[Nasıl] iDesk

Başlatan atomkarinca, 07 Temmuz 2008 - 13:10:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Az önce başka bir başlık altında adım adım açıklamıştım, ihtiyacı olanların faydalanması için buraya da yazmayı uygun gördüm. Buyurun:

iDesk, minimal pencere yöneticileri için düşünülmüş bir masaüstü simge oluşturma uygulaması. Özellikle Openbox, Fluxbox, IceWM, AwesomeWM vb. kullanıcıları arasında hayli yaygındır.

1. Öncelikle idesk'i yükleyelim:

sudo apt-get install idesk

2. Ana dizinimizde .ideskrc isimli bir dosya oluşturalım

gedit ~/.ideskrc

ve aşağıdakileri kopyalayıp yapıştıralım:

table Config
   FontName: tahoma
   FontSize: 8
   FontColor: #ffffff
   Locked: false
   Transparency: 150
   HighContrast: true
   Shadow: true
   ShadowColor: #000000
   ShadowX: 1
   ShadowY: 2
   Bold: false
   ClickDelay: 300
   IconSnap: true
   SnapWidth: 55
   SnapHeight: 100
   SnapOrigin: BottomRight
   SnapShadow: true
   SnapShadowTrans: 200
   CaptionOnHover: false
end
table Actions
   Lock: control right doubleClk
   Reload: middle doubleClk
   Drag: left hold
   EndDrag: left singleClk
   Execute[0]: left doubleClk
   Execute[1]: right doubleClk
end

4. Yine ana dizinde .idesktop adında bir klasör oluşturalım:

mkdir ~/.idesktop

5. Simgeleri oluşturmaya başlayabiliriz. Örnek olarak bir tane yapalım. Az önce oluşturduğumuz klasörde uygulama_ismi için bir dosya oluşturalım:

gedit ~/.idesktop/uygulama_ismi.lnk

aşağıdakileri yapıştıralım:

table Icon
   Caption: Uygulamanın İsmi
   Command: uygulamanin_komutu
   Icon: /simgenin/bulundugu/klasor/simge.png
   X: 100
   Y: 50
end

Caption, Command ve Icon değerlerini istediğiniz şekilde değiştirin.

6. Çalıştırmak için herhangi bir çalıştır komutuna "idesk" (kesme işaretleri hariç) yazın ya da terminalde "idesk &" yazın (yine kesme işaretleri hariç).

7. Fluxbox'ın başlangıcına koymak için "idesk &" satırını ~/.fluxbox/startup dosyasına ekleyin. Openbox'ın başlangıcına koymak içinse aynı satırı /etc/xdg/openbox/autostart.sh dosyasının sonuna ekleyin. Komutun sonundaki & işaretini unutmayın.

Hepsi bu kadar :)

erginemr

Paylaşım için teşekkürler. Ben de ikinci desktop olarak Fluxbox kullandığım için, idesk çok işime yarayacaktır.

Ama bence yazınızın başına idesk'in ne olduğu ve hangi masaüstlerinde, ne amaçla kullanıldığı bilgisini de eklerseniz, idesk hakkında hiçbir bilgisi olmayan kullanıcıların da işine yarayacaktır.

Le0n

Keşke idesk nedir, ne işe yarar onuda belirtseydin.
sudo apt-get purge windows

atomkarinca

Alıntı yapılan: erginemr - 07 Temmuz 2008 - 13:22:57
Paylaşım için teşekkürler. Ben de ikinci desktop olarak Fluxbox kullandığım için, idesk çok işime yarayacaktır.

Ama bence yazınızın başına idesk'in ne olduğu ve hangi masaüstlerinde, ne amaçla kullanıldığı bilgisini de eklerseniz, idesk hakkında hiçbir bilgisi olmayan kullanıcıların da işine yarayacaktır.

Evet benim hatam, ilk defa yazdığım için acemilikten olsa gerek. Hemen ekliyorum.

heartsmagic

Hata değil akla gelmeme sadece :)
Eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Warlord

Peki klasör nasıl oluşturucaz vey bağladığımız bir bölümü nasıl koyacağız?
Fluxbox kullanıyorum.

if

@Warlord, klasör için 'command' satırına şu yazılabilir: thunar ~/Belgelerim. Diğer satırları zevkinize göre doldurursunuz.

Bağladığınız bölüm için ise: thunar /media/bölümün_adı gibi olabilir ya da xterm -e "sudo mount -t ext4 /dev/sdb1 /media/data && thunar /media/data komutu girilerek hem bölüm bağlanabilir hemde dosya yöneticisi tarafından açılabilir. Bir deneyiniz, olmazsa başka yol düşünebiliriz.

Warlord

Maalesef Fluxboxu sevemedim Ve Gnome ye geri döndüm. Bir dahaki sefere denerm artık. :)