylar sonra (artık çok kararlı denebilecek vakit) A nın 1.1.18 inci sürümünü güncellemelerimde görmek istiyorum. Şimdi kendi kullandığım programlar için depo adreslerini tek tek sitelerinden bulup bunları eklemem gerek fakat bu 1- zaman kaybı olacak 2- sadece görünürde kullandığım paketler güncel kalacak arkaplanda komple sistemin de çok kararlı sürümlere yükselmesinde bir zarar veya eksiklik görmüyorum 3- bu ekleyeceğim depolar yine örnekte verdiğim gibi A programının 1.1 sürümünü hemen güncelleyeyecek oysa benim amacım 1.1.18 sürümünü, en az 4-5 ay sonrası gibi kararlı döneminde güncellemelerimde görmek istiyorum. Böyle bir şey için güvenilir tek depo adresi nereden bulabilirim ? (Ubuntu benim sonradan elle deb paketi indirerek veya depo adreslerini ekleyerek yüklediğim paketleri güncellesin istemiyorum onlar zaten ya kendi başlarına güncelleniyor, benim için Ubuntu sıfır kurulumunda synapticte tüm görünen programların dediğim şeklide güncellenmesi yeterli)

barış

Güncellemeler geliyor benim bildiğim LTS sürümler için. Onun dışında, sources.list'e o programların depolarını ekleyerek güncellemeleri alabilirsiniz.

stratovarius

@barışubuntu aynısını bende söyledim ama arkadaş bir depo eklim, o depoyla her şey güncel olsun hep demek istiyor herhalde. Ben öyle bir depo bilmiyorum açıkcası.

Ayrıca programlar için depoyu bir defa eklemeniz yeterli , o depo ekli olduğu sürece programın yeni versiyonu çıktıkça güncellenecektir.

krwlng

Bu tarz bir depo vardı sanırım fakat tam mert_d'nin istediği gibimidir bilmiyorum çünkü mert_d çok özel şeyler istiyor, yeni sürüm çıktıkça güncelleme verir depolar, bu 1.1 olunca da gelir 1.18 olunca da. 1.18 gelsin fakat 1.1 gelmesin gibi bir durum olmaz. Zaten uygulamaların kararlı depolarını yüklerseniz size deneme sürümlerini önermez, tutup geliştirici deposu eklerseniz bütün çıkan güncellemeler gelir, öyle olur ki günde 2 güncelleme bile gelir. Bence siz kendinize güzel bir sources.list oluşturun ve onu kullanın, zaman kaybı dediğiniz şeyi bir kere yapmanızdan bir şey olmaz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

stef_q

Peki proramların normal olarak en güncel sürümlere yükselmesini nasıl sağlayabilirim ? Yani A programı 1.1 sürümü çıkınca direk bende de güncellensin istersem, tek çare Ubuntu 10.1 e yükseltmek midir sisitemi ?

ironic

LTS olduğu için uzun süreler daha depo bulmak sorun olmaz. Bu açıdan 10.10 son çare değil. Eğer getdeb deposunu eklersen az çok çoğu uygulamanın günceli gelir. Diğer uygulamalar için de mecburi depo eklemesi yapman lazım. Ubuntu' da yeni uygulamaların güncellenmesi çok hızlı değil. 

heartsmagic

Kişisel tavsiyem sağdan soldan derleme depolarla bu işi yapmaktansa 10.10'a yükseltmektir sistemi. Zira sen zaten 10.04.1'in nimetinden yararlanmak istemiyorsun. Nedir o nimet? Geride olan ancak daha kararlı uygulamaları kullanan bir sistem. Sen diyorsun ki ben 10.04.1 kullanayım ancak uygulamaların güncel sürümleri olsun. Bu durumda 10.04.1 kullanmanın anlamı kalmıyor, yol 10.10'a doğru gidiyor. Madem yedeğin var elinde yükselt sistemini.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stef_q

Sistemi yükseltmeyi hiç istemiyorum. Karar verdim: istediğim paketleri elle depo ekleyip güncellemelerini alacağım. Bana biri launchpad.net ten nasıl programların kararlı depolarını bulabileceğimi yazarsa konuyu çözüldü işaretleyeceğim.

heartsmagic

Bir iki uygulama için ek depo eklemek ne zahmetli olur, ne de sorun yapar. Benim ve diğer arkadaşların anlatmak istediği şey senin isteğinin nereye çıktığıydı ki o da güncel sürüme çıkar. Bir önceki sürümü kullanıyor olmak, uygulamaları geriden takip etmektir. Eğer sistemi yükseltmek istemiyorsan https://launchpad.net/ubuntu/+ppas adresinden PPA bakabilirsin. Olmayanlar için uygulamanın kendi sitesine müracaat edebilirsin.

heartsmagic

Etiket için de biz teşekkür ederiz, ufak bir düzeltme yaparak konuyu kapatıyorum.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

stef_q

bytan teşekkürler!

