[Çözüldü] 10.10 Sis 671 ile çözünürlük sorunu

Başlatan patakuta, 22 Ekim 2010 - 11:30:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

patakuta

kubuntu 9.10 da sorunsuz çalışan ekran kartım, 10.10 ile birlikte sürücüsünü kuramıyorum. vesa olarak ayarlayamıyorum. şu an çözünürlüğüm çok berbat. 1280 x 800 istiyorum. xorg.conf oluşturmama rağmen bir sonuç alamadım. örnek bir xorg.conf verirmisiniz. casper marka laptop kullanıyorum. (sakın bana önceki konuları deneyin falan demeyin günlerce hepsini denedim ama sonuç 0)

stratovarius

Afedersinde ne denediniz ? En azından şu başlık şunları denedim şu çıktıları aldım deseniz eyvallah.

Geçmiş yersiz bir uslupla sorun şu diyorsunuz , yığınla şey denedim diyorsunuz.

Aferdesiniz ama forumu biraz araştırınıp, ilk önce sorunlar yaklaşım nasıl öğrenip başlık açsaydınız keşke.

Siz yaptığınız ,işlemeleri aldığınız hataların çıktılarını vermediğiniz sürece kimden nasıl bir yardım taleb ediyorsunuz?

Şu açtığınız başlığa tek yapılacak yardım şu başlığı inceleyin olur ancak, kimse burada sizin neler yaptığınızı tahmin edemez.

Lütfen ilk iş yaptığınız işlemleri burada belirtiniz, incelediğiniz başlıklarda çıktılar istenmiştir onları ekleyiniz.

İyi günler.

patakuta

en basitinden vesa kullanmayı denedim. bildiğiniz gibi 10.10'da xorg.conf yok. kendim elle oluşturdum çözünürlükleri ekledim. fakat çözünürlük hep aynı 800x600. ayarlar kısmında 1280x800 çıkmıyor.

patakuta

dostum yardımların için teşekkür ederim ancak xorg.conf yok. düzenleyemiyorum. Xorg -configure komutu girdiğimde xorg.conf.new dosyası oluşturmuyor hata veriyor. dosya bulunamadı diyor. (kde kapalıyken denedim root olarak) uygun bir xorg.conf dosyası yollarsanız çok memnun olurum.
Section "Device"
        Identifier "device1"
        Driver "sis671"
        Option "DPMS"
        Option "EnableSiSCtrl" "yes"
        Option "useROMData " "False"
# [sisctrl] Set CRT1 device type (Note: overrides auto-detection)
Option "ForceCRT1Type" "NONE"

# [sisctrl] Set CRT2 device type (Note: overrides auto-detection)
Option "ForceCRT2Type" "LCD"

# [sisctrl] LCD related options
# Currently all set to defaults

# [sisctrl] Enable/disable Gamma correction for CRT1
Option "CRT1Gamma" "on"

# [sisctrl] Enable/disable gamma correction for CRT2
Option "CRT2Gamma" "on"

# [sisctrl] Brightness/contrast for CRT1 and CRT2
Option "Brightness" "0.000 0.000 0.000"
Option "Contrast" "0.000 0.000 0.000"

# [sisctrl] Saturation for CRT1
Option "CRT1Saturation" "1"

# Xv (video overlay) head selection
Option "XvOnCRT2" "yes"

# [sisctrl] Xv (video overlay) related options
Option "XvDefaultContrast" "64"
Option "XvDefaultBrightness" "10"
Option "XvDefaultHue" "1"
Option "XvDefaultSaturation" "1"
Option "XvDefaultDisableGfxLR" "no"
Option "XvGamma" "on"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
        Option "DPMS"
        HorizSync 30 - 63
        VertRefresh 50 - 75
# Gamma correction for CRT1 and CRT2
Gamma 1.000 1.000 1.000
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
        DefaultDepth 24
SubSection "Display"
        Depth   24
                Modes           "1280x800@75"   "1280x800@60"   "1280x720@60"   "1280x768@60"   "800x600@60"    "800x600@56"
        EndSubSection
Device "Configured Video Device"
EndSection
Section "Module"
    Disable "dri"
    Load "dbe" # Double-Buffering Extension
    Load "v4l" # Video for Linux
    Load "extmod"
    Load "type1"
    Load "freetype"
    Load "glx" # 3D layer
    Load "GLcore"
EndSection
Section "DRI"
        Mode 0666
EndSection

bunu kullansam nasıl olur?

stratovarius

xorg.conf dosyası oluşmadıysa bu driver uyumsuz anlaşılan. Şuradaki işlemleri ve driverı deneyiniz;

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=9920147&postcount=568

patakuta

allah razı olsun dostum az önce vesa denedim tekrar son gönderdiğim xorg.conf ile şu an çözünürlük düzeldi. bir şey sormak istiyorum. şimdi ben vesa olarak tanıttım. sis sürücüsü de zaten 2d destekliyor. ikisi arasında bir fark olur mu? yani sis sürücüsü daha iyi bir performans verir mi? çünkü 2d olduğundan dolayı bir fark etmediğini duymuştum.

stratovarius

Sis 671 kullanmadığım için bir yorum yapamıyacağım. Kullanan arkadaşlar yorumlarda bulunur. Şu haliyle memnunsanız yorum gelene kadar böyle devam edebilirsiniz.

heartsmagic

vesa ile sis'in 2B sürücüleri arasında fark olacağını sanmıyorum. Ayrıca xorg.conf dosyası zaten olmayacaktır, sanırım 10.04'ten beri böyle. Belki bir önceki sürümden beri. Kendin elle doğrudan oluşturabilirdin, normal bir dosya oluşturur gibi. Başlığa bakacak diğer kullanıcıların aklında olsun diye yazayım istedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.