Transmission indiriyor fakat kendiliğindne geri sarıyor

Başlatan stef_q, 23 Ekim 2010 - 16:17:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stef_q

Torrent için transmission ' u uzun zamandır kullanıyorum. Sistemi yeni formatladım şu anda bir albüm indiriyorum. Album 56 mb fakat kaç saattit 30 kb ile indirme yapmama rağmen bir türlü bitmedi download. İstatistik kısmında ise indirilenler 200 mbydi oysa ben daha 30 mb ye bile indirememiştim. İstatistikleri restledim birkaç saat sonra istatistiklerde 127 mb indirilen toplam boyut oldu, oysa hala download 40 mb lerde. Aralarda kendini geri sarıyor download mesela bir ara 53 mb ye çıktı download yani %93 fakat bir den %60 lara indi. Kendini geri sarıyor. Buna bir çözüm getirebilirmiyiz ? Kalan süre sürekli düşüp artıyor fakat hız sabit (değişiklikler çok ufak boyutlarda)... transmission u kapatıp açtım (sistemi de kapatıp açtım), verify local datadedim fakat hiçbir şey fayda etmiyor. Sürekli aynı sorun var. Ayarlarıyla da hiç oynanmamış transmission un...
Downloadın özelliklerine giriyorum error kısmında "none" yazıyor. İndirilenler kısmı ise "351 mb (+364 mb corrupt)" yazıyor sanırım burda bir sorun var ...

Menülerden error kısmına girdiğimde bu albümle ilgili şu mesajlara çok rastlıyorum (kırmızı ile gösterilmiş hata mesjaları) : "piece xxx which was just downloaded, failed its checksum test..." xxx kımında her hatada başka bir sayısal değer var...

krwlng

Bu albümden başka bir şey indirmeyi denediniz mi, yani başka torrentlerle de aynı sorun oluyor mu? Bazen torrentler bozuk olabiliyor, izleyicilerden kaynaklanan sorunlar çıkabiliyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

stef_q

krwlng formattan sonra denemedim. Sanırsma checksum doğrulamalarında hata yaşanıyor ve her parçayı tekrar indirmeye başlıyor. Geçici olarak bu doğrulamaları iptal edememiyim ?

krwlng

Bildiğim kadarıyla transmissionda böyle bir seçenek yok, ayrıca torrentler öncelikle inecek dosya için o büyüklükte bir kalıp oluşturup sonra o kalıbın içini doldurur yani checksum olmadan yapılacak indirmede parçaların doğruluğu kontrol edilemez, kontrolsüz olarak torrentin çalışması bence çok zor.

stratovarius

Public bir trackerdan birşeyler indiriyorsanız izleyici veya kullanıcılar geçersiz veri yolluyor olabilir. Tavsiyem public olmayan bir trackerdan bir dosya denemeniz olucaktır.

En basiti ubuntu iso kalıbını resmi sitesinden torrent olarak deneyebilirsiniz.

stef_q

krwlng o halde yapacak bir şey yok. Bir başka torrent dosyasına başladım. Eğer aynı sorun çıkmazsa konu kapatacağım, aksi durumda tekrar buraya yazacağım.

stratovarius public in torrent için ne anlama geldiğini bilmiyorum ama araştıracağım..

Teşekkrüler!

krwlng

Yani herkesin rahatlıkla tracker olabileceği ve sahte dosyalar yükleyebileceği herkese açık torrent kanalları. Örnek, isohunt,mininova vb. Private yani özel torrent kanalları ise sadece bir grubun yayınladığı denenmiş ve sağlam torrentlerden oluşur, sorun çıkma riski çok azdır. Bunlara örnek vermeyeceğim, çünkü aklıma sadece yerel paylaşım yapan siteler geliyor onu da forumda belirtmek istemiyorum.

stratovarius

krwling bence bunları özel mesajla belirtsen daha iyi olur , forum kurallarına aykırı olabilir. Sonuç olarak yasal kısmı var bu tarz sitelerin.

eribol

Her parçacık sağlıklı inmeyince tekrar o parça indiriliyor. Gerçi bu, bu kadar fazla olmaz ama 200mb lık bir torrent için toplam indirme hep daha fazla(205-210 gibi) görünüyor.

Paylaşım az ise inen birçok parçacık yarıda kesilmiş olabilir ve tekrar indirilmiştir. Böyle de bir durum olabilir belki.

stef_q

yıllardır public torrentleri indiriyorum böyle bir sorun ilk defa başıma geldi...

stratovarius

Sorun büyük ihtimalle public tracker kullanımı ve dht kaynaklı gibi duruyor.

Hem tracker 4-5 izleyici ile eş bağlıyordur hemde dht açıkca genel ağdan eş bağlıyordur. İzleyicilerden birisindeki dosya veya eşlerden gelen veriler geçersizse torrent şişip duruyordur.

