[Çözüldü]Bios Update için öneri

Başlatan Tuxie, 23 Ekim 2010 - 09:06:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuxie

Arkadaşlar  laptop'umun cd sürücüsü çalışmıyor ve sadece Ubuntu yüklü Dell sitesinde bios sürümünün güncellenmesi gerektiği yazıyor yani ekranda ki aşırı ısınma için fakat bios dosyası .exe dosyası şeklinde yani xp kurmam gerekli ama kuramıyorum şu flashtan çalışan xp denedim olmadı çünkü batarya yı görmüyor batarya ve ac adaptör olmadan güncellemiyor.
Yani şöyle flashtan açılan bir xp yapamazmıyım önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

barış

Forumda bir sürü konusu var.

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Tuxie

Arkadaşlar önerileriniz için çok sağolun da link koymak yerine biraz da bliyorsanız yazın allah aşkınıza boşuna satır kaplamayın kör değilim onları bende görüyorum ama sizler iyi okumuyorsunuz galiba anakartım asus yada msı değil yani derlenmiş dosya  exe dosyası eğer bunu tersine çevirip kaynak kodu alabilen varsa dediğiniz gibi yapıyım ben bu xp yi kurmak istemiyorum flash tan çalışsın istiyorum forumlarda mini live xp var ama kesintisiz güç kaynağı desteği alınmış 100mb o yüzden batarya takın diyor ve güncellemiyor.yinede teşekkürler.

matrax_41

Bir dos boot eden cd ile açıp bilgisayarı exe dosyasını tam yolunu yazararak güncelleme yapılabiliyormuş.

Tuxie

Tam olarak nasıl yapıcam? bilemiyorum birde usb bellek üzerinden halledilebilir mi? yoksa yeni bir cd sürücü almalımıyım aslında almak istemiyorum çünkü cd lerle işim olmuyor.

zeitgeist

Alıntı yapılan: Tuxie - 23 Ekim 2010 - 13:05:19
Arkadaşlar önerileriniz için çok sağolun da link koymak yerine biraz da bliyorsanız yazın allah aşkınıza boşuna satır kaplamayın kör değilim onları bende görüyorum ama sizler iyi okumuyorsunuz galiba...

@tuxie,

Bu şekilde veryansın etmeye gerek yok. Mesajımı okumuyorsunuz v.b. ifadeler hiç hoş durmuyor. Eğer sorununla ilgili olmadığını düşünüyorsan fazladan bilgi olarak değerlendirip bir köşeye ayır bence. Kaldı ki benim sorunumla ilgisiz dediğin mesajlar aslında bahsettiğin sorunla yakından alakalı.

Bios güncellemeri .exe uzantılı olmaz bildiğim kadarıyla. Senin bahsettiğin dosya son kulanıcıya kolaylık olsun diye Windows ortamında çalışacak bir uygulamadır gibi duruyor. Bios güncelleme dosyası genel olarak .bin uzantılı olur ve disket okuyucularla kurulur. Son zamanlarda bazı anakart firmaları çevrimiçi bios güncelleme yazılımları da geliştirdi ancak bu yazılımlar yine Windows ortamında çalışıyor.

Senin yerinde olsam @btermeli'nin bahsettiği flashroom yazılımını denerdim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Tuxie

@zeitgeist arkadaşım veryansın eden ben değilim tam tersi mesaj yazan arkadaşlar ki mesaj değil uyarı gibi yazmışlar.Bios uzmanı olmadığım için tehlikeli bir durumla karşılaşmak istemiyorum o yüzden de zaten ubuntu da bu durum çözülemediği için acaba bir live xp oluşturamazmıyım diye sordum.
Evet artık bin uzantılı dosya görmek zor anakart üreticileri exe yi tercih ediyor ve dediğiniz gibi karşıdan yükelemelide var ama windows için yani anlıycanız 10 satır kodu linux için derlemeye üşeniyorlar.
Bazı arkadaşlarından denetim müfettişi gibi ikide bir cevap yazmaları bence daha bir hoş olmuyor ki ben önce foruma bir bakmadan konu da açmam.
Fakat konu dışı cümleler yazılınca sorun çözülsede aynı sorunla karşılaşan diğer bir arkadaş emin olun okurken zorlanıyor yardım etmek isteyen herkesin kısa ve öz yazması gerekir ve konuyla ilgili olması gerekir

btermeli

@Tuxie, kimse sana denetim memurluğu yapmıyor. Sana çözümü olan bir mesaj attım, daha uzatma istersen. Anakartının modeline bakarsın, anakart üreticisinin sitesinden bios güncellemesini indirir, yaparsın.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

such

Diğer arkadaşların verdiği yöntem sadece msi için değil genel olarak bütün anakartlar için bios güncelleme aracı galiba,

sitesinden alıntı

Alıntı Yaplashrom is a utility for identifying, reading, writing, verifying and erasing flash chips. It is designed to flash BIOS/EFI/coreboot/firmware/optionROM images on mainboards, network/graphics/storage controller cards, and various programmer devices.

