[Çözüldü] İzin değişimi olmuyor ?

Başlatan diciboy, 23 Ekim 2010 - 21:50:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

diciboy

Merhaba,

/media/db_2/   konumundaki ws_db veya herhangi bir klasör yada dosyanın izinlerini ve sahipliğini değiştiremiyorum , yaptığım işlemler şöyle ;

- >passwd root
->********
->********
->sudo chown lyedek -R /media/db_2/ws_db
->sudo chmod 777 -R /media/db_2/ws_db/

yetki ile ilgili komutları sudo olmaksızın yaptığımda da * bir şey değişmiyor.

Yapmak istediğim asıl işlem ise samba üzerinden paylaşım verip okuma yazma yapmak, paylaşımı windowsta görebiliyorum, ancak erişim yapamıyorum.
yine aynı şekilde Masaüstüne oluşturduğum bir klasörü paylaştığımda ise hiçbir problem olmadan windowstan(networkte) paylaşıma okuma yazma yapabiliyorum.

bilginiz varsa yardım lütfen ...

heartsmagic

Bu bir NTFS bölüm anladığım kadarıyla, NTFS bölümlerde chmod iş görmez zira dosya türü farklı. Sen izinleri Windows tarafından halletmelisin. Eğer istediğin şey Samba ile Ubuntu tarafından izinlerini ayarlayabileceğin bir paylaşımsa, bunu da kendi dosya sistemi üzerinden yapmalısın, elbette Samba yapılandırmasıyla beraber.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

diciboy

ntfs tarafta nasıl halledebilirim ? 
yani hangi kullanıcıya yetki vereceğim, yada ubuntuda tanımladığım kullanıcıyı windowsta tanımlayıp ntfs o kullanıcı için mi yetki vereceğim.
söylediğini biraz daha netleştirebilirmisin ?

heartsmagic

Samba ile paylaşım konularına fazlaca hakim değilim. Samba ile paylaşım konusuna pek aşina değilim, başlığı ilk okuduğumda yanlış anlamışım, Ubuntu tarafındaki bir paylaşımdan bahsediyoruz. Bu durumda işlemlerin hepsi Ubuntu üzerinden yapılmalı, NTFS bir bölüm olsa bile.

/etc/samba/smb.conf dosyasının bu paylaşımla ilgili bölümünü görebilir miyiz?
Ayrıca /etc/fstab dosyan da faydalı olacaktır.
ls -ld /media/db_2 komutunun çıktısı da bir miktar iş yarar sağlar bize.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

diciboy

sn heartsmagic ilginize teşekkür ederim,
çözümü buldum, aşağıdaki link işime yaradı.

http://forum.pardus-linux.org/viewtopic.php?p=47602

bende şöyle uyarladım;
/dev/sdc1 /home/abdullah/disk_bag/otomosyon ntfs-3g rw,uid=1000,gid=1003,locale=tr_TR.UTF-8
/dev/sdc2 /home/abdullah/disk_bag/depo ntfs-3g rw,uid=1000,gid=1001,locale=tr_TR.UTF-8
/dev/sdb1 /home/abdullah/disk_bag/db_1 ntfs-3g rw,uid=1000,gid=1001,locale=tr_TR.UTF-8
/dev/sdb2 /home/abdullah/disk_bag/db_2 ntfs-3g rw,uid=1000,gid=1001,locale=tr_TR.UTF-8

ntfs-3g bağlanacak dosya sistemini ( ntfs )
bağlama işleminde  w  yazma, r ise  okuma yetkilerine sahip olacağını  (belirtilen kulalnıcı - grup )
uid ve gid ise bağlamada kullanılan kullanıcı ve grup id bilgilerini belirtir , kullanıcı - grup id lerini ögrenmek için :
ubuntu -> sistem -> kullanıcı ve gruplar' dan
   kulalnıcı uid bilgisi için: kullanıcı seçin , gelişmiş ayarlar tıklayın , gelişmiş sekmesinde kullanıcı kimliği kısmında ki değer ,
  kullanıcı gid bilgisi için : grupları yönte , grup ayarları ekranından bir grup seçin, özelliklere tıklayın Grup id kısmındaki değer

garafatma

Geri bildirim için biz teşekkür ederiz.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010