[Çözüldü] CD'de olmayan, sadece HDD'ye kurulu Ubuntu'da karşılaşılan X550 sorunl

Başlatan aklan, 23 Ekim 2010 - 20:38:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aklan

Merhaba, foruma yeni üye oldum ve bu ilk mesajım.
Linux deneyimim 2009 yılında Pardus ile başladı, Birkaç ay önce ise bilgisayarıma Ubuntu kurdum. Şu anda Ubuntu 10.10 sürümünü kullanıyorum. Ubuntu'yu çok beğendim, gerçekten çok hızlı. Ancak ekran kartı ile ilgili bazı sorunlarım var.
Bu sorunlar, ilginçtir, çalışan CD'de hiç yok, sadece sabit diske kurduğum Ubuntu'da var. Ekran kartım 512 MB ATI Technologies Inc RV370 [Sapphire X550 Silent] (Windows XP, X1050 olduğunu söylüyor, hangisinin doğru olduğunu bilmiyorum.). Sorunları açıklıyorum:

• Flash videolar ve oyunlar tam ekranda çalışmıyor. Flash eklentisi ya da programı ya çöküyor, veyahut da sonlandırılmadığı sürece normale dönmemek üzere donuyor.
    - Oysa ki, çalışan CD'de flash oyunları sorunsuz oynayabilmiş, kırk yılın başı tam ekranda oyun oynamanın keyfini çıkarabilmiştim.
  • Üç boyutlu Windows oyunları, Wine ile açılmıyor.
  • Görsel masaüstü efektlerini açmaya çalıştığımda masaüstü simgeleri, panel, pencereler vb. her şey yok oluyor; sadece duvar kâğıdı ve fare imleci görünüyor. Konsola geçip X'i yeniden başlattığımda masaüstü efektleri devre dışı kalıyor.
    - Oysa ki, çalışan CD'de "Ekstra" efektleri bile hiç sorunsuz kullanabiliyordum.
  • Bazen bazı programlar (özellikle menüler) ekranda iz bırakıyor ve ilgili programı sonlandırmadan ekrandaki iz silinmiyor.
Tahminimce bu sorunlar CD'deki ile kurulu Ubuntu'nun arasındaki yapılandırma farkından kaynaklanıyor. Çalışan CD'de sorun yaşamadığımdan dolayı bu sorunun AMD'nin X serisine destek vermemesinden kaynaklandığını hiç sanmıyorum. glxinfo | grep render çıktısına göre "Direct rendering" desteği var:
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RV380 5B63) 20090101 x86/MMX/SSE2 TCL DRI2

Ubuntu kurduğumdan beri başta bu site ve İngilizce Ubuntu forumları olmak üzere tüm İnternet'in altını üstüne getirmeme rağmen bu sorunlara hiçbir çözüm bulamadım. Bir çözüm öneriniz varsa paylaşabilir misiniz?

heartsmagic

Peki çalışan CD'de render komutu için ne diyor? Gerçi komut lspci | grender değil de glxinfo | grep render olacak.
Bu kartlar için çalışan CD de, kurulu sistem de vesa sürücülerini kullanıyor olmalı ki çıktıdan da o anlaşılıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aklan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Ekim 2010 - 13:39:01
Peki çalışan CD'de render komutu için ne diyor? Gerçi komut lspci | grender değil de glxinfo | grep render olacak.
Bu kartlar için çalışan CD de, kurulu sistem de vesa sürücülerini kullanıyor olmalı ki çıktıdan da o anlaşılıyor.
Kodu düzelttim, yanlış yazmışım, kusura bakmayın. :)
Sistemi çalışan CD'den açıp bir deneyeyim, hemen iletiyi düzenleyip çıktıyı yazacağım.

Düzenleme (edit): Çalışan CD'deki kodun çıktısı:
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RV380 5B63) 20090101 x86/MMX/SSE2 TCL

Sanırım tek fark, CD'deki çıktının en sonunda DRI2 yok, onun dışında bir fark göremedim.
VESA nedir, MESA ile farklı mıdır? Ben bunları pek bilmiyorum.