Supports more than 225 flash chips, 128 chipsets, 186 mainboards, 19 PCI devices, 3 USB devices and all external programmers which use the serprog protocol.
    Supports parallel, LPC, FWH and SPI flash interfaces and various chip packages (DIP32, PLCC32, DIP8, SO8/SOIC8, TSOP32, TSOP40, TSOP48, and more)
    No physical access needed, root access is sufficient.
    No bootable floppy disk, bootable CD-ROM or other media needed.
    No keyboard or monitor needed. Simply reflash remotely via SSH.
    No instant reboot needed. Reflash your chip in a running system, verify it, be happy. The new firmware will be present next time you boot.
    Crossflashing and hotflashing is possible as long as the flash chips are electrically and logically compatible (same protocol). Great for recovery.
    Scriptability. Reflash a whole pool of identical machines at the same time from the command line. It is recommended to check flashrom output and error codes.
    Speed. flashrom is often much faster than most vendor flash tools.
    Portability. Supports DOS, Linux, FreeBSD, NetBSD, DragonFly BSD, Solaris, Mac OS X, and other Unix-like OSes. Partial Windows support is available (full support as patch).

Bu da bir alternatif, eski bilgisayarımın sata kartının biosunu güncellemem gerekliydi o zaman freedos kullanmıştım, kartın kendi programı dos ortamından başka yerde çalışmıyordu ve onunla güncellemekten başka şansım yoktu. Ama pek kolay olmamıştı biraz sıkıntılıydı. Ama örnekte verdikleri program daha basit görünüyor. Ya da en olmadı windows deneme sürüm olarak kurun, biosu kendi programı ile güncelleyin sonra silersiniz tabii isterseniz.

Bir de hiren bootcd diye cd den çalışan bir xp var ama onda olur mu bilmiyorum.

Tuxie

Maalesef arkadaşım dediğiniz yöntemi uygularsam çok büyük risk almış olurum ve içimden bir ses %90 olmaz diyor.Zaten galiba ben kendimi ifade edemedim arkadaşlar program falan yok anakart dell 6400 için bios güncelleme programı exe uzantılı bir dosya dosyayı hiren ve mini xp ile denendiğinde batarya görünmediği için olmuyor çünkü adamlar öyle yapmış bataryayı takmazsanız güncellemiyor.
yani anlıycanız sürücüleri yüklenmiş bir xp lazım bana ama cd okuyucum bozuk acaba aklıma geldi virtual ile flashtan kurulum yapamazmıyım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ekim 2010 - 20:54:13

Arkadaşlar hallettim ve sonunda güncellemeyi yaptım. :D
Nasıl yaptığımı yazıyorum ki aynı durumda olan arkadaşlar da yararlanabilsinler xp kurmanıza gerek yok exe uzantılı bir bios sürümünü flash diske alınmış bir dos açılış diski ile hallettim  nette nasıl yapılacağı var dosyanın yolunu yazıyorsunuz ve hallaluyor.
Bu arada gerçekten yardım etmeye çalışan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
Çözülmüştür. ;)

such

Alıntı yapılan: Tuxie - 23 Ekim 2010 - 19:57:53
Maalesef arkadaşım dediğiniz yöntemi uygularsam çok büyük risk almış olurum ve içimden bir ses %90 olmaz diyor.Zaten galiba ben kendimi ifade edemedim arkadaşlar program falan yok anakart dell 6400 için bios güncelleme programı exe uzantılı bir dosya dosyayı hiren ve mini xp ile denendiğinde batarya görünmediği için olmuyor çünkü adamlar öyle yapmış bataryayı takmazsanız güncellemiyor.
yani anlıycanız sürücüleri yüklenmiş bir xp lazım bana ama cd okuyucum bozuk acaba aklıma geldi virtual ile flashtan kurulum yapamazmıyım.

sürücüleri yüklenmiş cd olsada işinize yaramayacak cd sürücüm bozuk diyorsunuz çünkü. windows 7 deneme sürümü ücretsiz indirin internetten ya da bir yerden alın onunla yükleyin o zaman hem o usb den kurulabiliyor. virtual dediğiniz nedir anlamadım o yüzden o konuda bir şey diyemiyorum.  Yine de seçim sizin aklıma başka bir şey gelmiyor şimdilik.

