Yazıcı Paylaşımı

Başlatan mahmutbal, 22 Ekim 2010 - 11:21:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mahmutbal

ARKADAŞLAR,
BAŞLIK BİRAZ UYMADI AMA. SORUNUM WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMLERİNDE AĞ YAZICISININ UBUNTUDAKİ YAZICILARI GÖRMESİ. ŞÖYLE Kİ UBUNTU 10.10 KURDUĞUM PC Yİ AĞA AÇTIM. UBUNTU KURULU PCLER GÖRDÜ YAZICILAR FAAL ÇALIŞIYOR. AMA WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ KULLANAN PCLER GÖRMÜYOR. SADECE AĞDA YAZICI PAYŞAŞIMI YAPMAK İSTİYORUM.
TEŞEKKÜRLER

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mahmutbal

Evet Yazıcı konularını açmıştım. Ama Ubuntudan ubuntuya görüyorum. Fakat benim istediğim Windowstan ubuntudaki yazıcıyı görmek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ekim 2010 - 13:44:39

Arkadaşlar,
acep bumudur windovs ile ubuntu arasındaki yazıcı paylaşımı:
--- Ubuntu Yazıcı Suncusunu Yapılandırma ---

1. Menüde Sistem -> Yönetim -> Yazdırma

2. Sol taraftaki "Yerel Yazıcılar" kısmından paylaşmak istediğiniz yazıcıyı seçin. Sağ taraftaki "Policies" sekmesine tıklayın ve "Paylaşımlı" kutusunun işaretli olduğuna emin olun.

--- Ubuntu İstemcisi ---

1. Tekrar Sistem -> Yönetim -> Yazdırma bölümüne gidin.

2. Üst sağdan "Yeni Yazıcı" kısmına tıklayın. Bir sonraki menüden "SAMBA ile Windows Yazıcı" bölümünü seçin. Yukarıda yapılandırmış olduğunuz Ubuntu Samba Yazıcı Sunucu IP adresini sol taraftaki "smb://" bölümüne yazın. "Göster" düğmesine tıklayın.

3. "SMB Gezgin" penceresinden yazıcıyı seçin (Küçük oklara tıklayın). Bir kez yazıcınızı seçtikten sonra "Doğrulama gerekli" kısmını işaretleyin ve samba kullanıcı adınızı ve parolanızı girin. Daha sonra "doğrula" düğmesine tıklayın. Paylaşım olduğunda onaylanma mesajını göreceksiniz.

4. "İleri" düğmesine tıklayın ve yazıcınız ve istediğiniz başka bir diğer yazıcı için sürücüleri kurun.

--- Windows İstemcisi ---

1. Denetim Masası -> Yazıcılar bölümüne gidin.

2. "Yazıcı Ekle" kısmına gelin. Yazıcı sihirbazı çalışacaktır, devem edin. "Ağ Yazıcı" kısmını seçin ve devam edin. "Bir yazıcı ara" kısmını işaretleyin ve devam edin. Bir sonraki pencerede, Ubuntu Samba Yazıcı Sunucunuza gidin ve devam edin. Yazıcı ve sürücü kurulumu ile devam edin.

heartsmagic

@mahmutbal, diğer başlıklarından devam edebilirsin sorun çözülmediyse.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.