O yüzden public dışı siteleri öneririm.

stef_q

stratovarius public dışı siteler ücretli olmuyorlarmı ? bunlara örnek verseniz forum kurallarına neden aykırı oluyor ? public sitelerdeki paylaşım ile private sitelerdeki paylaşımların farkı nedir ki ? Sonuçta iki taraftanda lisanlara aykırı şekilde dosyalar paylaşılabilir.

krwlng

İşin o boyutlarına girersek çok uzun konular doğar bu başlıktan, ben sadece size, herkese açık olmayan torrent sitelerinin davetiye ile veya belirli bir ücret karşılığı üye aldığını söyleyeyim. Forum kurallarına aykırılık konusunda bir fikrim yok, fakat aklıma gelen siteler hep yerel siteler ve ben bu forumda yerel torrent sitelerini konuşmak istemiyorum. Torrent ile sadece illegal şeyler yüklenmez, sonuçta biz de ubuntu'yu çoğu zaman torrent ile ediniyoruz.

stratovarius

Başlık amacını aşıcak forumda bunlardan bahsetmek hoş olmaz. Sorununuz çevresinde kalmak iyi olur şayet farklı denemelerinizdede aynı sorunu yaşarsanız ona göre yardımcı olalım.

Sorununuz dışında şayet merak ettiğiniz şeyler olursada kişilere özel mesaj yoluyla ulaşmanızı öneririm.

stef_q

Arkadaşlar diğer torrent dosyası (bu da public) da aynı sorunu çıkardı. Bence sorun bende. Yıllardır bu şekilde indirme yapıyorum ilk defa böyle bir sorun ile karşı karşıyayım.

stratovarius

Belki gelen sürümde bir sorun olabilir. Güncel sürümünü bir deneyelim;

sudo add-apt-repository ppa:transmissionbt/ppa

sudo apt-get update

Eski sürümü kaldırıp yükleyecekseniz;

sudo apt-get install transmission

Eski sürümü kaldırmadan kendi güncellesin yeni sürüme derseniz.

sudo apt-get upgrade

Tavsiyem eski sürümü kaldırıp bu depoyu ekleyip yeni sürümü kurmanız olur. Bazen güncellemede sorun çıkabilir.

Kolay gelsin.

krwlng

Bir de farklı bir torrent istemcisi kullanıp deneyebilirsiniz. Vuze, qBittorent deneyebileceğiniz alternatiflerden. Eğer alternatif indirme uygulamaları ile sorun çıkmazsa transmission ile ilgilidir, fakat aynı sorun alternatiflerle de çıkarsa başka bir sorun hakkında tartışırız. Diğer torrent istemcileri ile hata aldığınız dosyaları denerseniz daha iyi olur.

stratovarius benden önce yazmış, öncelikle onun önerisini denerseniz, ek uğraştan kurtulabilirsiniz.

stef_q

Transmission 1.9 dan sonrası ubuntu 10.04 için hiç güncellenmeyecekmi acaba ?

stratovarius

Ubuntu genelde  programlar için sürüm yükseltmesini , yeni çıkaracağı versiyonunda yapar. Launchpad depolarını ekleyerek istediğiniz programın güncel versiyonu kullanabilirsiniz.

Yukarıda söylediklerimi yaparsanız 2.11 sürümü kurulacak ve yeni srüüm çıktıkca güncellenecektir.

stef_q

Alıntı yapılan: stratovarius - 23 Ekim 2010 - 19:43:28
Ubuntu genelde  programlar için sürüm yükseltmesini , yeni çıkaracağı versiyonunda yapar. Launchpad depolarını ekleyerek istediğiniz programın güncel versiyonu kullanabilirsiniz.

Yukarıda söylediklerimi yaparsanız 2.11 sürümü kurulacak ve yeni srüüm çıktıkca güncellenecektir.

Anlayamadığım bir durum var: eğer sistemdeki tüm paketler güncelleme çıkarmazsa bu sistem nasıl güncellenecek ? Yani hep a.x sürümleri güncellenirse bir yere kadar. Bu sistem 4 sene destekli. Ben bunu bir süre sonra zaten yeni sürüme güncelleme zorunluluğum olacak. Fıstık gibi çalışan VLC 1.1 içinde aynı şeyi yapmak zorunda kaldım. En azıdan şunu olsa : Güncel Ubuntu sürümlerinde programların yeni versiyonları hemen gelecek, ubuntu eski sürümlerinde ise paketler çok çok kararlı bulunduğu takdirde güncelleme olarak verilecek, dese tamam ama vlc 1.1 in (sanırsam bu durumda transmission 2.1x de giriyor) hiç gelmeyecek olması iyi değil :(

stratovarius

Şöyle açıklım güvenlik temel sistem güncellemelerini 4 yıl destekliyor, kişisel kullanıma giren programlar için kendi depolarını değilde geliştirici depoları ile destek veriyor.

Yukarıdaki işlemlerle transmission kararlı sürüm deposunu ekliyorsunuz.

Kısacası programlarımda güncel olsun diyorsanız , launchpad üzerinden hemen hemen bütün programların depoları mevcut bunları ekleyerek güncel kalmasını sağlayabilirsiniz. (bu depoların bazıları çok kararlı olmayabilir onuda söylim)

Sonuç olarak şöyle düşününüz nasıl windowsda bir program kurduğunuzda güncelliğini siz takip ediyorsanız, buda onun başka versiyonu.

stef_q

Son sürümü indirdim yeni torrent indirirsem konuya sonucu yazacağım. Diğer torrent istemcilerinide deneyeceğim.

krwlng

Ubuntu yazılım merkezinden hangi uygulamalara ubuntu olarak hangi uygulamalara geliştirici depoları olarak güncelleme sunulduğu tek tek açıklanmış.