Tuxie

@such hallettim ilgin ve alakan için gerçekten sağol ama gerek yok exe uzantılı bir bios update dosyanız varsa ve cd sürücünüz bozuk ve sadece linux kullanıyorsanız çok iyi bir çözüm ama bi şey dahaa öğretti bana windows xp den bir kat daha tiksindim ve linux un ne kadar esnek olduğunu gördüm gerçekten bizi böyle uğraştıran donanım üreticileri utansın ne diyeyim başka...

such

Alıntı yapılan: Tuxie - 23 Ekim 2010 - 21:08:07
@such hallettim ilgin ve alakan için gerçekten sağol ama gerek yok exe uzantılı bir bios update dosyanız varsa ve cd sürücünüz bozuk ve sadece linux kullanıyorsanız çok iyi bir çözüm ama bi şey dahaa öğretti bana windows xp den bir kat daha tiksindim ve linux un ne kadar esnek olduğunu gördüm gerçekten bizi böyle uğraştıran donanım üreticileri utansın ne diyeyim başka...

Sorun çözüldü mü?

Bu arada o siteyi incelerken en altta laptop lar ile ilgili bir bölüm gördüm. Aynen şöyle yazıyor,

Alıntı Yap...
Laptops, notebooks and netbooks are difficult to support and we recommend to use the vendor flashing utility.
...
http://flashrom.org/Supported_hardware#Unsupported_Laptops.2FNotebooks.2FNetbooks

Laptop'lar, notebook'lar ve netbook'lar biraz farklıdır ve biz satıcınızın verdiği ya da sağladığı aracı kullanmanızı öneririz diyor.

Tuxie

Evet çözüldü dos açılış diski ile kurulum yaptım dediğin gibi flashrom ile zaten olmuyor.Hem riskli bir işlem anakart çöpede gidebilir sonuçta.Ama böyle olmaz ne zamana kadar linux u görmezden gelicekler.?

such

Alıntı yapılan: Tuxie - 23 Ekim 2010 - 21:43:07
Evet çözüldü dos açılış diski ile kurulum yaptım dediğin gibi flashrom ile zaten olmuyor.Hem riskli bir işlem anakart çöpede gidebilir sonuçta.Ama böyle olmaz ne zamana kadar linux u görmezden gelicekler.?

Sorunun çözüldüğüne sevindim.

Görmezden gelme konusunda ise, biliyorum insan zorda kalınca böyle derin felsefi düşüncelere dalabiliyor ben de yaşamıştım. Bu sorunun benim açımdan kısa vade de bir cevabı yok zaten sorun da bence çok yönlü bir çok nedeni var ticari kaygılar, çıkar meseleleri vs vs. Uzun vade de ise zaten zamanla hep beraber göreceğiz. Tabii bunlar benim görüş ve düşüncelerim :)

Bu arada konunun başlığına çözüldü eklemeniz gerekiyor galiba. Sonra konuyu kilitlerler. Teşekkürler.

zeitgeist

Geçmiş olsun @Tuxie, başlığı etiketlediğine ve çözüm yolunu da belirttiğine göre bize de kilitlemek düşsün.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Alıntı yapılan: Tuxie - 23 Ekim 2010 - 19:57:53
....  exe uzantılı bir bios sürümünü flash diske alınmış bir dos açılış diski ile hallettim  nette nasıl yapılacağı var dosyanın yolunu yazıyorsunuz ve hallaluyor.

Hani konu kapatılmış ancak edilen veryansına tezat olarak yapılan şu hareketi görmezden gelemedim. Demek ki neymiş, satır fazlalığı! ister istemez yapılıyormuş. İnsan zaten olan bir şeyi yazmak istemiyor. Konuyla alakası yoksa eğer bunu ilk iletide anlatmak ve forumda olan şeylerin denendiğini ya da istenmediğini söylemek lazım. Bunlar yapılacak ki insanlar daha önceki konulara ve arama yapmaya yönlendirmeyecek bizleri.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.