Düzenleme: VESA'nın ne olduğunu öğrendim: Hiçbir driver bulunamadığında x-window sisteminin varsayılan renk derinliği ile açılması imiş.[1]

heartsmagic

Pardon, ben de mesa diyecekken vesa demişim :) Gerçi sonuç olarak aynı kapıya çıkıyordur muhtemelen.
DRI2 çıktısını sen söyleyince fark ettim, eğer sorun buysa şurada benzer bir başlık var:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1161992

Ancak oradaki kullanıcı yapamamış istediği şeyi. Bir de sen dene bakalım. Yalnız sen sürücü olarak radeon kullanma ya hiç yazma sürücü kısmını ya da vesa olarak geç.

aklan

Ne yazık ki sorunlar hâlen devam ediyor. O sayfada yazanları sürücü ile ilgili yeri boş bırakarak, vesa ve radeon yazarak, bilgisayarımı her seferinde yeniden başlatarak tek tek denedim. Ancak komutu yazdığımda hâlâ DRI2 ile biten bir çıktı alıyorum.

heartsmagic

DRI2 ile biten çıktı mı alıyorsun, yoksa çıktı almıyor musun? Zira çalışan cd ile alıyorsun diye anladım ben, orada sorun yoksa bizim dri2 çıktısını görmemiz gerekmiyor mu?

aklan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ekim 2010 - 00:40:35
DRI2 ile biten çıktı mı alıyorsun, yoksa çıktı almıyor musun? Zira çalışan cd ile alıyorsun diye anladım ben, orada sorun yoksa bizim dri2 çıktısını görmemiz gerekmiyor mu?
Ben DRI2 ile biten çıktıyı sabit diskte kurulu olan Ubuntu'da alıyorum, çalışan CD'deki çıktı DRI2 ile bitmiyor.
Ben sorunun bu çıktı ile ilgili olduğundan emin değilim. Çünkü İnternet'te gezinirken denk geldiğim bir sayfada gördüğüm kararlı olmayan sürücülerin PPA'larını bir ihtimâl yararı olur diye sisteme ekledim. Şu anda çıktı şu şekilde olmasına rağmen aynı sorunlar sürüyor:
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on RV370
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_light_max_exponent,

Bu arada dünden beri benim bilgisayarımdaki sorunla tek başınıza ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

heartsmagic

Ben ters anlamışım. Keşke daha fazla yardım edebilsek ama elden şu an başka bir şey gelmiyor. Ancak DRI2 istemiyorsak, xorg.conf dosyasına işlediğin bölümdeki dri2 değerini 1 yerine 0 olarak atayıp, X'i yeniden başlatarak şansını deneyebilirsin.

aklan

Tekrar teşekkürler, @heartsmagic. Maalesef Option "DRI" "0" yazmak da sorunu çözmedi.
Benim asıl dikkat çekmek istediğim nokta, bu sorunların Ubuntu 10.10 çalışan CD'de olmaması, sürücülerle ve diğer ayarlarla hiç oynamamama rağmen sabit diskte kurulu olan Ubuntu 10.10'da olması. Benim bildiğim, genelde işletim sistemleri sabit diskte kuruluysa daha iyi çalışır. Ancak burada tersi bir durum söz konusu.

• Bunun nedeni ile ilgili bir tahmini olan var mı?
  • Veyahut da forumda hiç benimle aynı sorunla karşılaşan veya karşılaşmayan ATI Technologies Inc RV370 [Sapphire X550 Silent] kullanıcısı yok mu?
Eğer yukarıdaki iki seçenekten biri kendisi için geçerli olan varsa bu konuya katılabilir mi? Bazen ufak bir sanı bile büyük bir sorunu çözebiliyor, kendimden biliyorum.

heartsmagic

Ne yazık ki genel forumda da bu yönde bir bilgi yok. Herkes düşük başarımdan bahsetmiş ancak kimse senin gibi bir durumu fark etmemiş. Açıkçası şu an yapılabilecek ne vardır bilemiyorum. Evet X serisi kartlara destek yok doğru ancak en azından çalışan CD üzerindeki başarıyı kurulu sistemde de elde edebilmemiz lazım. Bunun üzerine bir hata kaydı açılıp durum anlatılabilir. Elle tutulur bir yorum gelir mi veya herhangi bir geliştirici duruma müdahil olur mu bilemiyorum.