Depolara ekleme husunda bir kaç sorum var :

1) sudo add-apt-repository ppa:lucid-bleed/ppa komutu ile depoya ekleme yaptım vlc yi kurdum. "deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main" formatında bir bilgiyi update managere ekledim  fakat key eklemem gerekti : sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys A040830F7FAC5991
Bu key nedir ? ve bu iki kalınla yazdığım format arasındaki fark nedir ? İkisi aynı şeyi yapıyor ama fark nedir ?
Bunlar arasındaki farkın dışında deb http://www.geekconnection.org/remastersys/repository karmic / satırı ile remastersys yi aynı google chromeyi kurduğum gibi kurdum fakat benden key istemedi ve program sorunsuzca çalışıyor. Peki neden key istemedi ? Aynı şekilde aynı formatta kurduğum google chrome için key istedi.

3)sudo gedit /etc/apt/sources.list ile baktığımda eklediğim vlc yi hiç göremeyecekmiyim ?

2)Birde şöyle ben hala şu bana verdiğiniz add-apt-repository ppa:lucid-bleed/ppa tarzındaki adresleri bulamıyorum. Mesela extra yüklediğim peazip ve onun ace eklentisi, bleachbit ve extra paketi ... hiçbirini resmi sitesinden bulamıyorum. İnternetten googleden herhangi bir siteden buluyorum fakat bunlara güvenemiyoorum. Birde bu adresler lucid için ( örnek add-apt-repository ppa:lucid-bleed/ppa ) olduğu yazıyor bazen acaba bunları ilerde ubuntu 10.1 i kurarsam sorun çıkarmı ?

bytan

1-add-apt-repository komutu ile key de yükleniyor. Sonradan key yüklemen gerekmiyor. İkisinin arasındaki fark budur.
Key istemeden de depo yükleyebilirsin elbette. Ancak bunlar sağlıklı olmaz. Ayrıca hangi sürümü kullanıyorsan o sürümün depolarını eklemeye çalış. Örneğin lucid kullanıyorsan karmic deposu ekleme.

2-Ppa aramak için verilen adresi kullanman yeterli. Her aradığın yazılımı bulamaman ise normal. Depo/sürüm sorunun ise az önce dediğim gibi.

3- add-apt-repository ile kurduğun depolar sources.list dosyasında yer almazlar. Bunun yerine /etc/apt/sources.list.d/ klasörü altında bulunurlar.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

stef_q

Alıntı yapılan: bytan - 27 Ekim 2010 - 23:49:16
1-add-apt-repository komutu ile key de yükleniyor. Sonradan key yüklemen gerekmiyor. İkisinin arasındaki fark budur.
Key istemeden de depo yükleyebilirsin elbette. Ancak bunlar sağlıklı olmaz. Ayrıca hangi sürümü kullanıyorsan o sürümün depolarını eklemeye çalış. Örneğin lucid kullanıyorsan karmic deposu ekleme.

2-Ppa aramak için verilen adresi kullanman yeterli. Her aradığın yazılımı bulamaman ise normal. Depo/sürüm sorunun ise az önce dediğim gibi.

3- add-apt-repository ile kurduğun depolar sources.list dosyasında yer almazlar. Bunun yerine /etc/apt/sources.list.d/ klasörü altında bulunurlar.

Peki yazılımın deposunu bulamadığım zaman elle güncellemeden başka bir çarem yok değilmi ?

bytan

Yazılımın resmi depolar hariç güvenilir bir deposu olmayabilir. Böyle bir durumda tercih ettiğin sürümü elle derlemen gerekebilir.

PF @ ST

stef_q

Son sorum : :) Ubuntu 10.1 i kurarsam tüm paketler karralı sürümlere güncellenecekmi ? ve bu güncellemeleri kaç yıl alabileceğim ? Eğer 10.1 sürekli güncellenecekse 11.04 e paket güncellemeleri için geçmem gerekecekmi ?

bytan

10.10 kurarsan tüm paketler depolarda bulunan sürümlere eşitlenirler. Depolarda bulunan paketler zaten kararlı sistemle uyumlu çalışabilecek sürümlerdedir. 10.10 18 ay kadar güncelleme alır, desteklenir.

PF @ ST