aklan

Sorunu çözdüm. :) Şu şekilde:
Çalışan CD'yi nomodeset ile açıyordum, yoksa zaten
GLib-WARNING **: getpwuid_r(): failed due to unknown user id (0)
şeklinde bir hata veriyor ve açılmıyordu.
Şimdi sabit diske kurulu Ubuntu'yu da açılış parametrelerinin sonuna nomodeset ekleyerek açıyorum; flashlar, üç boyutlu oyunlar ve görsel efektler sorunsuz olarak çalışıyor. Yalnız bu, açılış ve kapanıştaki mor ekranın (Ubuntu logosu altında kırmızı-beyaz noktaların bulunduğu ekran) göze hoş gelmeyen bir biçimde görünmesine yol açıyor.

• nomodeset ne anlama gelmektedir?
  • Bu sorunu nomodeset'siz çözebilme olanağımız var mıdır, eğer yoksa açılış ve kapanıştaki ekranı eski hâline nasıl döndürebiliriz?
Bilen biri zahmet olmazsa bunları açıklayabilir mi?

heartsmagic

Beraberce bir şeyler öğreniyoruz böylece :) nomodeset daha doğrusu o şekilde iptal ettiğimiz modeset görüntü kipinin ayarlanması işini çekirdeğe devrediyormuş, ne zaman X devreye girerse o zaman tekrar devralınıyormuş bu ayarlar. O olmadan BIOS üzerinden alınan bilgilerle X'e kadar geliniyormuş. Şimdi, sen nomodeset kullandığın için bu iptal ediliyor ve haliyle BIOS üzerinden devam edilip, X devralıyor. Demek ki sendeki sorun bu ayarları önce çekirdeğin devralması, artık devir-teslim esnasında mı sorun oluyor bilemiyorum.

Plymouth ise bu işin sanırım çekirdek üzerinden yapılmasını istiyor, onu göremeyince de devreye girmiyordur muhtemelen. Hani çözümü var mıdır bilemiyorum fakat bu konudan tek mustarip olan sen değilsin:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/579032

Fakat görülebileceği üzere hata çözümü üzerine ne yazık ki şu an gidilememekte. Meselenin tam olarak kimden kaynaklandığı da meçhul gibi. Çekirdek geliştirici ekip devreye girmiş ama yeni seriden çekirdeklerle de sorun devam ediyor. Hata en son "expired" olarak işaretlenmiş ki bu ümitsizliğe sürüklüyor insanı.

aklan

Bir sorunu çözdüm derken bir sorun daha çıktı:
Ubuntu'yu nomodeset ile açtığımda bilgisayarı kapatma düğmesi bazen yalnızca oturumu kapatıyor, bilgisayar kullanıcı giriş ekranında kalıyor. Yabancı forumlara baktım, bunun için shutdown -h now komutunu önermişler. Ancak alışkanlıktan dolayı bilgisayarı menüden kapatmayı tercih ettiğimden, bu düğmenin çalışması benim için daha iyi olur. Bu sorunun da bir çözüm yolu var mıdır?

Açılış ekranı pek önemli değil zaten. 2-3 saniyelik bir ekran göze hoş gelmese bile, sonunda daha güzel bir masaüstü ile karşılaşacağım için, fazla sorun değil.

heartsmagic

Açıkçası nomodeset ile ilişkili bir durumsa da ben göremedim etrafta. Hani komut şeklinde istemiyorsan bir kısayol yapmaya çalışırız.

aklan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ekim 2010 - 13:52:39
Açıkçası nomodeset ile ilişkili bir durumsa da ben göremedim etrafta. Hani komut şeklinde istemiyorsan bir kısayol yapmaya çalışırız.
nomodeset ile ilgili olduğunu düşünüyorum, çünkü daha önce böyle olmuyordu. Ancak o da pek önemli değil. Birkaç gündür menüden kapattıktan sonra beliren oturum açma ekranının sağ alt köşesinden kapatmaya alıştım.
Her şey için yeniden teşekkürler.